تعیین دوام بتن

روش متعارف برای ارزیابی دوام بتن در مقابل یخ زدن و آب شدن مطابق آزمایش بررسی مقاومت بتن در برابر یخ زدن و آب شدن (ASTM C666) و به دو روش A (یخ زدن و آب شدن سریع در آب) و روش  B(یخ زدن سزیع در هوا و آب شدن در سریع آب) با استفاده از ابزار تشریح شده در شکل زیر می‌باشد.

 

دستگاه یخ زدن و آب شدن خودکار که می‌تواند 12 چرخه در روز ایجاد کند. (ثبّات سمت چپ به منظور کنترل دما با استفاده از سیم‌های ترموکوپل که در قسمت جلو دیده می‌شوند، می‌باشدو ثبّات روی کابینت قسمتی از سیستم کنترل است و دمای کابینت و چرخه‌ها را ضبط می‌کند).
دستگاه یخ زدن و آب شدن خودکار که می‌تواند ۱۲ چرخه در روز ایجاد کند. (ثبّات سمت چپ به منظور کنترل دما با استفاده از سیم‌های ترموکوپل که در قسمت جلو دیده می‌شوند، می‌باشدو ثبّات روی کابینت قسمتی از سیستم کنترل است و دمای کابینت و چرخه‌ها را ضبط می‌کند).

استفاده از این روش‌ها همبستگی دقیقی با ماه‌ها و سال‌هایی که بتن در معرض شرایط جوی واقعی قرار دارد، ایجاد نمی‌کند. لیکن به منظور مقایسه بتن‌ها، روش‌های سودمندی هستند. نمونه‌های بتنی با ابعاد مشخص به ازای هر روش و سن معینی که نمونه مورد آزمایش قرار خواهد گرفت، ریخته و عمل‌آوری می‌شوند. سپس این نمونه‌ها در دستگاه یخ زدن و آب شدن قرار می‌گیرند که بسته به نیاز، به واحدهای سرمایش، گرمایش، پنکه‌ها و پمپ‍‌‌های آب مجهز است تا چرخه‌های قابل تجدید با دمای معین و در زمان‌های لازم را ایجاد کند. این شرایط معمولاً با استفاده از ابزار خودکار مجهز به دستگاه چرخه ساز برنامه‌ریزی شده، حاصل می‌شود. در اکثر دستگاه‌ها، می‌توان حدود ۸ چرخه در روز ایجاد کرد. فرکانس تشدید عرضی در هر نموه متناوباً تعیین می‌شود و از روی این فرکانس‌ها مدول الاسیتسیته دینامیکی نسبی بعد از ۳۰۰ چرخه یا تا زمانی که مدول الاسیتسیته دینامیکی نسبی نمونه به ۶۰ درصد مقدار اولیه‌اش کاهش یابد (هر کدام زودتر اتفاق بیافتد) محاسبه می‌شود. سپس ضریب دوام برای هر نمونه محاسبه می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *