چه چیزی در حوضچه عمل آوری بتن ته نشین می شود؟

 یه نکته ای رو یکی از مهندسین ازم پرسید و به نظرم جالب اومد که دلیلش رو بدونید. سوال این بود که از چرا از وقتی از سیمان خاصی استفاده میکنیم. باید زود به زود حوضچه رو تمیز کنیم و این آهک اشباع که ته نشین میشه چرا مقدارش زیاد تر شده؟

 

 

برای پاسخ به این سوال باید اول بررسی کنیم که چه اتفاقی برای سیمان میافته و چی ازش آزاد میشه و بعدش بگیم چرا بعضی از سیمان ها م آهک بیشتری آزاد میکنن!

در هیدراتاسیون سیمان چه اتقاقی میافته؟

همونطور که میدونید در پروسه هیدراتاسیون سیمان C2S و C3S  در واکنش با آب محصولات مشابهی میدن. محصولاتشون هم ژل توورمولید (کلسیم سیلیکات هیدرات C-S-H) به علاوه هیدروکسید کلسیم (آهک آبدیده یا آهک اشباع) به جدول زیر نگاه کنید میبینید که C2S و C3S با آب که واکنش میدن چه اتفاقی میافته.
این آهک اشباع از درون بتن به داخل آب تراوش میکنه و درون حوضچه عمل آوری ته نشین میشه. این ترواش تا زمانی ادامه داره که آب اشباع بشه.

محصولات هیدراتاسیون سیمان
محصولات هیدراتاسیون سیمان

مقدار ژل توورمولید که به عنوان ماده موثر چسباننده هست تولید میشه ۷۵ درصد هست و هیدروکسید کلسیم یا همون آهک اشباع هم ۲۵ درصد تولید میشه.

نکته : پوزولان ها میتونن هیدروکسید کلسیم رو بگیرن و ژل سیلیکاتی و آلومیناتی  تولید کنن و به افزایش مقاومت بتن کمک کنن.

چرا در بعضی از سیمان ها آهک بیشتری آزاد میشه؟

همونطور که میبینید در واکنش C3S  مقدار هیدروکسید کلسیم ۳ برابر ایجاد میشه پس میشه نتیجه گرفت اگر سیمان C3S بیشتری داشته باشه پس مقدار آهک بیشتری آزاد میکنه در فرآیند هیدراتاسیون!

نکته : اگر ph متر به داخل حوضچه عمل آوری بزنید میبینید که عدد ۱۱ و ۱۲ رو نشون میده که به خاطر آزاد شدن هیدروکسید کلسیم هست! (بازی هست)

وقتی سطح ویژه سیمان هم میره بالا (بلین سیمان میره بالا)  سطح تماس سیمان با آب بیشتر میشه لذا واکنش ها هم سریعتر انجام میشن و هم تعداد واکنش ها بالاتر میره (چون تعداد ذرات بالاتر رفته) پس انتظار این میره که هیدروکسید کلسیم بیشتری هم تولید بشه.

حالا یه نگاهی میندازیم به آنالیز یکی از سیمان ها:

آنالیز سیمان کویر کاشان
آنالیز سیمان فعلی

همونطور که میبینید مقدار بلین این سیمان  عدد  نسبتا بالایی هست و همینطور مقدار C3S هم عددش بالاست.

پس دلیل اینکه با تعویض سیمان  حوضچه عمل آوری بتن زودتر نیاز به تمیز کاری داره مشخص شد.
پایین میتونید آنالیز سیمان قبلی رو هم ببینید:

آنالیز سیمان نایین
آنالیز سیمان قبلی

نکته: آزمایش بلین آزمایش دقیقی نیست و خیلی قابل استناد نیست توی آنالیز های سیمان برای فهمیدن سطح ویژه بهتره به نتایج آزمایش مانده روی الک ها رجوع شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *