انواع افزودنی بتن: ۱۵ نوع افزودنی پرکاربرد بتن و کاربرد آن ها

انواع افزودنی بتن

بتن در جهان به تنهایی یکی از پر مصرف‌ترین مواد مورد استفاده در سازه‌ها می‌باشد. تاریخچه استفاده از بتن به رومیان و مصریان باستان بر می‌گردد. با توجه به این که بتن به تنهایی بیش از سایر مصالح ساختمانی در ساخت و ساز‌ها استفاده می‌شود، تاکید بر کیفیت و عملکرد و پایداری آن برای رشد و پیشرفت صنعت بسیار ضروری است.  در این مقاله به بررسی و معرفی ۱۵ نمونه از انواع افزودنی بتن خواهیم پرداخت، با بلاگ رامکا در ادامه همراه ما باشید.

یکی از مهم‌ترین مواد تشکیل دهنده بتن‌های با کارایی بالا، با دوام و پیشرفته، مواد افزودنی بتن می‌باشند که از تنوع بالایی نیز برخوردار هستند. افزودنی‌های بتن، مواد شیمیایی یا طبیعی هستند که حین اختلاط بتن به آن اضافه می‌شوند تا خواص بتن تازه یا سخت شده نظیر دوام، کارایی و مقاومت اولیه و نهایی را بهبود بخشند. افزودنی‌های بتن مختلفی در کاربرد‌های گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرند تا عملکرد بتن را بهبود ببخشند.

انواع افزودنی بتن

افزودنی‌های بتن کاهنده آب (روان کننده ها)

افزودنی‌های بتن کاهنده آب، همانطور که از نام این دسته از افزودنی‌های بتن مشخص است به منظور کاهش آب مورد استفاده در طرح اختلاط بتن مورد نظر استفاده می‌گردد. کارایی یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های بتن می‌باشد که با افزایش آب نیز افزایش پیدا می‌کند اما از طرفی با افزایش بیش از‌ اندازه آب در طرح اختلاط بتن، مشخصه‌هایی نظیر مقاومت و دوام در بتن نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

افزایش کارایی بتن منجر به بهبود خواص مقاومتی بتن، چسبندگی بهتر بین بتن و فولاد، پیش گیری از ترک خوردگی بتن، جلوگیری از جداشدگی، جلوگیری از کرمو شدگی و جلوگیری از پدیده خونریزی در بتن می‌گردد.

افزودنی‌های بتن کاهنده آب اغلب با نام روان کننده‌ها شناخته می‌شوند و در سه دسته روان کننده ها، فوق روان کننده‌ها و ابر روان کننده ها تقسیم می‌شوند. روان کننده ها، فوق روان کننده‌ها و ابر‌روان کننده‌ها آب اختلاط را هرکدام به ترتیب تا ۱۰% ، ۱۵% و ۲۵% کاهش می‌دهند.

فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن دراگون DRAGON

افزایش روانی و مقاومت بتن در هوای گرم

فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن پایتون PYTHON

افزایش روانی بتن در محل بتن ریزی، ویژه لوله پمپاژ طولانی

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن کوانتوم QUANTUM

کاهنده آب بسیار پرقدرت، ویژه آب به سیمان خیلی پایین

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن زنون XENON

ویژه تولید بتن در بچینگ در زمستان با حفظ اسلامپ مناسب

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن رادون RADON

حفظ اسلامپ طولانی، ویژه بچینگ و بتن ریزی در هوای گرم

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن پالادیوم PALLADIUM

پر قدرت برای روان کردن بتن هنگام تخلیه در محل پروژه

روان کننده بتن

روان کننده بتن رلیکس RELIX

افزایش روانی بتن در محل بتن ریزی، ویژه لوله پمپاژ طولانی

روان کننده بتن

روان کننده بتن فانتوم PHANTOM

افزایش روانی و مقاومت بتن در هوای گرم

معمولا از لیگنوسولفونات‌های کلسیم، سدیم و آمونیوم به عنوان پایه روان کننده‌های معمولی یا می‌شود. از ابرروان کننده‌های نسل جدید عبارتند از : پلی کربوکسیلات ها، پایه‌های پلیمر آکریلیک‌ها و مولتی پلی کربوویلاترها.

بیشتر بخوانید  انواع ضد یخ بتن: پودری، مایع، کلریدی و بدون کلراید
افزودنی بتن کاهنده آب
افزودنی بتن کاهنده آب

افزودنی‌های بتن دیرگیر کننده یا کندگیر کننده

در میان انواع افزودنی بتن افزودنی بتن دیرگیر کننده سرعت گیرش اولیه سیمان را کاهش می‌دهد و به طور کلی زمان گیرش نهایی بتن را افزایش می‌دهد. این افزودنی‌ها به عنوان کندگیر کننده‌ها نیز شناخته می‌شوند و در فصول و مناطقی که دمای هوا بالاست و بتن سفت و سخت می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گیرش سریع بتن در برخی اوقات منجر به ایجاد ناپیوستگی‌هایی در سازه ها، چسبندگی نامناسب سطوح، ایجاد حفره‌های غیر ضروری در بتن و … می‌‌گردند.لذا دیرگیر کننده‌ها به منظور جلوگیری از چنین مشکلاتی استفاده می‌شوند.

دیرگیر بتن

دیرگیر بتن لیکو LICO

افزایش زمان گیرش بتن در هوای گرم

افزودنی بتن

دیرگیر پمپ بتن پامپر PUMPER

ویژه جابجایی پمپ در هوای گرم

اغلب ماده‌هایی نظیر کلسیم سولفات‌ها یا گچ نقش دیرگیر کننده‌ها را ایفا می‌کنند. نشاسته، فرآورده‌های سلولزی، شکر، نمک‌های اسید به عنوان دیرگیر کننده‌های دیگر نیز شناخته می‌شوند. برخی افزودنی‌های بتن کاهنده آب (روان کننده ها) خود به عنوان افزودنی بتن دیرگیر نیز عمل می‌کنند و به نام روان کننده‌های دیرگیر نیز شناخته می‌شوند.

افزودنی بتن دیرگیر کننده یا دیرگیر کننده
افزودنی بتن دیرگیر کننده یا دیرگیر کننده

افزودنی‌های بتن زودگیر کننده یا تندگیر کننده

در ادامه مرور انواع افزودنی بتن افزودنی بتن زودگیر کننده به منظور افزایش سرعت گیرش اولیه بتن مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دسته از افزودنی بتن سرعت سخت شدگی بتن را افزایش می‌دهند و به عنوان ضد یخ بتن نیز شناخته می‌شوند.این افزودنی‌ها از آن جایی که سرعت هیدراتاسیون سیمان را افزایش می‌دهند در مراحل اولیه، مقاومت بیشتری را نیز به بتن خواهد داد.

ضد یخ بتن

ضد یخ ملات مایع آلپاین ALPINE

زودگیر کننده‌ی ملات، دارای کلر

ضد یخ بتن

ضد یخ بتن مایع اسکیمو ESKIMO

زودگیر بتن بدون کلر

کسب مقاومت سریع بتن در برخی موارد مانند قالب برداری سریع تر، زمان عمل آوری کوتاه تر، ساخت و بتن ریزی در مناطق سردسیر. مفید می‌باشد.

اغلب ماده‌هایی نظیر تری اتانول آمین، کلسیم فرمات، سیلیکا فیوم، کلسیم کلراید، سیلیکا ژل و … به عنوان افزودنی‌های ضد یخ بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد. کلسیم کلراید ارزان‌ترین و رایج‌ترین ماده‌ای است که در زودگیر کننده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید  افزودنی پمپ بتن: چگونه بتن را راحت و سریع پمپاژ کنیم؟
افزودنی‌های بتن زودگیر کننده یا تندگیر کننده
افزودنی‌های بتن زودگیر کننده یا تندگیر کننده

افزودنی‌های حباب هواساز بتن

افزودنی‌های بتن حباب هواساز یکی از ابتکارات مهم در زمینه تکنولوژی بتن می‌باشد. نقش اصلی افزودنی حباب هواساز بتن افزایش دوام و بهبود عملکرد در برابر سیکل‌های ذوب و یخبندان می‌باشد. هنگام افزودن به بتن، این ماده افزودنی، میلیون‌ها حباب پراکنده در سراسر بتن ایجاد می‌کند و خواص بتن را بهبود می‌بخشد.

همچنین افزودنی حباب هواساز بتن باعث بهبود کارایی بتن، جلوگیری از جداشدگی دانه‌ها و پدیده خونریزی در بتن، کاهش وزن مخصوص و مدول الاستیسیته در بتن، بهبود مقاومت شیمیایی بتن و کاهش میزان سیمان و ماسه و آب در بتن می‌گردد.

حباب هوا ساز بتن

حباب هوا ساز بتن هیرو HERO

افزایش کارایی و دوام در برابر سیکل ذوب و یخبندان

حباب هواساز بتن بیشتر از رزین وینسول می‌باشد. این نمونه از انواع افزودنی بتن اغلب از رزین طبیعی چوب، نمک‌های قلیایی، چربی‌ها و روغن‌های حیوانی و گیاهی به دست می‌آید.

تاثیر سیکل ذوب و یخبندان بر بتن
تاثیر سیکل ذوب و یخبندان بر بتن

افزودنی‌های بتن پوزولانی

افزودنی‌های بتن پوزولانی اغلب در بتن‌های چگال مورد استفاده قرار می‌گیرند. بتن‌های چگال در ساخت دیوار حائل آب نظیر سد‌ها و مخازن آب‌ها و … مورد استفاده قرار می‌ گیرند. همچنین این نوع افزودنی بتن گرمای ناشی از هیدارتاسیون و ترک‌های حرارتی را کاهش می‌دهند.

استفاده مناسب و با نسبت بهینه این افزودنی در بتن موجب کاهش ریسک‌هایی همانند پدیده قلیایی شدن سنگدانه ها، آب شستگی و حملات سولفاتی می‌شود.

ژل میکروسیلیس

سوپر ژل میکروسیلیس پرو PRO

الیافی و بدون الیاف | آب بندی و دوام بتن

ژل میکروسیلیس

پاور ژل میکروسیلیس اولترا ULTRA

الیافی و بدون الیاف | آب بندی و دوام بتن

ژل میکروسیلیس

مکمل بتن پلاس PLUS

بهبود رئولوژی و خواص آب بندی و دوامی بتن

ژل میکروسیلیس

دوغاب میکروسیلیس میکرو MICRO

ساخت بتن آب بند و با دوام

مواد پوزولانی که به عنوان افزودنی بتن مورد استفاده قرار می‌گیرند به دو نوع طبیعی و مصنوعی تقسیم می‌شوند. پوزولان‌های طبیعی ماده‌هایی اعم از رس، شیل، توف‌های آتشفشانی و پومسیت‌ها هستند. پوزولان‌های مصنوعی موجود نیز اعم از سیلیکا فیوم، خاکستر بادی، سرباره کوره آهن گدازی، خاکستر پوسته برنج و … می‌باشند.

خاکستر بادی
خاکستر بادی

افزودنی‌های بتن آب‌بند یا نم‌بند

افزودنی بتن آب‌بند یا نم‌بند اغلب به منظور ساخت بتن‌های مقاوم در برابر نفوذ آب و رطوبت مورد استفاده قرار می‌گیرند تا سطح بتن در برابر آب مقاوم گردد. علاوه بر خواص آب بندی، این افزودنی خاصیت زودگیری بتن به منظور سخت شدگی اولیه بتن را نیز دارا می‌باشد.

افزودنی بتن آب‌بند یا نم‌بند در سه حالت مایع، پودری و خمیر موجود است. اجزاء اصلی این ماده عبارتند از آمونیوم سولفات، زینک سولفات آمونیوم کلراید، کلسیم کلراید و سیلیکات سودا می‌باشد که از لحاظ شیمیایی مواد پرکننده فعال منافذ می‌باشند.

رطوبت در سطح بتن
رطوبت در سطح بتن

افزودنی‌های گازساز بتن

عموما از پودر آلومینیوم، کربن فعال و هیدروژن پراکساید به عنوان افزودنی‌های گازساز نام برده می‌شود. هنگامی که افزودنی‌های گازساز به بتن اضافه می‌شود با هیدروکساید ناشی از هیدراتاسیون سیمان وارد واکنش می‌شود و حباب‌های ریز هیدروژن را در بتن به وجود می‌آورد.

میزان تشکیل حباب‌های گاز در بتن به عوامل مختلفی مانند میزان افزودنی مورد استفاده، ترکیبات شیمیایی سیمان، دما، میزان ریز دانه بودن و … وابسته است. حباب‌های گاز تشکیل شده از نشست و پدیده خونریزی در بتن جلوگیری می‌کند.

بیشتر بخوانید  9 تاثیر میکروسیلیس در بتن: خواص پودر میکروسیلیس بر بتن

همچنین از افزودنی‌های گازساز در ساخت بتن‌های سبک نیز استفاده می‌گردد. برای مقابله با نشست و خونریزی بتن میزان مورد استفاده از این افزودنی در بتن در بین ۰٫۵% تا ۲%  وزن سیمان می‌باشد. اما برای ساخت بتن‌های سبک با کیفیت بالا میزان ۱۰۰ گرم از این افزودنی به ازای هر کیسه سیمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پودر کربن فعال شده
پودر کربن فعال شده

افزودنی‌های بتن ضد حباب هوا

در ادامه مرور انواع افزودنی بتن می رسیم به افزودنی بتن ضد حباب هوا اغلب به منظور حذف حباب‌های هوای اضافی ایجاد شده در بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی اوقات وجود برخی سنگدانه‌ها موجب آزاد شدن گاز در بتن شوند و هوای ایجاد شده در بتن از حد مجاز فراتر رود و بنابراین استفاده از این افزودنی در بتن می‌تواند مفید واقع گردد.

موادی که عمدتا در این افزودنی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد عبارتند از تری بوتیل فسفات، سیلیکون ها، الکل غیر محلول در آب و …

افزودنی‌های بتن ضد انبساط سنگدانه‌های قلیایی

انبساط سنگدانه‌های قلیایی در بتن در اثر واکنش سیمان قلیایی و سیلیکا موجود در سنگدانه‌ها اتفاق می‌افتد. این واکنش باعث ایجاد ماده‌ای ژل مانند می‌گردد و باعث انبساط حجمی در بتن می‌شود که در پی آن بتن ترک میخورد و از هم گسسته می‌شود.

استفاده از افزودنی‌های بتن پوزولانی ضد انبساط موجب جلوگیری از این پدیده می‌شود و حتی در برخی از موارد استفاده از افزودنی بتن حباب هوا ساز نیز می‌تواند مفید واقع گردد. عموما افزودنی‌هایی که برای کاهش ریسک انبساط سنگدانه‌های قلیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد حاوی پودر آلومینیوم و نمک لیتیوم می‌باشد.

تاثیر واکنش سنگدانه‌های قلیایی بر بتن
تاثیر واکنش سنگدانه‌های قلیایی بر بتن

افزودنی‌های بتن ضد آب شستگی

افزودنی‌های بتن ضد آب شستگی عموما برای سازه‌های بتنی مدفون در آب مورد استفاده قرار می‌گیرد. این افزودنی‌ها بتن را در برابر شستگی تحت فشار آب، مقاوم می‌کند. همچنین خواص چسبندگی بتن را نیز افزایش می‌دهد.

این نمونه از انواع افزودنی بتن اغلب برگرفته از لاستیک‌های طبیعی و مصنوعی و غلیظ کننده‌های پایه سلولزی می‌باشند.

بتن زیر آب
بتن زیر آب

افزودنی‌های ملات

افزودنی‌های ملات به منظور بهبود مشخصه‌های ملات بر حسب نیاز اضافه می‌شوند. در برخی اوقات نیاز به تزریق سریع ملات و برخی اوقات نیاز به تزریق آهسته ملات به منظور نفوذ در ترک‌ها و شکاف‌های عمیق می‌باشد.

از این رو، افزودنی‌های مختلفی برحسب کاربرد به عنوان افزودنی‌های ملات به کار برده می‌شوند.

زودگیر کننده‌ها همانند کلسیم کلراید، تری اتانول آمین به عنوان افزودنی‌هایی ملات برای گیرش سریع ملات مورد استفاده قرار میگیرند. همچنین اسید موسیک و گچ به عنوان دیرگیر کننده‌ها در افزودنی‌های ملات به منظور کاهش سرعت گیرش ملات‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

از افزودنی‌های گازساز مانند پودر آلومینیوم به منظور جلوگیری از نشست پی‌ها در ملات استفاده می‌گردد.

افزودنی‌های ملات
افزودنی‌های ملات

 افزودنی‌های بتن بازدارنده خوردگی

خوردگی فولاد در سازه‌های بتن مسلح بسیار رایج است و این اتفاق هنگامی شدید‌تر می‌شود که سازه در معرض آب شور، فیوم‌های صنعتی و کلراید‌ها قرار داشته باشد. برای جلوگیری و کاهش سرعت پیشروی از چنین اتفاقی در بتن‌های مسلح از این نوع افزودنی‌ها استفاده می‌گردد.

برخی از انواع افزودنی بتن بازدارنده خوردگی که در سازه‌های بتن مسلح مورد استفاده قرار می‌گیرد عبارتند از سدیم بنزوات، سدیم نیترات، سدیم نیتریت.

خوردگی فولاد در بتن
خوردگی فولاد در بتن

افزودنی‌های بتن چسباننده

از افزودنی بتن چسباننده به منظور چسباندن و اتصال میان سطوح بتن سخت شده قبلی و بتن تازه جدید استفاده می‌شود. به طور معمول اگر بتن تازه روی سطح بتن سخت شده ریخته شود احتمال شکست بتن در فشار‌های شدید در محل اتصال این دو بتن بسیار افزایش میابد.

برای تشکیل اتصال قوی بین سطوح بتن، افزودنی‌های بتن چسباننده به سیمان یا ملات اضافه می‌شوند و قبل از ریختن بتن تازه جدید، روی سطح بتن سخت شده قبلی اجرا می‌شود. این نوع افزودنی بتن برای تعمیرات و … استفاده می‌شود.

چسب بتن

چسب بتن استاک STUCK

افزایش آب بندی و مقاومت خمشی بتن

افزودنی‌های بتن چسباننده از امولسیون‌های آب هستند و  از لاستیک‌های طبیعی و مصنوعی، پلیمر‌ها مثل پلی وینیل کلراید، پلی وینیل استات و … تشکیل می‌شوند.

روکش بتنی روسازی
روکش بتنی روسازی

افزودنی‌های بتن ضد قارچ، ضد باکتری و ضد عفونی کننده

برای جلوگیری از رشد باکتری ها، میکروب‌ها و قارچ‌ها در بتن سخت شده از این نوع افزودنی بتن استفاده می‌شود. این افزودنی‌ها عباتند از فنول پلی هالوژنات، ترکیبات مس و امولسیون‌های دی الدرین.

بتن قارچ زده
بتن قارچ زده

افزودنی‌های رنگ بتن

افزودنی‌های رنگ بتن رنگدانه‌هایی هستند که در بتن ایجاد رنگ‌های متنوعی می‌کنند. این افزودنی‌ها هیچگونه تغییری در مقاومت بتن نخواهند گذاشت. عموما این افزودنی در مرحله اختلاط به سیمان اضافه می‌شود. سپس سیمان رنگی می‌تواند در بتن رنگ مورد نظر را ایجاد کند. برخی از ترکیبات رنگ‌ها و رنگ‌های حاصل از آن‌ها در جدول زیر آورده شده است.

افزودنی رنگ
آهن یا اکسید قرمز قرمز
هیدروکسید آهن زرد
منگنیت باریم و اولترامارین آبی
اکسید کرومیوم و هیدروکسید کرومیوم سبز
فروس اکساید بنفش
کربن سیاه سیاه
منگنز سیاه، چوب خام قهوه ای

 

بتن رنگ شده
بتن رنگ شده

 

1 دیدگاه برای “انواع افزودنی بتن: ۱۵ نوع افزودنی پرکاربرد بتن و کاربرد آن ها

  1. اشتراک‌ها: افزودنی پمپ بتن: چگونه بتن را راحت و سریع پمپاژ کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام در واتساپ
به کمک نیاز دارید؟
سلام
چطور میتونم کمکتون کنم؟