مشخصات پروژه شهرک پتروشیمی مکران

پروژه شهرک پتروشیمی مکران، توسط شرکت تولیدی و صنعتی فراسان، هم اکنون (سال ۱۴۰۱) در حال اجرا است. این شرکت طی ۳۰ سال فعالیت، به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده محصولات کامپوزیتی در ایران شناخته شده و در صنعت ساخت لوله‌های GRP، جایگاه ویژه‌ای را از آنِ خود کرده است.

اجرای پروژه شهرک پتروشیمی مکران، توسط شرکت تولیدی و صنعتی فراسان
اجرای پروژه شهرک پتروشیمی مکران، توسط شرکت تولیدی و صنعتی فراسان

بررسی محصولات کاربردی پروژه مکران

جهت اجرای این پروژه، شرکت فراسان از محصول سیلیکا فیوم (دوده سیلیسی) صنایع شیمی ساختمان رامکا استفاده نموده است. این ماده محصول فرعی کارخانه‌های تولید سیلیسیم و آلیاژ‌های آن است که به عنوان سوپر پوزولان (پوزولان برتر) جهت بهبود خواص بتن استفاده می‌شود. شرکت فراسان برای استفاده از این محصول، آن را با افزودن ترکیبات مناسب دیگر به ژل میکروسیلیس تبدیل کرده تا به بهترین شکل از دوده سیلیسی بهره گیرد.

همان‌طور که می‌دانید مهم‌ترین‌ قسمت تشکیل‌دهنده ژل، حضور ۴۰ تا ۵۰ درصدی میکروسیلیس در آن است که باعث افزایش مقاومت، افزایش دوام، آب‌بندی و… می‌شود. ترکیبات دیگر جهت تولید ژل میکروسیلیس، افزودنی‌های خاص، آب، الیاف، مواد پلیمری، مواد آنتی‌باکتریال و… است.

استفاده از دوده سیلیسی رامکا، باعث آب‌بندی، افزایش مقاومت و دوام بتن در برابر یون‌های مخرب کلر و سولفات می‌شود.
استفاده از دوده سیلیسی رامکا، باعث آب‌بندی، افزایش مقاومت و دوام بتن در برابر یون‌های مخرب کلر و سولفات می‌شود.

بررسی دلایل استفاده از پروژه شهرک مکران

استفاده از این محصول صنایع شیمی ساختمان رامکا در پروژه شهرک پتروشیمی مکران اهمیت زیادی دارد، زیرا این محصول باعث دوام و پایایی بتن در برابر خوردگی یون‌های مخربی مثل کلر و سولفات می‌شود. در واقع این ماده، موجب ارتقای دوام و مقاومت شده و کاهش نفوذپذیری را به دنبال دارد.

لازم به ذکر است که این محصول در بتن تازه و سخت شده آثار و نتایج متفاوتی بر جای می‌گذارد؛ از جمله ویژگی‌های آن روی بتن تازه می‌توان به افزایش چسبندگی و کاهش اسلامپ بتن، جلوگیری از آب‌انداختگی و جداشدگی و افزایش زمان گیرش اشاره نمود. خواص این محصول در بتن سخت شده نیز همان‌طور که گفته شد موجب ارتقای دوام و مقاومت، کاهش خزش و افزایش ضریب ارتجاعی بتن می‌شود.

­