چک لیست بتن ریزی

در تمام مراحل ساخت قبل از آغاز بتن‌ریزی، بازرسی دائم و پیوسته جهت آمادگی لازم و اطمینان از پیشرفت توأم با موفقیت کار باید توسط پیمانکار و ناظر که نماینده کارفرما است، صورت پذیرد. پیشرفت کار با مسئولیت پیمانکار خواهد بود. به هر حال ناظر باید برای مشاوره و تفسیر نقشه‌ها و مشخصات در دسترس باشد. ناظر می‌بایستی از راهنمایی و هدایت پیمانکار در پیشرفت کار دریغ نکند. برای انجام این کار باید مسئولیت احساس کند.

برای کارهای بزرگ بهتر است کارت بازرسی برای هر محل بتن‌ریزی همان‌طور که در شکل زیر آورده شده است را تهیه نمود. هنگامی‌که هر قسمت تکمیل می‌شود، توسط سرکارگر و ناظر قسمت بازرسی، امضاءشده و بدین ترتیب تکمیل آن بخش کار تأیید می‌شود. هنگامی‌که همۀ بخش‌هایی که باید آماده می‌شد، تکمیل و تأیید گردید، ناظر بتن‌ریزی در خصوص بخش‌هایی که قبلاً تأیید شده یک بررسی همه جانبه برای رضایت‌بخش بودن وضعیت نهایی انجام می‌دهد. ناظر می‌بایستی جزییاتی از بتن برای ر یختن نظیر اسلامپ، میزان سیمان یا نسبت آب به سیمان، حداکثر اندازه سنگدانه، درصد هوا، دما، جدول تحویل بتن و مراحل بتن‌ریزی را مرور نماید. او بایستی مشخص سازد که وسایل لازم برای تحویل و حمل بتن، ویبراتور و یک یدکی، کارگران لازم، آماده‌سازی وسایلی برای حفاظت بتن در هوای گرم یا سرد یا هوای بارانی، وسایل پرداخت بتن و مواد عمل‌آورنده بتن، آماده یا برنامه‌ریزی شده‌اند. اگر قرار است بتن‌ریزی در تاریکی ادامه یابد باید وسایل روشنایی لازم پیش‌بینی شود.

نیاز به مشاوره دارید؟
با ما تماس بگیرید

025-38203671

چک لیست بتن ریزی
چک لیست بتن ریزی

البته واضح است که قبل از بازرسی نهایی اکثر جزییات کار مربوط به بتن‌ریزی بایستی در جلساتی با پیمانکار بحث و توافق حاصل شود. اگر مذاکرات و آمادگی‌ها و بازرسی‌ها قبلاً به طور کامل انجام شود، بازرسی نهایی ممکن است تنها چند دقیقه به طول انجامد.

ناظر پس از تأیید اینکه همه چیز آماده است، اجازه ساخت و تحویل بتن را صادر می‌کند.     

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *