راهنمای استفاده ابر روان کننده بتن: روش مصرف و میزان مصرف ابر روان کننده بتن

آخرین و مدرن‌ترین نسل کاهنده آب ابر روان کننده بتن نام دارد. میزان مصرف ابر روان کننده بتن خیلی کم است. به همین علت روش مصرف و میزان مصرف ابر روان کننده بتن بسیار باید با دقت و توسط گروه خبره انجام شود. معمولا گروه بتن ریز دارای مهارت در این زمینه هستند. در ادامه این مقاله به راهنمای استفاده ابر روان کننده بتن می پردازیم، با بلاگ رامکا همراه باشید. میزان مصرف ابر روان کننده با توجه به پروژه تحت بتن ریزی تعیین می‌شود. مثلا اگر قرار است، بتن ریزی با ترمی (قیف و لوله) انجام شود، حتما باید تحت نظارت مستقیم کارشناس و ناظر مخصوص و دارای اطلاعات کافی این اقدام صورت پذیرد. اسلامپ مورد نیاز در این حالت بین ۱۷۰ تا ۲۵۰ میلی‌متر است. با افزودن بیش از حد ابرروان کننده به بتن، قوام خود را از دست داده و دیگر در این پروژه قابل استفاده نیست. در هوای گرم بتن هم آب را از طریق تبخیر اضافی از دست می‌دهد؛ و هم واکنش سیمان با سرعت زیادتری انجام شده و بتن تازه قبل از ریختن سفت می‌شود. برای این حالت نیز استانداردهایی برای حداقل و حداکثر مصرف ابرروان کننده در نظر گرفته شده است. که کم‌تر از میزان مورد نظر کارایی لازم ندارد و بیش‌تر از میزان مورد نظر بتن را بسیار روان و غیرقابل استفاده می‌کند.

راهنمای استفاده ابر روان کننده بتن

بنابر میزان اسلامپ مورد نیاز و میزان کاهش آب مصرفی در بتن مقدار مصرف ابرروان کننده بتن معلوم می‌شود. با مصرف اندکی ابرروان کننده بتن بعضا شاهد کاهش ۱۲ درصدی آب بتن خواهید بود. برخی از انواع ابرروان کننده با مصرف بهینه شده امکان کاهش ۴۰ درصدی مصرف آب را دارند. با استفاده از این افزودنی صنایع بتن پیش ساخته و بتن پیش تنیده و مقاطع پرآرماتور پیشرفت زیادی کردند و بهترین و باکیفیت‌ترین بتن ممکن در این زمینه تولید شد. در مرور راهنمای استفاده ابر روان کننده بتن برای مثال یک کامیون حمل بتن که حاوی ۶ مترمکعب بتن سفت است، را با ۵ کیلوگرم ابرروان کننده به راحتی می‌توان روان و قابل استفاده کرد. مقداری که اکثر تولید کنندگان ابر روان کننده برای مصرف پیشنهاد می‌کنند. بین ۰٫۱ تا ۱٫۲ درصد وزنسیمان مخلوط بتنی است. اگر از میزان اعلام شده مصرف فراتر رود بتن شدیدا هوازایی خواهد داشت. آب انداختگی بتن هم در اثر مصرف زیاد این افزودنی بعید نیست.

عوامل موثر بر مقدار مصرف ابر روان کننده بتن

 1. هزینه و زمان انجام پروژه
 2. غلظت ابرروان کننده
 3. نوع تیپ سیمان مصرفی در بتن
 4. اندازه ذرات سیمان
 5. میزان C3A سیمان و عیار سیمان
 6. دمای هوا و میزان رطوبت محل بتن ریزی
 7. وزش باد
 8. اسلامپ اولیه و مورد نیاز نهایی
 9. میزان آب انداختگی و انقباض نهایی بتن
 10. نوع و میزان ویبره مورد نیاز
 11. مقاومت نهایی لازم
 12. زمان گیرش مدنظر

راهنمای استفاده ابر روان کننده بتن در

بتن تازه خمیری شکل است. این خمیر قوام نسبتا کمی دارد و با گذشت زمان سفت‌تر می‌شود. از زمان اضافه شدن سیمان به ترکیبات تا لحظه نهایی گیرش بتن باید مقدار مشخصی روانی داشته باشد. یعنی در کارگاه تولید بتن باید با حداقل انرژی بتن را تولید و با هزینه کم حمل و درمحل به راحتی بتوان آن‌را تسطیح و پرداخت کرد. این ماده را پس از ریختن بتن روی سطح آن پخش نکنید. در مواردی مشاهده شده که این افزودنی با آب رقیق و روی بتن تسطیح شده ریخته می‌شود؛ این کار نتیجه مطلوبی ندارد.

در بچینگ

کارخانه ساخت بتن یکی از محل‌های تعریف شده برای اضافه کردن ابرروان کننده بتن است. ساخت بتن با مخلوط کردن شن و ماسه آغاز و به آن آب اضافه می‌شود. نهایتا با اضافه کردن سیمان بتن تولید می‌شود. یکی از زمان‌های مناسب اضافه کردن ابرروان کننده بعد از ساخت کامل بتن است. در این مرحله روانی بتن کاملا مشهود و میزان ابرروان کننده بتن برای ایجاد بتن کارپذیر تعیین می‌شود.

در محل پروژه (پای کار)

برخی افراد معتقدند افزودنی ابرروان کننده در آخرین دقایق قبل از بتن ریزی به بتن افزوده شود، تا خواص و کیفیت بتن از دست نرود. در ادامه راهنمای استفاده ابر روان کننده بتن به این مهم می پردازیم. بتن را به دهانه کامیون حمل آورده و به آرامی ابرروان کننده را روی بتن بریزید. با دور تند ۴ دقیقه هم زده و از میزان روانی مورد نظر اطمینان حاصل پیدا کنید. در صورت کم بودن روانی این کار را مجددا تکرار کنید. برای راحتی کار می‌توان این ماده را با آب رقیق کرد. در پروژه‌ای به دلیل وزش باد با سرعت بیش از ۱۲ کیلومتر بر ساعت در دمای ۳۸ درجه و رطوبت ۱۰% به دلیل نبود سایه و سفت شدن بتنی که بسیار مناسب کار بود، نیاز به روان کردن پیدا کرد. با افزودن اندکی ابر روان کننده بتن ادامه بتن ریزی فراهم شد.

افزودن ابر روان کننده بتن در محل پروژه
افزودن ابر روان کننده بتن در محل پروژه

ترکیبی (مقداری در بچینگ و ریدوز در محل پروژه)

این روش هم مورد پسند تولید کننده است و هم مصرف کننده. در این روش کارخانه تولید بتن از مشکلات فرسوده شدن دستگاه تولیدی در امان است و هم مصرف کننده یک بتن روان و مناسب و باکیفیت تحویل می‌گیرد. در هنگام ساخت پس از اضافه شدن سیمان به مخلوط، ابرروان کننده بتن اضافه شده و برای تجدید قوا و روان شدن مجدد بتنی که با گذشت زمان به قوام نسبی رسیده در محل نیز اندکی افزودنی به بتن اضافه خواهد شد.

بیشتر بخوانید: ابر روان کننده بتن چیست؟

میزان و روش مصرف ابر روان کننده های بتن رامکا

همانند دیگر افزودنی‌های مایع بتن این مواد به بتن تازه اضافه می‌شوند. بهتر است این مواد ابتدا با آب رقیق و سپس استفاده شوند. برای آگاهی از نوع و روش مصرف هر ماده افزودنی در هر پروژه خاص با افراد خبره و کارشناسان این زمینه مشورت کنید.

میزان مصرف ابر روان کننده بتن پالادیوم

در مشاهدات میدانی با افزودن یک کیلوگرم ابر روان کننده پالادیوم به ازای یک مترمکعب بتن کامیون حمل بتن، اسلامپ در حدود ۱۰ واحد افزایش یافته است. این ماده بعد از ۵ دقیقه اختلاط بتن روان و کارپذیر تحویل می‌دهد. این افزودنی قدرت و اثر زیادی دارد. به همین دلیل بین ۰٫۱ تا ۰٫۵ درصد وزن سیمان برای استفاده کافی است. مقدار دقیق استفاده از این افزودنی بر اساس اسلامپ اولیه و عیار سیمان بتن و روانی نهایی لازم برای بتن تعیین می‌شود. برای روان کردن بتن در پای کار بسیار مناسب است. برای مثال بتنی با عیار ۴۰۰ و اسلامپ اولیه ۶ سانتی‌متر با افزودن ۱ کیلوگرم پالادیوم بعد از ۵ دقیقه اسلامپی برابر با ۱۵ سانتی‌متر داشت. با این‌که بتن روان شده ولی زمان گیرش بتن کم شده و باتراکم مناسب بتن با اندکی ویبره کردن و یا میله زدن، با گیرش تندتر بتن قالب را هم سریع‌تر از حالت عادی می‌توان بازکرد.

مقدار مصرف ابر روان کننده بتن کوانتوم

این افزودنی را به میزان ۱٫۵ کیلوگرم در هرمتر مکعب بتن اضافه می‌کنند. حدودا ۳ دقیقه اختلاط نتیجه ساخت بتن با مقدار بسیار کم نسبت آب به سیمان یک بتن روان را ارائه می‎دهد. بهتر است، این ماده ابتدا رقیق و سپس به بتن اضافه شود. این افزودنی را به بتن حاوی زودگیر نیز در زمستان اضافه می‌کنند. مقدار مصرف ابرروان کننده بتن کوانتوم رامکا ۰٫۱ تا ۱ درصد وزنی سیمان بتن است. این ماده در سیمان اثر گذاشته و آن را پخش و باز می‌کند. پس بعد از افزودن سیمان به بتن بهترین کارایی را خواهد داشت.

مقدار مصرف ابر روان کننده بتن رادون

از این افزودنی به دلیل قوی بودن و حفظ اسلامپ در هوای گرم استفاده می‌شود. میزان ۲ کیلوگرم از این ماده در ۱ مترمکعب بتن تا ۱ ساعت اسلامپ بتن را حفظ می‌کند. پس این افزودنی برای مرحله تولید یا بچینگ بتن بسیار مناسب است. همین مقدار مصرف رادون، تا ۴۰ درصد مصرف آب را کاهش می‌دهد. یک نمونه بتن با عیار ۴۲۰ و اسلامپ ۳ با افزودن حدود ۲ کیلوگرم ابر روان کننده رادون به اسلامپ ۱۸ رسیده است. اگر مسیر رسیدن از تولید تا مصرف بتن زیاد و بالای ۲ ساعت باشد همین مقدار مصرف بتن را روان نگه می‌دارد.

میزان مصرف ابر روان کننده بتن زنون

در ادامه راهنمای استفاده ابر روان کننده بتن به ابر روان کننده بتن زنون می رسیم، این ماده برای روان کردن بتن در محل بسیار مناسب است. با ۱ کیلوگرم از این ابرروان کننده در کم‌تر از ۴ الی ۵ دقیقه اسلامپ بیش از ۱۰ تا ۱۵ واحد افزایش پیدا خواهد کرد. میزان مصرف زنون در بتن از ۰٫۱ تا ۰٫۵ درصد پیشنهاد می‌شود؛ که میزان مصرف به شرایط محیطی و اسلامپ قبل و بعد از افزودن زنون به بتن تعیین می‌شود. برای آگاهی دقیق از مصرف ابرروان کننده بتن زنون با کارشناسان تماس برقرار کنید.

رزین سنگ مصنوعی

رزین سنگ مصنوعی یونیکس UNIX

افزایش زمان حالت خمیری و کارایی ملات سنگ مصنوعی

فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن دراگون DRAGON

افزایش روانی و مقاومت بتن در هوای گرم

فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن پایتون PYTHON

افزایش روانی بتن در محل بتن‌ریزی، ویژه لوله پمپاژ طولانی

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن کوانتوم QUANTUM

کاهنده آب بسیار پر قدرت، ویژه آب به سیمان بسیار پایین

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن زنون XENON

ویژه تولید بتن در بچینگ در فصل زمستان، با حفظ اسلامپ مناسب

ضد یخ بتن

ضد یخ ملات مایع آلپاین ALPINE

زودگیر کننده‌ ملات، دارای کلر

حباب هوا ساز بتن

حباب هوا ساز بتن هیرو HERO

افزایش کارایی و دوام در برابر سیکل ذوب و یخبندان

رزین سنگ مصنوعی

رزین سنگ مصنوعی رزیکس RESIX

افزایش آب‌بندی و مقاومت فشاری و خمشی موزاییک پلیمری

ضد یخ بتن

ضد یخ بتن مایع اسکیمو ESKIMO

زودگیر بتن بدون کلر

دیرگیر بتن

دیرگیر بتن لیکو LICO

افزایش زمان گیرش بتن در هوای گرم

افزودنی بتن

دیرگیر پمپ بتن پامپر PUMPER

ویژه جابجایی پمپ در هوای گرم

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن رادون RADON

حفظ اسلامپ طولانی، ویژه بچینگ و بتن‌ریزی در هوای گرم

1 دیدگاه برای “راهنمای استفاده ابر روان کننده بتن: روش مصرف و میزان مصرف ابر روان کننده بتن

 1. اشتراک‌ها: ابر روان کننده بتن چیست؟ - صنایع شیمی ساختمان رامکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonخرید و مشاوره افزودنی های بتن
پیام در واتساپ
به کمک نیاز دارید؟
سلام
چطور میتونم کمکتون کنم؟