روش مصرف و میزان مصرف فوق روان کننده بتن در بتن

بتن یک مخلوط خمیری و سیال است. خاصیت شکل‌پذیری بتن تحت تاثیر آب درون مخلوط است. آب درون بتن حدود ۲۰% کل بتن است. از این مقدار اندکی برای هدف اصلی که شرکت در واکنش با سیمان است، مصرف شده و بقیه آن برای افزایش حالت خمیری و روانی بتن به کار می‌رود. با توجه به آزمایشات انجام شده و بررسی نتایج آن معلوم شده که آب زیادی در بتن، مقاومت و دوام بتن را کم خواهد کرد. به همین دلیل فعالان صنعت بتن جویای ترکیبی برای جایگزین کردن آب شدند. نتیجه کار دانشمندان محصولاتی با نام کاهنده آب بود. یکی از این مواد فوق روان کننده بتن است، که همانند دیگر ترکیبات بتنی در مرحله ساخت و یا قبل از ریختن بتن استفاده می‌شود. نام این مواد در برخی منابع کاهنده قوی آب است.

مقدار و درصد مصرف فوق روان کننده در بتن

چون پایه این ترکیبات ملامین و نفتالین است، از گروه روان‌کننده بتن اندکی کم‌تر مصرف می‌شوند. این مواد نسبت به کاهنده آب حباب‌زایی کم‌تری دارند. مقدار مصرف فوق روان کننده بتن با توجه به مقاومت نهایی و الاسیسیته و روانی مورد نیاز تعیین می‌شود.

میزان مصرف این ماده به دقت اندازه گیری شود.
میزان مصرف این ماده به دقت اندازه گیری شود.

این مواد از حدود ۰٫۳ تا ۱٫۴ درصد وزن سیمان بتن قابل استفاده هستند. اگر این مواد را کم‌تر از مقدار استاندارد به بتن اضافه کنید، تغییر خوبی در روانی بتن اتفاق نمی‌افتد. استفاده زیاد این مواد هم به دلیل قوی بودن امکان دیرگیری بتن تا ۴۸ ساعت را دارد. پس استفاده زیادتر از محدوده تعیین شده این مواد به دلیل سفتی بتن و یا گرمای طاقت فرسا اصلا کار صحیحی نیست. در هر پروژه و شرایط اقلیمی میزان مصرف فوق روان کننده بتن فرق دارد. مثلا پروژه‌ای در سطح پایین‌تر از زمین و در طبقه دهم یک سازه پمپاژ قابل قیاسی ندارند. هر چه ارتفاع بتن ریزی زیاد شود، بتن روان‌تری نیاز است. چون امکان گیر کردن بتن بسیار بالا می‌رود. همراه داشتن مقداری فوق روان کننده توسط افراد باتجربه در زمینه کار با بتن تبدیل به یک عادت شده چون حتی با رعایت تمامی نکات و موارد احتمال نیاز مجدد به این ماده در پروژه وجود دارد.

بیشتر بخوانید: فوق روان کننده بتن چیست؟

عوامل موثر بر مقدار مصرف فوق روان کننده بتن

عوامل موثر در میزان مصرف فوق روان کننده بتن بیسار زیاد و فراوان است. برخی از این موارد مثل اسلامپ بتن تاثیر مستقیم و زیادی روی مصرف کاهنده قوی آب دارد. ولی مواردی هم مثل ارتفاع از سطح دریا و وزش باد محل بتن ریزی تاثیر بسیار جزیی در مصرف فوق روان کننده دارد. با استفاده از مدل کامپیوتری و هوش مصنوعی همه عوامل موثر در این موضوع مورد بررسی قرار گرفته و برای هر عامل یک وزن یا ضریب اثرگذاری تخصیص داده شده که در ادامه به مهم‌ترین موارد آن می‌پردازیم.

 1. زمان گیرش مدنظر
 2. نوع بتن ریزی پمپاژ و تسمه نقاله و ترمی
 3. میزان انقباض بتن
 4. نفوذپذیری لازم برای بتن
 5. درصد آرماتور
 6. شدت گرما و رطوبت هوا
 7. مشخصات فیزیکی سیمان و اندازه ذرات سیمان
 8. مشخصات شیمیایی سیمان و اندازه C3A در سیمان
 9. اسلامپ مورد نیاز
 10. حرارت زایی سیمان مورد استفاده
 11. غلظت فوق روان کننده بتن
 12. فاصله کارگاه ساخت بتن و محل بتن ریزی
 13. خواص فیزیکی و شیمیایی سنگدانه مثل گردگوشه بودن و میزان قلیایی بودن

در هر صورت امکان وجود یک عامل تاثیر گذار برای پروژه خاصی وجود دارد که ممکن است گروه مجری و بتن ریز به آن توجه نداشته باشند. ولی تاثیر آن در بتن ریزی نمایان شود. بعضی وقتا یه مشکلی پیش میاد که وقتی از یه روان کننده یکسان استفاده میکنیم با دو نوع سیمان متفاوت یکی کمتر روان میشه و یکی بیشتر روان میشه. چرا؟ برای پاسخ به این سوال با ما همراه باشید:

تاثیر خصوصیات فیزیکی سیمان

موثرترین عامل فیزیکی سیمان بر مقدار مصرف فوق روان کننده در بتن چیست؟   جواب: سطح ویژه سیمان سطح ویژه سیمان بهتره از آزمایشات زیر بدست بیاد:

 1. الک ۴۵ میکرون : هر چه مانده روی الک ۴۵ میکرون کمتر باشه یعنی سیمان ریزتری داریم پس مصرف روان کننده میره بالا! چرا؟ به این دلیل که باید تعداد ذرات بیشتری رو از هم باز بکنه و روش تاثیر بزاره.
 2. اندازه گیری  ذرات (Particle size): این آزمایش هم سایز ذرات رو بهتون میده و طبیعتا هرچه سیمان ریز تر باز هم مصرف روان کننده بیشتر میشه.
 3. بلین سیمان : آزمایش بلین آزمایش دقیقی نیست برای همین آخرین گزینه آوردمش! طبیعتا هرچی بلین سیمان بیشتر باشه سیمان ریز تره و مصرف روان کننده هم بالاتر میره.

تاثیر خصوصیات شیمایی سیمان

در آنالیز شیمیایی سیمان مهمترین عاملی که روی مصرف روان کننده های بتن تاثیر داره C3A هست. C3A هرچی بالاتر باشه آب خور بتن رو میبره بالا و چون سیمان تشنه ی آب هست کلوخه میشه و کار روان کننده ها برای باز کردن کلوخه ها و رسوندن خودشون به ذرات سیمان بیشتر میشه. پس در نتیجه میزان مصرف روان کننده هم بیشتر میشه.  

نتیجه گیری:

هرچه سطح ویژه سیمان بیشتر (مانده روی الک ۴۵ میکرون کمتر/بلین بیشتر) 👈🏻 مصرف روان کننده بیشترهرچه C3A بیشتر 👈🏻  مصرف روان کننده بیشترهرچه C3S بیشتر 👈🏻میزان  رشد مقاومت بتن از ۷ به ۲۸ روزه هم بیشتر (این ربطی به بحث نداشت، گفتم که با C3A قاطی نشه یه وقت)

روش مصرف فوق روان کننده فوق روان کننده بتن

بتن یک مخلوط است. مواد تشکیل دهنده آن آب و سیمان و سنگدانه هستند. فوق روان کننده بتن هم به عنوان یکی از اجزای بتن هم در ابتدا و هم پس از ساخت بتن امکان اضافه شدن را دارد. این مواد به دلیل قدرت و غلظت بالا در صورت امکان و مجوز ناظر ابتدا با آب رقیق شده و بعدا به بتن اضافه می‌‌شود، تا اثر کامل بر بتن را بگذارد.

در بچینگ

در کارخانه تولید بتن هر یک از مواد اولیه جداگانه نگه‌داری می‌شود. برای هر طرح اختلاط این مواد در بچینگ اضافه شده و به دست مصرف کننده می‌رسد. مخلوط کردن بتن نیازمند دستگاه‌های بسیار فرسایش‌پذیر است. این دستگاه‌های موجود هر چه قوام و سفتی بتن بیش‌تر باشد، سریع‌تر نیازمند تعویض و تعمیر هستند و هزینه زیادی به بار می‌آورند. فوق روان کننده برای کاهش فرسودگی دستگاه بسیار مفید است. پس همیشه استفاده از این مواد با توجه به خواص مفیدی که برای بتن از جمله کاهش آب و افزایش مقاومت دارد، سازندگان بتن را مجاب به افزودن اندکی از این ماده به بتن می‌کند.

در محل پروژه (پای کار)

هر چند اضافه کردن فوق روان کننده از ابتدا به مواد اولیه بتن یک راه مطمئن برای ساخت بتن روان است. ولی شرایطی را در نظر بگیرید که به هر دلیلی در ابتدا فوق روان کننده به بتن اضافه نشده و در محل بتن روانی لازم را نداشته باشد و نتوان آن را استفاده کرد. با اندکی فوق روان کننده و چند دقیقه اختلاط یک بتن روان و کارپذیر را تحویل می‌گیرید. مثلا اگر اختلالی برای کامیون حمل بتن یا پمپ مثل تصادف، به‌وجود آید و زمان تلف شود. بتن کمی سفت شده و کسی هم پیش بینی این موضوع را از قبل نکرده که برای جلوگیری از آن تدبیری اندیشیده باشد. در این مواقع قبل از ریختن بتن به آن اندکی فوق روان کننده اضافه کرده و از بتن استفاده می‌کنیم.

افزودن فوق روان کننده بتن در محل
افزودن فوق روان کننده بتن در محل

در آزمایشگاه

آزمایشگاه یک محیط ایده‌آل برای تست یک ماده است. چون در بهترین شرایط بالاترین و بهترین نتایج یک محصول بدست می‌آید. هر چه شرایط آزمایشگاهی به واقعیت نزدیک شود نتایج قابل اطمینان خواهند بود. پس میزان مصرف این ماده در آزمایشگاه قابل ارائه برای استفاده در محیط واقعی خواهد بود.

ترکیبی (مقداری در بچینگ و ریدوز در محل پروژه)

این روش توسط همه افراد اهل فن تایید و توسط کارشناسان تجربی و فنی و علمی توصیه شده است. بهترین روش استفاده فوق روان کننده بتن افزودن این ماده در محل ساخت بتن برای تهیه یک بتن روان از ابتدا که استهلاک کارگاه بتن سازی به حداقل برسد. تکمیل استفاده فوق روان کننده در محل نیز به افراد متصدی اجرای بتن اطمینان از روانی و کارپذیری بتن می‌دهد.

میزان و روش مصرف فوق روان کننده های بتن رامکا

بهترین محصول بالاترین کیفیت و راحت‌ترین روش مصرف را دارد. فوق روان کننده شرکت رامکا را مستقیم می‌توان به کامیون حمل بتن اضافه کرد. با اندکی افزودن این فوق روان کننده پس از چند دقیقه شاهد اثر گذاری و روانی بتن خواهید بود. برای اضافه کردن فوق روان کننده بتن رامکا در محل ابتدا بتن را بازدید و از میزان روانی آن آگاهی پیدا کنید. هر چه بتن سفت و باقوام باشد، باید مقدار بیش‌تری فوق روان کننده رامکا به مخلوط اضافه شود. برای آسودگی کار بهتر است بتن به ابتدای دهانه آورده شود. افزودنی را روی بتن به آرامی بریزید تا پرت نشده و به دیگ کامیون نچسبد. حدودا ۴ دقیقه با دور تند چرخانده تا از ایجاد بتن یکنواخت اطمینان حاصل پیدا کنید. اگر روانی بتن به میزان مورد رضایت رسیده بتن را استفاده و در غیر این صورت دوباره همین روش را تکرار تا به میزان روانی دلخواه برسید.

مقدار مصرف فوق روان کننده بتن دراگون

افزودنی دراگون رامکا به دلیل قدرت بالا مصرف کمی در بتن دارد. با مصرف ۱٫۲ کیلوگرم در یک مترمکعب بتن ۳۰% کاهش مصرف آب دارید. کارایی بتن هم در دمای ۴۰ درجه سانتی‌گراد ۶۰ دقیقه حفظ می‌شود. با کاهش ۱۰ درصدی سیمان افزایش مقاومت را در نهایت خواهد داشت. برای آگاهی از مقدار دقیق مصرف فوق روان کننده بتن دراگون رامکا در پروژه اختصاصی خودتان با کارشناسان و متخصصان مشاوره فرمایید.  

میزان مصرف فوق روان کننده بتن پایتون

میزان مصرف فوق روان کننده بتن پایتون رامکا ۱٫۵ کیلوگرم در یک متر مکعب بتن است. اگر این میزان را به بتن اضافه کنید، سریعا در محل شاهد افزایش روانی بتن خواهید بود. در یک کامیون حمل بتن ۵ متری بتن مقدار ۸ کیلوگرم از این ماده افزوده شده، و اسلامپ از ۸ به ۱۷ رسیده است. با این اعداد میزان حدودی مصرف لازم پروژه را به دست آورید.

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن آرگون ARGON

مناسب برای تولید بتن در کارخانه‌ها و پروژه‌ها

رزین سنگ مصنوعی

رزین سنگ مصنوعی جیپیکس GIPIX

مناسب برای تولید محصولات گچی و بتنی با حفظ کارایی طولانی مدت

رزین سنگ مصنوعی

رزین سنگ مصنوعی یونیکس UNIX

افزایش زمان حالت خمیری و کارایی ملات سنگ مصنوعی

فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن دراگون DRAGON

افزایش روانی و مقاومت بتن در هوای گرم

فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن پایتون PYTHON

افزایش روانی بتن در محل بتن‌ریزی، ویژه لوله پمپاژ طولانی

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن کوانتوم QUANTUM

کاهنده آب بسیار پر قدرت، ویژه آب به سیمان بسیار پایین

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن زنون XENON

ویژه تولید بتن در بچینگ در فصل زمستان، با حفظ اسلامپ مناسب

ضد یخ بتن

ضد یخ ملات مایع آلپاین ALPINE

زودگیر کننده‌ ملات، دارای کلر

حباب هوا ساز بتن

حباب هوا ساز بتن هیرو HERO

افزایش کارایی و دوام در برابر سیکل ذوب و یخبندان

رزین سنگ مصنوعی

رزین سنگ مصنوعی رزیکس RESIX

افزایش آب‌بندی و مقاومت فشاری و خمشی موزاییک پلیمری

ضد یخ بتن

ضد یخ بتن مایع اسکیمو ESKIMO

زودگیر بتن بدون کلر

دیرگیر بتن

دیرگیر بتن لیکو LICO

افزایش زمان گیرش بتن در هوای گرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چت واتساپ | مشاوره و خرید افزودنی بتن
چت در واتساپ
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم