آب در بتن

کیفیت آب بتن

آبی که برای اختلاط و عمل آوری بتن به کار می‌رود، اگر قابل نوشیدن (مناسب برای مصرف انسان) باشد، رضایت بخش است. آب اختلاط و عمل آوری باید تمیز و عاری از ذرات زیان آور و مواد آلی، سیلت و نمک‌ها باشد. بیشترین حد گل آلودی باید ppm 2000 باشد. اگر آب زلال، بدمزه و یا شور نباشد معمولاً می‌توان آن را بدون آزمایش برای اختلاط و عمل آوری بتن مصرف کرد. آبی که ظاهراً سخت است، یا تلخ مزه است، می‌تواند غلظت سولفات بالایی داشته باشد و بایستی آنالیز گردد.

تجربیات و آزمایش‌ها نشان داده‌اند که آب حاوی سولفات با غلظت کمتر از ۱ درصد به صورت مطمئن می‌تواند به کار رود. لیکن، کاهش مقاومت ممکن است روی دهد: گزارش شده که ۰٫۵ درصد سولفات باعث ۴ درصد کاهش مقاومت می‌شود و ۱ درصد سولفات ۱۰ درصد مقاومت را کم می‌کند.

نمک معمولی (کلرید سدیم) با غلظت ۳٫۵ درصد ممکن است مقاومت بتن را ۸ تا ۱۰ درصد کاهش دهد اما اثر زیانبار دیگری ندارد. آب معدنی به شدت کربنانه سبب کاهش شدید مقاومت می‌شود. آب باتلاق‌ها یا دریاچه‌های راکد ممکن است حاوی اسید تانیک (جوهر مازو) باشند که می‌تواند سبب کُندگیری و کاهش سرعت افزایش مقاومت شود. وقتی انتخاب امکان پذیر است، تمیزترین و خالص ترین منبع آب باید مصرف شود.

آب دریا

آب دریا می‌تواند با موفقیت در اختلاط بتن مصرف شود. آب دریا حاوی مقدار متوسط ۵/۳ درصد نمک است. آب تمیز دریا در نواحی بسیاری برای ساخت بتن به کار رفته و سابقه آن در زمان بهره برداری خوب بوده است. شاید ۸ تا ۱۰ درصد کاهش در مقاومت نهایی اتفاق بیافتد. به دلیل اینکه بتنی که با آب دریا ساخته می‌شود حاوی نمک‌ها است، لذا اختلاط و بتن ریزی باید به دقت انجام شود تا از تخلخل کم و احاطه کامل و پوشش میلگردها اطمینان حاصل شود زیرا فولاد اگر در معرض آب دریا که از میان ترک‌ها و خلل و فرج نفوذ می‌کند قرار بگیرد، زنگ می‌زند. بسیاری از سازه‌هایی که با آب دریا ساخته می‌شوند ممکن است در معرض یخ زدن و آب شدن و دوره‌های متناوب تر و خشک شدن ناشی از جزر و مد قرار گیرند. در چنین محیط خشنی باید حباب هوا ایجاد شود و عیار سیمان زیاد باشد تا از دوام بتن اطمینان حاصل آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *