چرا بتن خود ترمیم شونده؟

همانطور که می دانیم بتن، در طی فرایند سخت شدن و هیدراتاسیون سیمان و همچنین پس از آن، به خاطر تغییرات دمایی دچار ترک های ریزی میشود. البته اکثر این ترک ها در طول زمان با تماس پیدا کردن بتن با آب و هیدارته شدن مولکول های برخی مولکول های سیمان که هنوز دست نخورده باقی مانده اند ترمیم می شود.

اما این داستان در مورد ترک هایی با عرض کمتر از  ۰٫۲ میلی متر صدق می کند و ترک های بزرگ تر معمولا پر نمی شوند. و این اصلا خوب نیست! چرا که در صورت بارش باران و ورود آب به ترک ها این ترک ها بزرگ تر می شوند و یکپارچگی ساختاری بتن را تهدید می کنند.

و اما همانطور که حدس زده اید، و یا اینکه می دانید راهکار این مشکل؛ عنوان این مقاله است است.

بتن خود ترمیم شونده چیست؟

برای حل مشکل فوق نیاز به بتنی است توانایی ترمیم به مراتب بالا تری داشته باشد. بیایید خودمان را جای کسانی بگذاریم که میخواهند راهکار را پیدا کنند. اگر شما میخواستید به محصولی توانایی ترمیم اضافه میکردید چه می کردید؟؟ اصلا بیایید اینطور بگوییم چه چیزهایی توانایی ترمیم دارند؟؟

بله! موجودات زنده اینجاست که زیست شناسی به کمک علم مهندسی می آید. اما سوال اینجاست، چطور می توان این توانایی را به بتن منتقل کرد؟ شاید یکی از راه هایی که به ذهن می رسد این باشد، استفاده از باکتری ها، بله درست شنیدید در بتن خود ترمیم شونده از باکتری ها استفاده می شود.

در حقیقت با اضافه کردن نوعی باکتری به نام باسیلوس و ماده غذایی مناسب آن یعنی کلسیم لاکتات  به بتن؛ ما تهدید باران را تبدیل به فرصت می کنیم چرا که واکنش این باکتری با ماده مغذی در صورت وجود آب امکان پذیر است و این یعنی در صورت بارش باران یا آبیاری بتن این باکتری ها شروع به واکنش می کنند و ترک های بتن را پر خواهند کرد و این فقط طی زمان سخت شدن نیست بلکه حتی مدت ها (حدود ۲۰۰ سال!!) بعد از سخت شدن بتن در صورت ایجاد ترک بواسطه ضربه یا دما و تماس بتن با آب این ترک ها به مرور زمان ترمیم خواهند شد.

نکته مهم: این باکتری ها و مواد مغذی به صورت کپسول های ریزی به بتن اضافه می شوند تا جلوی واکنش دهی با آب اولیه بتن گرفته شود. و هر گاه در بتن ترکی ایجاد شد این کپسول های ریز باز می شوند و آب به داخل آنها راه یافته و عمل ترمیم آغاز می شود.

نکته دوم: این باکتری ها نیستند که ترک ها را پر می کنند بلکه این حاصل عملیات متابولیسم (سوخت و ساز) آنها است که ترک ها را پر می کند. یعنی سنگ آهک

مکانیزم بتن خود ترمیم شونده

مزایا

الف) در نتیجه فرایند بالا طول عمر بتن خود ترمیم شونده بیشتر از دیگر بتن ها خواهد بود.

ب)افزایش مقاومت خمشی

ج) نتیجه افزایش طول عمر و فاکتور مقاومت خمشی بتن افزایش دوام و پایداری سازه است

د)زنگ زدگی آرماتور ها را کاهش می دهد

ه)هزینه تعمیرات را تا حد زایدی کاهش میدهد

ز)کاهش وزن سازه

معایب

الف)باید در هر متر مکعب از بیو بتن حدود ۱۵ کیلو گرم مواد ترمیم کننده ریخت و این یعنی باید ۱۵ کیلو گرم از مواد بتن را حذف کرد و نتیجه این کار کاهش مقاومت فشاری بتن خواهد بود

ب)هزینه بالا!! بله، ساختن سازه ای با مصالح زنده و ترمیم شونده خرج بر میدارد!

کاربرد

از این بتن در سازه هایی که با آّب در تماسند، در معرض ترک خوردگی هستند و برای طولانی مدت ساخته می شوند استفاده می شود مانند: جاده ها، پل ها و …

ممنون که با ما همراه شدید.

راستی برای مشاوره و کسب اطلاعات در مورد فرمول و طرح اختلاط بتن خود ترمیم شونده تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *