بررسی اثرات روان کننده بتن بر بتن در مرحله شکل پذیری و سخت شدن به زبان ساده و روان و البته علمی.

اگر به دنبال کمی فهم مطلب هستید جای درستی آمده اید.

پیش درآمد

در مقاله قبل در مورد اینکه روان کننده های بتن چیست صحبت کردیم. و اما در این مقاله می خواهیم کمی تخصصی تر در باره تاثیر روان کننده های بر بتن صحبت کنیم.

تقسیم اولیه

به طور کلی تاثیرات روان کننده در دو مرحله طبقه بندی میشود

اثرات روان کننده بر بتن شکل پذیر

الف) کاهش آب

همانطور که میدانید یکی  اصلی ترین کارکرد و تاثیر روان کننده بتن محصول کاهش آبِ مورد استفاده است. و این درحالی است که روانی بتن ثابت است و حاصل این کم شدن آب افزایش مقاومت و همنچین کاهش جمع شدگی و عیار سیمان است.

مقدار کاهش آب وابسته به عوامل مختلفی مثل نوع افزودنی مورد استفاده، نحوه اضافه کردن افزودنی، نسبت آب به سیمان، نوع سیمان، عیار سیمان، نوع سنگدانه ها نوع و میزان استفاده ار دیگر افزونه ها و مقدار هوا است.

در مورد عواملی که کاهش آب به آنها وابسته است میتوانید به این مقاله نیز رجوع کنید

ب) افزایش کارپذیری

اگر بدون کم کردن مقدار آب بتن به آن روان کننده اضافه کنیم نتیجه چیزی نیست جز روان تر شدن بتن و در نتیجه افزایش کارپذیری آن.

ج)گیرش

برای آشنایی با تقسیم بندی روان کننده ها بر اساس گیرش بتن و تاثیرات روان کننده ها بر گیرش بتن به مقاله روان کننده بتن مراجعه کنید

ی ها برای دستیابی به تاخیر و روانی مناسب نیازمند نظر کارشناس است

د)کاهش افت اسلامپ

بیشتر روان کننده ها کمی کند گیر کننده هم هستند, و زمان موجود برای عملیات تراکم را بیشتر می کنند که یعنی کاهش افت اسلامپ (روان بودن) این ویژگی در آزمایش های اسلامپ بسیاری تایید شده و تجربه نیز ثابت می کند.

نکته: کلاً استفاده از افزودنی افت اسلامپ را افزایش می دهد, و باید این مقدار افزایش افت را نیز هنگام محاسبه در نظر گرفت.

ه)حباب سازی

همچنان که با موج جدیدی از حروف ابجد مواجه می شوید, یکی دیگر از تاثیرات روان کننده های بتن حباب سازی نام دارد.

استفاده از روان کننده ها به طور معمول باعث ایجاد ۲ تا ۶ درصد حباب هوا در بتن می شود و همچنین استفاده از مقادیر بیشتر مخصوصا در هوای سرد می تواند این آمار را تا ۸ درصد افزایش دهد

نکته تاثیر کم شدن مقاومت ناچیزی که به خاطر این حباب های هوا بوجود می آید در مقابل خاصیت کم شدن آب مصرفی و در نتیجه افزایش مقاومتی که یکی از دلایل آن افزایش حباب های هواست حرفی برای گفتن ندارد.

و)پمپ پذیری

روان کننده های بتن به خاطر ایجاد خاصیت روانی سهولت پمپاژ را نیز به همراه دارند و مخصوصا این کاربرد روان کننده ها برای بتن هایی با عیار های سیمان بالا استفاده می شود.

ز)آب انداختگی و ته نشینی

روان کننده های بتن به طور کلی سرعت و ظرفیت آب انداختگی و ته نشینی بتن را کاهش می دهند.

البته لازم به ذکر است برخی کندگیر کننده ها که خاصیت روان کنندگی هم دارند مثل سدیم گلوکونات با وجود کاهش مقدار آب اختلاط ظرفیت آب انداختگی را کاهش می دهند.

 

ح)قابلیت پرداخت

معمولا افزودنی های کاهنده آب یا همان روان کننده ها خصوصیات مربوط به پرداخت بتن را بهبود می بخشند. مخصوصا در مواقعی که مشخصات و دانه بندی سنگدانه ها نامناسب باشند.

نکته: ممکن است در مواقعی که از روان کننده ها برای کاهش مقدار سیمان استفاده می شود و دوغاب بر روی سطح بتن ظاهر نمی شود. ترک های جمع شدگی خمیری روی سطح بتن ظاهر شود که این مساله را می توان با استفاده از ریختن پودر حاوی سیمان، کاهنده آب و ماسه ریزدانه روی سطح بتن برطرف کرد.

ط)یکنواختی تولید

برای دستیابی به بتنی با کیفیت یکنواخت در تمامی مراحل و بخش ها ، باید نسبت آب به سیمان را ثابت نگه داشت اما عواملی که مهمترین آنها دماست باعث می شوند برای رسیدن به اسلامپ ثابت مقدار آب اختلاط دست خوش تغییراتی شود.

به عنوان مثال در دمای ۳۸ درجه نسبت به دمای ۵ درجه برای رسیدن به اسلامپ ثابت نیاز به ۲۱ کیلوگرم آب اضافه خواهد بود!

راهکار این مشکل ثابت نگه داشتن مقدار آب و در استفاده از روان کننده بتن برای رسیدن به اسلامپ مورد نظر.

ی)گرمای هیدراتاسیون

روان کننده ها تولید حرارت اولیه در اثر هیدراتاسیون سیمان را به تاخیر می اندازند.

نکته۱: با وجود اینکه این افزودنی ها گرمای تولید شده در سنین کم در فرایند هیدراتاسیون را کاهش می دهند، گرمای تولید شده در مدت زمان ۲۸ روز ثابت مانده و یا افزایش می یابد.

نکته۲: در مقاومت و اسلامپ ثابت روان کننده ها تنها از طریق کاهش عیار سیمان می توانند مقدار گرمای ایجاد شده را کاهش دهند.

ک)جمع شدگی خمیری

افزودنی های کاهنده آب کندگیر می توانند با تاخیر در زمان گیرش موجب تشدید جمع شدگی خمیری شوند، مگر در صورتی که از کاهش رطوبت بتن جلوگیری شود.

نکته ۱: در مواقعی که جمع شدگی پلاستیک علت ترک خوردن بتن می باشد، استفاده از این افزودنی ها مشکل ترک خوردگی را افزایش می دهد.

نکته ۲: تنها در صورتی که سرعت زیاد هیدراتاسیون سیمان علت تشکیل ترک باشد دیرگیر کننده ها و روان کننده های کندگیر قادر به حل مشکل خواهند بود.

برای مشاوره و خرید محصولات با متخصصین رامکا تماس بگیرید:

 


۰۹۳۳-۲۰۲-۳۰۰۳

4 دیدگاه برای “اثرات روان کننده بتن، بر بتن (بخش ۱)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *