راهنمای مصرف روان کننده بتن و روش مصرف انواع روان کننده بتن

روش مصرف و میزان مصرف روان کننده بتن در بتن

هر افزودنی بتن برای رفع یک یا چند ایراد بتن به کاربرده می‌شود. یکی از مشکلات بتن تازه، سفت شدن به دلیل کاهش آب یا شروع گیرش سیمان است. برای مقابله با سفتی وقوام بتن اضافه کردن آب یک راه موثر با بازدهی سریع است. ولی افزودن آب در نهایت کیفیت و مقاومت بتن را کم می‌کند. در این مطلب قصد داریم به راهنمای استفاده روان کننده بتن در بتن و روش مصرف انواع روان کننده بتن در بتن بپردازیم در ادامه با بلاگ رامکا با ما همراه باشید.

راه نوین که دانشمندان برای حفظ روانی و کارپذیری بتن به جای آب ارایه کردند، ترکیبات شیمیایی محلول در آب برای افزایش روانی بتن بود. این مواد را مثل دیگر مواد تشکیل دهنده بتن درون دیگ اختلاط ریخته و به خوبی هم‌زده تا یک بتن یکنواخت بدست آید. روش مصرف و میزان مصرف روان کننده بتن در بتن با توجه به نوع کاربرد و شرایط پروژه و آب وهوا متفاوت است.

راهنمای مصرف انواع روان کننده بتن

با بررسی و آزمایشات متعدد توسط کارشناسان و متخصصان حرفه‌ای محدوده استاندارد مصرف روان کننده توسط شرکت تولید کننده ارایه و به اطلاع مجریان بتن‌ریزی خواهد رسید.

یک مخلوط بتنی ۴۰% آب دارد. برای کاهش این آب و حفظ روانی در هر وضعیت مقدار مصرف روان کننده بتن متفاوت است. گرمای هوا و افزایش مصرف سیمان و در پی آن تولید حرارت هیدارتاسیون نیاز روان کننده را افزایش می‌دهد.

با اضافه کردن روان کننده بتن شاهد روانی و کارپذیری بتن خواهید بود.
با اضافه کردن روان کننده بتن شاهد روانی و کارپذیری بتن خواهید بود.

اندازه‌گیری دقیق روان‌کننده قبل از افزودن به مخلوط بتنی به دلیل کم بودن مقدار مصرف الزامی است. این میزان با توجه به در نظر گرفتن عوامل مختلف بین ۰٫۵ تا ۱٫۵ درصد وزن سیمان توسط تولیدکنندگان توصیه شده است. دانشمندان متعددی هم این موضوع را بررسی وتایید کرده‌اند.

بیشتر بخوانید  راهنمای استفاده ضد یخ بتن: مقدار و روش مصرف زودگیر بتن و ملات

یک عامل تاثیر گذار بر میزان مصرف روان کننده بتن سطح ویژه ذرات سیمان است، هر چه ذرات سیمان ریزتر باشد، مصرف روان کننده بتن هم بالاتر می‌رود. اصل کار روان کننده بتن جدا کردن ذرات سیمان از هم است تا آب به راحتی از میان ذرات عبور کند. حال وقتی ذرات ریز و تعداد آن‌ها زیاد شود مقدار بیش‌تری روان کننده برای جدا کردن ذرات نیاز است.

عوامل موثر بر مقدار مصرف روان کننده بتن

در ادامه متن راهنمای استفاده روان کننده بتن باید گفت که مقدار مصرف روان کننده بتن به عوامل زیر بستگی دارد:

  1. میزان آب به سیمان یا همان طرح اختلاط و مقاومت نهایی مورد نیاز
  2. اسلامپ بتن
  3. انتظارات اصلی پروژه از بتن مصرفی مثل بتن نما و یا قطعات پیش ساخته بتنی
  4. شرایط آب و هوایی مثل گرمای بیش از حد بتن و از دست رفتن آب بتن
  5. نوع و غلظت خود روان کننده
  6. استفاده از دیگر افزودنی‌های بتن که روی شرایط گیرش و یا قوام بتن تاثیر مستقیم دارد، همانند زودگیر بتن و الیاف بتن
  7. خواص شیمیایی و فیزیکی بتن: هر چه میزان C3A سیمان زیادتر باشد، به دلیل نیاز آبی بیش‌تر سیمان به دلیل کلوخه شدن روان کننده بتن زیادتری مورد نیاز خواهد شد.

اگر قرار است روان کننده ابتدا رقیق و سپس به بتن اضافه شود، بهتر است حجم آبی که توسط این افزودنی در طرح اختلاط بتن شرکت می‌کند، در نظر گرفته شود. البته ابن موضوع فقط برای روان کننده‌های غلیظ مطرح می‌شود که نیاز به رقیق کردن و افزودن به بتن دارند.

روش مصرف و راهنمای استفاده روان کننده روان کننده بتن

روش مصرف روان کننده بتن بستگی به نوع آن دارد. روان کننده کندگیر را به مواد خشک اولیه بتن می‌توان افزود. روان کننده بتن معمولا مایع است. برای اضافه کردن به بتن بهتر است که اول با آب رقیق و سپس به مخلوط بتنی اضافه شود.

روان کننده بتن باید توسط نیروی خبره به بتن اضافه شود. در صورت کم و زیاد شدن افزودنی شاهد مشکلاتی از قبیل هوا بتن تازه و زمان گیرش بسیاردیر و آب‌انداختگی بتن خواهید بود. یکی از روش‌های حرفه‌ای افزودن روان‌کننده ترکیب جزیی و اندک اندک است، تا در هر مرحله شاهد تغییرات بتن بود.

بیشتر بخوانید  راهنمای استفاده ابر روان کننده بتن: روش مصرف و میزان مصرف ابر روان کننده بتن

راهنمای استفاده روان کننده بتن در بچینگ

بتن که از آب و سنگدانه و سیمان تشکیل شده در مرحله اول که بچینگ نام دارد، ابتدا شن و ماسه اختلاط شده و سپس آب برای جلوگیری از استهلاک شدید اضافه می‌شود. بعد از این مرحله امکان افزودن روان کننده وجود دارد. در نهایت هم سیمان اضافه می‌شود تا چسبندگی و قوام لازم را به بتن بدهد. برای خروج یکنواخت بتن هم استفاده از روان کننده بسیار مناسب است.

بچینگ ساخت بتن یکی از مکان‌های اضافه کردن افزودنی بتن
بچینگ ساخت بتن یکی از مکان‌های اضافه کردن افزودنی بتن

راهنمای استفاده روان کننده بتن در محل پروژه (پای کار)

بتن از کارخانه به محل بتن‌ریزی توسط کامیون حمل بتن جابجا می‌شود. اضافه کردن افزودنی در محل به کامیون اضافه و به میزان لازم که از ۳ تا ۷ دقیقه متغیر است، هم زده می‌شود.

اضافه کردن افزودنی در محل یک مشکل اساسی دارد و آن هم خوب حل نشدن در مخلوط بتنی است. برای برطرف کردن این مشکل، رقیق کردن این مواد در آب یک راه مناسب است.

اگر مواد افزودنی بتن در پای کار اضافه شوند بیش‌ترین تاثیر را خواهند گذاشت. چون بعد از اضافه کردن بتن زمانی تلف نخواهد شد.

راهنمای استفاده روان کننده بتندر آزمایشگاه

میزان مصرف یک افزودنی بتن در آزمایشگاه با حالت طبیعی تفاوت دارد. چون در آزمایشگاه همه شرایط تنظیم شده و استاندارد است. برخی شرایط طبیعی مثل تاثیر نور خورشید و یا وزش باد را بسیار سخت در آزمایشگاه می‌توان فراهم نمود. وقتی شرایط ساخت و عمل‌آوری بتن متفاومت باشد، میزان استفاده مواد هم متفاومت خواهد بود.

نمونه آزمایشگاهی به‌دلیل کم بودن حجم ساخت در واقعیت با کارخانه بتن متفاومت است. کارشناسان با در نظر گرفتن تمامی این عوامل و تاثیرات خوب وبد میزان مصرف استاندارد برای روان کننده را تعیین و در اختیار مشتریان قرار می‌دهند.

ترکیبی (مقداری در بچینگ و ریدوز در محل پروژه)

اگر هوا گرم باشد و آب بتن در اثر تبخیر سطحی از دست برود و یا سرعت واکنش هیدراتاسیون در اثر افزایش دما زیاد شود. روان کننده‌ای که در بچینگ اضافه شده، با گذشت زمان تاثیر کامل خود را در هنگام بتن‌ریزی نخواهد داشت. چون دما بر روانی بتن غلبه خواهد کرد.

بیشتر بخوانید  راهنمای استفاده رزین سنگ مصنوعی: روش و میزان مصرف رزین سنگ مصنوعی

اگر تصمیم بر افزودن روان‌کننده در محل باشد، از ابتدای ساخت در کارخانه تا کامیون حمل فرسایش و استهلاک شدیدی خواهیم داشت. ولی با اضافه کردن روان کننده انرژی و هزینه کم‌تری برای تهیه بتن می‌شود. ولی تا رسیدن بتن به محل پروژه اثر روان کننده تضعیف خواهد شد.

بهترین کار برای استفاده از روان کننده بتن افزودن مقداری از آن در محل ساخت برای روان شدن بتن و کاهش انرژی و استهلاک ساخت بتن و کاهش نیاز آبی مخلوط و تکمیل کردن مقدار مورد نیاز افزودنی در محل برای حفظ کیفیت و روانی بتن است.

میزان و روش مصرف روان کننده های بتن رامکا

میزان و روش مصرف روان کننده بتن رامکا به اسلامپ اولیه بتن که به صورت چشمی تخمین زده می‌شود، بستگی دارد. پس از انتقال بتن به دهانه کامیون روان کننده به آرامی روی بتن ریخته شده و ۵ دقیقه هم‌زده می‌شود. دوباره با مشاهده روانی بتن از تاثیر روان کننده بر بتن مطمئن شده و اگر به روانی دلخواه نرسیده بود، دوباره به آن افزوذنی اضافه کنید.

میزان مصرف روان کننده بتن رلیکس

میزان مصرف روان کننده بتن رلیکس بین ۰٫۵ تا ۱٫۵ درصد وزن سیمان بتن متغیر است. برای آگاهی از میزان دقیق مصرف با توجه به پروژه و شرایط محیطی یک عدد ارائه می‌شود. برای مشاوره و نحوه مصرف این روان کننده با تیم کارشناسی صنایع شیمیایی ساختمان رامکا در ارتباط باشید.

برای بررسی تاثیر نمونه این ماده بر بتن به یک کامیون حمل بتن با ۶ مترمکعب ظرفیت که دارای بتن با عیار ۴۰۰ کیلوگرم بود و اسلامپ ۸ دارد؛ با افزودن ۱۰ کیلوگرم رلیکس اسلامپ به عدد ۱۳ رسید.

مقدار مصرف روان کننده بتن فانتوم

این روان کننده برای هر مترمکعب ۱٫۵ کیلوگرم مصرف دارد. اندکی مصرف فانتوم از رلیکس کم‌تر است و نهایتا تا یک درصد وزن سیمان توصیه شده است. این میزان مصرف نسبت آب به سیمان را تا ۲۵ درصد کاهش داده و کارایی بتن را تا ۱٫۵ ساعت در دمای ۴۰ درجه سانتی‌گراد حفظ می‌کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام در واتساپ
به کمک نیاز دارید؟
سلام
چطور میتونم کمکتون کنم؟