کاربرد روان کننده بتن: با مزایا و عملکرد روان کننده بتن آشنا شوید!

مزایا، کاربرد و عملکرد روان کننده بتن

بتن تازه همانند یک سیال عمل کرده و درون هر ظرفی ریخته شود به شکل آن در می‌آید. این خاصیت را آب درون بتن ایجاد می‌کند. آبی که ۲۰% بتن را تشکیل داده و کار اصلی آن واکنش با سیمان و بقیه آن صرف روان کردن بتن می‌شود. بر کسی مضرات آب اضافی در بتن پوشیده نیست و از همان ابتدا متولیان صنعت بتن دنبال چاره‌ای برای حذف آب بتن در عین حذف آب اضافی بتن بودند. در ادامه این مقاله به مزایا، عملکرد و کاربرد روان کننده بتن خواهیم پرداخت، با بلاگ رامکا همراه باشید.

کاربرد روان کننده بتن

روان کننده بتن در اواسط قرن ۱۹ کشف و روانه بازار شد. از این ماده برای روان کردن بتنی که سفت شده و یا آب خود را از دست داده برای افزایش اسلامپ استفاده می‌شود. در واقع این موضوع همان حفظ طرح اختلاط بتن و نسبت‌های استاندارد را تایید می‌کند. در گذشته کاربران و مجریان بتن بلافاصله پس از افزودن آب شاهد جدا شدن دانه بتن و افتکیفیت آن بودند. ولی چاره‌ای جز این روش برای حفظ نرمی بتن نداشتند. کشف کاربرد روان کننده بتن دریچه‌ای به دنیای نوین بتن گشود.

مزایای استفاده از روان کننده بتن

 1. کاهش مصرف آب به سیمان: این ماده جایگزین آب اضافی و سبب کاهش مصرف آب خواهد بود.
 2. حفظ اسلامپ و کاهش مصرف آب: به دلیل جدا کردن ذرات سیمان و حرکت آب حتی با کم کردن مصرف آب اسلامپ بتن ثابت باقی خواهد ماند.
 3. افزایش اسلامپ بدون تغییر در آب: وقتی در بتن روان کننده اضافه شود، ذرات سیمان پخش شده و با همان مقدار آب روانی بتن افزایش پیدا خواهد کرد.
 4. افزایش مقاومت نهایی بتن: به دلیل آب دیده شدن تعداد ذرات بیش‌تر سیمان در نهایت مقاومت بتن از حالت معمولی اندکی فراتر رفته هر چند در روزهای اول این مقدار کم‌تر از حالت معمولی بدون روان کننده است.
 5. پرداخت و تسطیح راحت: هر بتنی که روان شود. کارپذیری آن بالا رفته و با صرف انرژی کم‌تر در زمان کم‌تر سطح بیش‌تری از بتن پرداخت می‌شود.
پرداخت بتن تازه بسیار امر تخصصی و نیازمند انرژی زیاد است.
پرداخت بتن تازه بسیار امر تخصصی و نیازمند انرژی زیاد است.
 1. عدم گیرکردن بتن در پمپ و مقاطع کوچک مثل ستون و شمع: به دلایل قوام و تاخیرات اندک در پیوستگی به هنگام بتن ریزی و کم بودن قطر لوله پمپ بتن و مقاطع بتن ریزی مثل شمع بتن همیشه درگیر و حتی در مقاطع ریز گیر کرده که با روان کننده عبور بتن بسیار راحت شده و از مقاطع دشوار عبور می‌کند.
 2. ساخت بتن نمادار با قالب گیری بسیار عالی: در سازه‌هایی که بتن قرار است به عنوان یک عضو در نمای ساختمان استفاده شود، باید از پر شدن قالب‌ها و یکنواختی بتن اطمینان پیدا کرد که این مساله با روان کننده بتن خیلی راحت انجام می‌شود.
 3. کاهش زمان و انرژی ویبراتور: بعد از ریختن و جای‌گیری بتن در قالب برای گرفتن هوا و پرکردن و متراکم کردن بتن آن را ویبره کرده که هر چه بتن روان باشد، این کار بهتر انجام خواهد شد.
 4. امکان بتن ریزی در شرایط سختی محیطی مثل بیابان خشک و طوفانی: در مکانی که اطراف آن آزاد و هوا گرم است. بتن شدیدا آب خود را از دست داده و واکنش سیمان به سرعت انجام شده که این مشکل با اندکی روان کننده بتن رفع می‌شود.
 5. اگر بتن دیر به مقصد برسد یا در محل سفت باشد با اندکی روان کننده بتن روان می‌شود: وقتی بتن دیرتر از موعد به محل بتن‌ریزی برسد از حالت معمول خود سفت‌تر شده و افزودن آب روش مناسبی برای شل کردن بتن نیست، به همین دلیل اندکی روان کننده به بتن اضافه می‌شود تا بتن به روانی مدنظر برسد.
 6. کاهش سیمان مصرفی و کمک به گرم نشدن کره زمین و کاهش هزینه کلی پروژه : با استفاده از روان کننده می‌توان طرح اختلاطی با سیمان کم ارائه کرد و مصرف کم سیمان به دلیل گرمازا بودن کارخانه سیمان سبب جلوگیری از گرم شدن کره زمین خواهد شد. در بتن سیما بیش‌ترین هزینه را دارد و کم کردن مصرف سیمان در کل از هزینه پروژه می‌کاهد.
 7. ساخت بتن با تراکم بالا و خودتراز شونده: بتن چون حالت خمیری داشته و برای شکل دادن و قالب گیری نیاز به انرژی دارد. این متراکم کردن بتن با سفتی نسبت عکس داشته و باید بتن روان باشد تا خودش روی سطح یکنواخت پخش شود.
 8. کاهش جداشدگی دانه بتن و آب انداختگی بتن: به دلیل ایجاد یکنواختی بین فاز مایع و جامد در بتن توسط روان کننده در هنگام بتن ریزی مصالح بتن از هم گسسته نمی‌شوند. وقتی پیوستگی بتن حفظ شود شاهد آب انداختگی بتن نخواهیم بود.
 9. افزایش چسبندگی بتن به میلگرد: وقتی یک بتن روان باشد به راحتی موانع سر راه را پوشش داده و با رفتار سیالی خود همه سطوح را پوشانده و به آرماتور چسبیده و سازه پیوسته ایجاد می‌کند.
 10. کاهش استهلاک کامیون و پمپ بتن: وسایل حمل و جابجایی بتن با گذشت زمان توسط بتن فرسایش یافته و روانی بتن به انرژی کم‌تر برای مخلوط کردن و پمپاژ نیاز دارد و نهایتا ماشین آلات بتنی سالم خواهد ماند.
 11. ساخت راحت بتن در کارخانه بتن سازی: بچینگ یک دستگاه که با مصالح خشک و بتن تازه در ارتباط است، بسیار سریع فرسوده شده و اگر روان کننده در کارگاه ساخت بتن ریخته شود، استهلاک دستگاه پایین و عمر آن افزایش می‌یابد.

بیشتر بخوانید: روان کننده بتن چیست؟

ساختار شیمیایی روان کننده بتن

این مواد مایع از ترکیبات لیگنوسولفونات تشکیل شده‌اند. براساس ساختار شیمیایی سه گروه تندگیر یا زودگیر و معمولی و کندگیر یا دیرگیر دارند. در هوای گرم شدیدا فعالیت سیمان و آب زیاد شده و تبخیر آب نیز سفتی بتن را تشدید می‌کند. در این مواقع باید روان کننده دیرگیر باشد. برای پمپاژ و مقاطع کوچک و پرآرماتور این ساختار بسیار مناسب است. ولی در هوای سرد چون گیرش با سرعت کم امکان یخ زدگی دارد. باید از روان کننده زودگیر باید استفاده کنید.

در مقاطع دارای آرماتور زیاد بتن باید روان و کارپذیر باشد تا در بین میلگردها گیر نکند.
در مقاطع دارای آرماتور زیاد بتن باید روان و کارپذیر باشد تا در بین میلگردها گیر نکند.

در کل این مواد بر پایه لیگنو بوده و به ندرت در برخی از این مواد از یون کلر استفاده شده است. مصرف نمک‌های کلر دار در مجاورت بتن و فلز به کلی منع شده است. ترکیبات لیگنو به صورت محلول در آب به رنگ قهوه‌ای درمی‌آیند. این ساختار سازگار با انواع سیمان و دیگر افزودنی‌ها است؛ ولی قبل از ترکیب چند افزودنی بتن با کارشناسان و متخصصان مشورت کنید.

عملکرد و کاربرد روان کننده بتن

این مواد تاثیر مستقیم روی سیمان بتن دارند. ذرات روان کننده به ذرات سیمان چسبیده و با واکنش دادن سیمان بار دار می‌شود. سطح همه سیمان را بار منفی فراگرفته و طبق قانون دافعه بارهای الکتریکی هم‌نام ذرات سیمان از هم فاصله می‌گیرند. دیگر سیمان کلوخه نشده و آب به راحتی از میان ذرات سیمان عبور کرده و با آب کم‌تری سیمان بیش‌تری آب‌دیدبه خواهد شد. آب زیادی بتن که در واکنش با سیمان شرکت نمی‌کند، کارایی را ۲۰۰ درصد اضافه می‌کند. در کنار این خاصیت مقاومت و مدول الاسیسیته و جذب آب در حدود ۲۵ درصد کاهش می‌یابد. عملکرد روان کننده بتن افزایش کارایی به همان میزان و حفظ مقاومت و سایر خواص و حتی افزایش مقاومت نهایی بتن هم است.

ساخت بتن روان و با اسلامپ بالا توسط روان کننده بتن
ساخت بتن روان و با اسلامپ بالا توسط روان کننده بتن

چون نقش اصلی آب در بتن واکنش با سیمان و تامین مقاومت نهایی مورد نیاز است؛ روان کننده خللی در این واکنش ایجاد نکرده و حتی سبب بهبود آن هم می‌شود. ولی در بتن تازه گیرش اندکی با تاخیر روبرو شده و در ۲۴ الی ۴۸ ساعت بتن فشار زیادی به قالب و پایه اطمینان وارد کرده و نیاز به مراقبت ویژه دارد. عملکرد روان کننده بتن توسط شرکتتولیدکننده بررسی و نتایج کلی آن در اختیار عموم قرار می‌گیرد. برای بررسی دقیق هر پروژه را جداگانه مورد آزمایش قرار می‌دهند. میزان مصرف روان کننده تاثیر مستقیم بر اثرگذاری روان کننده در بتن دارد.

بیشتر بخوانید: مقدار و روش مصرف روان کننده بتن

مزایا و کاربرد روان کننده بتن

در هوای گرم بتن خیلی تحت تاثیر محیط بوده و سریع سفت می‌شود. کاهش آب و تسریع واکنش هیدراسیون دلیل این قوام است. برای مقابله با این موضوع یک روش منسوخ شده افزودن آب بوده است. اخیرا با روان کننده بتن می‌توان بتن را کارپذیر کرد. خاصیت قطبی این مواد در دمای بالای ۴۰ درجه سانتی‌گراد برای روان کردن بتن بسیار مناسب است. با پخش ذرات سیمان و کاهش مصرف آب مقاومت نهایی بتن افزایش می‌یابد. در ادامه مرور کاربرد روان کننده بتن باید گفت وقتی بتن ریزی طولانی شده و یا در حجم بسیار بالا ریخته شود، امکان بروز درز سرد و افزایش حرارت بتن و در نتیجه ترک خوردن وجود دارد. با مصرف ۱% وزنی سیمان از مواد روان کننده از این مشکل جلوگیری خواهد شد. این مواد را به توصیه تولیدکنندگان با آب مخلوط کرده و بعد از رقیق شدن به بتن اضافه می‌کنند. هم زمان اختلاط و هم انرژی مصرفی کم می‌شود. استفاده از یک فرد خبره برای کار با این مواد و مشاهده چشمی تاثیر روان کننده به خصوص در هنگام مصرف این مواد در محل بسیار مهم است. در بتن‌هایی که سیمان آن پرآلومین و سیمان پوزولانی باشد. کاربرد این مواد و سازگاری آن‌ها بسیار بالاست. هر چند برای افزودن چند ماده به بتن بهتر است، ابتدا با کارشناسان مشورت فرمایید.

کار با بتن دارای روان کننده در فصل گرما بسیار مناسب است.
کار با بتن دارای روان کننده در فصل گرما بسیار مناسب است.

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن آرگون ARGON

مناسب برای تولید بتن در کارخانه‌ها و پروژه‌ها

رزین سنگ مصنوعی

رزین سنگ مصنوعی جیپیکس GIPIX

مناسب برای تولید محصولات گچی و بتنی با حفظ کارایی طولانی مدت

رزین سنگ مصنوعی

رزین سنگ مصنوعی یونیکس UNIX

افزایش زمان حالت خمیری و کارایی ملات سنگ مصنوعی

فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن دراگون DRAGON

افزایش روانی و مقاومت بتن در هوای گرم

فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن پایتون PYTHON

افزایش روانی بتن در محل بتن‌ریزی، ویژه لوله پمپاژ طولانی

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن کوانتوم QUANTUM

کاهنده آب بسیار پر قدرت، ویژه آب به سیمان بسیار پایین

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن زنون XENON

ویژه تولید بتن در بچینگ در فصل زمستان، با حفظ اسلامپ مناسب

ضد یخ بتن

ضد یخ ملات مایع آلپاین ALPINE

زودگیر کننده‌ ملات، دارای کلر

حباب هوا ساز بتن

حباب هوا ساز بتن هیرو HERO

افزایش کارایی و دوام در برابر سیکل ذوب و یخبندان

رزین سنگ مصنوعی

رزین سنگ مصنوعی رزیکس RESIX

افزایش آب‌بندی و مقاومت فشاری و خمشی موزاییک پلیمری

ضد یخ بتن

ضد یخ بتن مایع اسکیمو ESKIMO

زودگیر بتن بدون کلر

دیرگیر بتن

دیرگیر بتن لیکو LICO

افزایش زمان گیرش بتن در هوای گرم

3 دیدگاه برای “کاربرد روان کننده بتن: با مزایا و عملکرد روان کننده بتن آشنا شوید!

 1. اشتراک‌ها: کاربرد روان کننده بتن در ژل میکروسیلیس | صنایع شیمی ساختمان رامکا

 2. اشتراک‌ها: مقدار و روش مصرف روان کننده بتن: راهنمای کامل استفاده - صنایع شیمی ساختمان رامکا

 3. اشتراک‌ها: روان کننده بتن چیست؟ - صنایع شیمی ساختمان رامکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چت واتساپ | مشاوره و خرید افزودنی بتن
چت در واتساپ
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم