کاربرد روان کننده بتن در ژل میکروسیلیس

کاربرد روان‌کننده بتن در ژل میکروسیلیس

ژل میکروسیلیس از جمله محصولات و مواد شیمی ساختمان است که برای تولید و ساخت بتن بادوام و آب‌بند به کار می‌رود. ساختار کلی این ماده بر پایه میکروسیلیس یا سیلیس و روان کننده‌ بتن جهت افزایش کارایی و جبران کمبود آب است. از آن‌جا که یکی از عوامل مؤثر در مصرف هر ماده، شناخت کامل مصرف‌کننده از ماده و آثار آن است، در این مقاله از بلاگ رامکا بر آن شدیم به بررسی کاربرد روان کننده بتن در ژل میکروسیلیس بپردازیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

کاربرد روان کننده بتن در ژل میکروسیلیس

همان‌طور که می‌دانید، نقش اصلی روان کننده بتن کاهش آب مصرفی در بتن است. در ژل میکروسیلیس نیز برای آبدیده کردن ذرات سیمان و پوزولان، باید از جایگزین آب استفاده نمود. در واقع، از آن‌جا که وجود آب اضافی در مخلوط سیمانی بتن تازه، باعث جدا شدن ذرات سیمان یا آب‌انداختگی و در بتن خشک شده باعث وجود تخلخل و کاهش شدید مقاومت می‌شود، لازم است از روان‌ کننده بتن استفاده شود. ژل میکروسیلیس نیز چون در موارد حساس و حیاتی به کار می‌رود، باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد.

شکل ظاهری و رنگ یک نمونه ژل میکروسیلیس
شکل ظاهری و رنگ یک نمونه ژل میکروسیلیس

نوع و کاربرد روان کننده بتن در ژل میکروسیلیس، بنابر خاصیتی که از ژل انتظار می‌رود، تعیین می‌شود. کاهش مقدار سیمان و جلوگیری از آب‌انداختگی و جدا شدن دانه بتن، از کاربردهای استفاده از ژل میکروسیلیس است. از آن‌جا که ساخت بتن مقاوم و نفوذناپذیر در برابر شرایط محیطی – مثل یون کلراید – نیاز به روان کننده قوی‌تری دارد، در برخی انواع ژلِ حاوی الیاف، استفاده از روان کننده بتن تأثیر بیشتری خواهد داشت. از جمله دلایل نیاز روان کننده در ژل، وجود بیش از ۵۰% میکروسیلیس در این محصول است، زیرا میکروسیلیس برای بهبود عملکرد به مواد پخش‌کننده نیاز دارد.

انواع روان کننده بتن در ژل میکروسیلیس

ژل میکروسیلیس که شبیه دوغاب غلیظ است و رنگ خاکستری دارد، جزو مواد مدرن و به‌روز در صنعت بتن می‌باشد. این ژل در گروه نانو مواد قرار گرفته و خاصیت ریزساختارها، شاکله اصلی آن را تشکیل می‌دهد. از آن‌جا که آب به واسطه ابعادی در حد نانومتر به تنهایی قابلیت واکنش ندارد، روان کننده بتن به عنوان مکمل اصلی به آن اضافه می‌شود. این مکمل، خاصیت چسبندگی اجزای بتن را به یکدیگر افزایش می‌دهد و موجب بهبود شاخصه مکانیکی بتن خشک شده می‌شود.

سازگاری مواد موجود در ژل میکروسیلیس، باید هنگام اضافه کردن روان کننده در نظر گرفته شود. قیمت ژل میکروسیلیس نیز به روان کننده آن وابسته است. برای بتنی که نیاز به روانی زیاد دارد، باید از روان کننده قوی استفاده نمود. البته روان کننده بتن باید در حد معینی به ژل اضافه شود و اضافه کردن بیش از حد استاندارد، سبب از دست رفتن بتن خواهد شد؛ برای مثال در شاتکریت روانی بیش از حد، چسبندگی را از بین می‌برد.

روانی ژل میکروسیلیس برای اجرا، امری بسیار ضروری است.
روانی ژل میکروسیلیس برای اجرا، امری بسیار ضروری است.

ژل میکروسیلیس بر پایه لیگنو

هدف اصلی کاربرد روان کننده بتن در ژل میکروسیلیس، پخش یکنواخت و بهتر دوده سیلیسی است. لیگنوسولفات نوعی افزودنی بتن است که سبب افزایش روانی و بعضاً تأخیر در گیرش سیمان می‌شود. این خاصیت مواد به نوعی در ژل میکروسیلیس لیگنوسولفاتی نیز وجود دارد.

فعال کردن واکنش سیلیس با هیدروکسید کلسیم توسط این مواد، سبب تولید ژل بیشتر خواهد شد. از لحاظ فیزیکی نیز، وظیفه این روان کننده جدا کردن ذرات ریز از یکدیگر و نفوذ به منافذ خالی، بخصوص بین ذرات سیمان است. قیمت مناسب این ژل نیز یکی از دلایل مصرف زیاد آن است.

ژل میکروسیلیس

پاور ژل میکروسیلیس اومگا پلاس +OMEGA

الیافی و بدون الیاف، آب‌بند کننده بتن

ژل میکروسیلیس

پاور ژل میکروسیلیس اولترا پلاس +ULTRA

ایجاد چسبندگی در ملات و کاهش نفو‌ذپذیری بتن

ژل میکروسیلیس

مکمل بتن مجیک MAGIC

بهبود دهنده ویژگی‌های آب‌بندی بتن

ژل میکروسیلیس

پاور ژل میکروسیلیس اومگا OMEGA

مناسب برای آب‌بندی و دوام بتن

ژل میکروسیلیس

سوپر ژل میکروسیلیس سیگما SIGMA

آب‌بند و کاهش‌دهنده میزان نفوذپذیری بتن

ژل میکروسیلیس

دوغاب میکروسیلیس آلفا ALPHA

ساخت بتن مقاوم و نفوذناپذیر

ژل میکروسیلیس

سوپر ژل میکروسیلیس پرو PRO

الیافی و بدون الیاف | آب‌بندی و دوام بتن

ژل میکروسیلیس

پاور ژل میکروسیلیس اولترا ULTRA

الیافی و بدون الیاف | آب‌بندی و دوام بتن

ژل میکروسیلیس

مکمل بتن پلاس PLUS

بهبود رئولوژی و خواص آب‌بندی و دوامی بتن

ژل میکروسیلیس

دوغاب میکروسیلیس میکرو MICRO

ساخت بتن آب‌بند و بادوام

ژل میکروسیلیس بر پایه نفتالین

ژل میکروسیلیس بر پایه نفتالین و ملامین، در برابر عوامل مخرب محیطی و کلر بسیار مقاوم است. دوده سیلیس موجود در انواع این ژل، مصرف سیمان را کاهش می‌دهد. از این رو، این ژل را با توجه به سیمان بین ۵ تا ۱۰% وزنی اضافه می‌کنند. این ژل حفرات بتن را به خوبی پر کرده و با کاهش تخلخل بتن، نفوذپذیری بتن را کم می‌کند و بدین‌ترتیب، سایر پارامترهای مقاومتی بتن را بهبود می‌بخشد.

برای ساخت کانال آب، به بتن بادوام و آب‌بند نیاز است.
برای ساخت کانال آب، به بتن بادوام و آب‌بند نیاز است.

ژل میکروسیلیس بر پایه پلی کربوکسیلات

در ادامه مقاله «کاربرد روان کننده بتن در ژل میکروسیلیس» باید گفت، قوی‌ترین نوع روان کننده موجود در بازار برای ساخت بتن خود متراکم و آب‌بند به بتن اضافه می‌شود؛ برای مثال برای ساخت یک متر مکعب بتن خود متراکم به ۴۰ کیلوگرم از این ژل نیاز است، در حالی که برای ساخت بتنی با خاصیت آب‌بندی مناسب، مقدار ژل میکروسیلیس تا ۵۰ کیلوگرم نیز افزایش می‌یابد. همین محصول برای ساخت بتن پرمقاومت باید تا ۱۴۰ کیلوگرم نیز روند رو به رشد داشته باشد.

ابر روان کننده‌ی پایه پلی کربوکسیلات اتر استفاده شده در این ژل، باعث افزایش تراکم و خواص آب‌بندی بتن می‌شود.
ابر روان کننده‌ی پایه پلی کربوکسیلات اتر استفاده شده در این ژل، باعث افزایش تراکم و خواص آب‌بندی بتن می‌شود.

این نوع از ژل که با ابر روان کننده بسیار قوی ساخته می‌شود، به دلیل ساختار شاخه‌ای، زنجیره‌ای و عملکرد عالی در پخش ریز ساختارهای بتن – مثل سیمان و میکروسیلیس – بهترین و باکیفیت‌ترین بتن را برای مصرف آماده می‌کند. این نوع از ژل میکروسیلیس، مقاومت بسیار بالایی دارد و حتی مقاومت خمشی و شکل‌پذیری بتن را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

مقدار مصرف این نوع ژل نسبت به موارد دیگر کمتر بوده و نهایتاً تا ۶% وزن سیمان به بتن اضافه می‌شود. ساخت کانال آب و سایر سازه‌های انتقال آب با این ژل، ضامن سلامت و پایداری کامل بتن در مسیر جریان آب است. این ژل از آب‌انداختن بتن جلوگیری کرده و مانع از نشت شیره بتن و پدیده خونریزی بتن می‌شود.

بیشتر بخوانید: ژل میکروسیلیس

ژل میکروسیلیس که از آن با نام تجاری مکمل بتن هم یاد می‌شود، از جمله محصولات کاربردی است که برای کارایی بهتر، لازم است همراه با روان کننده بتن در ساخت سازه استفاده شود. کاربرد هر یک از انواع روان کننده بتن در ژل میکروسیلیس بر پایه ساخت روان کننده‌ها متفاوت است. در این مقاله از بلاگ رامکا تلاش شد کاربرد روان کننده بر پایه لیگنو، نفتالین و پلی کربوکسیلات اتر در ژل میکروسیلیس بیان شود و در خلال آن، کارایی ژل همراه با این روان‌ کننده‌ها مورد بررسی قرار گیرد. امیدواریم با مطالعه این مقاله توانسته باشید اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید.

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن فیوژن پلاس +FUSION

افزاینده مقاومت بتن و کاهنده آب قوی در مدت کم

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن نئون پلاس +NEON

افزایش اسلامپ بتن با نسبت آب به سیمان پایین در کوتاه‌مدت

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن فیوژن FUSION

کاهنده سریع و قوی آب

دیرگیر بتن

دیرگیر بتن دلکو DELCO

بالا بردن زمان گیرش بتن در تابستان

ضد یخ بتن

ضد یخ ملات مایع اپکس APEX

تسریع‌کننده گیرش ملات، حاوی کلر

ضد یخ بتن

ضد یخ بتن مایع نیترو NITRO

تسریع‌کننده گیرش بتن، فاقد کلر

روان کننده بتن

روان کننده بتن ایندکس INDEX

افزایش اسلامپ بتن در پای کار، ویژه پمپاژ طولانی

روان کننده بتن

روان کننده بتن کربن CARBON

افزایش اسلامپ و مقاومت بتن در تابستان

فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن اوپال OPAL

افزایش میزان روانی بتن در لوله‌های طولانی پمپ

فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن توتال TOTAL

افزایش اسلامپ و مقاومت بتن در تابستان

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن کریپتون KRYPTON

ویژه تولید بتن با حفظ اسلامپ در زمستان

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن وانادیوم VANADIUM

تسهیل روان کردن بتن در محل پروژه

9 دیدگاه برای “کاربرد روان کننده بتن در ژل میکروسیلیس

 1. اشتراک‌ها: ژل میکروسیلیس؛ همه چیز درباره ژل میکروسیلیکا و کاربرد آن در بتن

  • پشتیبان سایت گفته:

   ژل میکروسیلیس ذاتا آب‌گریز نیست و بتن را هم آب‌بند می‌کند، نه آب‌گریز.
   قیمت این محصول در بازار بر اساس میزان قدرت و فرمولاسیون آن تعیین می‌شود.

  • پشتیبان سایت گفته:

   ژل میکروسیلیس در استانداردهای دنیا محصولی نیست که به رسمیت شناخته شده باشد؛ اما تست‌های مربوط به روان کننده‌ها و دوام را می‌توانید برای تعیین کیفیت آن انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.