عملکرد چسب بتن: آشنایی با ویژگی‌های چسب بتن و روش استفاده آن!

عملکرد چسب بتن

بتن در زمان ساخت به دلیل وجود آب شکل پذیری بالایی دارد. با گذشت زمان، حضور آب در کنار سیمان یک جسم جامد مستحکم تولید می‌کند. این جسم جامد در برابر کشش و خمش بسیار ضعیف عمل کرده و جسم تردی به حساب می‌آید. برخی مواد نظیر چسب برای بهبود کشش در بتن به مواد اولیه اضافه می‌شوند. در ادامه این متن به بررسی عملکرد چسب بتن خواهیم پرداخت.

همه با شنیدن اسم چسب از این ماده انتظار چسباندن دو قطعه را دارند. در مورد چسب بتن نیز این دیدگاه کاملا درست است. چسب بتن هم مثل دیگر چسب‌ها برای اتصال دو قطعه به کار می‌رود. ولی کاربردهای دیگری هم دارد.

عملکرد چسب بتن

یکی دیگر از کاربردها و عملکرد چسب بتن برای اتصال دو قطعه بتنی یا سیمانی خشک شده و تازه است. اگر قرار است، با چسب دو قطعه را به هم اتصال داد باید مقاومت چسب به حدی باشد که قبل از بتن گسیخته و یا دچار مشکل نشود. استفاده از چسب بتن باعث توزیع تنش یکنواخت در بتن خواهد شد.

چسب بتن ضربه را بسیار خوب کنترل می‌کند. نسبت به وزن خود نیروی بسیار زیادی جذب کرده و مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد. در هنگام استفاده از چسب بتن باید میزان هوای اضافی و خاصیت تراکمی و مقاومت‌های بتن تحت آزمایش قرار گیرد.

عملیات ترمیم بتن با استفاده از مخلوط بتنی دارای چسب
عملیات ترمیم بتن با استفاده از مخلوط بتنی دارای چسب

مزایای استفاده از چسب بتن

با استفاده از چسب بتن علاوه بر افزایش مقامت بتن، نفوذپذیری بتن هم کاهش می‌یابد. عملکرد چسب بتن از دیگر افزودنی‌های بتن بسیار بیشتر است؛ و در حدود ۵ تا ۲۵ درصد وزنی سیمان است. هر چه ملات ریزدانه‌تر باشد میزان مصرف چسب آن هم کم می‌شود.

اگر قرار است لایه نازکی بتن یا ملات در سطحی اجرا شود با گذشت زمان بتن خشک شده و ترک می‌خورد. چسب بتن سبب جلوگیری از ایجاد ترک در لایه‌های نازک بتن ریزی و مخصوصا ترمیم بتن خواهد شد. همین مزیت جلوگیری از ترک خوردن ملات سیمانی در لایه نازک سبب جایگزینی مخلوط سیمانی نسبت به دیگر پوشاننده‌ها شده است.

اگر در هوای گرم با روش‌های معمول و افزودنی‌های موجود در فاصله زمانی ایجاد شده بتن ریزی نتوان تازگی بتن را حفظ کرد. استفاده از چسب بتن برای جلوگیری از درز سرد بسیار توصیه شده است.

بیشتر بخوانید  عملکرد رزین سنگ مصنوعی: با کاربرد رزین سنگ مصنوعی آشنا شوید!

اگر برای پروژه هزینه و زمان و کیفیت ساخت مدنظر باشد؛ این ماده جایگزین مناسب برای الیاف بتن که اجرای سختی دارند. یا رزین‌ها که هزینه بالایی دارند، هستند.

ساخت سازه هیدرولیکی و دریایی به دلیل ارتباط مستقیم با محیط فوق العاده مخرب نیاز به بتن قوی و بادوام خیلی بالا دارد. عملکرد چسب بتن خوب با شیوه مصرف صحیح هم نفوذپذیری بتن را کم می‌کند. هم دوام بتن را افزایش می‌دهد. به دلیل مواد آنتی باکتریال در چسب بتن در مجاورت سازه آبی جلبک و خزه و دیگر آلاینده آب رشد نخواهند کرد.

اتصال بتن و آرماتور یک موضوع مهم در سازه بتنی است. هنگامی که بتن به هر دلیلی با میلگرد اتصال کافی نداشت، از چسب بتن برای افزایش چسبندگی استفاده می‌شود.

با تغییرات شدید دمایی و به خصوص در دوره یخبندان و ذوب متوالی بتن بسیار ضعیف عمل می‌کند. چسب بتن محافظ ساختار یکپارچه بتن است و جلوگیری از ترک خوردن سطحی و عمقی و متلاشی شدن بتن می‌کند.

در بین افزودنی و مواد شیمیایی بتن کم‌تر ماده‌ای وجو دارد که خاصیت بازدارندگی و درمان را توام با هم داشته باشد. چسب بتن به عنوان بازدارنده و یک ترمیم کننده عالی شناخته شده است.

در باند فرودگاه چون نیاز به مقاومت سایشی بسیار زیادی است؛ روسازی بتنی آن باید بسیار مقاومت فرسایشی بالایی داشته باشد. عملکرد چسب بتن مقاومت فرسایشی بتن را بالا می‌برد. ولی اگر قرار است در روسازی بتنی فرودگاه استفاده شود با دیگر افزودنی‌های بتن باید ترکیب شود.

ساختار شیمیایی چسب بتن

بر اساس ساختار شیمیایی چسب بتن اپوکسی یا استحکامی و لاتکس یا آب‌بندی هستند. در هر صورت این مایع شیری رنگ خاصیت حل شدن در آب را دارد.

گروه پلیمری امولسیونی اساس مواد تشکیل دهنده چسب بتن لاتکسی هستند. امولسیون یک ترکیب با چند مایع، قابل تشخیص فاز است. لاتکس چون یک ماده الاستومتر است با وارد شدن نیرو تغییر شکل داده و با حذف نیرو به حالت اولیه خود برمی‌گردد. این خاصیت در فیزیک اجسام قدرت جذب نیروی یک ماده را تعیین می‌کند.

بیشتر بخوانید  انواع الیاف بتن: 10 نوع الیاف پر استفاده در بتن و کاربرد هر یک از آن‌ها

نیروی کششی و ویسکوزیته فوق العاده لاتکس سبب استفاده این ماده در صنعت چسب شده است. مواد استفاده شده در بتن حتما باید قابلیت واکنش و حل شدن در آب را داشته باشند.

گروه اپوکسی چسب بتن مقاومت بسیار زیادی در بتن ایجاد می‌کند. این عملکرد چسب بتن را در برابر عوامل محیطی و شیمیایی شدید نیز محفوظ نگه می‌دارد. در بازار چسب بتن اپوکسی به دو صورت آب دوست و معمولی تولید می‌شود. همین خاصیت سبب عدم ته‌نشینی چسب بتن می‌شود. این ساختار شیمیایی در مجاورت هوا خشک می‌شود؛ پس بهتر است پس از باز شدن و مصرف کردن بقیه آن در ظرف در بسته نگه‌داری شود. توجه داشته باشید این چسب پس از خشک شدن دیگر قابلیت حل شدن در آب را ندارد.

ترکیبات اصلی در عملکرد چسب بتن هاردنر پلی آمید و پودر سیلیس و رزین است. مشتقات این مواد به صورت وینیل استات و بوتیل اکریل در تولید چسب بتن به کار می‌روند. عدم استفاده از یون کلر در این ترکیبات به معنی قابلیت کاربرد این مواد در سازه بتن آرمه است. چون ترکیبات پایه این نوع چسب ارزان است. قیمت تمام شده چسب بتن زیاد نمی‌شود.

پس در ساختار چسب بتن از آب و رزین و مواد آنتی باکتریال یا ضد فاسد و تغلیظ کننده و پخش کننده و آنتی فوم یا دیفومر استفاده می‌شود. پخش کننده معمولا پروپیل گلیکول و یا دی اتیلن گلیکول هستند. در برخی از چسب‌ها از آمونیاک و کربنات کلسیم هم استفاده می‌شود.

چسب بتن، مایع شیری رنگ که در ترکیب با مخلوط سیمانی بسیار خواص آن را بهبود می‌بخشد.
چسب بتن، مایع شیری رنگ که در ترکیب با مخلوط سیمانی بسیار خواص آن را بهبود می‌بخشد.

عملکرد چسب بتن

مقاومت کششی بتن در حدی کم است که در محاسبات مربوطه آن‌را صفر منظور می‌کنند. به علاوه بتن وقتی خشک می‌شود قدرت اتصال با بتن تازه را از دست داده و اصطلاحا دچار درز سرد می‌شود. برخی از الیاف برای رفع این نواقص استفاده می‌کنند. ولی چسب بتن به دلیل عملکرد سریع و قوی و روش استفاده راحت بسیار بیش‌تر در حال استفاده است.

پس از افزودن چسب به مخلوط سیمانی و یا رقیق کردن توسط آب بهتر است تا قبل از ۳۰ دقیقه مصرف شود. گذر زمان سبب خشک شدن و عدم کارایی چسب بتن خواهد شد.

برای عملکرد مناسب چسب بتن در اتصال دو قطعه بتنی باید سطح بتن را تمیز کرد و در صورت امکان سطح آن را مرطوب کرد و حتی با آب شست و شو داد. برای استفاده از چسب بتن به تنهایی توصیه بر رقیق کردن و سپس استفاده از آن بر روی سطح است.

بیشتر بخوانید  کاربرد روان کننده بتن: با مزایا و عملکرد روان کننده بتن آشنا شوید!

به صورت کلی چسب بتن یک ترکیب یکنواخت سیمانی را ایجاد می‌کند. ترکیب یکنواخت در برابر نیرو و ضربه در سطح خود عملکرد یکسانی دارد. چسب بتن در برابر عوامل پرتوزا و اشعه UV نیز مقاوم است.

کاربرد چسب بتن

برای ترمیم بتن نیاز به چسبندگی بتن تازه و بتن خشک شده است. از عملکرد چسب بتن برای چسباندن بتن استفاده می‌شود. چه بتن تازه و چه سخت شده باشد. تخریب سطحی بتن دلیل نابودی سازه است به ویژه اگر میلگرد داخل بتن نمایان شود. برای جلوگیری از گسترش خرابی بتن باید جلوی آن را گرفت.

بتنی که برای آب‌بندی به کار می‌رود. باید بسیار نفوذپذیری کمی داشته باشد. وقتی بتن متراکم و بدون درز باشد در استخر و سد جلوی نشت آب را می‌گیرد.

بتن ریزی در مکان غیر مسطح و شیب‌دار یک امر دشوار است. بتن در کف قالب جمع شده و آب انداختگی و جداشدگی دانه بتن زیاد می‌شود. کاربرد چسب بتن در این وضعیت حفظ قوام بتن در عین روانی آن است. یعنی بتن به ترتیب از پایین قالب شروع به جای گیری کرده و با پر کردن تمام مناطق قالب به سمت نواحی بالا پیش‌روی می‌کند.

بتن نمادار یا اکسپوز همیشه به هنگام قالب برداری مشکلاتی را به همراه دارد. مثلا کنده شده قسمتی از بتن یکی از مسائل دردسر ساز است. با چسب بتن به ایجاد یک ماده مستحکم کمک شایانی خواهد شد. مشکل دیگر بتن اکسپوز دست و پنجه نرم کردن با عوامل محیطی مثل باران و نور خورشید است. وقتی بتن نفوذناپذیر باشد بارش باران و نفوذ آب مخصوصا در فصل سرما مشکل یخ زدگی برای بتن نخواهد داشت.

چسب بتن استاک شرکت رامکا
نمونه بسته بندی چسب بتن در گالن ۲۰ کیلوگرمی

هنگامی که سرعت گیرش بتن مدنظر باشد با چسب بتن اندکی بتن زودتر سفت می‌شود. انعطاف پذیری بتن نیز اندکی بیش‌تر از حالت بدون چسب خواهد بود. عمر بتن در اثر افزایش دوام بسیار بالا می‌رود. حتی نیاز آبی مخلوط سیمانی در اثر استفاده از چسب بتن کاهش می‌یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام در واتساپ
به کمک نیاز دارید؟
سلام
چطور میتونم کمکتون کنم؟