انواع الیاف بتن: ۱۰ نوع الیاف پر استفاده در بتن و کاربرد هر یک از آن‌ها

انواع الیاف بتن

قدمت استفاده از الیاف در ساختمان توسط بشر بسیار طولانی است. مخلوط کردن کاه با گل برای جلوگیری از ترک و افزایش استحکام در طول تاریخ بسیار مشاهده شده است. پس انسان از دیر باز دنبال ساخت یک سازه قوی برای سکونت و استفاده خود بوده است. بتن به دلیل ساختار خود در برابر کشش ضعیف عمل می‌کند. این ماده در گروه مواد ترد و شکننده است. برای برطرف کردن این مشکل از تدابیر بسیاری مثل آرماتور و الیاف بتن استفاده می‌شود. در این مقاله به بررسی ۱۰ نمونه از انواع الیاف بتن و کاربردهای هر یک خواهیم پرداخت، با بلاگ رامکا همراه باشید.

در ادامه باید گفت همین مشکل شکل پذیری بتن را بسیار کم می‌کند. بتن ضعیف پوسته می‌شود. این پوسته شدن در نهایت موجب تخریب سازه خواهد شد. ترک‌های ریز و سطحی بتن نیز در اثر عمل آوری بد مشاهده می‌شود. الیاف سطح خیس بتن را افزایش می‌دهند. یکی از عوامل بهبود کیفیت، سطح خیس است.

الیاف پلی پروپلین

این الیاف پرمصرف ترین الیاف در صنعت بتن هستند. برخی از انواع الیاف بتن نیاز به شرایط خاص اجرا و مراقبت دارند. برخی دیگر هزینه بسیار گزافی بر سازه وارد می‌کنند. استفاده از بعضی الیاف در بتن توصیه نمی‌شود. مجموعه ای از عوامل موجب کاربرد این الیاف به صورت عمومی در بتن شده است.

الیاف پلی پروپیلن مقاومت خمشی و کششی بتن را بسیار افزایش می‌دهند. این الیاف در گچ و فرآورده آن هم کاربرد دارد. این الیاف سبب ته نشینی و سنگین شدن بتن نخواهند شد. در بتن طول مفید الیاف ۱۲ یا ۱۸ میلی‌متر و به دلیل ظرافت کارهای گچی این مقدار به ۶ میلی‌متر محدود می‌شود.

شکل ظاهری الیاف پلی پروپیلن
شکل ظاهری الیاف پلی پروپیلن

بتنی که الیاف پروپیلن در آن استفاده شده شکل پذیری زیادی دارد. این الیاف در برابر سایش و ضربه مقاومت بتن را بالا می‌برند. در صنعت قطعات پیش ساخته بتنی هم، کاربرد این الیاف گسترش پیدا کرده است. برای ساخت قطعات نازک سیمانی و پوشش سیمانی نیز بسیار مفید بوده و از ترک خوردن بتن جلوگیری می‌کند.

این الیاف حدودا ۰٫۵ تا ۳ کیلوگرم در هر متر مکعب بتن مصرف می‌شوند. اگر پروژه تحت شرایط ویژه نباشد؛ ۱ کیلوگرم در متر مکعب مقدار مناسبی برای اختلاط است. این الیاف قابلیت افزودن در تمام مراحل ساخت بتن را دارند. ولی اگر با مصالح خشک ترکیب و اضافه شود پخش شدن این الیاف نیاز به اختلاط و انرژی کم‌تری دارد.

در هر صورت از ایجاد یک بتن یکنواخت باید اطمینان حاصل کرد. چون این الیاف آب گریز هستند. جذب آب این الیاف صفر است. پس در طرح اختلاط نیازی به تغییر و افزایش آب وجود نخواهد داشت. این الیاف به حدی سبک هستند که اگر به تنهایی به آب اضافه شوند روی آب شناور می‌مانند.

الیاف بتن

الیاف پلی پروپیلن POLYPROPYLENE

ویژه استفاده در انواع بتن الیافی

الیاف پلی استر

مواد پلی استر بسیار سبک هستند. این مواد هنگامی که مایع هستند بوی بسیار تندی دارند. افرادی که با این مواد و به خصوص نوع مایع سر و کار دارند. حتما باید از ماسک و وسایل مراقبتی استفاده کنند. این مواد با رزین و هاردنر و دیگر حجیم کننده‌ها ترکیب و سپس به مصرف می‌رسند.

این نمونه از انواع الیاف بتن برای بهبود شکل پذیری و کشش به بتن اضافه می‌شوند. افزایش طول نهایی این مواد بین ۱۱% تا ۱۳% است. مقاومت کششی این الیاف بسیار بالا و در حد ۸۵۰ مگا پاسکال می‌باشد. چگالی پلی استر حدود ۱٫۴ گرم بر سانتی‌متر مکعب است. برای اضافه کردن این الیاف باید به نسبت حجم بتن ترکیب شود نه وزن آن.

محدودیت تولید و در نتیجه استفاده از این مواد نتایج دقیقی را برای ثبت و ارائه نشان نمی‌دهد. این مواد اسلامپ را اندکی کاهش و شیره بتن را حفظ می‌کنند. الیاف پلی استر را زیر ۱% حجم بتن اضافه می‌کنند. به طور کلی این الیاف خیلی کم در افزایش مقاومت فشاری و کششی و خمشی بتن نقش دارند. به همین دلیل برخی با افزایش مصرف الیاف پلی استر سعی در بهبود نتایج مکانیکی بتن سخت شده دارند. ولی همان طور که می‌دانیم افزایش بی رویه هر افزودنی در بتن تبعاتی را خواهد داشت. پس این روش توصیه نمی‌شود.

الیاف شیشه

امروزه با پیشرفت تکنولوژی ساخت و خرد کردن قطعات، این الیاف خیلی صرفه اقتصادی پیدا کرده‌اند. الیاف شیشه مقاومت کششی فوق العاده در برابر قطر کم دارد. این مواد چسبندگی سطحی بالایی دارند. مقاومت حرارتی بالای این مواد نیز یکی از عوامل توسعه این صنعت است. از مشکلات این مواد زیست تخریب پذیر نبودن آن است. قیمت پایین این الیاف نسبت به سایر الیاف بتن از جذابیت‌های این ماده است.

بیشتر بخوانید  افزودنی کاهنده جمع شدگی بتن کدامند و عملکرد و تاثیر آن در بتن چگونه است؟

حجازی و همکاران با ساخت بتن آسفالتی توسط الیاف شیشه و پلی پروپیلن به این نتیجه رسیدند که مقاومت نهایی بتن با این دو الیاف از دیگر نمونه‌های الیاف موجود در بازار بیش‌تر است. در این مطالعه مشخص شد که الیاف شیشه به طول ۱۲ میلی‌متر و ۳ درصد وزنی مقاومت فشاری را نبست به حالت بدون الیاف ۳۶% افزایش می‌دهد. استفاده از الیاف ۵۰% عمر خستگی بتن را نیز افزایش داد.

استفاده از الیاف شیشه باعث افزایش مقاومت در برابر شیار شدگی نیز می‌شود. ترکیب الیاف شیشه با الیاف پلی پروپیلن یک ایده برای بهینه سازی کاربرد این افزودنی‌های بتن است. این الیاف از فیبر شیشه که تارهای با ضخامت حدود ۱۰ میکرومتر هستند تشکیل می‌شود.

الیاف شیشه
الیاف شیشه

کاربرد الیاف شیشه در صنایع مختلف سبب گستردگی و در دسترس بودن این ماده شده است. فیبر شیشه عایق الکتریکی مناسبی است. یعنی این مواد رسانا نیستند. این مواد مدول کششی کم‌تری نسبت به الیاف کربن دارند. وزن مخصوص این الیاف نسبتا زیاد است. الیاف شیشه به دلیل سختی زیاد قالب را دچار سایش می‌کنند.

الیاف شیشه مخصوص بتن در چند گروه دسته بندی می‌شوند. گروه اول E متدوال ترین محصول بازار است. میزان مواد قلیایی این ماده کم است. ارزانی این مواد سبب مصرف بالای آن شده است. گروه دوم C آهک سود دار در ترکیبات خود دارد. در محیط های ویژه و دارای شرایط خاص از این افزودنی استفاده می‌شود. برای پوشش خطوط لوله و مخازن بسیار مناسب هستند. گروه A سومین دسته به دلیل مواد قلیایی بسیار زیاد در ترکیبات کلا از مدار تولید خارج شدند.

آخرین گروه S در صنایع هوا و فضا و کارهای تحقیقاتی استفاده می‌شود. افزایش طول این مواد در حدود ۴% است. برخی از انواع گروه چهارم بالاترین مقاومت کششی در بین تمام مواد دنیا را دارند. چگالی این مواد نیز بسیار بالا و در حدود ۲۵۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب است.

الیاف آرامید

نام دیگر الیاف آرامید در بازار الیاف آروماتیک پلی آمید است. برای اولین بار در سال ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۰ به طور موفقیت آمیز در بتن استفاده شدند. مقاومت حرارتی بسیار زیاد این مواد یکی از دلایل استفاده از این مواد در بتن است. بتن مقاوم در برابر حریق یک بتن ایده‌آل است.

معمولا ساختار شیمیایی این نمونه از انواع الیاف بتن دو حلقه آروماتیک دارد که برای سنگین شدن و غیر قابل فرار بودن یک زنجیره بلند پلی آمید سینتتیک به آن متصل می‌شود. این ماده فیبری خواص بهبود کننده این الیاف را به آن می‌دهد.

سه گروه اصلی این الیاف به صورت زیر است:

 1. پارا آرامید آرنکا
 2. پارا آرامید تواران
 3. پارا آرامید کوار

البته متا آرامیدها نیز در سه گروه قرار دارند:

 1. نومکس
 2. کنکس
 3. دورت
 4. اپییل

به طور کلی الیاف کولار بسیار سبک و حتی از الیاف کربنی و شیشه‌ای سبک‌تر هستند. با این‌که این الیاف بسیار سبک هستند ولی نسبت به وزن کم خود مقاومت کششی و برشی خیلی زیادی دارند. جلیقه ضد گلوله را با این الیاف تهیه می‌کنند. مقاومت شیمیایی الیاف کولار بسیار زیاد است. برای سازه‌های واقع در شرایط محیطی شدید این الیاف بسیار مناسب و مفید هستند. رنگ بیش‌تر این الیاف زرد است. هزینه ساخت و تولید این الیاف زیاد و جزو گران‌ترین الیاف موجود هستند.

الیاف آرامید ۵ برابر مقاوم‌تر از الیاف شیشه و فولادی هستند. به دلیل مقاومت خستگی و خزش و دینامیکی بالا از این الیاف در سازه‌های خاص استفاده می‌شود. افزایش طول این الیاف در حدود ۴% است. این الیاف جایگزین خیلی خوبی برای سیمان آزبستی هستند. این الیاف ۲% حجمی بتن مصرف می‌شوند. البته میزان دقیق هر پروژه بنا بر شرایط خاص آن تعیین می‌شود. از این الیاف برای بتن پاششی نیز استفاده می‌شود.

الیاف فلز

الیاف فلزی در بتن عمدتا الیاف فولادی هستند. این الیاف باید ضوابط استاندارد ملی شماره ۱۷۶۹۷ را برآورده کنند. نسبت طول به قطر این الیاف باید ۵۰ تا ۱۰۰ باشد. به همین علت الیاف فولادی تولید شده قطر ۰٫۴ تا ۱٫۳ و طول ۲۵ تا ۶۳ میلی‌متر دارند.

این نمونه از انواع الیاف بتن برای تامین مقاومت کششی بتن و جلوگیری از ترک خوردگی ناشی از بارها و دیگر عوامل محیطی استفاده می‌شوند. طبق مقررات ملی ساختمان مبحث نهم این الیاف باید آجدار باشند.

فلزات دارای مقاومت مناسب کششی هستند. مدول یانگ فولاد بسیار زیاد است. فلزات ترد ۰٫۵ و فلزات منعطف تا ۳۵ درصد افزایش طول نیز دارند. این الیاف به دلیل راحت بودن تولید اولین گروهی بودند که به بتن اضافه شدند. در سال ۱۹۷۱ پانل قابل حمل کوچک برای پارکینگ فرودگاه هیترو لندن با ۳ درصد وزنی الیاف فولاد اولین سازه‌های بتنی حاوی الیاف فولادی بودند که مستقیم در سازه بهره برداری شدند.

الیاف فلزی به صورت سیم سرد نورد کشیده شده و ورق برش خورده و سیم ذوب شده و اصلاح شده تولید می‌شوند. برای خاصیت جذب انرژی این الیاف در اولویت قرار دارند. سطح مقطع این الیاف قطری بین ۰٫۷ تا ۱٫۲ میلی‌متر و به صورت دایره و مستطیل است.

بیشتر بخوانید  انواع ضد یخ بتن: پودری، مایع، کلریدی و بدون کلراید
بتن حاوی الیاف فلزی
بتن حاوی الیاف فلزی

دو موضوع اصلی در انتخاب این الیاف نوع آلیاژ و سطح یا میزان زبری است. مقاومت مورد نیاز یکی از عوامل طراحی بتن و تنظیم دقیق طرح اختلاط است. از این الیاف در سازه بتن آرمه برای برای جلوگیری گسیختگی ناگهانی استفاده می‌شود. در طراحی آزمایشی برای تست میزان خوردگی و پوسیدگی الیاف بتن فولادی اصلاح شده، یک نمونه با ۲% حجمی الیاف و آب شور ساخته شد. بعد از ۹۰ روز تمامی تست‌ها روی نمونه بتن انجام شد. هیچ تغییری در مقاومت بتن الیافی مشاهده نشد.

این الیاف در صنایع بتن پیش ساخته و شاتکریت و لوله‌های بتنی و دیگر موارد استفاده زیادی می‌شود.

الیاف کربن

شاید کشف خواص کربن به خصوص در زمینه نانو مواد یکی از عوامل تسریع پیشرفت تکنولوژی اخیر دنیا باشد. نانو لوله کربنی محکم ترین ماده شناخته شده توسط بشر است. مساحت سطح تماس الیاف کربن بسیار زیاد است. ضریب الاستیک این مواد نسبت به الیاف شیشه و کولار بیش‌تر است. قطر این الیاف خیلی کم و زیر ۱۰ میکرون است. برخی از این الیاف سبک و حجیم چگالی ۲ گرم بر متر مکعب دارند.

اجرای ورقه های الیاف کربنی
اجرای ورقه های الیاف کربنی

این الیاف نیز وزن کم و مقاومت زیادی دارند. وزن این الیاف کربنی یک سوم الیاف فولادی است. ولی حدودا ۱۰ برابر آن مقاومت کششی دارد. مقاومت خستگی و خوردگی این مواد نیز قابل قیاس با دیگر الیاف نیست. کربن بر خلاف دیگر الیاف ترد و شکننده است. تنها دلیل استفاده از این مواد در بتن افزایش فوق العاده مقاومت کششی است. هزینه و شرایط خاص نگه‌داری و مراقبت الیاف کربنی سبب جلوگیری از گسترش مصرف آن شده است.

این نمونه از انواع الیاف بتن در دمای بالا و تحت فشار تولید می‌شوند. مواد خام و اولیه این الیاف مصنوعی و قیری است. بر همین اساس مقاومت انواع نمونه‌های الیاف کربنی با هم تفاوت دارد. مراحل تولید این الیاف اول پایداری اکسیداسیون و کربونیزاسیون و نهایتا گرافیتاسیون است. خلوص کربن بالای ۹۰% برای قرار گیری در دسته بندی زیر الزامی است.

در مرحله اول ساخت الیاف با نیروی کششی و در دمای ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ درجه سانتی‌گراد تحت عملیات حرارتی هستند. سپس بدون اعمال نیروی کششی در دمای ۱۰۰۰ درجه سانتی‌گراد در محیط خنثی فرآوری می‌شوند. در نهایت این مواد در دمای ۱۵۰۰ الی ۳۰۰۰ درجه بهبود جهت گیری الیاف و سایر ویژگی‌ها صورت می‌پذیرد.

برخی از گروه‌های الیاف کربنی به شرح زیر است:

 1. الیاف و فیبر کربن با پایه شیمیایی اکریلیک
 2. قیر صنعتی با پایه مزوفاز
 3. الیاف ویسکوز ریون (ابریشم مصنوعی)
 4. فیبر کربن با پایه فاز گازی

البته اگر خلوص کربن را به ۹۹% افزایش دهیم این الیاف گرافیتی هستند.

این مواد نهایتا ۱% افزایش طول در شکست دارد. این الیاف قبل از مصرف باید از هم جدا شود. برای مصرف این مواد در بتن آغشته کردن با رزین پلی وینیل استات یک روش توصیه شده است.

یک روش دیگر برای دسته بندی الیاف کربن تعداد فیلامنت است. گروه دارای کم‌تر از ۲۴۰۰۰ فیلامنت که کوچک و سبک هستند و بیش‌تر از این مقدار که بزرگ و سنگین هستند. مدول الاسیسته این مواد بیش از ۵۴۰ گیگا پاسکال است. سازه بتنی پیش تنیده و پس کشیده را با الیاف بتنی به دلیل کارایی و ایمنی بالا می‌سازند.

الیاف ماکروسنتتیک

الیاف ماکروسنتتیک همان الیاف پلاستیک بتن است. این گزینه از انواع الیاف بتن برای افزایش تمام مقاومت‌های بتن اعم از فشاری و خمشی و کششی به کار می‌رود. این مواد به نوعی جایگزین میلگرد به منظور بهینه سازی سازه به کار می‌رود. نوع آجدار این الیاف هم اقتصادی بوده و هم به راحتی قابل دست‌رس است.

این مواد از ساختار پلیمرهای طبیعی و با پیوندهای مشابه پروپیلن تشکیل شده است. این مواد خزش و انقباض بتن در اثر جمع شدگی را بسیار کاهش می‌دهند. از این مواد در ملات ترمیمی بتن بسیار استفاده می‌شود. برای ساخت بتن کف سوله و مکانی که تحت بار و ضربه سنگین قرار دارد این الیاف مناسب هستند.

اجرای آسان الایف ماکروسنتتیک به گسترس روز افزون این مواد کمک شایانی کرده است. در رنگ سفید و خاکستری عمده این محصولات تولید می‌شوند. در هر متر مکعب از این مواد ۱ تا ۴ کیلوگرم استفاده می‌شود. این محصول با این‌که پلاستیکی است سختی بتن را هرگز کم نمی‌کند.

نحوه جای گیری الیاف ماکروسنتتیک در بتن
نحوه جای گیری الیاف ماکروسنتتیک در بتن

این رشته در طول ۳ تا ۵ سانتی‌متر تولید می‌شود. استفاده از این الیاف مکمل دیگر الیاف موجود در بتن است. یکی از روش‌های پوشش معایب هر افزودنی بتن به خصوص الیاف بتنی ترکیب چند ماده هم‌زمان است. استفاده از این الیاف در بتن سبب تقویت در سه بعد خواهید شد. چون قرار گیری این الیاف در تمام جهات مقاومت را بهبود می‌بخشد.

بیشتر بخوانید  افزودنی‌ عمل‌آوری بتن چه کاربردی دارند و روش استفاده از آن چگونه است؟

این الیاف از مواد خام نفتی تهیه می‌شوند. از قسمت‌های کوچک مولکولی پلیمری و پیوسته به هم این رشته تولید می‌شود. نایلون و آکریلیک و پلی یورتان عمده ساختار این الیاف هستند. از این الیاف در ساخت طناب و تور ماهی گیری و کمربند ایمنی هم استفاده می‌شود.

برای ساخت بتن الیاف را در آخر اضافه کرده و به مدت ۵ دقیقه با دور تند هم می‌زنیم. اگر در این مدت یک بتن یکنواخت به دست نیامد باید اختلاط تا ایجاد بتن یکنواخت ادامه پیدا کند. این روش نسبت به آرماتور بندی زمان و هزینه بسیار کمی را به سازه متحمل خواهد کرد. متاسفانه با تمام مزایا و عملکرد قوی این الیاف در بتن هنوز جایگاه اصلی خود را در سازه‌های بتنی پیدا نکرده‌اند.

الیاف میکروسنتتیک

رشته‌های جدا از هم که جنس کاملا مشابه با الیاف پروپیلن دارند. این الیاف به صورت کاملا یکنواخت در فضای حجمی بتن پخش می‌شوند. میکرو الیاف قطر ۱۸ میکرو متری و طول ۶ یا ۱۲ یا ۱۸ میلی‌متری دارند.

از این الیاف برای جلوگیری از ترک خوردن بتن استفاده می‌شود. این مواد مقاومت برشی بتن را نیز افزایش می‌دهند. آب انداختگی و جدا شدگی دانه بتن نیز در اثر مصرف این مواد بسیار کم خواهد شد.

این مواد بسیار ریز هستند. پس این مواد با فعال کننده سطحی با خاصیت پخش کنندگی پوشانده می‌شوند. این الیاف نباید در آب ریخته شوند زیرا کلوخه می‌شوند. مصرف این مواد با ابرروان کننده بتن هم توصیه شده است.

این آیتم از انواع الیاف بتن فاقد یون کلر بوده و در مکان مجاور فلز قابل استفاده است. مقاومت کششی این مواد حدود ۳۵۰ مگا پاسکال است. مصرف الیاف میکرو در بتن مشکل هوازایی نخواهد داشت.

سرعت اجرای پروژه در ابتدا و مقاومت بتن در انتها افزایش می‌یابد. این افزودنی اسلامپ بتن را کم می‌کند. بهتر است به جای افزودن آب از روان کننده‌ها استفاده شود. به دلیل ساختار ویژه و بعد کوچک این مواد نفوذپذیری بتن بسیار کاهش پیدا می‌کند. اجرای شمع و نیلینگ با این الیاف بسیار مفید است.

الیاف طبیعی

کاه و موی حیوانات اولین مواد الیافی استفاده شده در بتن هستند. این مستندات بسیار به موضوع تقویت بتن در گذشته و کاربرد بشر در ساختمان سازی پرداخته و تمامی جوانب آن را در نظر گرفته است. این مواد در کشورهای غیر صنتعی و فقیر جایگزین دیگر مصالح مثل فولاد در بتن است.

الیافی نظیر سلولز چوب و نارگیل و خیزران و آکوارا از این قبیل الیاف عمومی و ارزان هستند. در این میان الیاف نارگیل حتی ۲۵% افزایش طول در برابر کشش را ثبت کرده‌اند. پس ارزان بودن یا در دسترس بودن دلیلی بر بی کیفیتی این الیاف نخواهد بود. مقاومت این بتن دارای الیاف نیز در مقایسه با نمونه عادی بسیار زیادتر خواهد بود.

حین خطاب کردن این مدل از انواع الیاف بتن منظور از الیاف طبیعی مواد فرآوری نشده طبیعی در بتن است. ولی برخی روش‌های نوین مثل کرافت چوب برای تهیه الیاف قدرتمند نیز جدیدا به کار می‌روند. الیاف گیاهی به دلیل فراوانی بسیار محبوب‌تر از نوع حیوانی این مواد است. الیاف معدنی نیز چون معمولا نیاز به ترکیب با مواد مختلف دارد و به نوعی با واکنش شیمیایی محصول نهایی تولید می‌شود. در این دسته بندی جایگاهی ندارد.

الیاف طبیعی جذب آب خیلی زیادی نسبت به الیاف مصنوعی دارند. این مواد عایق حرارتی خیلی خوبی نسبت به نوع ساخته شده توسط انسان را دارد. پس بهترین الیاف مصنوعی را با توجه به ساختار الیاف طبیعی ساخته تا با رفع نواقص آن محصولات یک نمونه عالی و با کیفیت به دست مصرف کننده برسد.

یک نمونه گیاه که الیاف سلولزی تولید می‌کند.
یک نمونه گیاه که الیاف سلولزی تولید می‌کند.

الیاف سلولزی

سلولز بنیان دیوار سلولی گیاه است. الیاف سلولزی از گیاهان مشتق می‌شوند. این الیاف معمولا به وسیله پلی فنولی طبیعی به هم متصل می‌شوند. این الیاف معمولا مواد لیگنو سلولزی را شامل می‌شوند.

سلولز از قند پلیمری تکراری از چند واحد گلوکز آبی با پیوند اتری تشکیل می‌شود. این زنجیره طولانی از سلولز به هیدروکسیل‌ها اجازه واکنش با زنجیره مجاور از طریق پیوند هیدروژنی و واندروالسی را می‌دهد. برای درک عوام عملیات خمیری شدن چوب در ساخت الیاف نام این فرآیند انتخاب شده است.

الیافی مثل پنبه و کتان و برگ‌های مختلف گیاهان مثل پینا جزو الیاف سلولزی هستند. برخی از این الیاف مثل جوت در ژئوتکستایل‌ها استفاده می‌شود.

در صورت ساخت بتن با الیاف سلولزی باید نسبت آب به سیمان را پایین نگه داشت. عمل آوری بتن حاوی الیاف باید با دقت صورت پذیرد. پیوستگی الیافی که در بتن وجود دارد در دستگاه اتوکلاو بسیار بهتر از هوای طبیعی حفظ می‌شود. مرطوب کردن الیاف سلولزی قبل از افزودن به بتن یک روش مناسب برای ساخت مخلوط سیمانی یکنواخت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام در واتساپ
به کمک نیاز دارید؟
سلام
چطور میتونم کمکتون کنم؟