طرح اختلاط بتن سبک سازه ای و غیر سازه ای: جدول مصالح و افزودنی‌ها

طرح اختلاط بتن سبک سازه ای و غیر سازه ای

نخستین بار بیش از ۲۰۰۰ سال پیش از بتن سبک در منطقه مدیترانه استفاده شد. اما سه سازه مهم بندر کوزا، گنبد پانتئون و کولوسئوم در اوایل امپراتوری روم با این نوع بتن ساخته شد. بتن‌های سبک، وزن مخصوص به مراتب کمتری نسبت به بتن‌های متعارف دارند و استفاده از آن‌ها به کاهش بار مرده سازه و بهینه‌تر شدن طراحی آن‌ها می‌انجامد. این نوع بتن از اواخر دهه ۴۰ میلادی به طور گسترده‌ مورد استفاده قرار گرفت. در این مقاله از بلاگ رامکا به ارائه طرح اختلاط بتن سبک سازه ای و همچنین طرح اختلاط بتن سبک غیر سازه ‌ای و توضیح مشخصات مصالح مناسب برای تولید این نوع بتن‌ها خواهیم پرداخت. پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

مشخصات مصالح مورد استفاده در طرح اختلاط بتن سبک سازه ای و غیر سازه ای

منظور از بتن سبک، بتنی است که وزن مخصوص آن کمتر از حدود ۱۸۵۰ کیلوگرم بر متر مکعب باشد. حال اگر این بتن مقاومتی کمتر از حدود ۱۰ مگاپاسکال داشته باشد، به عنوان بتن سبک غیرسازه‌ای و اگر بتن سبک با مقاومت ۲۸ روزه بیشتر از حدود ۱۸ مگاپاسکال باشد، به عنوان بتن سبک سازه‌‌ای طبقه‌بندی می‌شود.

بتن‌های سبک سازه‌ای و غیرسازه‌ای همچون بتن‌های متعارف متشکل از سنگدانه، سیمان، آب و مواد افزودنی هستند؛ با این تفاوت که در این بتن‌ها به جهت کاهش وزن مخصوص از سنگدانه‌های سبک استفاده می‌شود. در ادامه به معرفی بیشتر مصالح مورد استفاده در طرح اختلاط بتن سبک سازه ای و طرح اختلاط بتن سبک غیر سازه ای خواهیم پرداخت.

مصالح سنگی

بر اساس استاندارد ASTM330، حداکثر وزن مخصوص ظاهری مجاز سنگدانه‌های سبک ریزدانه و درشت‌دانه برای تولید بتن سبک‌دانه، باید به ترتیب۱۱۲۰ و ۸۸۰ کیلوگرم بر متر مکعب باشد. علاوه بر این، حداکثر اندازه ذرات نیز نباید از ۲۰ میلی‌متر بزرگ‌تر باشد. همچنین این آیین‌نامه مقادیر مقاومت فشاری، کششی و وزن مخصوص خشک بتن سبک سازه‌ای در دو حالت استفاده از سنگدانه‌های سبک و ماسه معمولی و سنگدانه‌های سبک را ارائه کرده است.

آزمونه بتن سبک سازه‌ای
آزمونه بتن سبک سازه‌ای

در این آیین‌نامه، مشخصات دیگری مانند: دانه‌بندی، مواد زیان‌آور و خواص سنگدانه‌های موجود در بتن ساخته شده، نظیر مقاومت، وزن مخصوص جمع‌شدگی ناشی از خشک شدن و دوام بتن حاوی سنگدانه ارائه شده است. مقادیر مقاومت فشاری و کششی و وزن مخصوص بتن سازه‌ای سبک، مطابق استاندارد ۳۳۰ ASTM C در جدول زیر آورده شده است.

حداکثر مقاومت فشاری در سن ۲۸ روزه (kg/m3)حداقل مقاومت کششی در سن ۲۸ روزه (kg/m3)حداکثر وزن مخصوص خشک در سن ۲۸ روزه (kg/m3)
 در صورت استفاده از سنگدانه‌های سبک 
282/21760
211/21680
170/21600
 در صورت استفاده ترکیبی از ماسه معمولی و سنگدانه‌های سبک 
283/21840
211/21760
171/21680
ویژگی‌های بتن سبک سازه‌ای
مقاومت فشاری و وزن مخصوص، باید میانگین ۳ نمونه و مقاومت کششی، باید میانگین ۸ نمونه باشد.

استفاده از روش طرح اختلاط حجم مطلق که اساس روش ACI برای مخلوط‌های بتنی با وزن معمولی را تشکیل می‌دهد، برای طرح اختلاط بتن سبک مناسب نیست. دلیل آن هم این است که:

 • نمی‌توان در آن از رابطه بین مقاومت و نسبت آب به سیمان استفاده کرد، زیرا مقدار آبی که جذب سنگدانه می‌شود، قابل اندازه‌گیری نیست.
 • علاوه بر این‌که قسمتی از آب (۱۰% تا ۲۰%) جذب سنگدانه‌های متخلخل می‌شود، عمل جذب آب بعضی از آن‌ها چندین هفته به طول می‌انجامد. بنابراین تخمین واقعی رطوبت، بر اساس حالت اشباع با سطح خشک (SSD) و وزن مخصوص انبوهی SSD بسیار مشکل است. همچنین، برخلاف سنگدانه‌هایی با وزن معمولی، وزن مخصوص انبوهی سنگدانه‌های سبک با تغییر دانه‌بندی تغییر می‌کند.

کارآیی بتن تازه‌ای که از سنگدانه‌های سبک ساخته شده، نیاز به توجه خاصی دارد، زیرا سنگدانه‌ها در مخلوط‌های دارای قوام زیاد، تمایل به جدا شدن دارند و بر سطح بتن شناور می‌شوند.

برای جبران این ضعف، اغلب لازم است حداکثر اسلامپ محدود شده و از ماده افزودنی حباب هواساز (قطع نظر از افزایش دوام بتن در برابر خطر یخ زدگی) استفاده شود. به طور معمول نیاز به افزودن ۵ تا ۷% ماده حباب ساز است تا بدون این‌که جداشدگی سنگدانه‌ها و آب‌انداختگی اتفاق بیفتد، مقدار آب مخلوط کاهش یافته و اسلامپ مورد نظر به دست آید. در نتیجه، در مشخصاتی که برای مهندسان سازه ارائه می‌شود، معمولاً حداقل مقادیر مجاز مقاومت فشاری، حداکثر مقادیر وزن مخصوص و اسلامپ و حداقل و حداکثر مقدار حباب هوا ذکر می‌شود.

حباب هوا ساز بتن

حباب هوا ساز بتن هیرو HERO

افزایش کارایی و دوام در برابر سیکل ذوب و یخبندان

بیشتر بخوانید: بتن سبک غیر سازه ای چیست؟

سنگدانه‌ها

در طرح اختلاط، معمولاً مقاومت فشاری بتن دارای سنگدانه‌های سبک، به مقدار سیمان و اسلامپ آن مرتبط است و نسبت آب به سیمان بتن معیار طراحی نیست. در بسیاری موارد، با ثابت نگه داشتن مقادیر سیمان و آب و کاهش اندازه سنگدانه‌ها تا حد امکان و یا با جایگزین کردن مقداری از ماسه سبک با ماسه طبیعی مناسب، می‌توان مقاومت فشاری را افزایش داد.

رابطه تقریبی بین مقاومت فشاری و مقدار سیمان بتن دارای ماسه سبک، مطابق ACI 213R-79 در جدول زیر ارائه شده است. باید توجه کرد در صورت جایگزین کردن تمامی سنگدانه‌های سبک با ماسه طبیعی، وزن مخصوص بتن تا ۱۶۰ کیلوگرم بر متر مکعب افزایش می‌یابد، بدون آنکه مقاومت فشاری آن تغییر کند.

مقاومت فشاری (MPa)مقدار سیمان (kg/m3) –
تمام سنگدانه‌ها از نوع سبک
مقدار سیمان (kg/m3) –
ترکیبی از ماسه و سنگدانه سبک
۲۴/۱۷۳۰۵ – ۲۴۰۳۰۵ – ۲۴۰
۶۸/۲۰۳۳۵ – ۲۶۰۳۳۵ – ۲۵۰
۵۸/۲۷۳۹۵ – ۳۲۰۳۹۵ – ۲۹۰
۴۷/۳۴۴۵۰ – ۳۷۵۴۵۰ – ۳۶۰
۳۷/۴۱۵۰۰ – ۴۴۰۵۰۰ – ۴۲۰
رابطه تقریبی بین مقاومت فشاری و مقدار سیمان بتن حاوی ماسه سبک

در مورد بعضی سنگدانه‌های سبک، می‌توان از روش حجمی ارائه شده در ۲۱۱.۱ ACI بهره جست. این روش برای طرح اختلاط بتن بر مبنای آزمایش و خطا است و از طریق آن می‌توان به کارایی مناسب بتن تازه و خصوصیات فیزیکی مورد نیاز دست یافت.

مناسب‌ترین روش این است که ابتدا حجم مساوی از شن و ماسه در نظر گرفته شود و به منظور به حداقل رساندن پدیده جداشدگی سنگدانه‌ها و اسلامپ مورد نظر، نسبت‌های شن و ماسه مجدداً تنظیم گردد. در مواردی که به طرح اختلاط با دقت زیاد نیاز باشد، می‌توان به استاندارد ۲۱۱.۲ ACI تحت عنوان «توصیه‌هایی برای انتخاب نسبت‌های بتن سازه‌ای سبک» مراجعه کرد.

سنگدانه‌هایی که طبق استاندارد ASTM – C330 برای ساخت بتن‌های سبک سازه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند، عبارتند از:

 • شیل، رس و اسلیت منبسط شده در فرایند کوره دوار
 • سرباره‌های منبسط شده
 • پوکه‌های معدنی
 • پوکه‌های صنعتی
 • خاکستر بادی تفتیده

تأمین مقاومت فشاری معادل ۲۷ نیوتن بر میلی‌متر مربع و بیشتر با بعضی از این سنگدانه‌ها امکان‌پذیر است. شرایط سایر سنگدانه‌ها نیز طوری است که قادر به حصول حداقل مقاومت فشاری مقرر شده و برای بتن سبک سازه‌ای (۱۷ نیوتن بر میلی‌متر مربع) هستند.

سنگدانه پرلیت استفاده شده در طرح اختلاط بتن سبک غیر سازه ای
سنگدانه پرلیت استفاده شده در طرح اختلاط بتن سبک غیر سازه ای

همان‌طور که پیش از این ذکر شد، مقاومت بتن‌های دانه سبک، تابعی از جرم مخصوص آن‌ها است. باید توجه داشت جرم مخصوص بتن، عمدتاً متأثر از جرم مخصوص سنگدانه مصرفی است؛ به گونه‌ای که استفاده از مصالح سبک‌تر موجب کاهش وزن مخصوص بتن خواهد شد، ولی استفاده از مصالح سنگین‌تر از نوع سبک، لزوماً موجب افزایش مقاومت بتن ساخته شده نخواهد گشت.

بیشترین مقاومت برای بتن، با استفاده از شیل، رس و اسلیت منبسط شده در فرایند کوره دوار به دست می‌آید. در ساخت و تولید این سنگدانه‌های مخصوص، مصالح خام مورد استفاده باید دارای خاصیت انبساط و شیشه‌ای شدن (همجوش شدن) در اثر حرارت ذوب باشند. در این فرایند، رس خام یا دیگر مصالح مذکور، از انتهای فوقانی یک کوره دوار داخل کوره می‌شوند.

مشخصهمصالح ریزدانهسبکدانه لیکاسبکدانه پرلیت
وزن مخصوص (اشباع با سطح خشک)۶۱/۲۳۰۰۱۵۰
اندازه و سایز (میلی‌متر)۴٫۷۵-۰۱۲-۰ میلی‌متر۶-۰ میلی‌متر
درصد شکستگی۲۵
مدول نرمی۲٫۹
قابلیت جذب آب (%)۴/۳%
 خواص مکانیکی سنگدانه‌های مصرفی در طرح اختلاط بتن سبک سازه ای و غیر سازه ای

نمودار زیر، منحنی دانه‌بندی ماسه استفاده شده در طرح بتن سبک سازه ای را نشان می‌دهد.

دانه‌بندی ماسه به همراه حدود استاندارد ASTM C33
دانه‌بندی ماسه به همراه حدود استاندارد ASTM C33

سیمان

برای ساخت بتن سبک سازه‌ای و غیرسازه‌ای، بسته به شرایط ممکن است از انواع مختلف سیمان استفاده شود. در این تحقیق به سبب عدم وجود شرایط خاص از سیمان تیپ ۲ کارخانه سیمان دلیجان استفاده می‌کنیم. این سیمان دارای وزن مخصوص cm2/g3150 و وزن مخصوص ۳٫۱۴ است. آنالیز شیمیایی و ترکیبات این سیمان در جدول زیر آمده است:

C4AFC3AC2SC3SNa2OFe2O3K2OMgOSO3Al2O3SiO2CaO
12%5%15%59%0.34%4.1%0.7%1.3%2.4%4.6%20.5%63.4%
تحلیل شیمیایی ترکیبات سیمان تیپ ۲ مورد استفاده در طرح اختلاط بتن سبک سازه ای و غیر سازه ای

گفتنی است این سیمان به صورت پاکتی تهیه شده و ملاحظات ویژه‌ای برای نگهداری از آن، مانند محافظت از گرما و رطوبت در نظر گرفته شده است.

آب و مواد افزودنی

آب اختلاط بتن سبک سازه‌ای و غیر سازه‌ای از آب شرب شهر قم تأمین می‌شود. نکته بسیار مهم در مورد بتن سبک سازه‌ای و غیر سازه‌ای، اطمینان از پخش مناسب و همگن الیاف پلی پروپیلن است. استفاده از ابر روان کننده بتن کوانتوم که بر پایه پلی کربوکسیلات اتر است، سبب افزایش اسلامپ و کارایی، افزایش دوام و مقاومت بتن (از طریق جلوگیری از اضافه نمودن آب) می‌شود. در ساخت بتن سبک غیر سازه ای از الیاف پلی پروپیلن نیز استفاده می‌شود.

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن فیوژن پلاس +FUSION

افزاینده مقاومت بتن و کاهنده آب قوی در مدت کم

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن نئون پلاس +NEON

افزایش اسلامپ بتن با نسبت آب به سیمان پایین در کوتاه‌مدت

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن فیوژن FUSION

کاهنده سریع و قوی آب

فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن اوپال OPAL

افزایش میزان روانی بتن در لوله‌های طولانی پمپ

فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن توتال TOTAL

افزایش اسلامپ و مقاومت بتن در تابستان

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن کریپتون KRYPTON

ویژه تولید بتن با حفظ اسلامپ در زمستان

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن وانادیوم VANADIUM

تسهیل روان کردن بتن در محل پروژه

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن تالیوم THALIUM

افزایش‌دهنده مقاومت بتن و کاهنده آب پر قدرت

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن نئون NEON

کاهنده قوی آب و روان کننده بتن در مدت بسیار کوتاه

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن آرگون ARGON

مناسب برای تولید بتن در کارخانه‌ها و پروژه‌ها

فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن دراگون DRAGON

افزایش روانی و مقاومت بتن در هوای گرم

فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن پایتون PYTHON

افزایش روانی بتن در محل بتن‌ریزی، ویژه لوله پمپاژ طولانی

شرایط و روش ساخت طرح اختلاط بتن سبک سازه ای و غیر سازه ای

بتن سبک سازه ای و غیر سازه ای مطابق با استاندارد ملی ۱۶۰۸-۲ ساخته و عمل­آوری می‌شود. در ساخت بتن، سعی شده دمای سیمان در محدوده ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد باشد. هم‌چنین برای در نظر گرفتن میزان آبی که از طریق رطوبت سنگدانه‌ها وارد بتن می‌شود، درصد رطوبت مصالح سنگی بر اساس استاندارد ۴۹۸۳ اندازه‌گیری می‌شود. در این‌جا مخلوط‌کن دستی برای ساخت بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد. جداره‌های بتنیر، پیش از ریختن مصالح درون میکسر مرطوب می‌شود تا جذب آب از مصالح به حداقل برسد.

برای تولید بتن سبک سازه، ابتدا سنگدانه‌ها در میکسر ریخته می‌شوند و بخشی از آب اختلاط بتن به آن اضافه می‌شود تا به مدت ۲ دقیقه میکس شوند. در مرحله بعد، باقی آب طرح اختلاط بتن به همراه سیمان به میکسر اضافه شده و به مدت یک دقیقه مخلوط می‌شوند. پس از اطمینان از اختلاط مناسب سیمان و آب، ابر روان کننده کوانتوم اضافه شده و به مدت ۳ دقیقه تا به دست آمدن مخلوطی همگن میکس شدن ادامه پیدا می‌کند.

با توجه به این‌که این بتن سبک غیرسازه‌ای در ساخت بلوک‌های سبک کاربرد دارد، برای ساخت آن از روش پرس خشک و برای اجرای آن از دستگاه بلوک‌زنی تخم‌گذار استفاده می‌شود.

برای تولید بتن سبک غیر‌سازه‌ای، ابتدا سنگدانه سبک و الیاف مقداری از آب طرح اختلاط داخل میکسر ریخته و ۲ دقیقه میکس می‌شود. سپس سیمان و باقی آب داخل میکسر ریخته می‌شود. در این طرح اختلاط آب بسیار کمی مصرف می‌شود، به صورتی که تنها یک مخلوط پودری نمناک حاصل می‌گردد.

بتن‌های ساخته شده در قالب‌های مکعبی ۱۰ سانتی‌متری ریخته‌ می‌شود. لازم به ذکر است در این‌جا طبق روش استاندارد، بتن درون قالب‌ها به وسیله ۲۵ ضربه با میله فولادی متراکم شدند. هم‌چنین جهت سهولت در خروج آزمونه از قالب، از روغن قالب مایا استفاده شد.

به جهت نیاز بتن تازه به نگهداری و عمل‌آوری، آزمونه‌ها به مدت ۲۴ ساعت در دمای ۲۱ درجه در قالب نگهداری می‌شوند. در این مدت با استفاده از پارچه چتایی خیس از تبخیر شدن آب بتن جلوگیری می‌‌شود. پس از این مدت، آزمونه‌ها از قالب خارج می‌شوند و تا زمان انجام آزمایش مقاومت فشاری، در حوضچه آب گرم با دمای ۲۲ درجه نگهداری می‌شوند.

الیاف بتن

الیاف پلی استر پلاس +POLYESTER

بهبوددهنده مقاومت فشاری، کششی و ضربه‌ای بتن

الیاف بتن

الیاف پلی استر POLYESTER

بهبوددهنده مقاومت فشاری، کششی و ضربه‌ای بتن

الیاف بتن

الیاف پلی پروپیلن پلاس +POLYPROPYLENE

مناسب برای بتن الیافی

روغن قالب بتن

روغن قالب بتن لومیا LUMIA

آسان کردن فرایند جداسازی بتن از قالب

الیاف بتن

الیاف پلی پروپیلن POLYPROPYLENE

ویژه استفاده در انواع بتن الیافی

روغن قالب بتن

روغن قالب بتن مایا MAYA

سهولت باز کردن قالب

جدول طرح اختلاط بتن سبک سازه ای و غیر سازه ای

برای تولید بتن سبک سازه‌ای و غیر سازه‌ای، مصالح با مشخصاتی که پیش‌تر گفته شد، با نسبت‌های زیر با یکدیگر مخلوط می‌شوند.

مصالح مورد استفادهمشخصاتمقدار در یک متر مکعب بتن سبک سازه‌ای
ماسه SSDماسه طبیعی با درصد شکستگی ۲۵۳۰۰ کیلوگرم
سبکدانه لیکارس منبسط شده ( سازه‌ای) شرکت لیکا- سایز ۱۲-۰ میلی‌متر۴۸۰ کیلوگرم
سیمانسیمان تیپ ۲ دلیجان۷۵۰ کیلوگرم
دوده سیلیسیشرکت فرو آلیاژ ایران (ازنا)۷۰ کیلوگرم
ابر روان کنندهابر روان کننده کوانتوم ( پایه پلی کربوکسیلات)۷٫۵ کیلوگرم
نسبت آب به مجموع مواد سیمانی۰٫۴۲
جدول طرح اختلاط بتن سبک سازه ‌ای
مصالح مورد استفادهمشخصاتمقدار در یک متر مکعب بتن سبک غیرسازه‌ای
سبکدانه پرلیتسایز ۶-۰ میلی‌متر۱۳۲ کیلوگرم
سیمانسیمان تیپ ۲ دلیجان۱۳۲ کیلوگرم
دوده سیلیسیشرکت فرو آلیاژ ایران (ازنا)۱۲ کیلوگرم
ابر روان کنندهابر روان کننده کوانتوم ( پایه پلی کربوکسیلات)۰٫۶ کیلوگرم
الیاف پلی پروپیلنشرکت رامکا۱٫۵ کیلوگرم
نسبت آب به مجموع مواد سیمانی۰٫۴۵
جدول طرح اختلاط بتن سبک غیر سازه ای

مشخصات بتن تازه

روش مرسوم سنجش کارایی بتن‌، استفاده از تست اسلامپ است. نکته مهم در تست اسلامپ بتن سبک سازه ای و غیر سازه ای آن است که در مورد بتن سبک سازه ای و غیر سازه ای در مقایسه با بتن معمولی، عدد اسلامپ ثابت، نشان‌دهنده کارایی کمتر است. در بسیاری موارد مانند بتن سبک غیر سازه ای که در این مقاله به آن پرداختیم، بتن به اسلامپ نمی‌رسد و اسلامپ آن صفر است.

در این بررسی، آزمایش اسلامپ بتن سبک سازه ای بر اساس استاندارد ملی ۲-۳۲۰۳ انجام می‌گیرد. همانند بتن‌های متعارف در این‌جا نیز ابتدا مخروط و صفحه آزمایش مرطوب می‌شود و بتن طی سه مرحله و در سه لایه در مخروط ریخته شده و هر لایه با ۲۵ ضربه متراکم می‌گردد. این آزمایش روی سه نمونه انجام شده و میانگین نتایج به عنوان اسلامپ بتن گزارش می‌شود. در مورد بتن سبک غیر سازه ای، اسلامپ صفر است.

در جداول ذیل مشخصات بتن تازه ساخته شده با طرح اختلاط بتن سبک سازه ای و غیر سازه ای آمده است.

اسلامپ۹۰ سانتی‌متر
وزن مخصوص بتن تازه۱۷۵۰ کیلوگرم بر متر مکعب
حباب هوای تازه۲%
مشخصات بتن سبک سازه‌ای تازه
اسلامپصفر
وزن مخصوص بتن تازه۳۵۰ کیلوگرم بر متر مکعب
حباب هوای تازه۱%
مشخصات بتن سبک غیرسازه‌ای تازه

نتایج آزمایش مقاومت فشاری بتن

در استاندارد ملی ۳-۱۶۰۸، نحوه انجام آزمایش مقاومت فشاری بتن آمده است. با توجه به استفاده از آزمونه‌های مکعبی ۱۰ ×۱۰، نیاز است نتایج آزمایش مقاومت فشاری با استفاده از ضرایب موجود به مقاومت فشاری نمونه استوانه‌ای استاندارد تبدیل شود. با توجه به تأثیر رطوبت آزمونه بر مقدار مقاومت فشاری، در این آزمایش تمام نمونه‌ها در حالت اشباع و با سطح خشک هستند. ( توضیح آن‌که وجود آب در آزمونه، سبب می‌شود زمانی که بتن تحت فشار قرار می‌گیرد، یک تنش اضافی در اثر اضافه فشار آب در بتن به وجود آمده و موجب کاهش مقاومت فشاری شود.)

برای اطمینان از صحت نتایج، آزمایش مقاومت فشاری بتن روی تعدادی آزمونه انجام گرفته و میانگین نتایج به دست آمده به عنوان مقاومت فشاری گزارش می‌شود.

جک بتن شکن مورد استفاده در این مطالعه
جک بتن شکن مورد استفاده در این مطالعه

قابلیت اعتماد آزمایش مقاومت فشاری مطابق ضوابط مبحث نهم مقررات ملی ساختمان ارزیابی شده است.

در جدول زیر مقاومت فشاری بتن سبک سازه‌ای و غیر سازه‌ای در سنین ۳، ۷ و ۲۸ روزه گزارش شده است.

سن (روز)چگالی نمونه
(کیلوگرم بر متر مکعب)
مقاومت فشاری
(معادل استوانه ۱۰ در ۲۰)
۳۱۷۲۵۲۲ مگاپاسکال
۷۱۷۱۵۲۷ مگاپاسکال
۲۸۱۷۱۰۳۲ مگاپاسکال
نتایج آزمایش مقاومت فشاری بتن سبک سازه‌ای
سن (روز)چگالی نمونه
(کیلوگرم بر متر مکعب)
مقاومت فشاری
(معادل استوانه ۱۰ در ۲۰)
۳۱۷۲۵۶٫۷ مگاپاسکال
۷۱۷۱۵۹٫۱ مگاپاسکال
۲۸۱۷۱۰۱۱ مگاپاسکال
نتایج آزمایش مقاومت فشاری بتن سبک غیرسازه‌ای

نتایج به دست آمده در این بررسی، صرفاً با استفاده از مصالح یاد شده و شرایط توضیح داده شده بوده و در صورت تغییر هر یک از این عوامل، امکان دستیابی به نتایج دیگر وجود دارد.

در این مقاله به توضیح مشخصات مصالح مناسب برای تولید بتن سبک سازه‌ای و غیر سازه‌ای و ارائه طرح اختلاط عملی برای ساخت هر یک پرداختیم. بتن سبک جایگزین مقرون به صرفه برای بتن معمولی است؛ بخصوص بتن‌های سبک سازه‌ای که مقاومت سازه را به خطر نمی‌اندازند. تخلخل بالاتر بتن‌های سبک بر هدایت حرارتی آن تأثیر می‌گذارد و آن را برای پروژه‌هایی که نیاز به عایق‌سازی در برابر گرما دارند، مناسب می‌سازد.

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن فیوژن پلاس +FUSION

افزاینده مقاومت بتن و کاهنده آب قوی در مدت کم

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن نئون پلاس +NEON

افزایش اسلامپ بتن با نسبت آب به سیمان پایین در کوتاه‌مدت

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن فیوژن FUSION

کاهنده سریع و قوی آب

دیرگیر بتن

دیرگیر بتن دلکو DELCO

بالا بردن زمان گیرش بتن در تابستان

ضد یخ بتن

ضد یخ ملات مایع اپکس APEX

تسریع‌کننده گیرش ملات، حاوی کلر

ضد یخ بتن

ضد یخ بتن مایع نیترو NITRO

تسریع‌کننده گیرش بتن، فاقد کلر

روان کننده بتن

روان کننده بتن ایندکس INDEX

افزایش اسلامپ بتن در پای کار، ویژه پمپاژ طولانی

روان کننده بتن

روان کننده بتن کربن CARBON

افزایش اسلامپ و مقاومت بتن در تابستان

فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن اوپال OPAL

افزایش میزان روانی بتن در لوله‌های طولانی پمپ

فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن توتال TOTAL

افزایش اسلامپ و مقاومت بتن در تابستان

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن کریپتون KRYPTON

ویژه تولید بتن با حفظ اسلامپ در زمستان

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن وانادیوم VANADIUM

تسهیل روان کردن بتن در محل پروژه

3 دیدگاه برای “طرح اختلاط بتن سبک سازه ای و غیر سازه ای: جدول مصالح و افزودنی‌ها

 1. اشتراک‌ها: بتن سبک غیر سازه ای چیست؟ بررسی انواع و کاربرد - صنایع شیمی ساختمان رامکا

  • پشتیبان سایت گفته:

   تکنولوژی و طرح اختلاط بتن نوشته دکتر مستوفی نژاد
   کتابی مناسب برای آشنایی با مبانی طرح اختلاط بتن است که روش‌های ارائه طرح مخلوط (روش ACI و BS) را به زبانی ساده بیان کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.