عملکرد رزین سنگ مصنوعی: با کاربرد رزین سنگ مصنوعی آشنا شوید!

عملکرد رزین سنگ مصنوعی

بتن برای استحکام و دوام و راحتی ساخت بسیار محبوبیت پیدا کرده است. ساختار بتن آب و سیمان و سنگدانه است. عمده خواص بتن از ترکیب آب و سیمان است. مقدار اندکی از آب برای واکنش هیدراسیون مصرف می‌شود. به دلیل ضعف آب در واکنش با سیمان همیشه مقداری سیمان خشک در بتن باقی می‌ماند. استفاده از رزین سنگ مصنوعی برطرف کننده این مشکل است.

این مواد برای افزایش مقاومت بتن در کارخانه بتن پیش ساخته کاربرد دارند. ساخت و کاربرد این مواد در سمنت پلاست و سنگ مصنوعی بسیار رایج است. مصرف کم این مواد در کاهش هزینه ساخت و حتی کاهش مصرف سیمان تاثیر زیادی دارد.

عملکرد رزین سنگ مصنوعی

ساخت مصنوعات گچی هم با رزین سنگ مصنوعی وجود دارد. سنگ مصنوعی گچی به دلیل مقاومت بسیار بالایی که با این افزودنی پیدا کرده و وزن کم، بسیار در صنعت ساختمان رواج پیدا کرده است.

چون مقاومت و استحکام در صنایع سمنت پلاست بسیار اهمیت دارد، این مواد نیز در تکمیل روند کسب مقاومت نقش پررنگی پیدا کرده‌اند. به نحوی که رسیدن به برخی اعداد و نتایج بدون این افزودنی در بتن غیرممکن است. حتی در موزاییک پلیمری با ترکیب این مواد به تکامل خواهند رسید. این مواد سیمان متبلور شده حاصل از ترکیب سیمان و پلیمر را بهبود بخشیده و سبب کاهش مصرف آب می‌شوند.

مصنوعات سنگی و بتنی که با رزین سنگ ساخته می‌شوند؛ به دلیل استحکام عالی در برابر ضربه لب‌پر نشده و ترک نمی‌خورند. همین موضوع دلیل آسانی حمل و نقل این مواد شده است. هر چه مصرف رزین سنگ مصنوعی زیاد شود تا حد اشباع نهایی مقاومت بالا می‌رود. استفاده از عملکرد رزین سنگ مصنوعی سبب افزایش مقاومت خمشی و کششی محصولات بتنی نیز می‌شود.

این افزودنی چون بر سیمان اثر می‌کند باید پس از اضافه شدن سیمان افزوده شود. برای بهینه شدن مزایای رزین سنگ مصنوعی مقدار دقیق مورد نیاز را اضافه نمایید. پس اگر قرار است این افزودنی در بچینگ یا کارگاه تولیدی اضافه شود به عنوان آخرین ماده باید اضافه شود.

بیشتر بخوانید  انواع الیاف بتن: 10 نوع الیاف پر استفاده در بتن و کاربرد هر یک از آن‌ها

در مکان‌هایی که سطح کف بسیار تحت بار سنگین و ضربه قرار دارد. همانند کف سوله‌های صنعتی باید از کفپوش مستحکم و بادوام استفاده شود. موزاییک پلیمری و سمنت پلاست تولید شده با رزین سنگ مصنوعی به هیچ روش و یا طرح اختلاط دیگر با این مقاومت بالا قابل ساخت و استفاده نیست. پس به نوعی مطمئن ترین افزودنی کفپوش‌های صنعتی همین رزین سنگ مصنوعی است.

مزایای استفاده از رزین سنگ مصنوعی

به طور کلی مزایای رزین سنگ مصنوعی در دو حالت بتن تازه و بتن خشک شده نمایان است.

رزین سنگ مصنوعی هوای بتن تازه را کاهش می‌دهد. به علت افزایش روانی نیاز آبی هم کم می‌شود. کاهش این دو مورد منجر به تولید بتنی با کیفیت بالا خواهد شد. وقتی دوام طولانی مدت بتن بالا باشد؛ هزینه تعمیر و نگه‌داری به شدت کاهش پیدا می‌کند. صرفه جویی در هزینه عوامل اجرایی پروژه را به مصرف رزین سنگ مصنوعی در عملیات عمرانی سوق می‌دهد.

قالب گیری در صنایع بتنی یک امر زمان‌بر و هزینه‌بر است. کاهش نیاز به ویبره و قالب گیری آسوده یک مزیت اصلی استفاده از عملکرد رزین سنگ مصنوعی در ساخت قطعات بتنی است.

بتن روان بسیار متراکم و مناسب قالب گیری می‌شود. یک قطعه متراکم بسیار نفوذپذیری پایینی دارد. عدم نفوذ مواد تخریب کننده بتن از جمله آب سبب افزایش دوام آن خواهد شد. به همین علت از این محصولات متشکل از رزین سنگ مصنوعی در مکان‌های مرطوب و خیس استفاده می‌شود.

بتن دارای عملکرد رزین سنگ مصنوعی تا ۴۵ درصد مقاومت بالاتری از خود نشان می‌دهد. این افزایش مقاومت در اثر کاهش ۴۰ درصدی مصرف آب به‌دست می‌آید. سازگاری این مواد با میکروسیلیس و پوزولان‌ها به توسعه این مواد کمک کرده است.

در زمستان این افزودنی سرعت گیرش سیمان را بالا برده و می‌توان قالب را زودتر باز کرد. سطح بتن نیز در قالب گیری دقیق و براق خواهد بود.

کاهش زمان ساخت قطعات بتنی از مهم‌ترین مزایای رزین سنگ مصنوعی است. علاوه بر این ۷۰% هوای بتن تازه را هم کاهش می‌دهد.

ساختار شیمیایی در عملکرد رزین سنگ مصنوعی

بر اساس ترکیبات و ساختار شیمیایی دو نوع اپوکسی و پلی‌استر وجود دارند. بر اساس ساختار شیمیایی نوع و ساخت بتن بر طبق طرح اختلاط مناسب صورت می‌پذیرد. با استفاده از این رزین سنگ مصنوعی مقاومت و دوام مواد تولیدی فوق العاده خواهد شد. هزینه اولیه خرید رزین سنگ مصنوعی نباید در مصرف این ماده و مزایای آن تردید ایجاد کند.

بیشتر بخوانید  مقاومت خمشی بتن: روش آزمایش، محاسبه و راهکارهای افزایش مقاومت خمشی
رزین سنگ مصنوعی
رزین سنگ مصنوعی یک مایع غلیظ و در گالن پلیمری به دست مصرف کننده می‌رسد.

رزین‌های پلی کربوکسیلات به دلیل شهرت و مقبولیت بسیار زیاد استفاده می‌شوند. این شهرت بی‌ربط با نام ابرروان کننده‌های پلی کربوکسیلاتی نیست. با درصد کمی استفاده از این مواد یک بتن مستحکم و مقاوم به‌دست می‌آید. مواد پلیمری آکریلیک بر پایه آب به دلیل قدرت سنتز بالا و ایجاد ترکیب‌های متنوع، بسیار پیشرفت کردند.

همین مونومرها سبب ساخت انواع متعدد افزودنی‌های بتن می‌شود. این زنجیره هر چه بزرگ شود ویسکوزیته رزین سنگ مصنوعی کم‌تر می‌شود. نسبت آب به سیمان در اثر افزایش کیفیت رزین کاهش می‌یابد. این افزودنی به دلیل ساختار متفاوت غلظت‌های گوناگونی دارد. میزان مصرف و اثرگذاری این ماده به غلظت خود آن وابسته است. رعایت محدوده مصرف رزین سنگ مصنوعی الزامی است. اگر این مواد از حد استاندارد کم‌تر اضافه شوند اثر نخواهند گذاشت. مصرف بیش از حد این مواد نیز سبب ایجاد حباب هوا و کاهش مقاومت نهایی بتن می‌شود.

به دلیل ترکیبات فعال افزودنی عملکرد رزین سنگ مصنوعی قبل از اختلاط با هر نوع مواد دیگر با کارشناسان فنی شرکت تولید کننده مشاوره کنید. چون معمولا رزین سنگ مصنوعی طوری طراحی و ساخته می‌شود که نیازی به ترکیب با دیگر مواد ندارد.

عملکرد رزین سنگ مصنوعی

این افزودنی نیز مثل ابرروان کننده بتن ذرات سیمان را از هم جدا می‌کند. این مواد با قدرت ذرات سیمان را باردار می‌کنند. سطح ذرات سیمان به طور یکنواخت دارای بار منفی شده و همین یکسان بودن بار سبب فاصله گرفتن از هم می‌شود. طولانی بودن زنجیره پلیمری اتری این مواد نیز دافعه فضایی حجمی ایجاد می‌کند. میزان بار منفی توسط پتانسیل زتا اندازه‌گیری می‌شود.

این مواد با افزایش مقاومت و کاهش مصرف آب سبب دوام قطعات سیمانی تولیدی در برابر چرخه یخبندان و ذوب می‌شود. غلظت اتر در این افزودنی یک راه برای شناخت کیفیت مطلوب آن است.

آب دیده شدن سیمان سبب شروع واکنش هیدراسیون می‌شود. هر چه ذرات سیمان بیش‌تری با آب واکنش دهند در نهایت مقاومت بتن بالا می‌رود. آب در ترکیب با سیمان در حفره‌های کلوخه شده محبوس می‌شود. وقتی ذرات سیمان در اثر خیس شدن به هم می‌چسبند در حالت عادی امکان نفوذ آب به همه ذرات وجود ندارد. دافعه الکترواستاتیکی که این افزودنی ایجاد می‌کند، آب به راحتی از بین ذرات سیمان عبور کرده و مخلوط با آب کم‌تری روانی خود را حفظ کرده و همه سیمان در واکنش هیدراسیون شرکت می‌کنند.

بیشتر بخوانید  افزودنی‌ عمل‌آوری بتن چه کاربردی دارند و روش استفاده از آن چگونه است؟

تفاوت عملکردی این مواد رزین سنگ مصنوعی در ایجاد ممانعت فضایی است. این عملکرد در نسل قبلی مواد مشابه وجود ندارد. مولکول‌های اتر در این ترکیبات خیلی طویل هستند و در جهت خارج سیمان جای‌گیری می‌کنند.

کاربرد رزین سنگ مصنوعی

رزین سنگ مصنوعی پلی استر که به صورت اورتو فتالیک و ایزو فتالیک تولید می‌شوند. مقاومت مکانیکی و شیمیایی بالایی دارند. به هنگام ساخت مخلوط سیمانی همیشه چسبیدن ذرات سیمان دردساز است. با افزودن عملکرد رزین سنگ مصنوعی، شاخه اتری این مواد سبب روان شدن مخلوط سیمانی بدون افزودن آب می‌شوند.

کاربرد دیگر رزین سنگ مصنوعی ساخت موزاییک پلیمری با جذب آب کم است. اکثر سنگ‌های مصنوعی و آنتیک با این افزودنی تولید می‌شوند.

سنگ آنتیک ساخته شده با رزین سنگ مصنوعی دارای استحکام و دوام بالا
سنگ آنتیک ساخته شده با رزین سنگ مصنوعی دارای استحکام و دوام بالا

اگر در ساخت محصولات از سیمان سفید استفاده شود مصرف رزین سنگ مصنوعی بالا می‌رود. ولی به کار بردن سنگدانه گرد از مصرف  عملکرد رزین سنگ مصنوعی می‌کاهد. معمولا چون قطعات بتنی این چنینی کاربرد تزیینی و نما دارند در ساخت آن‌ها از سیمان رنگی استفاده می‌شود.

گسترش استفاده و عملکرد رزین سنگ مصنوعی به دلیل سهولت در اجرای آن هم است. این ماده مثل دیگر افزودنی‌های بتن در مخلوط سیمانی ترکیب شده و بهره حداکثری در کم‌ترین زمان ممکن قابل مشاهده است. حتی مصرف زیر ۱% وزنی سیمان در ۳ دقیقه اختلاط از همان زمان ترکیب شدن و روان شدن مخلوط تا افزایش مقاومت نمونه در بلند مدت قابل مشاهده است.

ساخت بتن خودمتراکم نیاز به بتن روان دارد. رزین سنگ مصنوعی بتن تازه را روان و با قابلیت بالای تراکم تحویل می‌دهد. در نهایت نیز تمامی پارامترهای کیفیت بتن خود متراکم بهبود پیدا می‌کند.

ساخت موزاییک پلیمری به همراه افزودنی رزین سنگ مصنوعی با ظاهری زیبا و مقاومت باور نکردنی
ساخت موزاییک پلیمری به همراه افزودنی رزین سنگ مصنوعی با ظاهری زیبا و مقاومت باور نکردنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام در واتساپ
به کمک نیاز دارید؟
سلام
چطور میتونم کمکتون کنم؟