گروت منبسط شونده چیست؟ بررسی کاربردها، مزایا و روش مصرف

گروت منبسط شونده چیست؟

گروت بتن آماده‌ی بدون انقباض و بر پایه سیمان است که در صورت اختلاط با آب، می‌تواند به اسلامپ و روانی مورد نظر دست یابد و مقاومت فشاری ۷۰۰ داشته باشد. گروت منبسط شونده، بعد از اجرا قابل بهره‌برداری بوده و در برابر حرارت بالا و فشارهای مختلف دچار ترک خوردگی نمی‌شود و به واسطه انبساط کنترل شده‌اش، خلل و فرج حفره‌ها و گودال‌ها را پُر می‌کند. در مقاله «گروت منبسط شونده چیست» بلاگ رامکا، ضمن بررسی چیستی گروت منبسط شونده، به بررسی کاربردها، ویژگی‌ها و روش مصرف این ماده خواهیم پرداخت. پس تا انتها همراه ما باشید.

گروت منبسط شونده چیست؟

گروت منبسط شونده یا گروت آماده سیمانی، محصولی کاربردی و توانمند بر پایه سیمان است که به واسطه دانه‌بندی و ساختار ویژه‌اش برای ثبات صفحه ستون‌ها استفاده می‌شود. این ملات به شکل پودری خاکستری رنگ است، با مقاومت بالاتر از ۷۰ مگاپاسکال بوده و در صورت سخت شدن، دچار ترک خوردگی نمی‌شود.

روش استفاده از گروت منبسط شونده، بعد از تراز کردن بیس پلیت‌ها است. در واقع با توجه به اینکه امکان پیش‌بینی دقیق میزان جمع‌شدگی در شرایط آب و هوایی مختلف به راحتی امکان‌پذیر نیست، باید از ملات یا گروت منبسط شونده استفاده شود که تأثیرات ناشی از انقباض ملات را جبران کند.

مواد تشکیل‌دهنده این گروت، سیمان، سنگدانه، الیاف پلی پروپیلن، مواد منبسط‌کننده و… است. گروت منبسط شونده بر پایه سیمان و مواد تشکیل‌دهنده‌اش فرموله شده است. در صورتی که با آب ترکیب شود، با خصوصیات انبساطی حجمی دو مرحله‌ای روبه‌رو می‌شود. انبساط اولیه آن، محصول میعان گازها بوده و انبساط ثانویه آن، در اثر واکنش شیمیایی گیرش ملات رخ می‌دهد و این انبساط، به طور معمول یکی دو روز بعد از اختلاط ملات شروع می‌شود.

الیاف بتن

الیاف پلی استر پلاس +POLYESTER

بهبوددهنده مقاومت فشاری، کششی و ضربه‌ای بتن

الیاف بتن

الیاف پلی استر POLYESTER

بهبوددهنده مقاومت فشاری، کششی و ضربه‌ای بتن

الیاف بتن

الیاف پلی پروپیلن پلاس +POLYPROPYLENE

مناسب برای بتن الیافی

الیاف بتن

الیاف پلی پروپیلن POLYPROPYLENE

ویژه استفاده در انواع بتن الیافی

میزان و روش مصرف گروت پایه سیمان چیست؟

میزان مصرف گروت به دو عامل مهم بستگی دارد؛ اول عمق لایه‌ای که باید گروت ریخته شود و دوم، سطحی که باید گروت‌ریزی روی آن انجام گیرد. به طور معمول برای انجام فرایند گروت‌ریزی در هر متر مربع با عمق یک سانتی‌متر، ۲۰ تا ۲۵ کیلوگرم گروت مورد نیاز است و جهت استفاده بهینه از آن، لازم است بسته‌های ۲۵ کیلوگرمی آن با ۳ تا ۴ لیتر آب شرب مخلوط شود. در صورت مخلوط کردن گروت با مقادیر بیشتری از آب، مقاومت بتن کاسته شده و نتیجه‌ مطلوبی به بار نخواهد آمد.

نکته قابل توجه هنگام استفاده از مخلوط گروت آماده شده، توجه به سطح زیرین کار است. سطح زیر کار باید رطوبت کافی داشته باشد؛ چرا که در صورت خشک بودن سطح زیرین، آب گروت آماده شده توسط لایه زیرین جذب می‌شود. بدین‌ترتیب گروت که آب کافی ندارد، به سرعت سفت شده و کارایی مطلوبی نخواهد داشت.

گذشته از این، سطح زیرین کار هنگام گروت ریزی باید صاف و یکدست باشد. در صورت وجود هر گونه ناهمواری در سطح بتن، مصرف گروت بالاتر رفته و در نتیجه استفاده از آن به هیچ وجه مقرون به صرفه نخواهد بود. برای استفاده از میزان مناسب گروت و ترکیب دقیق آن با آب شرب، بهتر است از روش خاص ترکیب مواد به صورت یکنواخت استفاده شود.

شکل ظاهری گروت پس از اختلاط با آب
شکل ظاهری گروت پس از اختلاط با آب

برای اجرای این روش، نیمی از آب را در مخلوط کن ریخته و سپس گروت را اضافه کنید. پس از اختلاط مناسب آن، مابقی آب را اضافه نمایید. البته لازم است برای تهیه گروت منبسط شونده، افزایش حجم آن نیز در نظر گرفته شود. از آن‌جا که گروت منبسط شونده در هنگام اختلاط با آب تغییر حجم می‌دهد، بهتر است به این فاکتور هنگام انتخاب ظرف اختلاط توجه کافی داشته باشید و ظرفی را انتخاب کنید که گروت منبسط شونده در هنگام اختلاط سرریز نشود.

در این وهله که مخلوط گروت منبسط شونده آماده شد، می‌توانید از آن برای پر کردن فضاهای خالی استفاده کنید؛ البته میزان انبساط آن را در نظر بگیرید؛ چون همان‌طور که گفته شده، افزایش حجم این ماده نه تنها در هنگام اختلاط آن با آب شرب اتفاق می‌افتد، بلکه بعد از آن نیز ادامه خواهد داشت.

کاربردهای گروت منبسط شونده چیست؟

گروت‌های پایه سیمانی آماده کاربردهای متنوعی دارند. از آن‌جا که کاربری و موارد مصرف آن آسان است و به راحتی قابلیت اجرا دارد، به راحتی امکان بهره‌برداری از آن نیز وجود دارد. از جمله کاربردهای اصلی این محصول می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • انباشت کردن فضای خالی سطح بتن زیرین
  • نصب صفحه ستون‌ها
  • پر کردن فضای خالی میان ستون و پل
  • مناسب برای انجام عملیات ترمیمی و امور تعمیراتی
  • ایجاد پیوستگی مناسب در تمام مقاطع
  • پر کردن حفرات و گودال‌ها
  • و…
استفاده از گروت برای پر کردن زیر صفحه ستون
استفاده از گروت برای پر کردن زیر صفحه ستون

ویژگی‌ها و مزایای گروت سیمانی

گروت منبسط شونده که با سنگدانه دانه‌بندی شده به خوبی تجهیز شده است، روانی و کارپذیری فوق‌العادده مطلوبی داشته و نسبت به ملات‌های معمولی درصد نفوذپذیری کمتری دارد؛ به صورتی که به راحتی امکان استفاده از آن برای پر کردن بیس‌پلیت‌ها یا تیرها و ستون‌ها، جای‌گذاری دکل‌های برق و… وجود دارد. مقاومت این گروت در شرایط آب و هوایی مختلف متفاوت بوده و در برابر فشارهای استاتیک مقاومت مطلوبی دارد. با بکارگیری این ماده می‌توان به مقاومت اولیه مطلوب دست یافت و بدین‌ترتیب از ترک‌خوردگی‌های پس از سخت شدن جلوگیری نمود.

از دیگر مزایای این ماده کاربردی، امکان تغییر حجم آن است. در طراحی این گروت‌ها از افزودنی‌های مجاز با عملکرد افزایش حجم استفاده شده است تا کاهش حجم ناشی از واکنش‌های هیدراتاسیون سیمان جبران گردد. البته می‌توان میزان تغییر حجم گروت منبسط شونده را در حالت خمیری، مطابق با استانداردهای ASTM C827/C827M و ASTM C1090/C1090M سنجید.

گروت

گروت سیمانی ریزدانه فاین FINE

پر کردن زیر صفحه ستون یا بیس پلیت

خرید و قیمت گروت

امروزه که بسترهای مجازی فعالیت خود را در زمینه فروش محصولات متنوع آغاز کرده‌اند، انتخاب و خرید گروت منبسط شونده و دیگر محصولات بتنی آسان شده است؛ تا جایی که با وجود این بسترها، تنها با یک کلیک ساده می‌توان محصول درخواستی را سفارش داد. آنچه در خرید گروت منبسط شونده و سایر افزودنی‌ بتن اهمیت دارد، قیمت آن است. فاکتور قیمت، فاکتوری اساسی است که با توجه به برند تولیدکننده، کیفیت ماده و… متفاوت است. از آن‌جا که شرکت‌های تولیدکننده بسیاری در زمینه تولید انواع گروت فعالیت داشته و کیفیت مواد تولیدی متفاوت است، طبعاً قیمت‌های نهایی متفاوت خواهند بود.

شرکت رامکا به عنوان یکی از برترین تولیدکنندگان انواع گروت و افزودنی‌های بتن، باکیفیت‌ترین محصولات را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد. آنچه برند رامکا را از سایر شرکت‌ها متمایز می‌کند، ارائه اطلاعات کامل در حوزه محصولات است. این شرکت برای انتخاب بهینه و مناسب، گروت و سایر محصولات خود را در بسته‌بندی‌های کوچک آماده کرده و در صورت درخواست، آن را به عنوان نمونه برای مشتری ارسال می‌کند.

این شرکت با ایجاد درگاه‌های ارتباطی مناسب در پیام‌رسان‌های مختلف داخلی و خارجی، روند ثبت سفارش مشتری را آسان کرده است. بدین‌ترتیب هر یک از مشتریان می‌توانند جهت استعلام قیمت گروت منبسط شونده و دیگر محصولات، با واحد فروش رامکا ارتباط بگیرند و به قیمت این محصول دست یابند.

بیشتر بخوانید: فرق گروت با ملات

در مقاله «گروت منبسط شونده چیست» بلاگ رامکا، کلیاتی پیرامون گروت منبسط شونده، مزایا و کاربردهای آن و میزان و روش مصرف آن بیان شد. امیدواریم توانسته باشید اطلاعات خود را درباره این نوع گروت تکمیل کنید. خواهشمندیم با بیان پیشنهادات و نظرات خود به ما کمک کنید تا در مسیر ارتقای صنعت بتن گام برداریم.

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن فیوژن پلاس +FUSION

افزاینده مقاومت بتن و کاهنده آب قوی در مدت کم

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن نئون پلاس +NEON

افزایش اسلامپ بتن با نسبت آب به سیمان پایین در کوتاه‌مدت

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن فیوژن FUSION

کاهنده سریع و قوی آب

دیرگیر بتن

دیرگیر بتن دلکو DELCO

بالا بردن زمان گیرش بتن در تابستان

ضد یخ بتن

ضد یخ ملات مایع اپکس APEX

تسریع‌کننده گیرش ملات، حاوی کلر

ضد یخ بتن

ضد یخ بتن مایع نیترو NITRO

تسریع‌کننده گیرش بتن، فاقد کلر

روان کننده بتن

روان کننده بتن ایندکس INDEX

افزایش اسلامپ بتن در پای کار، ویژه پمپاژ طولانی

روان کننده بتن

روان کننده بتن کربن CARBON

افزایش اسلامپ و مقاومت بتن در تابستان

فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن اوپال OPAL

افزایش میزان روانی بتن در لوله‌های طولانی پمپ

فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن توتال TOTAL

افزایش اسلامپ و مقاومت بتن در تابستان

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن کریپتون KRYPTON

ویژه تولید بتن با حفظ اسلامپ در زمستان

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن وانادیوم VANADIUM

تسهیل روان کردن بتن در محل پروژه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.