آرملات و پودر سخت کننده بتن | کاربرد، تفاوت و روش ساخت

آرملات و پودر سخت کننده بتن

آرملات چیست؟

آرملات به ملاتی میگویند که در محل پروژه ساخته می شود و به عنوان ملاتی با سختی سایشی بسیار بالا به عنوان لایه نهایی با استفاده از ماله پروانه ای بر روی سطح کفسازی اجرا می شود.

سختی سایشی آرملات با استفاده از آزمایش سایش به روش چرخ پهن  مطابق با استاندارد ملی به شماره   ۱-۷۵۵  و  ۲-۷۵۵  انجام میشود. ( البته آزمایش های دیگه ای هم برای سایش وجود داره!)

روش ساخت آرملات

آرملات با استفاده از مصالح زیر  و با استفاده از یک میکسر پودری خوب با بدنه دوار که میکس رو به خوبی انجام بده ساخته میشه:

مصالح:

 1. سیمان : خب کارش چسبندگی هست و مثلا میتونه عدد ۴۵۰ کیلوگرم در مترمکعب باشه.
 2. ماسه سیلیسی: سنگدانه هست و هرچه درجه بالاتر باشه (ممتاز) یعنی خلوصش بیشتر باشه میتونه  در افزایش مقاومت ( فشاری و سایشی) تاثیر بهتری داشته باشه.
 3. گرانیت: سنگدانه ای با سختی بسیار بالاست که مقاومت سایشی رو به نیکی بالا میبره.
 4. الیاف: الیاف پلی پروپیلن p.p. یا الیاف ماکروسنتتیک رو میشه در آرملات استفاده کرد. که هم باعث میشه ترک های ریز نخوره و هم مقاومت ضربه ای رو بالا میبره ( در مواردی میتونه جایگزین میلگرد گذاری در کف هم بشه!)
 5. پوزولان ها :بهترین و متداول ترین پوزولانی که در آرملات مورد استفاده قرار میگیره، میکروسیلیس هست که باعث افزایش دوام، بهبود نفوذ ناپذیری و افزایش مقاومت میشه و پر کننده ی خوبی هم هست. ضمنا میتونه جایگزین سیمان بشه و ترک های ناشی از جمع شدگی رو کم کنه. متاکائولین و زئولیت هم پوزولان های خوبی هستن که قابل استفاده هستن! درصد استفاده از پوزولان ها در پودر سخت شونده میتونه تا ۱۰ درصد باشه!
 6. روان کننده بتن: از روان کننده ی بتن جهت کاهش آب به سیمان و افزایش آیتم های مقاومتی آرملات استفاده می شود.
 7. رنگدانه (پیگمنت): برای رنگ دادن به ملاته و صرفا جهت ارضای حس زیبا شناختی انسان به کار میره.
بیشتر بخوانید  بتن ریزی در هوای سرد: دستورالعمل، الزامات، مشکلات و روش ها

پودر سخت کننده بتن چیست؟

پودر سخت کننده بتن، پودریه که به صورت پودری روی سطح بتن کف (که تازه ریخته شده و بتن تازه هست) پاشیده میشه و بعدش با استفاده از ماله پروانه ای پرداخت روش انجام میشه تا به خورد بتن بره و سطحی با سختی و مقاومت و دوام مناسب ایجاد کنه تا در برابر عوامل جوی و رفت و آمد ماشین آلات دووم بیاره.

روش ساخت پودر سخت کننده بتن

پودر سخت کننده بتن هم مثل آرملات با استفاده از یک میکسر پودری خوب ساخته می شود.

مصالح:

 1. ماسه سیلیسی: به عنوان سنگدانه با سختی بالا و مقاومت مناسب استفاده میشه و میشه گفت ۵۰ درصد حجم پودر سخت کننده رو تشکیل میده. (دانه بندی خیلی مهمه!)
 2. سیمان: سیمان چسب هست که باعث چسبندگی پودر میشه وقتی که روی بتن تازه ریخته میشه و رطوبت به سیمان میرسه سیمان هم عمل میکنه و … مقدار سیمان مثلا ۴۵ درصد حجم کل بد نیست!
 3. میکروسیلیس: به عنوان ماده پوزولانی هفتاد تا خاصیت داره واسه بتن و واسه این اضافه میشه بهش ( آب بندی، دوام،مقاومت فشاری،سایشی و قص علی هذه …) مقدارش از ۵ تا ۱۵ درصد بسته به نیاز پروژه میتونه باشه
 4. پیگمنت یا رنگدانه: جهت رنگ بخشی به سطح تمام شده ی کار اضافه میشه و مقدار مصرف بستگی داره به اینکه ایرانی باشه خارجی باشه یا …

تفاوت آرملات و پودر سخت کننده بتن:

 1. پودر سخت کننده به صورت پودر سر پروژه مورد استفاده قرار میگیره ولی آرملات به صورت ملات سر پروژه ساخته میشه .
 2. ضخامت اجرای پودر سخت کننده ۳ تا ۵ میلی متره ولی آرملات ۱۰ تا ۲۰ میلیمتره.
 3. دانه بندی پودر ۰-۲ میلیمتره (دانه بندی ریز تر) ولی آرملات ۰-۵ میلیمتره (دانه بندی درشت تر)
 4. جنس و نوع و نسبت مصالح برای ساخت پودر متفاوته با آرملاته.
 5. عدد سایش پودر رو اگه حدودا ۱۴ و ۱۵ در نظر بگیرم، آرملات عدد سایشش ۳ تا ۵ هست حدودا! (بتن معمولی بین ۲۰ تا ۳۵ هست)
 6. پودر قابلیت آپدیت نداره بعد از گذشت زمان ولی آرملات رو میتونین بعد از مثلا ۲ سال ساب بزنین و سطحتون رو نو نوار کنین، خیلی شیک میشه عین روز اول.
 7. ضربه گیری آرملات خیلی بیشتر از پودر هست ( به خاطر ضخامت بالایی که داره) و برای همین در کارخانه جاتی که ماشین آلات سنگین در رفت و آمد هستن از آرملات استفاده میشه.
 8. سرعت اجرای پودر سخت کننده خیلی بیشتر از آرملات هست.
 9. قیمت آرملات برای یک متر مربع نهایتا بیشتر از پودر هست ولی مزایای خوبی دارد که ممکن است در بعضی مواقع بهینه و به صرفه تر باشد.
بیشتر بخوانید  روش ساخت و تولید بتن خودتراکم به همراه نکات فنی و اجرایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام در واتساپ
به کمک نیاز دارید؟
سلام
چطور میتونم کمکتون کنم؟