کفسازی بتنی: هر آنچه درباره انواع کفسازی بتنی و مزایای آن باید بدانید!

کفسازی بتنی

در این مقاله ابتدا هدف آشنایی با کلیات کفسازی بتنی است. انواع کفسازی بتنی در ادامه شرح داده می‌شود. برای هر نوع کفسازی از یک روش مخصوص باید استفاده شود. پس آشنایی با انواع روش‌های کفسازی و نوع بتن هم الزامی است. مقدار سیمان لازم برای تامین مقاومت فشاری و ضخامت مورد نیاز با طرح اختلاط مورد نظر هم باید در کفسازی مشخص شود. هر بتنی در کفسازی به نوعی نیاز به یک ماده افزودنی بتن خاصی داشته که در این مقاله هر کدام از این موارد شرح داده شده است. مراحل اجرایی یک کفسازی و در نهایت هم مزایای کفسازی بتن بیان می‌شود.

کفسازی بتنی

هر ساختمان از اجزای مختلفی تشکیل شده است. به طور معمول بیشترین استفاده از یک قسمت ساختمان کف آن است. این قسمت به دلیل جهت جاذبه به زمین زیر خود متصل است؛ که تمامی ترددها و انتقال و انبار کردن روی کف ساختمان انجام می‌شود.

پس می‌توان به جرات گفت که مهم‌ترین قسمت هر سازه کف آن است. از پایین‌ترین عضو هر ساختمان که شروع کنیم اولین قسمت پی است. روی پی ساختمان کف ساختمان ساخته می‌شود.

یک نمونه کفسازی بتنی با کیفیت سوله صنعتی
یک نمونه کفسازی بتنی با کیفیت سوله صنعتی

بتن ماده ای بسیار سخت می‌باشد. شما به راحتی نمی‌توانید یک بتن را سوراخ کنید یا سطح آن را خراش دهید بنابر این جای تعجب ندارد که از این ماده در خیابان و پیاده روها استفاده شود.

حالت خاکستری و خسته کننده بتن را می‌توان با استفاده از مصالح تزیینی و حتی برخی رنگ‌های جذاب تغییر داد. اگر هزینه مدنظر نباشد بتن قابلیت‌های بسیاری در تنوع و زیبایی خواهد داشت.

بتن جسمی بسیار سنگین است ولی این موضوع یک دغدغه در ساخت کف در سطح زمین به حساب نمی‌آید. چون همه وزن بتن توسط زمین زیر آن تحمل خواهد شد. ولی این موضوع هنگامی که بتن قرار است روی طبقه زیرین خود اجرا شود دردساز خواهد بود. در این موقع نیاز به یک مهندس سازه احساس خواهد شد.

کفسازی بتنی چیست؟

کفسازی عملیات قابل بهره برداری و استفاده کردن کف یک محوطه است. این محوطه می‌تواند مسکونی، تجاری و صنعتی و یا انبار باشد. اگر این کفسازی با بتن انجام شود کفسازی بتنی نام دارد.

برای ساخت کفسازی بتنی نیاز به چند لایه ملات و بتن است. ابتدا با یک لایه نازک برای تسطیح کف ملات نازک ریخته خواهد شد. این لایه محافظ تاسیسات و لوله کشی‌ها است. روی این لایه توسط مصالح پرکننده مثل پوکه و یا خاک و شن باید تراز بندی شود. روی این لایه تراز شده کفسازی بتنی مدنظر اجرا خواهد شد. البته لزوما این ترتیب در تمام پروژه‌ها الزامی نیست.

پس تا اینجا متوجه شدیم کفسازی عملیات قابل استفاده کردن کف یک ساختمان است. و پس از سفت کاری اجرا می‌شود. اگر کفسازی در معرض شرایط شدید آب و هوایی مثل بارش شدید و یخبندان باشد باید عایق بندی شود. بهتر است برای عایق بندی لایه ملات اولیه را عایق کرد تا محفوظ بماند. عایق کردن حرارتی و رطوبتی توسط مصالح گوناگون مثل ایزوگام و مواد پلیمری و غیره انجام می‌شود.

استفاده از بتن با مقاومت بالا در کفسازی الزامی است. بعضا این مقاومت در بتن معمولی ایجاد نخواهد شد. مقاومت در برابر فرسایش و ضربه توسط افزودنی‌های بتن افزایش دهنده مقاومت و دوام مثل ژل میکروسیلیس ایجاد می‌شود. پوشاندن بتن با لایه نازکی از رزین یا اپوکسی سبب محافظت کامل در برابر فرسایش و سایر عوامل مخرب خواهد بود.

ژل میکروسیلیس

سوپر ژل میکروسیلیس پرو PRO

الیافی و بدون الیاف | آب بندی و دوام بتن

ژل میکروسیلیس

پاور ژل میکروسیلیس اولترا ULTRA

الیافی و بدون الیاف | آب بندی و دوام بتن

ژل میکروسیلیس

مکمل بتن پلاس PLUS

بهبود رئولوژی و خواص آب بندی و دوامی بتن

ژل میکروسیلیس

دوغاب میکروسیلیس میکرو MICRO

ساخت بتن آب بند و با دوام

انواع کفسازی بتنی

کفسازی بتنی یا در سطح صفر و هم راستای زمین و یا در سایر طبقات اعم از زیرزمین و بالای همکف اجرا خواهد شد. اگر کفسازی در طبقات اجرا شود در نظر گرفتن سرباره این جسم بتنی بسیار مهم است. ولی بیشتر مباحث مربوط به کفسازی بتنی درباره سطح زمین است.

عمده کفسازی بتنی در نواحی صنعتی مثل سوله است. ولی از این سیستم در سایر موارد مثل کارخانه و پمپ بنزین و پیاده روها هم استفاده می‌شود.

اجرای صحیح کفسازی بتنی و ایجاد درز بین دو قسمت
اجرای صحیح کفسازی بتنی و ایجاد درز بین دو قسمت

کفسازی بتنی سوله صنعتی

یکی از مکان‌های بسیار پراستفاده در زمینه استفاده از کف سوله صنعتی است. این مکان معمولا مکان انبار کردن مواد اولیه و یا محصولات تولید شده تا زمان ارایه به بازار است. روش ساخت کفسازی همه سوله‌های صنعتی شبیه هم نیست. چون نحوه بهره برداری در هر سوله متفاوت است.

در بعضی سوله‌ها بار بسیار سنگینی روی سطح قرار می‌گیرد. مثلا در انبار کاغذ و فلزات و کانی معدنی وزن شدیدی را کفساری باید تحمل کند ولی در برخی دیگر به دلیل مرطوب بودن یا نشت آب و روغن نیاز به کفسازی غیرقابل نفوذ است.

بیشتر بخوانید  مزایا و کاربردهای بتن خودتراکم : معرفی 11 پروژه‌ با بتن خود متراکم

مثلا در انبار میوه کارخانه ساخت کمپوت و فرآورده‌های میوه احتمال نشت اسید میوه در سطح زیر خود بسیار زیاد است. اگر بتن کفسازی نفوذپذیر باشد، تخریب بتن با سرعت بسیار زیادی انجام می‌شود. در بعضی انبارهای لوازم پزشکی و دارویی یا مواد غذایی تمیز بودن و ضدعفونی بودن سطح زمین بسیار حایز اهمیت است.

بیشتر بخوانید: انواع کفسازی بتن

‌کفسازی بتنی پمپ بنزین

پمپ بنزین یک مکان پرتردد است. عبور و مرور وسایل نقلیه در این مکان کفسازی را به شدت تحت فرسایش قرار می‌دهد. این مکان چون عموما در فضای باز احداث می‌شود، بسیار تحت تاثیر شرایط محیطی مثل بارش و یخبندان است. به دلیل عبور وسایل نقلیه امکان نشت مایعات اسیدی و روغن و بنزین روی سطح وجود دارد. پس بتنی که در این مکان استفاده می‌شود باید بسیار در برابر فرسایش قوی بوده و نفوذپذیری خیلی کمی داشته باشد.

این کفسازی نسبت به آسفالت حدود ۲ الی ۳ برابر عمر مفید به دلیل روشن بودن رنگ خواهد داشت. روشن بودن نسبت به آسفالت نور بیشتری بازتاب کرده و از تخریب بتن جلوگیری کرده و زیبایی این روش نیز بسیار بیشتر از آسفالت می‌باشد. برای ساخت کفسازی پمپ بنزین باید سنگدانه‌های مصرفی بتن تحت آزمایش فرسایش (مثل ماشین لس آنجلس) قرار گرفته تا کیفیت و مقاومت آن‌ها برای کاربر تایید شود. آزمایش مقاومت سایشی روی سطوح افقی هم باید طبق استاندارد ASTM C779 انجام شود.

کفسازی بتنی محوطه کارخانه

کارخانه محلی برای تولید و ساخت است. دستگاه‌های موجود در کارخانه بسیار سنگین هستند. بعضی از این دستگاه‌ها ارتعاش و لرزش هم دارند. پس بتن محوطه کارخانه باید مقاومت فشاری بسیار زیادی داشته باشد. سطح کفسازی موجود در کارخانه نباید لغزنده باشد. کف کارخانه باید در برابر آتش سوزی و مواد شیمیایی خورنده مقاوم باشد.

استفاده از مواد قابل ترمیم در صورت بروز آسیب یک امر بسیار مهم در کفسازی بتنی است. نظافت و نگهداری از کفسازی بتنی باید به آسانی انجام شود. در سردخانه و کشتارگاه باید از بتن قوی و غیرقابل نفوذ استفاده کرد.

انواع بتن کفسازی

با توجه به نوع پروژه نوع مصالح مورد مصرف هم تفاوت خواهد داشت. طرح اختلاط هر بتن با توجه به نیاز نهایی پروژه تعیین می‌شود. شرایط دیگری هم مثل محل پروژه و شرایط آب و هوایی منطقه در تعیین نوع بتن کفسازی موثر است.

ماده ثابت در هر بتن سیمان و آب و سنگدانه است. هر چیزی به غیر از این سه مورد به عنوان افزودنی بتن نامگذاری می‌شود. هر ماده افزودنی یک خاصیت بتن را تقویت می‌کند. با توجه به نیاز پروژه و شرایط موجود بتن کفسازی طراحی و اجرا خواهد شد.

بیشتر بخوانید: جدول طرح اختلاط بتن کفسازی

قالب بندی و شبکه بندی بتن کفسازی
قالب بندی و شبکه بندی بتن کفسازی

کف سازی با بتن ضد سایش

با توجه به این موضوع که بتن در مقایسه با سایر مواد و مصالح ساختمانی بافت بسیار محکی دارد، ولی این به معنی عدم نفوذپذیری و تخریب‌ناپذیر بودن نمی‌باشد. عواملی نظیر ضربه یا فشار پیوسته بتن را در طول زمان تضعیف کرده و سبب نابودی آن خواهد شد. حال اگر سطح این بتن در برابر عوامل مخرب مثل فرسایش مقاوم شود، عمر مفید یک سازه افزایش خواهد یافت.

بتن ضدسایش یک نام عمومی است. در این گروه بتن‌های زیادی جای می‌گیرند. یکی از معروف‌ترین بتن‌های ضد سایش بتن ساخته شده با استفاده از ژل میکروسیلیس است.

این بتن در برابر چرخه بارگذاری و عوامل مخرب فرسایشی بسیار مقاوم است. یکی دیگر از انواع بتن ضد سایش استفاده از پودر سخت کننده بتن است. سطح این بتن یکنواخت و بسیار صاف خواهد شد. در این روش پس از اجرای بتن و تسطیح کردن پودر را روی سطح بتن پاشیده تا پوسته سطحی بتن تقویت شده و در برابر عوامل خارجی مقاومت خود را حفظ کند.

هدف اصلی استفاده از ژل میکروسیلیس کاهش تخلخل بتن است. بتن متراکم وزن و قدرت بیشتری دارد. تقویت ناحیه اتصال سیمان و سنگدانه هم جزو مزایای این ژل است. برای درک بهتر ناحیه اتصال بدانید که اگر مقاومت یک ملات سیمان ۱۰۰ مگاپاسکل و مقاومت سنگدانه هم ۱۰۰ مگاپاسکال باشد، بتن متشکل از این دو ماده حدود ۳۰ مگاپاسکال تحمل فشار دارد.

استفاده از پودر سخت کننده در کفسازی

سخت کننده کفسازی یک پودر آماده مصرف است. از این ماده جهت ساخت بتن ضد فرسایش استفاده می‌شود. مواد معدنی مثل کوارتز یا بازالت جزو عناصر سخت کننده سطح بتن هستند.

این مواد در برابر تغییرات آب و هوایی هم مقاوم هستند. این پودر پیوستگی بین اجزای بتن را بهتر کرده و به تبع آن یک سیستم مقاوم در برابر بار ایجاد خواهد کرد. این پودر باید قبل از خشک شدن سطح بتن روی بتن پاشیده شود.

زمان اضافه کردن پودر یک موضوع تجربی بوده و باید رطوبت روی بتن خشک نشده باشد. پس از پاشیدن پودر نیز با ماله برقی سطح آن را پرداخت می‌کنند. راحتی کار با این پودر یکی از دلایل اصلی ساخت کفسازی بتنی با این روش است.

تنوع رنگ در این روش یکی از دلایل گرایش به این مواد سخت کننده است. مقاومت سایشی بتن تقویت شده با این روش حدود ۵۰۰ درصد افزایش خواهد یافت. وجود بتنی با مقاومت ۸۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع در برابر تنش، سایش و بارهای سنگین بسیار مقاوم است.

استفاده از پودر آرملات در کفسازی بتنی

آرملات، ملات ساخته شده در محل با استفاده از میکسر پودری و مقاومت سایشی بالا است. سطح روی این ملات با استفاده از ماله پروانه‌ای پرداخت می‌شود. علاوه بر مصالح معمولی در بتن پوزولان و الیاف بتن و روان‌کننده بتن هم در آرملات استفاده می‌شود. برای زیبایی و ظاهر جذاب از رنگدانه هم در این مخلوط سیمانی استفاده می‌شود. عیار سیمان در این مخلوط بتنی ۴۵۰ کیلوگرم در متر مکعب است.

بیشتر بخوانید  مزایا و کاربردهای بتن خودتراکم : معرفی 11 پروژه‌ با بتن خود متراکم

این پودر تفاوت‌هایی با پودر سخت کننده بتن دارد. آرملات به صورت ملات در محل اجرا شده ولی پودر سخت کننده فقط روی سطح بتن پاشیده می‌شود. ضخامت اجرایی آرملات به دلیل دانه درشت‌تر چند برابر پودر سخت شونده است. این ضخامت در برابر بار بیشتری مقاومت خواهد داشت. هزینه آرملات بیشتر و اجرای پودر سخت شونده راحت‌تر است.

کفسازی با بتن مسلح

بتن مسلح در کفسازی یعنی تقویت بتن در بعد طولی و عرضی که توسط یک شبکه مسطح میلگرد انجام می‌شود. استفاده از این روش برای جلوگیری از ترک خوردن و توزیع تنش مناسب توصیه می‌شود.

در این حالت نسبت به بتن معمولی قابلیت بارگذاری بیشتری وجود دارد. در ضمن در مکانی که به هر دلیلی امکان استفاده از آرماتور در شبکه میلگرد نباشد، الیاف بتنی به راحتی قابلیت اختلاط داشته و تقریبا تمامی پارامترهای بتن دارای میلگرد را هم شامل می‌شوند.

در این روش کفسازی در برابر تغییر شکل بسیار مقاوم خواهد بود. مثلا اگر در زیر پی نشستی رخ دهد به ندرت این کفسازی غیر قابل استفاده خواهد شد. ولی قبل از ریختن بتن باید از ثبات شبکه میلگرد اطمینان حاصل نمود. فاصله بین شبکه بندی نیز به گونه‌ای باشد که مشکل گیر کردن دانه بتن به وجود نیاید.

کفسازی با بتن سبک

بتن سبک را با استفاده از مصالح سبک می‌سازند. استفاده از پوکه و برخی سنگدانه‌های آتشفشانی در بتن برای سبک کردن بتن یکی از این موارد است. نوعی دیگر از بتن هم به نام فوم بتن وجود دارد.

در این بتن کف پایدار جایگزین سنگدانه می‌شود. سبک سازی سازه از موضوعات نوین در زمینه ساخت و طراحی بتن است. بتن سبک چگالی کمتر از ۲۰۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب دارد. ولی مقاومت این گروه از بتن‌ها بیش از ۱۷ مگاپاسکال است.

برای مثال اگر کفسازی با پوکه انجام شود وزن یک متر مربع از این ماده ۱۱۰ کیلوگرم خواهد بود. ولی اگر با استفاده از فوم کفسازی انجام شود، حدود ۳۸ کیلوگرم در مترمربع وزن خواهد داشت. پس متوجه شدید که فوم از سبک‌ترین سنگدانه قابل استفاده در کف هم وزن کمتری دارد.

کف سازی با بتن پیش ساخته

استفاده از علوم پیشرفته و دستگاه‌های مدرن به راحتی کار بسیار کمک خواهد کرد. قطعات پیش ساخته بتنی مشکلات اجرایی سایر روش‌ها را در محل ندارند. مثلا مشکلات آب و هوایی و بارش در روند کار خللی وارد نمی‌کند.

استفاده از طرح‌ها و رنگ‌های متنوع در این روش بسیار گسترده‌تر از سایر روش‌های کفسازی است. به همین دلیل از این روش در مکانی که بیشتر در معرض دید است استفاده می‌شود. مثلا پیاده رو خیابان را بیشتر با استفاده از این روش اجرا می‌کنند. با این روش هزینه و زمان پروژه بسیار کاهش پیدا می‌کند.

کفسازی با موزاییک وکفپوش

موزاییک و کفپوش یکی از روش‌های معمول که زیاد در کفسازی استفاده می‌شود. در این مورد به طور مفصل در استاندارد ASTM C 1731 توضیحات آورده شده است. از این سیستم هم در فضای آزاد و هم در فضای بسته داخل ساختمان استفاده می‌شود. این کفسازی غیر متصل بوده و برای استفاده از مکانی که خطر نشتی وجود دارد، محدودیت استفاده خواهیم داشت.

در این روش ترمیم به دلیل قطعات مجزا بسیار آسان است. یعنی کافیست قطعه آسیب دیده را فقط ترمیم کنیم.

یک نمونه کفسازی با کفپوش
یک نمونه کفسازی با کفپوش

استفاده از دال و تایل بتنی در کفسازی

یک طرح پیشنهادی برای ضخامت دال کفسازی بتنی دال بتنی یک قطعه پیش ساخته بتن آرمه است. معمولا از دال بتنی در کفسازی طبقات استفاده می‌شود. ضخامت این قطعات حدودا ۱۰ تا ۵۰ سانتی‌متر است. از قطعات نازک بیشتر برای کفسازی استفاده می‌شود. دال بتنی در سه دسته تولید می‌شود:

 1. دال بتنی یک طرفه: اگر نسبت دهانه بزرگتر به کوچکتر بیش از ۲ متر باشد، دال بر روی دو لبه قرار می‌گیرد. انتقال بار در این دال در جهت طولی می‌باشد.
 2. دال بتنی دو طرفه: در این دال نسبت دهانه بزرگتر به کوچکتر کمتر از ۲ متر است. در این حالت دال از چهار طرف روی تیر یا پایه قرار می‌گیرد.
 3. دال بتنی تخت: در دهانه کوچک از این دال استفاده می‌شود. این دال را مستقیما روی ستون قرار می‌دهند.
یک طرح پیشنهادی برای ضخامت دال کفسازی بتنی
یک طرح پیشنهادی برای ضخامت دال کفسازی بتنی

بتن پولیشی برای کف سازی

پولیش یک نوع ساینده شبیه سمباده بوده که دانه‌هایش خیلی نرم‌تر و ریزتر است. پرداخت بتن با پولیش با ظرافت انجام شده و پس از اتمام کار بتن مثل آینه برق می‌زند. در طرح اختلاط بتن پولیشی از رنگ و سنگدانه‌های زیبا استفاده می‌شود.

میزان صیقلی کردن بتن با پولیش قبل تنظیم است. معمولا بتن را پس از خشک شدن پولیش می‌زنند. برای شروع کار باید سطح از ذرات اضافی پاک شده و درزگیری ترک‌ها و اتصالات با رزین انجام می‌شود. عملیات پولیش در چند مرحله و با توجه یه میزان صیقلی بودن مدنظر انجام می‌شود. برای انجام این روش باید حداقل ۲۸ روز از بتن ریزی گذشته باشد.

ظاهر این بتن اگر چه بسیار صیقلی و براق بوده ولی اصلا لغزنده نیست. نظافت روزانه این کفپوش برای جلوگیری از وقوع حادثه الزامی است. هزینه ساخت این کفپوش در مقایسه با دیگر موارد کمتر است. در این کفپوش منافذ بتن باز بوده و اصطلاحا بتن نفس می‌کشد. انعکاس بالای نور در این کفپوش سبب گرایش مشاغل تجاری و مثل هتل و رستوران و سایر فعالیت‌های نمایشگاهی بوده است.

بیشتر بخوانید  مزایا و کاربردهای بتن خودتراکم : معرفی 11 پروژه‌ با بتن خود متراکم
اجرای نهایی سطح بتن پولیشی
اجرای نهایی سطح بتن پولیشی

بتن با رویه ملاتی برای کفسازی

ترکیبی از بتن مسلح در قسمت زیرین و یک رویه ملاتی برای حفاظت از لایه زیرین خود در این روش مرسوم است. کفسازی بتنی غیر متصل که به صورت یکپارچه اجرا نمی‌شود، توسط یک پوشش سطحی یکسان باید پیدا کند. داشتن یک سطح یکنواخت از اصول بهره برداری یک محوطه قابل تردد است. وجود درز در بین قطعات زمینه ساز فرسایش در بلند مدت خواهد بود.

رویه ملاتی این این روش در آیین نامه BS 8204 بین ۲۰ تا ۴۰ میلی‌متر توصیه شده است. کم و زیاد کردن این مقدار با توجه به شرایط مقدور بوده ولی اگر نیاز به بیش از ۴۰ میلی‌متر باشد، بهتر است از قطعات غیر پیوسته استفاده شود. سنگینی لایده امکان ایجاد تغییر شکل زیاد در لایه زیرین را خواهد داشت.

مشخصات بتن کفسازی

بتن کفسازی باید شرایط خاصی داشته باشد. تامین مقاومت بتن بسیار به نوع و مقدار سیمان آن بستگی دارد. در بعضی مکان‌ها به دلیل محدودیت ابعادی اماکن ضخیم کردن بتن وجود ندارد. پس باید با سایر روش‌ها مقاومت بتن را تامین کرد.

عیار بتن کف سازی

بتن کفسازی دو قسمت است. قسمت زیرین که برای هموار کردن سطح و راحتی کار استفاده می‌شود نیازی به سیمان زیاد ندارد. معمولا بتن مگر حدود ۱۵۰ کیلوگرم سیمان در مترمکعب دارد. ولی برای بتن اصلی باید عیار سیمان بین ۳۵۰ تا ۴۰۰ کیلوگرم در مترمکعب تعیین شود. این میزان عیار سیمان برای رسیدن به مقاومت حداقل بتن کفسازی الزامی است.

مقاومت فشاری بتن کفسازی

برای ساخت بتن با مقاومت بالا داشتن یک دانه بندی مناسب بدون ذرات درشت یک روش مناسب است. انتخاب سنگدانه قوی و محکم هم برای ساخت بتن با مقاومت فشاری بالا الزامی است. استفاده از ذرات ریز فعال و پوزولان‌ها برای پرکردن منافذ بتن و زیاد کردن چگالی بتن هم یک روش برای بالا بردن مقاومت است.

بتن کفسازی باید مقاومت فشاری زیادی داشته باشد.
بتن کفسازی باید مقاومت فشاری زیادی داشته باشد.

تنظیم طرح اختلاط قوی و کم کردن نسبت آب به سیمان هم یکی از روش‌های افزایش مقاومت فشاری بتن کفسازی می‌باشد.

پس مقاومت فشاری مستقیما از اجزای سازنده بتن تامین می‌شود. افزایش قدرت چسبندگی بین سیمان و مصالح سنگی سبب افزایش مقاومت فشاری بتن است. ناحیه انتقالی سطح مشترک عمده نیروی وارده را تحمل می‌کند. ناحیه انتقالی مواد حاصل از واکنش سیمان بوده که مقاومت و تراکم بالای سیمان را ندارند. بیشترین شکست بتن نیز در این ناحیه رخ می‌دهد.

ضخامت بتن کف سوله

ضخامت بتن کف سوله را از مقادیر خیلی کم مثلا ۲ میلی‌متر می‌توان در نظر گرفت. حداکثر ضخامت نیز محدودیت خاصی ندارد. ولی بیش از ۱۵ سانتی‌متر برای بتن کفسازی فقط مخصوص کاربردهای ویژه است.

به طور کلی اگر قرار است بتن ریزی یکپارچه باشد، حداکثر ضخامت باید ۴۰ میلی‌متر انتخاب شود. در غیر اینصورت شاهد گسیختگی و تخریب در اثر بارگذاری خواهیم بود. در صورتیکه در بتن غیر متصل حداقل ضخامت باید ۱۰۰ میلی‌متر باشد.

طراحی ضخامت کفسازی بتن نیاز به اطلاعات جامع و گسترده‌ای دارد. برای این منظور طراحان شرایط عمومی پروژه را بررسی کرده و بنابر طرح اختلاط مدنظر ضخامت را تعیین خواهند کرد.

افزودنی های مورد استفاده در بتن کفسازی

استفاده از افزودنی بتن برای افزایش کیفیت بتن است. یکی از افزودنی‌های مرسوم در اجرای بتن کف روان کننده است. برخی از انواع روان کننده‌ها برای ساخت بتن خود تراکم و خود تسطیح شونده لازم است. در بعضی پروژه‌ها از الیاف (اغلب الیاف پلی پروپیلن) به جای میلگرد استفاده می‌شود. برخی دیگر نیز به دلیل تراکم و نفوذناپذیری نیاز به پوزولان و ترکیباتی مثل ژل میکروسیلیس دارند.

فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن دراگون DRAGON

افزایش روانی و مقاومت بتن در هوای گرم

فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن پایتون PYTHON

افزایش روانی بتن در محل بتن ریزی، ویژه لوله پمپاژ طولانی

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن کوانتوم QUANTUM

کاهنده آب بسیار پر قدرت، ویژه آب به سیمان بسیار پایین

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن زنون XENON

ویژه تولید بتن در بچینگ در فصل زمستان، با حفظ اسلامپ مناسب

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن رادون RADON

حفظ اسلامپ طولانی، ویژه بچینگ و بتن‌ریزی در هوای گرم

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن پالادیوم PALLADIUM

پر قدرت برای روان کردن بتن هنگام تخلیه در محل پروژه

روان کننده بتن

روان کننده بتن رلیکس RELIX

افزایش روانی بتن در محل بتن ریزی، ویژه لوله پمپاژ طولانی

روان کننده بتن

روان کننده بتن فانتوم PHANTOM

افزایش روانی و مقاومت بتن در هوای گرم

بعضی از افزودنی‌های مورد استفاده در بتن کفسازی پس از اجرای کامل طرح به آن افزوده می‌شود. پودرهای سخت شونده یا ملات‌های روکش که مقاومت بسیار بالایی دارند، در این دسته قرار می‌گیرند.

الیاف بتن

الیاف پلی پروپیلن POLYPROPYLENE

ویژه استفاده در انواع بتن الیافی

مراحل و روش اجرای کفسازی بتنی

شرایط و مکان هر پروژه منحصر به فرد است. پس یک روش کلی و طبقه بندی شده برای تمامی کفسازی‌ها وجود ندارد. چون ممکن است در برخی پروژه‌ها تعدادی از مراحل نیازی به اقدام نداشته باشند. ولی یک روند کلی برای اجرای کفسازی بتنی وجود دارد که در ادامه مراحل آن را مشاهده می‌کنید:

 1. نقشه برداری محل پروژه و تعیین شیب زمین
 2. تعیین سطح مبنا بر اساس محیط یا نیاز صاحب کار
 3. خاکبرداری و خاکریزی (پاکسازی)
 4. استفاده از مصالح پرکننده مثل پوکه
 5. تسطیح کردن سطح مورد نظر توسط یک لایه نازک ملات نرم
 6. شبکه بندی آرماتور و طراحی بار وارده در صورت لزوم
 7. استفاده از اسپیسر جهت فاصله بین میلگرد و سطح زمین
 8. قالب بندی محدوده بتن ریزی
 9. استفاده از درزگیر و فوم در نواحی مرزی مثل کنار دیوار یا ستون
 10. استفاده از افزودنی بتن مثل ژل میکروسیلیس یا الیاف
 11. بتن ریزی
 12. تراز کردن بتن توسط دوربین یا تراز لیزری
 13. پرداخت سطوح جهت ایجاد بتن یک‌دست و صاف (ماله پروانه‌ای)
 14. تعبیه درز انبساط
فاصله انداختن بین شبکه آرماتور و سطح زمین برای نفوذ کامل بتن
فاصله انداختن بین شبکه آرماتور و سطح زمین برای نفوذ کامل بتن

مزایای کفسازی بتنی

مزیت اصلی کفسازی بتنی بهره بردن از یک محیط در طولانی مدت بدون برخوردن به مشکل در حین بهره برداری است. مشاهده پروژه‌های موفق گذشته و تجارب مفید دیگران در بهره برداری از سیستم بتنی در کفسازی سبب گسترش این روش شده است. برخی از مزایای کفسازی بتنی که جزو اهداف سایر پروژه‌ها می‌باشد؛ به صورت زیر است:

 1. ایجاد یک سطح صاف و هموار
 2. ساخت یک کفسازی غیرقابل نفوذ
 3. تراکم بیشتر نسبت به سایر روش‌های کفسازی
 4. مقاومت زیاد در برابر فرسایش
 5. مدت زمان لازم نسبتا کم نسبت سایر روش‌ها
 6. صرفه اقتصادی

رزین سنگ مصنوعی

رزین سنگ مصنوعی یونیکس UNIX

افزایش حالت خمیری زمان و کارایی ملات سنگ مصنوعی

فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن دراگون DRAGON

افزایش روانی و مقاومت بتن در هوای گرم

فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن پایتون PYTHON

افزایش روانی بتن در محل بتن ریزی، ویژه لوله پمپاژ طولانی

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن کوانتوم QUANTUM

کاهنده آب بسیار پر قدرت، ویژه آب به سیمان بسیار پایین

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن زنون XENON

ویژه تولید بتن در بچینگ در فصل زمستان، با حفظ اسلامپ مناسب

ضد یخ بتن

ضد یخ ملات مایع آلپاین ALPINE

زود گیر کننده‌ ملات، دارای کلر

حباب هوا ساز بتن

حباب هوا ساز بتن هیرو HERO

افزایش کارایی و دوام در برابر سیکل ذوب و یخبندان

رزین سنگ مصنوعی

رزین سنگ مصنوعی رزیکس RESIX

افزایش آب بندی و مقاومت فشاری و خمشی موزاییک پلیمری

ضد یخ بتن

ضد یخ بتن مایع اسکیمو ESKIMO

زودگیر بتن بدون کلر

دیرگیر بتن

دیرگیر بتن لیکو LICO

افزایش زمان گیرش بتن در هوای گرم

افزودنی بتن

دیرگیر پمپ بتن پامپر PUMPER

ویژه جابجایی پمپ در هوای گرم

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن رادون RADON

حفظ اسلامپ طولانی، ویژه بچینگ و بتن‌ریزی در هوای گرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonخرید و مشاوره افزودنی های بتن
پیام در واتساپ
به کمک نیاز دارید؟
سلام
چطور میتونم کمکتون کنم؟