انواع کفسازی بتن؛ بررسی انواع روش‌های کف سازی بتن

انواع کفسازی بتن

در این مقاله هدف اصلی معرفی انواع کفسازی بتنی است. دسته بندی در این مقاله بر اساس نحوه ساخت بتن است. استفاده از مصالح مختلف و افزودنی‌های بتن قابلیت تهیه انواع بتن کفسازی را به ما خواهد داد. کفسازی با بتن درجا و دال بتنی از انواع کفسازی‌های پر استفاده هستند. استفاده از پودرهای سخت کننده و رزین هم برای ساخت بتن کفسازی مقاوم عالی هستند. مسلح کردن بتن با میلگرد و الیاف هم در صنعت بتن کفسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. انتخاب روشی از بین تمامی موارد ذکر شده را نوع پروژه و زمان و هزینه موجود تعیین خواهد کرد.

انواع کفسازی بتنی

عملیات قابل استفاده کردن کف یک محوطه کفسازی نام دارد. اگر ساخت کف توسط بتن انجام شود، کفسازی بتنی انجام شده است. در کفسازی بتنی رسیدن به مقاومت بالا و حفظ این مقاومت در طول زمان از اصول مهم در اجرای پروژه است.

کفسازی بتنی معمولا در معرض بارگذاری است. این بار به صورت ضربه و یا لرزه و یا پیوسته است. بتن کفسازی باید شکل پذیری مناسبی داشته باشد. چون بتن به تنهایی در کشش و تغییر شکل بسیار ضعیف است. همیشه بتن را با مواد افزودنی ترکیب می‌کنند.

در هر پروژه با توجه به نیاز و شرایط پروژه یک روش کفسازی بهترین نتیجه را خواهد داشت. پس مطالعه دقیق شرایط پروژه و دانستن هدف پروژه الزامی است. یکی از اشتباهاتی که مجریان مرتکب می‌شوند؛ انتخاب روش نامناسب برای پروژه خود است. این انتخاب غلط به دو دلیل اتفاق می‌افتد. اول وسوسه برای هزینه و زمان کمتر و دوم ناآگاهی از مزایا و کاربرد هر روش کفسازی.

به همین دلیل پیشنهاد ما مشاوره با متخصصان و کارشناسان امور بتن است. تیم مشاوره این شرکت هم برای پاسخگویی به سوالات شما آمادگی لازم را دارد.

کفسازی با بتن درجا

استفاده از بتن آماده برای کفسازی یکی از سریع‌ترین روش‌ها برای ساخت کفسازی بتنی است. انعطاف بالای این روش در ساخت کفسازی کاربران زیادی را به خود جذب کرده است.

کفسازی بتنی درجا
کفسازی بتنی درجا

بتن درجا از کارخانه بتن تهیه شده و در قالب کفسازی ریخته می‌‌شود. این بتن تراز شده و با ماله تسطیح می‌شود. پس هزینه نسبتا کم و اجرای آسان این روش دلیل گرایش افراد به این سیستم است. در این روش باید از کیفیت و استاندارد بودن کارخانه ساخت بتن اطمینان داشت.

کفسازی با دال بتنی پیش ساخته

در این روش نیاز به یک زیر سازی است. این زیر سازی را هم می‌توان با استفاده از بتن ساخت. ولی برای این لایه زیرین مقاومت و طراحی خاصی در نظر نمی‌گیرند. هدف از این لایه فقط آماده سازی بتن برای اجرای دال بتنی و نصب این قطعات در کف است.

بیشتر بخوانید  انواع بتن اکسپوز؛ دسته‌بندی بتن اکسپوز بر اساس کاربرد و ظاهر + بررسی روش‌های ساخت

منظور از دال بتنی قطعات پیش ساخته بتن آرمه است. پس این قطعات کاربرد سازه‌ای داشته و امکان ساخت کفسازی طبقات نیز وجود دارد. ضخامت دال بتنی معمولا بین ۱۰ تا ۵۰ سانتی‌متر است. قطعات نازک به دلیل وزن کم در کفسازی طبقاتی کاربرد بیشتری دارند.

بیشتر بخوانید: جدول طرح اختلاط بتن کفسازی

یک نمونه دال بتنی پیش ساخته برای کفسازی
یک نمونه دال بتنی پیش ساخته برای کفسازی

دال بتنی به صورت یک طرفه دو طرفه و تخت تولید می‌شود. نحوه قرار گیری و ابعاد این قطعات، اساس دسته بندی آن است.

 

کفسازی با بتن سبک

در ادامه مروز انواع کفسازی بتن به موضوع می رسیم که استفاده از بتن سبک معمولا برای ساخت کفسازی طبقات به دلیل کاهش وزن است. در این روش استفاده از فوم بتن بسیار رایج است. وزن نهایی فوم بتن حدود ۳۵% پوکه مخصوص کفسازی است. پس با همین مقایسه ساده متوجه کاهش وزن عجیب سازه در اثر به کار بردن این سیستم شدید.

در برخی موارد نیز از بتن سبک سازه‌ای برای زهکشی استفاده می‌شود. این سیستم پیشرفته اخیرا در کشورهای پیشرفته مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش بیشتر در معابر از بتن اسفنجی برای جذب آب باران توسط خاک زیر کفسازی استفاده می‌شود.

کفسازی با فوم بتن برای کاهش وزن سازه با حفظ مقاومت آن
کفسازی با فوم بتن برای کاهش وزن سازه با حفظ مقاومت آن

عبور آب از بتن و نفوذ در لایه زیرین مزایای دیگری هم دارد. سهولت تردد در هوای بارانی برای عابرین پیاده و اتومبیل هم توسط عبور آب از این لایه نفوذ پذیر امکان دارد. بتن‌های مورد استفاده در این روش به بتن اسفنجی هم شهرت دارند. مقاومت این بتن بیشتر از ۱۷ مگا پاسکال است.

کف سازی بتن سخت و ضد سایش

بالا بودن مقاومت سایشی بتن کفسازی در مکان پرتردد بسیار مهم است. بتن سخت با گذر زمان کیفیت و ظاهر خود را حفظ می‌کند. پوسته شدن و کنده شدن لایه سطحی بتن یک مشکل بزرگ است. در این روش کفسازی قابلیت ضخامت کفسازی از ۲ میلی‌متر تا ۱۵۰ میلی‌متر وجود دارد.

برای حفظ یکپارچگی بتن ترکیبات زیادی به بتن اضافه می‌کنند. ژل میکروسیلیس یک ماده عالی برای ساخت بتن ضد سایش است. کاهش خلل و فرج بتن سبب افزایش مقاومت در برابر ساییدگی خواهد شد. اضافه کردن مواد لزوما مخلوط کردن با مصالح بتن نیست. برخی از مواد را بعد از اجرای بتن روی آن می‌پاشند.

کفسازی با پودر سخت کننده

استفاده از پودرهای معدنی برای افزایش مقاومت سطحی بتن یک روش مناسب است. قبل از خشک شدن بتن این پودر روی بتن پاشیده شده و با ماله برقی روی بتن به صورت یکنواخت پخش می‌شود. تنوع رنگ در این روش بسیار زیاد بوده و این موضوع جذابیت زیادی برای مصرف کنندگان دارد.

بیشتر بخوانید: کفسازی بتنی: هر آنچه درباره انواع کفسازی بتنی و مزایای آن باید بدانید!

پاشیدن پودر سخت کننده بتن کفسازی برای ایجاد مقاومت سایشی بالا
پاشیدن پودر سخت کننده بتن کفسازی برای ایجاد مقاومت سایشی بالا

عناصر بازالت و کوارتز موجود در سنگدانه مقاومت بسیار زیادی به یک جسم می‌دهد. حفظ ساختار مستحکم در برابر عوامل محیطی و آب و هوایی جزو ویژگی‌های این مواد است. به همین دلیل استفاده از این پودر در سطوح بتنی مقاومت سایشی را ۵ برابر افزایش خواهد داد. مقاومت بتن سخت شده با این روش چیزی در حدود ۸۰۰ کیلو گرم بر سانتی‌متر مکعب است.

کف سازی با پودر آرملات

این مواد یک بتن خشک آماده است. در این پودر موادی مثل روان کننده و پوزولان و الیاف هم برای کارایی بهتر وجود دارد. استفاده از این مواد به دلیل کیفیت بالا و راحتی اجرا توسعه یافته است. بتن آرملات آماده شده را روی بتن قبلی اجرا می‌کنند. برای چسبندگی بهتر این عمل قبل از خشک شدن بتن اجرا خواهد شد.

بیشتر بخوانید  بتن پر مقاومت(HSC): طرح اختلاط، روش تولید و خواص و کاربرد آن

ضخامت این لایه حدودا ۲ سانتی‌متر است. مزیت این روش نسبت به روش پاششی قابلیت ساب زدن پس از فرسودگی سطح آن است. با گذر زمان با استفاده از یک سمباده سطحی براق و با کیفیت به دست خواهد آمد. در واقع پولیش زدن این بتن فقط سبب صیقلی شدن و نه لیز شدن سطح بتن خواهد شد.

 

یک نمونه کفسازی اجرا شده با آرملات (سطح براق نشانه لیز بودن نیست)
یک نمونه کفسازی اجرا شده با آرملات (سطح براق نشانه لیز بودن نیست)

معمولا عیار سیمان این مخلوط ۴۵۰ کیلوگرم است. این روش نسبت به پودر سخت کننده مقاومت و هزینه بیشتری هم دارد. پس نباید این موضوع سبب چشم پوشی و عدم بکار گیری از مزایای ویژه این روش کفسازی بتنی شود.

کفسازی با رزین اپوکسی

مقاومت فشاری بتن کفسازی را باید زیاد در نظر گرفت. به همین دلیل انتخاب مصالح با قدرت زیاد یک روش برای تامین این مقاومت است. استفاده از رزین و هاردنر برای ساخت یک بتن قوی یکی از این روش‌هاست.

عدم استفاده از مواد حلال و رقیق کننده سبب حفظ خاصیت پلیمری این بتن در طول زمان خواهد شد. مقاومت مکانیکی و چسبندگی این بتن در طول زمان از بین نخواهد رفت. ساخت کفسازی بتنی در محیط‌های شیمیایی و بهداشتی توسط رزین اپوکسی امکان پذیر است.

بیشتر بخوانید: ۱۰ افزودنی بتن کف سازی و بررسی کاربرد هر یک!

کیفیت بالای کفسازی بتنی با رزین اپوکسی
کیفیت بالای کفسازی بتنی با رزین اپوکسی

استفاده از کفسازی بتنی با رزین اپوکسی هزینه تعمیر و نگهداری پروژه را به شدت کاهش می‌دهد. یکی از دلایل انتخاب این روش برای کفسازی ضخامت کم این روش در مقایسه با سایر روش‌های کفسازی است. پس در مکانی که محدودیت ارتفاع وجود دارد این کفسازی گزینه مناسبی است.

کفسازی با رزین پلی اورتان

به دلیل تخصصی بودن، اجرای این روش نیاز به اکیپ ماهر دارد. این کفسازی نیاز به یک زیر سازی نسبتا صاف و مسطح دارد. این روش در صورت ضخیم شدن بیش از ۱۰ سانتی‌متر نیاز به سیستم مکانیکی برای اجرا دارد.

اجرای بتن کفسازی پلی یورتان به روش دستی

ترمیم این کفسازی هم نیاز به سطح صاف دارد. در صورت ناهمواری قبل از ترمیم باید ساب زده شود. این روش جزو کفسازی آسان به حساب نمی‌آید. به هنگام انتخاب این روش کفسازی هزینه و زمان مورد نیاز را باید در نظر داشت. این روش هزینه و زمان پروژه را بیشتر خواهد کرد.

مقاومت فشاری بتن ساخته شده با این روش از بقیه روش‌ها نسبتا کمتر است. از این کفسازی برای تردد انسان بیشتر استفاده می‌شود. مثلا پیاده رو در مکان سرپوشیده یا سالن ورزشی از این سیستم بهره می‌برند.

کفسازی با بتن مسلح

جلوگیری از ترک خوردن بتن نیاز به یک عضو تقویت کننده دارد. این عضو قوی به صورت شبکه بتن را در کشش مستحکم خواهد کرد. در این سیستم سعی بر تقویت بتن در همه ابعاد است. مسلح کردن بتن یعنی قوی کردن بتن در برابر نیروی خارجی به خصوص تغییر شکل که یک ضعف بزرگ بتن است. در این روش اندکی کمتر از مقدار معمولی عیار سیمان استفاده می‌شود. به همین دلیل عیار سیمان ۳۵۰ تا ۴۰۰ کیلوگرم مقدار مناسبی است.

بیشتر بخوانید  بتن سبک غیر سازه ای | چیستی، انواع و کاربرد

-کفسازی با بتن الیافی

الیاف پلی پروپیلن و ماکروسنتتیک جزو پرمصرف‌ترین الیاف در بتن و انواع کفسازی بتن هستند. علت اصلی استفاده از الیاف پخش یکنواخت در همه بتن و تقویت سه بعد بتن است. ولی در شبکه آرماتور معمولا قابلیت تقویت در دو بعد وجود خواهد داشت.

کفسازی با استفاده از بتن الیافی
کفسازی با استفاده از بتن الیافی

این مواد به بتن اضافه شده و همزمان با اجرای بتن تسلیح صورت می‌گیرد. پس اجرای این روش بسیار راحت‌تر و کم هزینه‌تر از میلگرد خواهد بود.

– کف سازی با میلگرد و آرماتور بندی

استفاده از میلگرد ۱۲ با چشمه ۲۵*۲۵ سانتی‌متر تقریبا در تمامی کفسازی‌های بتنی مناسب است. دلیل استفاده از میلگرد حفظ ظاهر و پایداری بتن در برابر تغییر شکل و نشست پی زیر آن است.

یک نمونه مش بندی مناسب میلگرد برای کفسازی بتنی مسلح
یک نمونه مش بندی مناسب میلگرد برای کفسازی بتنی مسلح

در این روش عدم جای گیری بتن در گوشه قالب و گیر کردن بتن در نزدیکی آرماتور یکی از مشکلات است. پس استفاده از بتن با سنگدانه محدود و به کار بردن مواد افزودنی روان کننده در این روش بسیار مفید خواهد بود.

کف سازی به روش بتن استامپی

این روش مشابه بتن ریزی در جا است. ولی سطح این بتن با استفاده از قالب طرح‌دار و یا غلطک شکل می‌گیرد. هزینه بسیار پایین این روش دلیل گسترش بتن استامپی شده است. بتن استامپی کفسازی در رنگ‌ها و طرح‌های مختلف قابلیت اجرا دارد.

برای رسیدن به شکل و طرح مورد نظر باید قبل از خشک شدن سطح بتن قالب روی بتن زده شود. برای این کار سطح بتن به هیچ وجه نباید آب انداختگی داشته باشد. در این روش استفاده از افزودنی بتن و حتی روغن قالب کیفیت کار را بسیار بالا می‌برد.

استفاده از روش استامپ زدن بتن برای کفسازی رنگی با شکل زیبا
استفاده از روش استامپ زدن بتن برای کفسازی رنگی با شکل زیبا

اجرای بتن استامپی کفسازی به گروه کار آزموده نیاز دارد. رعایت نکردن اصول ساخت بتن باکیفیت در نهایت ما را از هدفمان دور خواهد کرد. و مجبور به هزینه اضافی برای ترمیم یا بازسازی خواهیم شد. ثابت ماندن قالب استامپ و حفظ شیب کار یکی از موارد مهم در اجرای بتن استامپی است.

کفسازی با کفپوش بتنی

یکی از روش‌های پر استفاده در انواع کفسازی بتن به خصوص در معابر است. استفاده از این روش به دلیل راحتی اجرا بسیار زیاد است. در این کفسازی اجزا به هم متصل نیستند. پس عدم پیوستگی در برابر نفوذ ضعف این روش خواهد بود.

یک نمونه کفپوش بتنی برای کفسازی
یک نمونه کفپوش بتنی برای کفسازی

کفپوش بتنی قابلیت ترمیم دارد. تعویض قطعه خراب شده در این روش بسیار آسان است. کافی است قطعه معیوب در آورده شده و قطعه جدید را جایگزین کنیم.

در نهایت نیز باز به این نکته اشاره کنیم، که استفاده از یکی از انواع کفسازی بتن باید مناسب پروژه و هدف باشد. مثلا ظاهر فریبنده یک بتن کفسازی زیبا شما را فریب ندهد. برای درک بهتر این موضوع خرید یک کفش را در نظر بگیرید. وقتی کفشی اندازه پای شما نباشد هر چقدر این کفش پر زرق و برق هم که باشد با خرید آن برای شما قابلیت استفاده نخواهد داشت.

رزین سنگ مصنوعی

رزین سنگ مصنوعی یونیکس UNIX

افزایش حالت خمیری زمان و کارایی ملات سنگ مصنوعی

فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن دراگون DRAGON

افزایش روانی و مقاومت بتن در هوای گرم

فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن پایتون PYTHON

افزایش روانی بتن در محل بتن ریزی، ویژه لوله پمپاژ طولانی

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن کوانتوم QUANTUM

کاهنده آب بسیار پر قدرت، ویژه آب به سیمان بسیار پایین

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن زنون XENON

ویژه تولید بتن در بچینگ در فصل زمستان، با حفظ اسلامپ مناسب

ضد یخ بتن

ضد یخ ملات مایع آلپاین ALPINE

زود گیر کننده‌ ملات، دارای کلر

حباب هوا ساز بتن

حباب هوا ساز بتن هیرو HERO

افزایش کارایی و دوام در برابر سیکل ذوب و یخبندان

رزین سنگ مصنوعی

رزین سنگ مصنوعی رزیکس RESIX

افزایش آب بندی و مقاومت فشاری و خمشی موزاییک پلیمری

ضد یخ بتن

ضد یخ بتن مایع اسکیمو ESKIMO

زودگیر بتن بدون کلر

دیرگیر بتن

دیرگیر بتن لیکو LICO

افزایش زمان گیرش بتن در هوای گرم

افزودنی بتن

دیرگیر پمپ بتن پامپر PUMPER

ویژه جابجایی پمپ در هوای گرم

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن رادون RADON

حفظ اسلامپ طولانی، ویژه بچینگ و بتن‌ریزی در هوای گرم

2 دیدگاه برای “انواع کفسازی بتن؛ بررسی انواع روش‌های کف سازی بتن

  1. اشتراک‌ها: 10 افزودنی بتن کف سازی و بررسی کاربرد هر یک! | صنایع شیمی ساختمان رامکا

  2. اشتراک‌ها: جدول طرح اختلاط بتن کفسازی + راهنمای انتخاب مصالح و افزودنی ها و مشخصات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonخرید و مشاوره افزودنی های بتن
پیام در واتساپ
به کمک نیاز دارید؟
سلام
چطور میتونم کمکتون کنم؟