۱۰ افزودنی بتن کف سازی و بررسی کاربرد هر یک!

انواع افزودنی بتن کفسازی

در این مقاله با توجه به تعاریف خاص از بتن کف سازی و کاربرد آن، مواد افزودنی لازم در بتن کف سازی معرفی خواهد شد. توضیحاتی در مورد اثرات و میزان مصرف در ادامه مطرح می‌شود. البته برای اطلاع از نحوه درست مصرف و مقدار دقیق مصرف بهتر است، با کارشناسان و متخصصان زمینه بتن مشورت فرمایید. علاوه بر افزودنی‌های معمول در ادامه موادی همچون کاهنده جمع شدگی و مواد متاسیلیکاتی و فیلرهای سخت سایش معرفی و خواص آن معرفی می‌شوند.

انواع افزودنی‌های بتن کف سازی

به صورت کلی افزودنی بتن برای رفع معایب بتن به کار خواهد رفت. موادی به صورت پودر و یا مایع برای بهبود خواص بتن تازه و خشک شده به نام افزودنی وجود دارد. حدودا در سال ۱۹۴۰ میلادی اولین افزودنی بتن به نام حباب‌ساز ساخته و استفاده شد. بعد از آن هم در سال ۱۹۶۰ نفتالین در ژاپن به بتن برای کاهش نیاز آب اضافه شد. معمولا هدف از هر ماده افزودنی افزایش کیفیت بتن است. یکی از مواد پر مصرف در صنعت نوین بتن روان کننده است. برخی از انواع مواد مثل پوزولان نیز برای ساخت بتن به نوعی جایگزین سیمان هستند.

 

تسطیح کفسازی بتنی با ماله پروانه‌ای
تسطیح کفسازی بتنی با ماله پروانه‌ای

علاوه بر تمام خواص و موارد ذکر شده برای یک بتن معمولی خوب، بتن کف سازی باید چند ویژگی را هم داشته باشد. دوام بتن کف سازی باید بسیار زیاد باشد. به دلیل ارتباط با زمین و هوای آزاد نفوذ پذیری بتن کف سازی باید در حد صفر باشد. شکل پذیری بتن کف سازی باید در حدی باشد که در اثر انقباض یا نشست زمین ترک نخورد. تمامی موارد ذکر شده با نوعی از افزودنی بتن می‌توان اجرا کرد.

پس افزودنی بتن کف سازی را هم به مواد اولیه یا بتن تازه و هم به بتن در حال گیرش اضافه می‌کنند.

پوزولان‌های مورد استفاده در کف سازی‌های بتنی

پوزولان یک ماده با ابعاد ریز است. این ذرات به دلیل ابعاد ریز و خواص باطنی به نوعی چسبندگی دارند. به همین دلیل می‌توان تا حدودی از این مواد به جای سیمان در بتن استفاده می‌شوند. پوزولان به دلیل کاهش نفوذپذیری بتن دوام بتن را بسیار افزایش خواهند داد. چون بتن کف سازی معمولا در شرایط محیطی شدید قرار دارد؛ بهتر است که از یک بتن با دوام برای کف سازی استفاده کرد.

پوزولان حرارت هیدراسیون را کم خواهد کرد. این ویژگی در تابستان بسیار مهم است. با کم شدن حرارت انقباض و جمع شدگی ناشی از حرارت در بتن کاهش می‌یابد. میکروسیلیس به دو دلیل جایگزین عالی برای سیمان است. اول کاهش حرارت هیدراسیون و دوم سخت بودن ذرات سیلیس که بیشتر از جنس سیلیسیوم اکسید SiO2 هستند.

یک نمونه پوزولان طبیعی که برای بهبود خواص بتن به آن افزوده می‌شود
یک نمونه پوزولان طبیعی که برای بهبود خواص بتن به آن افزوده می‌شود

اگر قرار باشد از پودر میکروسیلیس به عنوان مکمل پوزولانی د کف سازی استفاده شود؛ بهترین مقدار مصرف حدود ۱۰% وزن سیمان است. البته استفاده از ژل میکروسیلیس نیز در بتن کفسازی بسیار کاربردی خواهد بود. یکی از مزایای مهم ژل میکروسیلیس کاهش خلل و فرج بتن است. ژل میکروسیلیس ناحیه انتقالی بین سیمان و سنگدانه را تقویت کرده و مقاومت بتن به شدت افزایش پیدا می‌کند. ضعف این ناحیه در بتن معمولی قدرت اتصال دو جسم سخت سیمان و سنگدانه را به حدود ۳۰% کاهش می‌دهد.

بیشتر بخوانید  تاثیر فوق روان کننده بتن بر خواص بتن سخت شده!

انواع روان کننده بتن در کف سازی

استفاده از روان کننده بتن در کف سازی بستگی به فصل اجرای بتن دارد. روان کننده بر پایه لیگنوسولفات به دلیل دیرگیری و افزایش اسلامپ برای فصل تابستان مناسب است. اگر قرار است از روان کننده قوی‌تر مثل نفتالینی یا کربوکسیلاتی استفاده شود بهتر است از مواد تندگیر کننده یا زودگیر سیمان هم استفاده شود. استفاده از روان کننده رادون و پالادیوم شرکت رامکا برای ساخت بتن کف سازی با کیفیت بسیار مناسب است.

مثلا اگر در طرح اختلاط بتن نیاز به الیاف باشد، استفاده از روان کننده قوی بر پایه کربوکسیلات توصیه شده است. روان کننده پایه لیگنوسولفات را از حدود ۰/۵% تا ۱/۵% وزن سیمان به بتن اضافه می‌کنند. ابر روان کننده پایه کربوکسیلاتی مقدار کمتر و در حدود ۰/۱% تا ۱% وزن سیمان به مخلوط سیمانی افزوده می‌شوند.

دیرگیر کننده بتن

اگر در حین اجرای به هر دلیلی تسطیح و ماله پروانه زدن نیاز به زمان زیادی داشته باشد، دیرگیر کننده بتن نیاز اساسی پروژه خواهد بود. امکان کم بودن نیروی کار یا دستگاه سرعت کار را از حالت پیش‌بینی شده بسیار کمتر خواهد کرد. میزان مصرف دیرگیر کننده باید توسط شرکت تولیدی اعلام و به اطلاع کاربران برسد. مصرف زیاد این ماده بتن را دچار مشکلات فراوانی خواهد کرد.

دیرگیر کننده در بتن نقش خریدن زمان برای اجرای کار دارد. این افزودنی با کند کردن روند گیرش سیمان حرارت هیدراسیون را متعادل کرده و بتن در اثر اختلاف دما با محیط دیگر ترک نمی‌خورد. استفاده از این افزودنی بین ۰٫۱ درصد تا ۰٫۸ درصد مرسوم است. این مقدار حداکثر باید توسط شرکت تولید کننده معلوم شود.

در کف سازی بتنی در صورت بزرگ شدن پروژه ایجاد درز سرد احتمال زیادی دارد. استفاده از دیرگیر بتن از بروز درز سرد جلوگیری خواهد کرد. یکی از نقاط ضعیف در بتن کف سازی همین درزها است. در استاندارد ASTM C494 به طور مفصل محدودیت‌های استفاده از این افزودنی شرح داده شده است.

در صورت افزودن بیش از حد دیرگیر بتن امکان از دست رفتن بتن و جدا شدن دانه بتن بسیار زیاد خواهد بود.

ضد یخ بتن کف سازی

موضوع یخ زدن بتن قبل از رسیدن به مقاومت ۵ مگاپاسکال زمینه ساز تخریب آن قبل از گیرش است. مقدار مصرف ضدیخ بتن کف سازی به عیار سیمان و دمای هوا بستگی دارد. اگر دمای هوا بین صفر تا ۵ درجه سانتی‌گراد باشد ضدیخ با ۱% وزنی سیمان بتن با عیار ۴۰۰ کیلوگرم را کاملا محافظت خواهد کرد. ولی در دمای -۱۵ درجه سانتی‌گراد بتنی با عیار ۳۰۰ کیلوگرم ضدیخ به سختی توسط ۵% وزنی سیمان بتن را از یخ زدن حفط خواهد کرد.

بیشتر بخوانید  تفاوت روان کننده بتن و فوق روان کننده بتن و ابر روان کننده بتن چیست؟

ضدیخ را به دو دسته بدون کلر برای سازه دارای میلگرد و کلر دار برای بتن فاقد میلگرد تقسیم بندی کرده‌اند. وجود یون کلر در ضدیخ باید توسط شرکت تولید کننده اعلام شود. معمولا ضدیخ پودری دارای یون کلر بوده و از استفاده بدون آگاهی از آن در بتن آرمه باید خودداری نمود. در برخی موارد برای جلوگیری از صدمه دیدن بتن کف سازی به دلیل حوادث پیش بینی نشده نظیر عبور حیوانات در زمان تعطیلی کارگاه از این مواد استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: انواع کفسازی بتن

افزودنی‌های کاهنده جمع شدگی

ترک خوردن و انقباض بتن کف سازی به دلیل کاهش رطوبت بتن است. پس باید از موادی نظیر کاهنده آب برای تعدیل رطوبت بتن استفاده کرد. این مواد بر پایه انبساط در بتن کار می‌کنند. تغییر حجم بتن از ابتدای ریختن بتن شروع خواهد شد. برای کند کردن این روند مصرف شدن آب و کاهش رطوبت باید موادی با ترکیبات آلی به بتن اضافه کرده تا از ترک خوردن بتن جلوگیری به عمل آید.

اثر گذاری مواد افزودنی کاهنده آب به عوامل مختلفی بستگی دارد. نسبت آب به سیمان و نوع سنگدانه مصرفی که چه میزان جذب آب دارد؛ در مقدار لازم افزودنی تاثیر دارد. این افزودنی در هر سه مرحله پلاستیک و زمان خشک شدن و مرحله جمع شدن خود به خود بتن را به تعادل می‌رساند.

ایجاد ترک گسترده کفسازی بتنی در اثر جمع شدگی
ایجاد ترک گسترده کف سازی بتنی در اثر جمع شدگی

جلوگیری از تبخیر آب در منافذ مویینه سیمانی سبب حفظ رطوبت بتن در زمان طولانی‌تری خواهد بود. مقدار استفاده از این افزودنی بین ۱% تا ۲% مرسوم است. این مقدار از افودنی بین ۳۰% تا ۵۰% جمع شدگی بتن را کاهش می‌دهد.

مواد متاسیلیکاتی در بتن کف سازی

متاسیلیکات سدیم سبب گیرش  سریع بتن خواهد شد. معمولا پس از اجرای کف سازی بتن به صورت پوشش سطح روی بتن اجرا خواهند شد. هدف اصلی از کاربرد این مواد ساخت بتن ضدفرسایش است. نوع پودری این مواد و استفاده از ماله برقی به دلیل راحتی متداول‌ترین روش ممکن است.

بیشتر بخوانید: کفسازی بتنی: هر آنچه درباره انواع کفسازی بتنی و مزایای آن باید بدانید!

مواد متاسیلیکاتی ظاهری پودری و رنگ سفید با دانه نسبتا ریز
مواد متاسیلیکاتی ظاهری پودری و رنگ سفید با دانه نسبتا ریز

مقاومت سایشی سطح بتن تقویت شده با این روش حدود ۵ برابر نمونه معمولی خواهد شد. ضخامت اجرایی این مواد بسیار کم و فقط جهت پوشش دادن است. این لایه برای باربری در نظر گرفته نمی‌شود.

حباب هواساز و نقش آن در بتن کف سازی

سیکل ذوب و یخبندان بتن را به نابودی می‌کشاند. یکی از راه‌های جلوگیری از یخ زدن آب بتن ایجاد حفره در بتن برای محبوس کردن آب در جسم بتن است. این مواد حبابی ریزتر از ۰/۲ میلی‌متر ایجاد می‌کنند. این مواد با نام سورفکتانت مشهور هستند. سورفکتانت از دو قسمت آب دوست و آب گریز تشکیل شده‌اند. این مواد هم چنین کارایی بتن را بیشتر کرده و اجرای بتن راحت‌تر خواهد شد.

در برخی موارد آب در حفرات تا دمای -۲۰ درجه سانتی گراد هم یخ نمی‌زند. در هنگام یخ زدن بتن آب موجود در هوای بتن فشرده خواهد شد. برای درک بهتر این موضوع یک بطری پر از آب را در نظر بگیرید. اگر درب بطری بسته باشد، بطری به هنگام یخ زدن ترک می‌خورد. ولی اگر در آن باز باشد، با افزایش حجم یخ بیرون می‌ریزد.

بیشتر بخوانید  قوام آور بتن (VMA) : تاثیر قوام دهنده بتن چیست و چه کاربردهای دارد؟

چسب بتن

استفاده از چسب بتن در کف سازی دو لایه بسیار مرسوم است. بتن کف سازی در لایه زیرین آن لایه ضعیف یا بتن مگر اجرا می‌شود. اما لایه رویی باید دارای خواص مقاومتی مناسب و در برابر ضربه و سایش مقاوم باشد. چسب بتن‌اند کی مقاومت کششی را هم زیادتر می‌کند. این ماده نسبت به وزن خود تحمل نیروی زیادی دارد.

از چسب بتن برای درزگیری و اتصال قطعات کف سازی هم استفاده می‌شود. یکی از مکان‌های مستعد خرابی درز بین دو قطعه است. اگر این ناحیه توسط مواد مناسب مثل چسب بتن تقویت شود عمر مفید کف سازی بسیار افزایش می‌یابد. اگر در شرایطی محدودیتی برای استفاده از دیرگیر بتن وجود داشته باشد. چسب بتن یک جایگزین ایمن برای جلوگیری از درز سرد است.

چسب بتن بر اساس ساختار شیمیایی تشکیل دهنده اپوکسی و لاتکسی است. چسب اچوکسی برای تامین مقاومت و چسب بتن لاتکسی بیشتر برای آب بندی استفاده می‌شود. برای ترمیم بتن کف سازی هم چسب بتن عملکرد بسیار عالی دارد. این افزودنی در ایجاد ناحیه اتصالی قوی بین بتن قدیمی و جدید بسیار مناسب است.

الیاف‌های مورد استفاده در کف سازی بتنی

معمولا در بتن کف سازی از یک شبکه آرماتور برای افزایش مقاومت و به خصوص افزایش شکل پذیری استفاده می‌شود. ولی در سیستم پیشرفته اجرای بتن موادی مثل الیاف جایگزین میلگرد شده است. از بین انواع متعدد الیاف موجود در بازار الیاف پلی پروپیلن و فلزی برای کف سازی بسیار استفاده می‌شود. الیاف پلی پروپیلن به دلیل اجرای آسان و زنگ نزدن توسعه بسیار بیشتری دارد.

استفاده از الیاف‌اند کی اسلامپ بتن را کم می‌کند. برای حفظ روانی بتن باید به آن روان کننده قوی اضافه کرد. این ویژگی روانی در نهایت سطح بتن را صاف و در برابر عوامل مخرب ایمن خواهد کرد. استفاده از ماله برقی در این بتن بعضا نیاز به ۱۰ ساعت پرداخت برای ایجاد یک سطح باکیفیت دارد.

الیاف بتن

الیاف پلی پروپیلن POLYPROPYLENE

ویژه استفاده در انواع بتن الیافی

در بتن کف سازی میزان مصرف الیاف پلی پروپیلن بین ۱ تا ۴ کیلوگرم در متر مکعب است. هر چه طول این الیاف بیشتر شود باید در مصرف زیاد آن تدابیر ویژه‌ای‌اند یشید.

بیشتر بخوانید: جدول طرح اختلاط بتن کفسازی

یک نمونه بتن الیافی شکسته شده
یک نمونه بتن الیافی شکسته شده

فیلر‌های سخت سایش

این مواد معمولا با نام مواد ریز دانه سخت کننده در بازار عرضه می‌شوند. ذرات سخت از جمله سنگدانه ریز یا ماسه سیلیسی و پودر شیشه یا سنگدانه گرانیتی کروی به بتن اضافه می‌شوند. این مواد علاوه بر افزایش مقاومت سایشی سطح بتن نفوذپذی آن را هم کاهش می‌دهند.

در راستای افزایش مقاومت سایشی برخی به غلط از پودر سنگ آهک برای سخت کردن سطح بتن استفاده می‌کنند. در واقع این ماده برای ساخت ملات باتارد مناسب است. پودر کربنات کلسیم برای ساخت بتن سازه‌ای در مقدار محدود و تحت شرایط ویژه قابل کاربرد است. این پودر به تنهایی مقاومت زیادی نداشته و به عنوان پوشش موقت در سطوح استفاده می‌شود. این ماده در اثر ورود ضربه و بار سنگین پس از مدتی خرد شده و به گرد تبدیل خواهد شد.

رزین سنگ مصنوعی

رزین سنگ مصنوعی یونیکس UNIX

افزایش حالت خمیری زمان و کارایی ملات سنگ مصنوعی

فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن دراگون DRAGON

افزایش روانی و مقاومت بتن در هوای گرم

فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن پایتون PYTHON

افزایش روانی بتن در محل بتن ریزی، ویژه لوله پمپاژ طولانی

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن کوانتوم QUANTUM

کاهنده آب بسیار پر قدرت، ویژه آب به سیمان بسیار پایین

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن زنون XENON

ویژه تولید بتن در بچینگ در فصل زمستان، با حفظ اسلامپ مناسب

ضد یخ بتن

ضد یخ ملات مایع آلپاین ALPINE

زود گیر کننده‌ ملات، دارای کلر

حباب هوا ساز بتن

حباب هوا ساز بتن هیرو HERO

افزایش کارایی و دوام در برابر سیکل ذوب و یخبندان

رزین سنگ مصنوعی

رزین سنگ مصنوعی رزیکس RESIX

افزایش آب بندی و مقاومت فشاری و خمشی موزاییک پلیمری

ضد یخ بتن

ضد یخ بتن مایع اسکیمو ESKIMO

زودگیر بتن بدون کلر

دیرگیر بتن

دیرگیر بتن لیکو LICO

افزایش زمان گیرش بتن در هوای گرم

افزودنی بتن

دیرگیر پمپ بتن پامپر PUMPER

ویژه جابجایی پمپ در هوای گرم

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن رادون RADON

حفظ اسلامپ طولانی، ویژه بچینگ و بتن‌ریزی در هوای گرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonخرید و مشاوره افزودنی های بتن
پیام در واتساپ
به کمک نیاز دارید؟
سلام
چطور میتونم کمکتون کنم؟