اهمیت رنگ در بتن رنگی

بعضی اوقات در برخی پروژه ها نیاز به بتن رنگی داریم که یکپارچگی رنگ در کل بتن اجرا شده برای اهداف زیبایی شناختی مهم است.

بعضیا فکر میکنن فقط رنگدانه در رنگی شدن بتن موثره (اینا همونایی هستن که گنجشک رو به جای قناری رنگ میکنن! هر رنگی که گردو نیست :))  ولی نسبت آب به سیمان هم موثره، شکل های زیر رو ببینید.

نمودار نسبت آب به سیمان در بتن رنگی
نمودار نسبت آب به سیمان در بتن رنگی

 

اضافه کردن آب اضافی در حین ماله کشی ، رگه های رنگی متناقضی در بتن رنگی ایجاد می کند
اضافه کردن آب اضافی در حین ماله کشی ، رگه های رنگی متناقضی در بتن رنگی ایجاد می کند

قبل از شروع هر کاری باید مهارت داشت که البته ساخت بتن رنگی هم از این داستان مستثنی نیست!

برای ساخت بتن های تزئینی معماری یا تزئینی باید با  رنگ ها  یکپارچه، نحوه کارکرد آن، عواملی که بر رنگ نهایی تأثیر می گذارد و روشهای رفع  مشکل مسائل مربوط به بتن رنگی، آشنا باشیم  در اینجا یاد بگیریم چطور بتن رنگی بسازیم؟ با ما همراه باشید

تاریخچه بتن رنگی

در اوایل دهه ۵۰ ، شرکت پیمانکاری FD Davis در جنوب کالیفرنیا ایده اضافه کردن اکسید آهن مصنوعی ،( که در آن زمان محصولی از ضایعاتی به حساب می آمد)، به مخلوط بتن خاکستری انجام داد.

با افزودن این پودر رنگی به بتن خاکستری سنتی ، دستیابی به طیف گسترده ای از رنگ های خاص امکان پذیر شد.

پنجاه سال بعد ، در سال ۲۰۰۴ بیش از ۲۰۴ میلیون پوند اکسید آهن مصنوعی برای رنگ آمیزی محصولات مبتنی بر سیمان تنها در آمریکای شمالی مورد استفاده قرار گرفت.

اگرچه ممکن است این نوع رشد را در پنجاه سال دیگر تکرار نشه ولی پیش بینی می شود که بتن تزئینی نسبت به سایر بخش های ساخت بتن رشد خوبی داشته باشه.

تولید بتن رنگی

در ابتدای شروع به کار ما باید به تمام ابعاد کار مسلط باشیم. ابتدا باید از اصطلاحات را  درست بشناسیم.

منظور از رنگ برای بتن رنگ کردن سطح بتن ، لکه رنگی  یا نقاشی نیست.

آنها رنگدانه هستند، یا از روی زمین استخراج می شوند، یا بیشتر آنها  از گیاهان شیمیایی در سراسر جهان ساخته می شوند.

آنها به صورت پودر ، مایع و گرانول موجود هستند که نمیشود گفت یکی از اون یکی برتر هست.

برای درک چگونگی رنگ آمیزی بتن ، فقط باید بدانید که ذرات رنگدانه اکسید آهن نسبت به ذرات سیمان ده برابر کوچکتر هستند.

با افزودن رنگ به هر مخلوط مبتنی بر سیمان ، ذرات رنگی کوچکتر ذره سیمان بزرگتر را می پوشانند.

به همین دلیله که دوز مصرف رنگ بر اساس مقدار سیمان مشخص می شود.(چون روی سیمان اثر میزاره مثل روان کننده ها!)

نسبت آب به سیمان عامل مهمی در تولید رنگ ثابت و یکنواخت است
نسبت آب به سیمان عامل مهمی در تولید رنگ ثابت و یکنواخت است

 

تغییر سیمان وسط  کار منجر به اختلاف رنگ خواهد شد.
تغییر سیمان وسط  کار منجر به اختلاف رنگ خواهد شد.

 

عمل آوری غیر یکنواخت باعث ایجاد رنگ متفاوت می شود که در بتن رنگی و بتن خاکستری بسیار مشهود است.
عمل آوری غیر یکنواخت باعث ایجاد رنگ متفاوت می شود که در بتن رنگی و بتن خاکستری بسیار مشهود است.

 

نمای نزدیک اختلاف عمل آوری و تاثیر در رنگ بتن
نمای نزدیک اختلاف عمل آوری و تاثیر در رنگ بتن

 

نیمی از این پروژه با یک ترکیب مرکب رنگی عمل آوری شد. نیمه دیگر نه.
نیمی از این پروژه با یک ترکیب مرکب رنگی عمل آوری شد. نیمه دیگر نه.

 

ترکیب رنگ ها و بافت های مختلف.
ترکیب رنگ ها و بافت های مختلف.
کنترل تمام متغیرها می تواند پروژه های بتنی بزرگ و با رنگ یکپارچه ایجاد کند.
کنترل تمام متغیرها می تواند پروژه های بتنی بزرگ و با رنگ یکپارچه ایجاد کند.

 

بتن های رنگی اغلب مورد بررسی قرار می گیرند زیرا رنگ موضوعات خاص را برجسته می کند که در بتن خاکستری قابل نشان دادن نیست.
بتن های رنگی اغلب مورد بررسی قرار می گیرند زیرا رنگ موضوعات خاص را برجسته می کند که در بتن خاکستری قابل نشان دادن نیست.

در مورد عوامل اصلی تأثیرگذار بر رنگ ، مهمترین عامل میزان نسبت آب به سیمان است. کنترل مقدار آب اضافه شده به مخلوط بتن برای تولید بتن رنگی یکپارچه بسیار مهم است. اضافه کردن آب بتن ، معمولا رنگ نهایی را روشن تر می کند. به عنوان مثال: اولین کامیون بتنی (تراک میکسر) وارد می شود و به همان صورت بتنش را تخلیه میکند. میکسر دوم دارای ۵ گالن آب اضافه شده است. نزدیک ظهر در گرمی هوا به آخرین کامیون ۱۵ گالن اضافه شده است. اکنون سه صفحه رنگی مختلف دارید!
از افزودنیهای کنترل اسلامپ در دسترس (روان کننده ها) استفاده کنید. یا از فوق روان کننده ها برای استفاده در سایت کار از تولیدکنندگانی مانند صنایع شیمی ساختمان رامکا استفاده کنید. این محصولات ضمن از بین بردن آب اضافه شده به بتن ، کار شما را آسان تر می کنند!

فقط اضافه شدن آب اضافی به مخلوط بتن نیست نیست که باعث تغییر رنگ می شود!

اگر سطح خشک شود ، یا هوا گرم و بادی شود ، از آب استفاده نکنید! در عوض ، از ماده کنترل کننده تبخیر سطح استفاده کنید. این مواد شیمیایی باعث می شود رطوبت بتن حفظ شود .

نقشی که سیمان خاکستری در رنگ نهایی بتن ایفا می کند.

دومین عامل اساسی که باید در نظر گرفته شود ، نقشی است که سیمان خاکستری در رنگ نهایی بتن ایفا می کند. در نظر بگیرید رنگی که به مخلوط اضافه می کنید باید بر رنگ پایه خاکستری بتن غلبه کند. این دو رنگ با هم جمع می شوند تا رنگ نهایی را ایجاد کنند. به همین دلیل رنگها (در سیمان خاکستری) همه رنگ تیره هستند. شما می توانید به رنگ های روشن تر در بتن دست یابید ، اما این امر به استفاده از سیمان سفید گران قیمت نیاز دارد. نکته مهم دیگر در مورد سیمان خاکستری این است که همه آنها رنگ  خاکستری یکسان ندارند. در یک مطالعه مقایسه اخیر سیمان پرتلند نوع I از تأمین کنندگان متعدد در شمال کالیفرنیا ، رنگ از تقریباً سفید تا خاکستری بسیار متغیر بود.

یکی دیگر از عوامل تغییر رنگ بتن تجهیزات ساخت بتن است! از تجهیزات معتبر مخلوط آماده که برای کنترل این متغیرها هستند، استفاده کنید و هرگز وسایل آماده ساز مخلوط آماده را در وسط یک پروژه بتن رنگی تغییر ندهید! اطمینان حاصل کنید که تامین کننده شما بتن رنگی را درک کند (کارخانه بتن تجربه و شعور داسته باشه) و همچنین آنها از سیمان های مشابه (یا حداقل همان شرکت سیمانی استفاده کنند) برای کل کار استفاده کنند. اگر کار با یک نوع سیمان  شروع شود و سپس تولید کننده  بتن آماده با رنگ دیگری از سیمان کار را ادمه دهد ، انتظار می رود تفاوت های رنگی داشته باشد.

عمل آوری مناسب برای بتن رنگی

عوامل باقیمانده ، در حالی که چندان بحرانی نیستند ، ولی مهم هستند و باید مورد توجه و کنترل قرار گیرند: عمل آوری مناسب بتن برای کاهش ترک خوردگی سطح و به دست آوردن استحکام مناسب ، حائز اهمیت است.

و عمل آوری در بتن رنگی از اهمیت بیشتری برخوردار است زیرا عدم عمل آوری مناسب باعث ایجاد رنگ متفاوت می شود. این تفاوت در رنگ و سایه در بتن خاکستری کمتر مشاهده می شود.

همین اختلاف رنگ جزئی ممکن است برای شما هزینه مالی به بار بیاورد یا حتی منجر به تخریب بتن و ریختن مجدد بتن شود. برای جلوگیری از این مشکلات، استفاده از یک ترکیب تمیز کننده رنگی یا موم رنگی همیشه در هنگام ریختن بتن رنگی توصیه می شود. برای جلوگیری از این اتفاق توصیه میشه از یه  سری مواد عمل آوری رنگی استفاده بشه در محل پروژه، که اگه احیانا خرابکاری شد . با اون مواد رنگ رو درست کنن و همه جا یکپارچه باشه فقط باید توجه داشت که رنگ مواد عمل آوری طوری تنظیم بشه که مثل بقیه جاها باشه و اختلافی بوجود نیاد.

در حقیقت ، برخی از تولید کنندگان کارتهای رنگی و نمونه های رنگی  بر پایه یایان  بتن ریزی با ترکیب رنگی رنگ هستند یعنی رنگ نهایی رو به شما نشون میدن.  محصولات زیادی برای   کیورینگ و پرداخت سطح بتن مطابق با (ASTM 1315)  در بازار موجود است. اطمینان حاصل کنید که آنها غیر زرد شونده ، مقاوم در برابر سرخ شدن یا برای بتن تزئینی هستند.

بتن ریزی مناطق بزرگ بتن رنگی

آخرین فاکتور اصلی که روی رنگ تأثیر می گذارد زیرسازی مناسب ، ریختن بتن ، پرداخت و نگهداری آن است. مانند اکثر مسائل مربوط به بتن های معماری ، رنگ برای بزرگ کردن موضوعات خاص که در بتن خاکستری نمیتوان آن ها را بیان کرد ، می باشد.  بتن رنگی باید در طی روزها ، هفته ها یا ماه ها ، توانایی حفظ قوام رنگ خود را داشته باشد.

خدمات تعمیر و نگهداری بتن رنگی را که نصب می کنید ارائه دهید.

مسئله نگهداری از بتن رنگی اغلب هنگام فروش یا ارتقاء محصول هرگز مطرح نمی شود. این مسئله از این واقعیت ناشی می شود که بتن خاکستری ماده ای بدون تعمیر و نگهداری محسوب می شود.  انتظار داشته باشید که کارفرماها محصول نهایی را از روزی که ریخته می شود تا سالهای آینده بررسی کنند. بدون تمیز کردن دوره ای و شفاف سازی ، رنگ تغییر خواهد کرد. توجه کنید گفتم تغییر رنگ،  نگفتم محو شدن رنگ. به عنوان مثال اگر از رنگدانه های اکسید آهن خالص استفاده کنید ، که اکثر تهیه کنندگان معتبر این کار را انجام می دهند ، این رنگ ها از بین نمی روند. سالها تأثیرات سطحی از قبیل غبارآلودگی ، آلودگی ، گرد و غبار و ترافیک باعث می شود تا سطح ظاهری بتن دچار محو شدن شود. به یاد داشته باشید که پیش تر گفتیم که چگونه رنگ ذرات سیمان را به منظور غلبه بر خاکستری و انتقال رنگ انتخاب شده احاطه می کند از آنجا که این ذرات سیمانی پوشیده از رنگ از بین می روند ، می توانید تکه های شن و ماسه و سایر سنگ های کوچک غیر رنگی را در بتن مشاهده کنید. این رنگ های طبیعی باعث می شوند رنگ محو شود. به طور معمول ، تمیز کردن و آب بندی مناسب ، رنگ اصلی را حتی پس از سالها غفلت و عدم نگهداری به شما باز می گرداند. در تلاش برای جلوگیری از تماس های بعدی و عدم رضایت مشتری ، پیمانکاران باهوش در سراسر کشور شروع به ارائه خدمات تعمیر و نگهداری بتن رنگی که نصب می کنند ، کرده اند. هر ساله یا در صورت لزوم ، مبلغ توافق شده ای را برای بازگشت شفافیت بتن در زمینه کار خود می پردازند. این امر نه تنها نام آنها را در ذهن مشتری برای کارهای بعدی تازه نگه می دارد ، بلکه باعث می شود که درآمد  خوبی نیز برایشان حاصل شود.

تکنیک هایی که ممکن است یک دال با رنگ متناقض را نجات دهد

بعضی اوقات تماس هایی دریافت میکنید که رنگ بتنمون خراب شده و از این جور حرفا (به خاطر دلایلی که ذکر شد) راهکارهای زیر میتونه شما رو از تخریب بتن و هزینه های اضافی نجات بده.

اثرات سطحی می توانند رنگ متفاوتی ایجاد کنند.
اثرات سطحی می توانند رنگ متفاوتی ایجاد کنند.

 

 

پس از تمیز کردن و آب بندی ، رنگ مناسب در بتن دوباره برمیگردد.
پس از تمیز کردن و آب بندی ، رنگ مناسب در بتن دوباره برمیگردد.

متداول ترین و مقرون به صرفه ترین روش برای مقابله با لکه ها، یا رنگ های چرتی که روی بتن افتاده ، پنهان کردن آن با درزگیر رنگی (بتونه و …) است. این کار سال هاست داره انجام میشه. آنچه اکثر متقاضیان از آن آگاهی ندارند این است که درزگیرهای رنگی در پایه های آب و حلال و همچنین چندین سطح براق و کدورت وجود دارد. می توانید یک سیلر رنگی از پیش مخلوط خریداری کنید یا کنسانتره های رنگی را برای تمیز کردن درزگیرها در سایت به آن اضافه کنید. عوامل اصلی که در فرایند تصمیم گیری باید در نظر گرفته شود که از چه نوع سیلرهای رنگی استفاده شده استفاده شود ، براساس سطح مورد نظر برای پوشش (سطح مهر و موم شده یا بدون آب بندی) سطح پنهان یا مات و نوع براق مورد نظر است. در حالی که قرار گرفتن روی چند لایه از هر سیلر رنگی در نهایت یک پوشش کاملاً مات ایجاد می کند ، اما این توصیه نمی شود.

روش اثبات شده دیگر برای تغییر رنگ ، استفاده از رنگ های مبتنی بر آب است. از رنگ های موضعی اکریلیک یا رنگ های نافذ مبتنی بر آب استفاده شده است تا بتن با رنگ روشن تر را به رنگ تیره تری تغییر دهید. از آنجا که این نوع رنگها به طور معمول بسیار شفاف هستند ، این روش محدود به دال هایی است که در آن مناطق گسترده ای با رنگ های کمی متفاوت وجود دارد ، نه در جاهایی که رنگ آن لکه دار است یا حاوی رگه هایی است. بسته به نوع رنگ ، هزینه مواد در هر فوت مربع ۰٫۰۲ تا ۰٫۰۷ دلار خواهد بود.

آخرین و پرهزینه‌ترین روش برای اصلاح رنگ متناقض ، استفاده از تاپ‌های بخش نازک اصلاح شده از پلیمر است. این پرتوهای ریز نازک در چند سال گذشته از نظر چسبندگی ، استحکام ، مقاومت در برابر یخ زدگی و دوام بسیار طولانی بوده اند. آنها در هر دو سطح داخلی و خارجی و تقریباً در هر رنگ موجود می باشند و می توانند به پایان برسند تا دقیقاً مانند بتن به نظر برسند. بیشتر آنها به حداقل آماده سازی سطح (بیش از بتن تمیز ، صوتی) نیاز دارند و سالها با حداقل نگهداری نگهداری می شوند. بسته به نوع روکش ، هزینه مواد در هر فوت مربع ۰٫۷۰ دلار تا ۱٫۵۰ دلار خواهد بود.

بتن رنگی یکپارچه در جهان از بتن های تزئینی جزء اصلی باقی مانده است. در حالی که در ۵۰ سال گذشته این فناوری کمی تغییر کرده است ، کاربردها و محبوبیت آن همچنان رو به رشد است. در حالی که مناطق کمربند خورشید این کشور سالهاست که از مزایا و پتانسیل درآمدزایی بتن رنگی می دانند ، مناطق دیگر هم اکنون در حال کشف بسیاری از کاربردها و ارزش زیبایی شناسی آن هستند. این که آیا شما یک متخصص بتونی تزئینی هستید ، یا به فکر ورود به بتن معماری هستید ، درک اصول بتن با رنگ یکپارچه و چگونگی رفع مشکلات متداول ، یک نکته اساسی برای تبدیل شدن به یک متخصص است!
موفق باشید بتن رنگی کاران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *