بتن پلیمری چیست؟ طرح اختلاط، روش ساخت، کاربرد انواع بتن حاوی پلیمر و بتن لاتکسی

بتن پلیمری چیست؟

بتن پلیمری بتنی است که در ساختار آن‌ها از مونومر‌ها استفاده شده است و کاربردهای فراوانی دارد. در این مقاله از رامکا بلاگ شما را با انواع بتن پلیمری، طرح اختلاط آن‌ها و ساختار آن‌ها آشنا خواهیم کرد.

بتن پلیمری چیست؟ و انواع آن

بتن‌های حاوی پلیمرها را می‌توان به سه گروه تقسیم بندی کرد:

  1. بتن پلیمری (PC)، که از پلیمریزاسیون (بسپارش) مخلوطی از مونومر و سنگدانه‌ها تشکیل می‌شود، و در آن، هیچ نوع دیگری از مصالح چسبنده وجود ندارد.
  2. بتن اصلاح شده با لاتکس (LMC)، که به بتن پلیمری با سیمان پرتلند (PPCC) نیز موسوم است، و همان بتن با سیمان پرتلند معمولی است که معمولا از جایگزین کردن یک لاتکس (امولسیون پلیمر) به جای بخشی از آب بتن ساخته می‌شود.
  3. بتن با پلیمر تزریقی (PIC)، که از طریق تزریق کردن با نفوذ دادن مونومر به درون بتن با سیمان پرتلند سخت شده، و متعاقب آن پلیمریزاسیون مونومر در محل تولید می‌شود.

کاربرد بتن پلیمری (PC)

هر دوی PC و LMC، از سالهای دهه ۱۹۵۰ به صورت تجارتی استفاده شده‌اند ؛ PIC دیرتر ابداع شد و از دهه ۱۹۷۰ مورد استفاده قرار گرفت.

بسته به مصالح بکار برده شده، PC می‌تواند مقاومت‌های فشاری در حد (۱۴۰MPa) 20/000Psi را ظرف مدت یک ساعت و یا حتی چند دقیقه کسب کند و بنابراین برای کارهای بتنی فوری در معادن، تونل ها، و جاده ها مناسب است.

LMC دارای قابلیت پیوستگی عالی به بتن قدیم است، و از دوام زیاد در مقابل محلولهای مخرب نیز برخوردار است؛ بنابراین عمدتا برای روکش‌های کف‌های صنعتی و نیز برای بازسازی دال‌های آسیب دیده به کار گرفته میشود.

در مورد PIC می‌توان گفت که به دلیل درزگیری ریز ترکها و منافذ مویینه، امکان تولید معمول غیر قابل نفوذی که مقاومت نهایی آن در حد PC باشد، وجود دارد. PIC برای تولید محصولات پیش ساخته با مقاومت زیاد، و نیز برای بهبود دوام سطوح دال پل ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
به دلیل هزینه زیاد این مصالح و دردسرهای زیاد فن آوری تولید آنها (به جز LMC)، استفاده از بتن‌های حاوی پلیمر خیلی محدود است. در نتیجه، فقط مرور خلاصه‌ای بر مواد، فناوری تولید، و خواص این نوع بتن‌ها خواهیم کرد.

آن چه که به عنوان بتن پلیمری (PC) نامیده میشود، مخلوطی از سنگدانه‌ها و یک پلیمر (به عنوان چسبنده) است.

برای به حداقل رساندن مقدار چسبنده، بسیار مهم است که حداکثر ممکن جرم مخصوص توده خشک سنگدانه‌ها حاصل گردد. برای مثال، در یک تحقیقات انجام شده در انستیتوی تحقیقات ساختمان در اوهاما، در کشور ژاپن ، با استفاده از سنگدانه درشت با دو نوع دانه بندی مختلف ولی با حداکثر‌اند ازه ۱۹mm ، و ماسه با پنج نوع دانه بندی سعی گردید که منحنی فولر برای حداکثر جرم مخصوص مخلوط سنگدانه‌ها به دست آید؛ منافذ محدوده ۲۰ تا ۲۵ درصد، با مخلوطی از رزین پلی استر غیر اشباع ۱:۱ و سنگ آهک پودر شده، پر شدند. مهم آن بود که از سنگدانه‌های خشک استفاده شود، زیرا وجود رطوبت سبب آسیب دیدگی جدی در خواص این نوع بتن می‌شود.

در تحقیقات فوق الذکر، که در ژاپن صورت گرفت، یک کاتالیزور پروکسیدی و یک تسریع کننده، با مونومر مخلوط گردیدند تا در نتیجه، پلیمریزاسیون بین توسعه پیدا کند. برای عمل آوری، از دو روش مختلف استفاده شد:

  1. یکی عمل آوری حرارتی در ۵۰ تا ۷۰
  2. دیگری عمل آوری در دمای اطاق در ۲۰

مقاومت فشاری نمونه‌های عمل آوری شده با حرارت، ظرف مدت ۵ ساعت به حدود(۱۴۰MPa)20/000Psi رسیده در حالی که نمونه‌هایی که به طور معمولی عمل آوری شده بودند پس از ۷ روزه در حدود ۱۵۰۰۰psi مقاومت داشتند.  رزین‌های پلی استر خواستار بیشتری دارند، زیرا نسبت به بقیه محصولات از هزینه نسبتا کمتری برخوردارند.

محصولات تجارتی بافرمولهای مختلفی موجودند، که بعضی از آنها، قابلیت سخت شدن و کسب مقاومت در حد ۱۵۰۰۰Psi (105Mpa) در مدت چند دقیقه بدون اعمال حرارت را دارند.

رزین‌های اپوکسی گرانترند ولی می‌توانند مزایایی نظیر چسبندگی به سطوح خیس را داشته باشند. به نظر می‌رسد که استفاده از مونومر استایرن، و متیل متاکریلیت (MMA)، همراه با کاتالیزور پوکسید بنزوییلی و یک پیش برنده آمینی، در بتن‌های پلیمری (PC) رو به گسترش باشد. با افزودن یک ماده جفت کننده سیلانی به سیستم مونومر بتن پلیمری، چسبندگی بین پلیمر و سنگدانه زیاد میشود و در نتیجه محصولی با مقاومت بیشتر به دست می‌آید.

خواص بتن پلیمری (PC)

خواص بتن پلیمری (PC)، عمدتا تابع مقدار و خواص پلیمر در بتن است. برای مثال،PC ساخته شده با  متیل متاکریلیت (MMA) ماده‌ای ترد است که رابطه تنش – کرنش در آن، تقریبا خطی و مقاومت نهایی آن زیاد است.

مشخصات متعارف یک بتن پلیمری پلی استری و یک بخش پلیمری با پلی متیل متاکریلیت در جدول زیر درج شده است. گوگرد، که یک محصول جنبی پالایشگاههای نفت است، دارای لزجت کم در دمای ۱۲۰ است. این ماده، به طور موفقیت آمیزی برای ساخت PC به کار رفته است. به دلیل مقاومت شیمیایی خوب و مقاومت اولیه و مدول ارتجاعی زیاد بتن‌های پلیمری، کاربرد صنعتی آنها عمدتا در روکش‌ها و کارهای تعمیراتی است.

خصوصیات حرارتی و خزشی بتن پلیمری، معمولا از نظر استفاده از آن در سازه، مناسب نیست. طبق نظر لات (Lott) و همکارانش، بتن‌های پلی استری، ویسکوالاستیک هستند و تحت بارگذاری فشاری ثابت، در حد تنش‌های بیشتر از ۵۰ درصد مقاومت نهایی، گسیخته می‌شوند.

بارگذاری ثابت در حد تنش‌های ۲۵ درصد برای بارگذاری به مدت ۱۰۰۰ ساعت سبب کاهش ظرفیت مقاومت نهایی نگردید. بنابراین پژوهشگران توصیه می‌کنند که در هنگام استفاده از بتن پلی استر در سازه‌های که دارای نسبت زیاد بار زنده به بار مرده هستند و نیز در سازه‌های مرکبی که در آنها بتن پلی استر است ممکن است در بارگذاری دراز مدت دچار وادادگی شود، توجه خاصی به رفتار آن بشود.

مشخصات مکانیکی متعارف بتن‌های حاوی پلیمرها
مشخصات مکانیکی متعارف بتن‌های حاوی پلیمرها

بتن اصلاح شده با لاتکس (LMC)

مواد و فن آوری تولید بتن نوع LMC مشابه همان است که در بتن معمولی با سیمان پرتلند استفاده می‌شود به جز آنکه در اینجا، از لاتکس، که یک سوسپانسیون کلوئیدی پلیمر در آب است. به عنوان ماده افزودنی در بتن استفاده می‌شود.

لاتکس‌های گذشته، دارای پایه پلی وینیل استات یا پلی وینیلیدن کلراید بودند، اما امروزه به ندرت از مواد مزبور استفاده می‌شوند، زیرا در مورد ماده اول احتمال وجود دارد که مقاومت بتن خیس کم باشد و در مورد ماده دوم نیز، خطر خوردگی آرماتور وجود دارد.  امروزه، بیشتر از پلیمرهای الاستومری یا پلیمرهای شبه لاستیکی با پایه استایرن بوتادین و هم از پلیمر پلی اکریلات استفاده میشود.

 

رفتار تنش کرنش بتن حاوی پلیمرها: (الف) بتن‌های پلیمری حاوی انواع مختلف پلیمر؛ (ب) بتن با پلیمر تزریقی، حاوی پلی متیل متاکریلیت.
رفتار تنش کرنش بتن حاوی پلیمرها: (الف) بتن‌های پلیمری حاوی انواع مختلف پلیمر؛ (ب) بتن با پلیمر تزریقی، حاوی پلی متیل متاکریلیت.

عموما، حدود ۵۰ درصد وزنی یک لاتکس، ذرات کروی و بسیار کوچک پلیمری، به قطر ۰٫۰۱ تا ۱ میکرون است که با استفاده از مواد فعال کننده سطحی، به صورت سوسپانسیون در آب در آمده‌اند .

وجود عناصر فعال کننده سطحی در لاتکس تمایل به ایجاد مقادیر زیادی حباب هوا در بتن دارند؛ بنابراین، معمولا به لاتکسهای تجارتی، مواد حذف کننده هوا یا ضد کف افزوده می‌شود. از آنجا که برای ساخت بتن‌های متعارف LMC از پلیمر به میزان ۱۰ تا ۲۵ درصد وزنی سیمان استفاده میشود، لذا در صورت افزودن این پلیمر، بتن مزبور به مقدار زیادی آب اختلاط نیاز خواهد داشت.

بنا به دلایلی که ارائه خواهیم کرد، کاربرد LMC در روکش ها، به جاهایی محدود می‌شود که منظور اصلی ما، دوام در شرایط محیطی سخت است. بدین علت است که برای ساخت LMC، باید میزان آب اضافی لازم برای آن را تا حد امکان کم در نظر بگیریم، مولکولهای کروی پلیمر و حباب هوا، همراه با لاتکس معمولا کارایی عالی‌ای را فراهم می‌کنند. نسبت‌های متداول آب به سیمان در محدوده ۰٫۴۰ تا ۰٫۴۵ ، و مقادیر سیمان متعارف در حدود ۶۵۰ تا ۷۰۰ (Ib/yd3) معادل۳۹۰ تا ۴۲۰ m3/ kg می‌باشد.

شایان ذکر است که برخلاف پلیمریزاسیون شدن مونومرها، که با کمک مواد افزودنی و یا فعالسازی حرارتی صورت می‌گیرد، سخت شدن لاتکس‌ها از طریق خشک شدن آنها یا افت آب درون آنها انجام می‌شود.

در یک مخلوط تازه حاوی LMC مقداری افت رطوبت داخلی وجود دارد. زیرا برای هیدراتاسیون سیمان پرتلند، به آب نیاز است؛ با این وجود، این امر، برای کسب مقاومت مناسب بتن، کافی نیست، در نتیجه عمل آوری خشک برای LMC الزامی است؛ اعتقاد بر این است که ماده عمل آوری شده در هوا، موجب تشکیل یک لایه نازک پلیمر یکپارچه و چسبنده می‌شود که روی محصولات ناشی از هیدراتاسیون سیمان، قطعات سنگدانه، و حتی منافذ مویینه را می‌پوشاند.

مشخصات مکانیکی یک ملات متداول اصلاح شده با لاتکس (یا نسیت ماسه به سیمان برابر با ۳)، که شامل ۲۰ درصد وزنی پلیمر جامد باشد، و به مدت ۲۸ روزه در رطوبت نسبی ۵۰ درصد تحت عمل آوری خشک قرار گرفته باشد، با مشخصات ملاتهای سیمان پرتلند (به عنوان کنترل)، مقایسه شده و در جدول بالا درج شده است.

این داده ها، به وضوح نشان میدهند که از نظر مقاومت کششی و مقاومت خمشی LMC بهتر از مصالح کنترل مزبور است. با این وجود، مقاومت کسب شده، برای قضاوت در مورد استفاده وسیع از لاتکسها به منظور ساخت محصولات LMC به‌اند ازه کافی گویا نیست.

موثرترین ویژگی LMC قابلیت آن در پیوستگی قوی با بتن قدیمی، و نیز مقاومت آن در مقابل ورود آب و محلولهای مخرب است. اعتقاد بر این است که لایه پلیمری که منافذ مویینه و ریز ترکها را‌اند ود می‌کند، نقش عمده‌ای را در ممانعت از جریان مایع به داخل LMC بر عهده دارد.

این خصوصیات LMC سبب شده است که از آن، به عنوان یک ماده مهم، برای بازسازی کفها، پیاده روها، و عرشه‌های پلهای آسیب دیده استفاده شود.

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن آرگون ARGON

مناسب برای تولید بتن در کارخانه‌ها و پروژه‌ها

فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن دراگون DRAGON

افزایش روانی و مقاومت بتن در هوای گرم

فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن پایتون PYTHON

افزایش روانی بتن در محل بتن‌ریزی، ویژه لوله پمپاژ طولانی

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن کوانتوم QUANTUM

کاهنده آب بسیار پر قدرت، ویژه آب به سیمان بسیار پایین

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن زنون XENON

ویژه تولید بتن در بچینگ در فصل زمستان، با حفظ اسلامپ مناسب

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن رادون RADON

حفظ اسلامپ طولانی، ویژه بچینگ و بتن‌ریزی در هوای گرم

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن پالادیوم PALLADIUM

پر قدرت برای روان کردن بتن هنگام تخلیه در محل پروژه

روان کننده بتن

روان کننده بتن رلیکس RELIX

افزایش روانی بتن در محل بتن‌ریزی، ویژه لوله پمپاژ طولانی

روان کننده بتن

روان کننده بتن فانتوم PHANTOM

افزایش روانی و مقاومت بتن در هوای گرم

بتن با پلیمر تزریقی (PIC)

همانطور که قبلا ذکر کردیم، اهمیت عمده PIC اساسأ در این است که اگر بپذیریم که منافذ، مسئول مقاومت کم و همچنین دوام ضعیف بتن در محیطهای سخت هستند، لذا می‌توانیم نتیجه بگیریم که حذف آنها، از طریق پر کردن آنها با پلیمر باید خصوصیات مصالح را بهبود بخشد.

در بتن سخت شده، سیستم منافذ، شامل منافذ مویینه و ریزترک ها، خیلی پیچ و خم دار است. چنانچه لزجت مایع زیاد باشد و منافذ موجود در بتن، خالی نباشند (زیرا آنها شامل آب و هوا هستند)، لذا برای یک مایع بسیار مشکل است که بتواند به داخل آن نفوذ کند.

بنابراین، برای تولید PIC، نه تنها انتخاب یک مایع با لزجت کم، برای نفوذ به داخل بتن، ضروری است بلکه همچنین، بتن، قبل از آنکه در معرض فرآیند نفوذ قرار گیرد، باید خشک و مکیده شود. معمولا از مونومرهایی نظیر متیل متاکریلیت (MMA) و استایرن، که دارای لزجت کم، نقطه جوش زیاد (افت کم ناشی از تبخیر)، و قیمت کم هستند، برای تزریق به داخل بتن استفاده می‌شود.

مونومر، پس از نفوذ به داخل بتن، باید در محل پلیمریزه شود، این روند به سه طریق قابل انجام است. یک ترکیب از مواد پیش برنده شیمیایی و کاتالیزورها، برای پلیمریزه شدن در دمای اطاق، قابل استفاده می‌باشد. اما این روش چندان رضایت بخش نیست زیرا روند آن کند است و کمتر قابل کنترل می‌باشد.

همچنین اشعه گاما می‌تواند موجب پلیمریزاسیون در دمای اطاق بشود، اما خطر این اشعه برای سلامتی، سبب شده است که از پذیرش وسیع این روش، در عمل اجتناب شود. روش سوم، که معمولا به کار گرفته می‌شود، شامل استفاده از مخلوطی از مونومر و کاتالیزور برای تزریق است، و در نتیجه آن، پلیمریزاسیون مونومر، از طریق حرارت دادن بتن در دمای ۷۰ تا ۹۰ با بخار، آب داغ یا اجاقهای اشعه مادون قرمز انجام می‌شود.

کاربرد بتن پلیمری
کاربرد بتن پلیمری

با توجه به مطالب فوق، چنین به نظر می‌رسد که فن آوری تولید PIC بسیار پیچیده‌تر از بتن معمولی است. هر چند که فن آوری‌هایی ابداع شده است که تزریق در بتن سخت شده بتواند در محل انجام شود، ولی بنا به دلایل مسلم، اعضای PIC معمولا در کارخانه‌های محصولات پیش ساخته، ساخته می‌شوند. معمولا، توالی عملیات، مطابق مراحل زیر است:

۱ – ساخت اعضای بتن معمولی درجا: همانطور که بعدا تشریح می‌شود. از آنجائیکه کیفیت بتن قبل از نفوذ، از نظر خواص محصول نهایی مهم نیست، هیچ گونه مراقبت خاصی در انتخاب مصالح و نسبت اختلاط بتن لازم نیست. ضخامت مقطع به طور کلی به حداکثر حدود ۱۵۰mm محدود می‌باشد، زیرا نفوذ کامل در مقاطع ضخیم مشکل است.

۲ – عمل آوری اعضا: پس از خارج کردن اعضا از قالبها عمل آوری آنها در دماهای خطر از طریق عمل آوری مرطوب معمولی برای مدت ۲۸ روز و یا حتی ۷ روز مناسب است، زیرا خواص نهایی PIC تابع کیفیت تراوایی بتن نیست. برای برنامه زمان بندی تولید سریع را با ممکن است فن آوری‌های عمل آوری حرارتی نیز اعمال گردد.

۳ – خشک کردن و مکش: زمان و دمای مورد نیاز برای خارج کردن آب آزاد از منافذ مویینه از محصولاتی که با رطوبت عمل آوری شده‌اند ، تابع ضخامت عضو است. ممکن است لازم باشد که یک نمونه استوانه‌ای به ابعاد mm۳۰۰× ۱۵۰، به مدت ۳ تا ۷ روز در دمای خشک شدن معمولی (یعنی ۱۰۰ تا ۱۱۰) قرار گیرد تا همه آب آزاد آن خارج شود.

دماهایی در حد ۱۵۰ تا ۱۷۵ می‌تواند روند خشک شدن را تسریع بخشد، بنابراین فرآیند در ۱ تا ۲ روز کامل می‌شود؛ اگر تمام منافذ و ریز ترکها در نتیجه نفوذ مونومر پر شوند، ممکن است که خطر ترک خوردگی حرارتی ناشی از حرارت دادن و سرد کردن سریع چندان اهمیت نداشته باشد.

اگر نفوذ نسبتا سریع (در مدت ۱ ساعت( و عین حال کامل، مد نظر باشد، اعضای خشک شده باید قبل از غوله ور شدن در مونومر باید مکیده شوند. انجام این روند ممکن است در کاربردهای دوام ضروری نباشد. در چنین حالتی، غوطه ور کردن بتن خشک شده در درون مونومر، در تمامی طول شب، بدون مکش قبلی آن، موجب می‌شود که عمق نفوذ، به نصف تا به چهارم ضخامت، نسبت به سطح ورود مونومر، برسد.

۴ – غوطه ور کردن بتن خشک شده، در داخل مونومر: تزریق در جای بتن در کارگاه ممکن است از طریق به شکل حوضچه در آوردن سطح آن حاصل شود، اما اعضای پیش ساخته مستقیما در مخلوط مونومر – کاتالیزور غوطه ور میگردند. مونومرهای تجارتی شامل بازدارنده‌ها هستند. این مواد، از پلیمریزه شدن زودرس پلیمرها در هنگام انبار کردن آنها جلوگیری می‌کنند؛ کاتالیزورها، برای غلبه بر تأثیر ناشی از استفاده از بازدارنده‌ها به کار میروند.

در صورت استفاده از MAA می‌توان به میزان ۳ درصد وزنی پروکسید بنزوییلی را به عنوان کاتالیزور به کار برد.همانطور که قبلا ذکر شده به دلیل سیستم منافذ پیچ و خم دار بتن سخت شده، تزریق کامل نمونه‌های خشک شده از طریق غوطه ور کردن یا تراوش خیلی مشکل است. در مطالعه‌ای که ساپلر (Sopler) و همکارانش انجام دادند، مکعب‌های ۱۵ سانتیمتری از بتن با نسبت آب به سیهان ۰٫۵۶ برای مدت ۷ روز تحت عمل آوری مرطوب قرار گرفتند.

سپس، به مدت ۴ روزه در دمای ۱۵۰ خشک شدند، و برای مدتی، بین ۵ دقیقه تا ۴۸ ساعت در MMA غوطه ور شدند، بازرسی نمونه‌های پلیمریزه شده غوطه ور به مدت ۴۸ ساعت نشان داد که کل وزن پلیمر حدود ۴/۵ درصد وزن بتن بوده است و به درون مغزه ۳ سانتیمتری میانی نمونه هنوز نفوذی صورت نگرفته است (بنابراین فقط ۳/۵ سانتیمتر عمق نفوذ از هر سطح حاصل شده است). در ۵ دقیقه اول در معرض قرار گرفتن بتن، حدود ۳۸ درصد از نفود ۴۸ ساعته پلیمر تحقق یافت؛ بنابراین، به تدریج بسرعت نفوذ کاهش یافت. عمق نفود در زمانهای ۱۰۰ دقیقه، ۴ ساعت، و ۸ ساعت به ترتیب برابر با۲/۵،۲ ،۳۶ سانتیمتر بوده است. در نتیجه وقتی که تزریق کامل مد نظر باشید، غیر از غوطه ور شدن نمونه ضروری است که مونومر تحت فشار تزریق شود.

۵ – عایق کردن مونومر: برای جلوگیری از افت مونومر از طریق تبخیر در مدت حمل و پلیمریزاسیون، اعضای تزریق شده می‌باید به گونه‌ای مؤثر، از طریق قرارگیری آنها در ظروف فولادی، یا پوشانیدن چند لایه فویل آلومینیومی به دور آنها عایق شوند؛ در بازسازی دال‌های پلها، این امر، از طریق پوشانیدن سطح با ماسه حاصل میشود.

۶ – پلیمریزه کردن مونومر: همان طور که قبلا تشریح شد، روش پلیمریزاسیون کاتالیزوری – حرارتی ترجیح داده می‌شود. زمان لازم برای تکمیل پلیمریزاسیون مونومر در اعضای عایق شده قرار گرفته در معرض بخار، آب داغ یا هوا، با حرارت مادون قرمز در ۷۰ تا ۸۰ درجه سانتی گراد ممکن است از یک زمان کم تا چندین ساعت باشد. در مورد مخلوط MMA و پروکسید بنزوییلی، هیچ اختلافی بین مقاومت نمونه‌های پلیمریزه شده در دمای ۷۰ درجه سانتی گراد با هوای داغ برای مدت ۱۶ ساعت، یا با آب داغ برای مدت ۴ ساعت مشاهده نگردید. پلیمریزه کردن در آب داغ، روند تولید PIC پیش ساخته را با حذف نیاز به عایق بندی، آسان می‌کند.

خواص مکانیکی PIC در جدول بالا و شکل بالا-ب نشان داده شده است. مطالعات و خواص PIC تحت تأثیر کیفیت اولیه بتن تزریق نشده نمی باشد. برایPIC تحت تأثیر کیفیت اولیه مختلف نشان داده است که خواص مثال و ساپلر و همکارانش،بتن‌هایی با سه کیفیت مختلف ۳۰۰۰Psi یا ۲۰Mpa (نسبت آب به سیمان ۰٫۸۳)، Psi۵۵۰۰ یا ۳۸Mpa (نسبت آب به سد سیمان ۰٫۳۸) را در معرض یک فرآیند یکسان قرار دل آب به سیمان مقاومتی مشابهی را کسب کردند، با این وجود نیاز بود.Psi.8۵ با ۳۸Mpa (نسبت آب به سیمان ۰٫۵۶ )، و Psi ۸۵۰۰ یا ۵۹Mpa (نسبت را در معرض یک فرایند یکسان قرار دادند؛ تمامی این بتن ها، خصوصیات را کسب کردند.

با این وجود، در بتن با نسبت آب به سیمان ۰/۸۳ به پلیمر زیادتری نیاز بود همانطور که انتظار می‌رود، درزگیری ریز ترکها و منافذ، تردی ماده را تغییر می‌دهد. منحنی تنش – کرنش در فشار، تا حدود ۷۵ درصد بارنهایی، خطی باقی می‌ماند میزان و انحراف از خطی بودن در هنگام گسیختگی، فقط در حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد است. به دلیل فقدان آب جذب شده، جمع شدگی و خزش چشمگیر نیستند.

با وجود مقاومت زیاد اعضای PIC، این اعضا برای استفاده سازه‌ای از اهمیت کمی برخوردارند، زیرا ابعاد و‌اند ازه آنها محدودیت دارد. در مواردی که هدف اصلی، دوام عالی مصالح در برابر سایش، عمل یخ زدگی و تهاجم ناشی از محلول‌های شیمیایی قوی می‌باشد، توجه زیاد و ویژه‌ای به استفاده از PIC شده است. خصوصیات دوام PIC ناشی از غیر قابل نفوذ بودن و فقدان آب قابل یخ زدگی در آن است.

همچنین، PIC، نوید بخش اصلاح زیر کار بتن، در ترمیم بتن عرشه‌های پل‌ها است. بدیهی است که سیستم‌های روکش‌هایی که عموما برای ترمیم جاده‌های تخریب شده (LMC ، PC ، یا بتن ساده با مقاومت زیاد با سیمان پرتلند) استفاده می‌شود، ممکن است کاملا با زیر کار بتن ترمیم نشده سازگار نباشد.

کیدی (Cady) و همکارانش ترکیبی از چندین اصلاح زیر کار بتن و بتن روکش را تحقیق کرده و نتیجه گرفته‌اند که فقط زیر کار از نوع MMA (اعم از غوطه ور شده یا تزریق شده( بر اثر جداشدگی، آسیب ندید و دوام بسیار خوبی در مقابل عمل یخ زدگی از خود نشان داد.

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن آرگون ARGON

مناسب برای تولید بتن در کارخانه‌ها و پروژه‌ها

رزین سنگ مصنوعی

رزین سنگ مصنوعی جیپیکس GIPIX

مناسب برای تولید محصولات گچی و بتنی با حفظ کارایی طولانی مدت

رزین سنگ مصنوعی

رزین سنگ مصنوعی یونیکس UNIX

افزایش زمان حالت خمیری و کارایی ملات سنگ مصنوعی

فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن دراگون DRAGON

افزایش روانی و مقاومت بتن در هوای گرم

فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن پایتون PYTHON

افزایش روانی بتن در محل بتن‌ریزی، ویژه لوله پمپاژ طولانی

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن کوانتوم QUANTUM

کاهنده آب بسیار پر قدرت، ویژه آب به سیمان بسیار پایین

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن زنون XENON

ویژه تولید بتن در بچینگ در فصل زمستان، با حفظ اسلامپ مناسب

ضد یخ بتن

ضد یخ ملات مایع آلپاین ALPINE

زودگیر کننده‌ ملات، دارای کلر

حباب هوا ساز بتن

حباب هوا ساز بتن هیرو HERO

افزایش کارایی و دوام در برابر سیکل ذوب و یخبندان

رزین سنگ مصنوعی

رزین سنگ مصنوعی رزیکس RESIX

افزایش آب‌بندی و مقاومت فشاری و خمشی موزاییک پلیمری

ضد یخ بتن

ضد یخ بتن مایع اسکیمو ESKIMO

زودگیر بتن بدون کلر

دیرگیر بتن

دیرگیر بتن لیکو LICO

افزایش زمان گیرش بتن در هوای گرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چت واتساپ | مشاوره و خرید افزودنی بتن
چت در واتساپ
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم