انواع بتن اکسپوز؛ دسته‌بندی بتن اکسپوز بر اساس کاربرد و ظاهر + بررسی روش‌های ساخت

انواع بتن اکسپوز

در این مقاله پس از معرفی  انواع بتن اکسپوز به دسته بندی‌های مختلف این بتن پرطرفدار می‌پردازیم. ابتدا روش ساخت بتن اکسپوز به صورت در جا و پیش ساخته بررسی می‌شود. سپس به تقسیم بندی ظاهر بتن اکسپوز از لحاظ رنگ و طرح‌های مختلف پرداخته می‌شود. در نهایت نیز مواردی از کاربردهای عمده بتن اکسپوز را توضیح خواهیم داد.

بتن اکسپوز را بر اساس روش ساخت به دو گروه در جا و پیش ساخته تقسیم بندی می‌کنند. یک دسته بندی هم برای بتن معماری شکل و ظاهر آن است. موارد زیادی در مورد اقسام رنگ و طرح بتن اکسپوز وجود دارد. هدف از ساخت بتن اکسپوز استفاده از آن است. پس یکی از موارد مجزا کردن انواع بتن اکسپوز نوع کاربرد متفاوت آن است.

روش ساخت انواع بتن اکسپوز

ساخت بتن اکسپوز همانند ساخت سایر بتن‌ها روش‌های مختلفی دارد. عمده تفاوت نحوه ساخت در اجرای بتن است. یعنی با مصالح یسکان و طرح اختلاط ثابت امکان تغییر در نحوه ساخت، قالب گیری، ویبره و پیش ساخته بودن وجود دارد.

تالار شهر بوستون متشکل از بتن اکسپوز پیش ساخته و درجا
تالار شهر بوستون متشکل از بتن اکسپوز پیش ساخته و درجا

بتن اکسپوز درجا

در مکان‌های عظیم همچون سالن اجتماعات بزرگ، آرامگاه‌های معصومین و شهدا یا ورزشگاه و سایر مکان‌هایی که در معرض دید همگان است؛ از یک لایه بتن نما برای ایجاد ظاهر زیبا استفاده می‌شود. برای بهره بردن از این روش نیاز به قالب بندی مناسب و طرح اختلاط دقیق دارد. روغن قالب یکی از افزودنی‌های بسیار مفید در این روش است.

نمونه قابل درک بتن اکسپوز در جا بسیار زیاد است. حرم مطهر حضرت معصومه (س) و امام رضا (ع) یا محوطه و سالن انتظار فرودگاه‌ها و پارکینگ‌های طبقاتی و حتی نمای بسیاری از ساختمان‌ها جزو مکان‌هایی است که استفاده از بتن اکپسوز در جا جلوه ویژه‌ای در کاربری این مناطق ایجاد کرده است.

بیشتر بخوانید: بتن اکسپوز یا بتن نما: روش تولید بتن اکسپوز +طرح اختلاط، مزایا و کاربرد

یک نمونه بتن اکسپوز درجا (فرودگاه بین المللی بمبئی هندوستان)
یک نمونه بتن اکسپوز درجا (فرودگاه بین المللی بمبئی هندوستان)

انواع بتن اکسپوز پیش ساخته

بتن اکسوز اگر در کارگاه ساخته شده و همان‌جا عمل آوری و خشک شود، پیش ساخته نام دارد. در این روش باید در هنگام خرید قطعات به استاندارد بودن و معتبر بودن شرکت سازنده قطعات بسیار دقت شود. اکیپ اجرایی نصب قطعات بتن اکسپوز باید از مهارت بالایی برخوردار باشند.

بیشتر سمنت پلاست‌ها و کفپوش بتنی و برخی از نماپوش‌های بتنی مثل تایل بتنی جزو قطعات بتن اکسپوز پیش ساخته هستند.

بتن اکسپوز پرسی

نام این روش برگرفته از دستگاه پرس کننده بتن است. جدول‌های پرسی و کفپوش‌های پرسی با این روش ساخته شده و مقاومت و دوام بسیار بالایی در برابر بارگذاری و شرایط جوی مخرب خواهند داشت. این نوع از قطعات پیش ساخته قابلیت خشکه چینی دارند.

مخلوط بتنی آماده شده برای ساخت این قطعات باید اسلامپ بسیار کم و در حد صفر داشته باشند. در این روش ابتدا یک مخلوط سیمانی با قوام بالا تهیه شده و در قالب ریخته می‌شود. سپس یک جک نیروی لازم را برای متراکم کردن و شکل گیری نیروی زیادی را وارد می‌کند.

بیشتر بخوانید  بتن پر مقاومت(HSC): طرح اختلاط، روش تولید و خواص و کاربرد آن

این نیرو با سرعت کمی پیوسته افزایش می‌یابد. در انواع بتن اکسپوز پس از شکل گیری و قالب گیری نیرو برداشته شده و قطعه ساخته شده با احتیاط از قالب جدا می‌شود. موضوع اصلی در این روش رسیدن به حد تراکم مورد نظر و سپس جدا کردن با احتیاط از قالب است. استفاده از روغن قالب اطمینان این روش را بسیار بالا خواهد برد.

مراحل ساخت بتن اکسپوز پرسی
مراحل ساخت بتن اکسپوز پرسی

بتن اکسپوز ویبره‌ای

قطعات سمنت پلاست را با این دستگاه تولید می‌کنند. بتن مورد استفاده در این روش باید روان باشد. استفاده از ابر روان کننده کربوکسیلاتی رامکا برای این روش کار فوق العاده عمل می‌کند. محصولات رزیکس و یونیکس شرکت رامکا بتنی با روانی بالا تولید کرده و ساخت بتن اکسپوز بسیار با کیفیت خواهد بود. این مواد را معمولا در قالب پی وی سی PVC ریخته و اجرا می‌کنند.

قطعات بتنی نیوجرسی که برای جدا کردن مناطق و در بین راه‌ها برای متمایز کردن لاین‌ها استفاده می‌شود، هم با این روش و توسط ویبره کردن و با قالب سیلیکونی و پی وی سی ساخته می‌شود.

استفاده از دستگاه میز ویبره برای ساخت بتن اکسپوز
استفاده از دستگاه میز ویبره برای ساخت بتن اکسپوز

انواع بتن اکسپوز از نظر ظاهری

بتن اکسپوز همان بتن نما است. پس این بتن ظاهر زیبا باید داشته باشد. در کنار زیبایی هدف اصلی بتن حفظ ساختار کلی یک سازه است. پس این بتن باید از دوام بالایی برخوردار باشد. قدرت این بتن در برابر سایر عوامل مخرب به قدری باید زیاد باشد که به راحتی آسیب نبیند. اندکی خرابی و شکستگی یا شوره زدگی ظاهر کل ساختمان را از بین خواهد برد. معمولا بتن اکسپوز از لحاظ شکل و طرح و یا رنگ دسته بندی می‌شود.

واش بتن

واش بتن را با شستن ریزدانه سطح بتن می‌سازند. روند ساخت و اجرا همانند سایر بتن‌های اکسپوز است. در نهایت قبل از خشک شدن بتن سطح سیمانی بتن را با آب فشار قوی یا سایر روش‌های موجود جدا کرده تا سنگدانه درشت بتن نمایان شود. اصطلاح این شکل از بتن شن نما شدن است.

بتن اکسپوز رنگی

اضافه کردن رنگدانه در بتن برای ساخت بتن اکسپوز دو حالت دارد. اول ساخت بتن رنگی با ظاهر رنگ‌های تیره است. مثلا سبز لجنی و قرمز جگری که ساخت آن به روش معمولی و با سیمان سیاه و ترکیب رنگدانه است. ولی در حالت دوم نیاز به بتن با رنگ روشن است. در این صورت باید در طرح اختلاط نوع سیمان را به سیمان سفید تغییر داد. مثلا پیست دوچرخه سواری را با استفاده ازسیمان سفید و رنگ‌های روشن می‌سازند.

بتن اکسپوز صیقلی

بتن اکسپوز صیقلی نیاز به قالب مناسب دارد. سطح صاف قالب در این روش بسیار اهمیت دارد. معمولا قالب‌های PVC و ABS صیقلی هستند. خود بتن نیز باید دانه بندی خوبی داشته باشد. استفاده از ریزدانه بیشتر در بتن سطح آن را صاف‌تر خواهد کرد.

روش دیگر برای ساخت بتن اکسپوز صیقلی براش زدن و ساب زدن است. دستگاه‌های ساب زدن قابلیت صیقلی کردن بتن پس از اجرا در محل را هم دارند. ولی برخی از آن‌ها مثل موزاییک در کارخانه تولیدی ساب زده شده و به بازار عرضه می‌شوند.

بیشتر بخوانید  بتن بدون جمع شدگی چیست؟ طرح اختلاط، خواص و کاربردهای بتن بدون ترک خوردگی

بتن اکسپوز طرح چوب

برای طرح دار کردن بتن استفاده از قالب شکل دار بهترین روش است. مثلا استفاده از قالب چوبی برای ساخت بتن اکسپوز طرح چوب بسیار عالی است.

یک نمونه بتن اکسپوز طرح چوب
یک نمونه بتن اکسپوز طرح چوب

بتن اکسپوز طرح پارچه

بتن اکسپوز طرح پارچه را در قالب طرح دار ریخته تا ظاهر آن شبیه یک پارچه شود. سلامت قالب و روغن کاری برای جدا کردن راحت و ساخت بتن با کیفیت از الزامات این روش است.

بیشتر بخوانید: جدول طرح اختلاط بتن کفسازی + راهنمای انتخاب مصالح و افزودنی ها و مشخصات

بتن اکسپوز طرح پارچه
بتن اکسپوز طرح پارچه

بتن اکسپوز طرح کاشی

تقریبا روش ساخت بتن اکسپوز طرح کاشی شبیه روش ساخت بتن صیقلی است. یک تفاوت عمده این قطعات ضخامت نازک و ابعاد کوچک آن است.

انواع بتن اکسپوز از لحاظ کاربرد

در ادامه بررسی انواع بتن اکسپوز باید گفت بتن اکسپوز برای ساخت نمای یک ساختمان به کار می‌رود. این نما در هر قسمتی اعم از کف و دیواره و سقف امکان اجرا دارد. پس علاوه بر ظاهر زیبا باید برخی خصوصیات توسط بتن اکسپوز برآورده شود. حفظ این زیبایی و کیفیت بتن در طول زمان بهره برداری از پروژه یکی از مباحث مهم در این نوع بتن است.

بتن اکسپوز نمای داخلی

برای استفاده از بتن در نمای داخلی ساختمان نیاز به طرح زنده داریم. در معماری ساختمان یکی از راه‌های جان بخشیدن به ساختمان استفاده از گچ است. ترکیب گچ در مخلوط بتنی روش مناسبی برای این کار است. در این روش آب بندی بتن اهمیت چندانی ندارد.

معمولا برای ایجاد ظرافت در بتن نمای داخلی از روش ویبره برای ساخت استفاده می‌شود. این بتن علاوه بر ظاهر زیبا خواص دیگری هم دارد. عایق بودن این سیستم یکی از مزایای دیگر دیوارهای بتنی بوده که در ساختمان سازی به این موضوع پرداخته می‌شود. در صورت استفاده از سیستم پیش ساخته بتن اکسپوز این قطعات باید تا عمق ۳۸ میلی‌متر در یکدیگر نفوذ کرده و درگیر شوند. معمولا عمق شیار و بیرون زدگی هر قطعه را ۲۰ میلی‌متر در نظر می‌گیرند. در قطعات دارای ناحیه اتصال یا همان چفت و بست مساحت ناحیه دارای ضخامت کمتر باید زیر ۲۰% کل پنل باشد.

بتن اکسپوز نمای خارجی

این بتن به دلیل قرار گرفتن در برابر عوامل مخرب محیطی باید در برابر شرایط مخرب مقاومت داشته باشند. استفاده از ژل میکروسیلیس و الیاف پلی پروپیلن برای ساخت این بتن بسیار مفید است. پیشرفت علوم شیمی ساختمانی به پیشرفت زیاد بتن اکسپوز کمک شایانی کرده است.

برای جذاب کردن بیشتر بتن اکسپوز ترکیب کردن با نمای آجری و چوبی یا شیشه‌ای روش مناسب و پرکاربردی است. با توجه به نوین بودن این روش نما کردن گستردگی آن بسیار زیاد است. قابلیت نصب قطعات بتن نما روی قسمت قدیمی هم در کاهش زمان و هزینه موثر خواهد بود.

انواع بتن اکسپوز کف

در بررسی انواع بتن اکسپوز باید در نظر داشت که مقاومت سایشی بتن اکسپوز کف باید زیاد باشد. تحمل بار ترافیکی این بتن توسط الیاف بسیار افزایش می‌یابد. ترکیبات مکمل مثل ژل میکروسیلیس در بتن اکسپوز کف بسیار مناسب است. این مواد تراکم بتن را افزایش می‌دهند. پس در برابر نشت مایعات مقاوم خواهند شد.

استانداردهای بتن اکسپوز کف همچون ACI 303R-12 در برابر ایمنی توصیه کرده در مکان تردد از نوع صیقلی استفاده نشود. در هنگام ساخت این نوع بتن بهتر است قالب بندی به گونه‌ای صورت پذیرد که قطعات در ابعاد خیلی بزرگ ایجاد نشوند. کنترل خزش و جلوگیری از جمع شدگی یکی از دلایل در نظر گرفتن این محدودیت است. دلیل دیگر این موضوع تغییر شکل در اثر وزن زیاد یک قطعه بوده که استفاده از الیاف تا حدود زیادی از این پدیده جلوگیری می‌کند.

بیشتر بخوانید  بتن پلیمری چیست؟ طرح اختلاط، روش ساخت، کاربرد انواع بتن حاوی پلیمر و بتن لاتکسی

برای ترمیم بتن کف لازم است چسبندگی بین بتن جدید و سطح قبلی تامین شود. استفاده از چسب بتن در ترمیم این گونه بتن‌ها بسیار به دوام آن کمک خواهد کرد. ضخامت بتن اکسپوز استفاده شده در کف بین ۲ تا ۵ سانتی‌متر است. البته در زیر لایه اکسپوز امکان اجرای یک لایه بتن مگر یا حتی بتن سازه‌ای وجود دارد.

بتن اکسپوز آب بند

برای ساخت بتن اکسپوز آب بند نیاز به یک ماده اولیه با چسبندگی زیاد است. مخلوط سیمانی آب بند پس از خشک شدن باید تراکم زیادی داشته باشد. ساختن بتن اکسپوز آب بند با افزودنی‌های بتن مثل روان کننده‌ها و ژل میکروسیلیس و چسب بتن امری آسان است. یکی از شرایط دشوار در زمینه بتن آب بند کنترل درز قطعات و قالب است. این ناحیه اتصال نیاز به اجرای دقیق و استفاده از مصالح با کیفیت دارد. در غیر این صورت بتن آب بندی خود را از دست می‌دهد.

اکسسوری‌های بتنی

استفاده از وسایل تزیینی بتنی اخیرا رواج پیدا کرده است. وسایلی همانند لوازم التحریر و وسایل آشپزخانه یا مجسمه جزو این موارد است. زیبایی و دوام این وسایل دلیل استفاده از این قبیل مواد در محیط زندگی انسان است.

بشقاب و سینی بتنی ساخته شده با تکنولوژی بتن اکسپوز
بشقاب و سینی بتنی ساخته شده با تکنولوژی بتن اکسپوز

گلدان بتنی

گلدان بتنی همیشه در معرض رطوبت قرار دارد. شرط اصلی بتن مورد استفاده در این روش ضد آب و رطوبت جسم بتن بودن است. گلدان معمولا در محیطی که قابلیت کاشت گل در زمین نباشد، کاربرد دارد. پس استفاده از گلدان نباید سبب نشت آب از دیواره آن شود. تنها محل خروج آب همان سوراخ زیر گلدان است.

گلدان بتنی ساخته شده با بتن اکسپوز
گلدان بتنی ساخته شده با بتن اکسپوز

مبلمان بتنی

ساخت مبلمان بتنی برای پارک و محل گذر به دلیل زیبایی و سازگاری با محیط اطراف بسیار رواج دارد. این قطعات پیش ساخته برای استفاده و استراحت موقت در مسیر قرار داده می‌شوند.

مبلمان بتنی ساخته شده با بتن اکسپوز ( واش بتن)
مبلمان بتنی ساخته شده با بتن اکسپوز ( واش بتن)

جدول و نیوجرسی انواع بتن اکسپوز

ساخت جدول و نیوجرسی با روش تراکمی و فشاری امکان پذیر است. برای ساخت این قطعات باید بتن ظاهری زیبا داشته و دوام این بتن در برابر عوامل محیطی و به خصوص یخبندان زیاد باشد. دو روش اصلی برای تراکم بتن به صورت خشک و یا تر وجود دارد.

جدول و نیوجرسی بتنی در ابعاد کوچک و بزرگ بیشتر به عنوان هدایت کننده و جدا کننده استفاده می‌شوند. نفوذ ناپذیری و مقاومت در برابر ضربه جزو شرایط اصلی این قطعات است. جدوال باید آب بند هم باشند.

نیوجرسی بتنی ساخته شده با بتن اکسپوز
نیوجرسی بتنی ساخته شده با بتن اکسپوز

پله‌ی بتنی اکسپوز

پله بتنی اکسپوز پیش ساخته
پله بتنی اکسپوز پیش ساخته

نحوه ساخت پله بتنی اکسپوز به صورت در جا و یا پیش ساخته است. در ساخت پله بتنی استحکام بسیار مهم است. این قطعات نباید در اثر ضربه آسیب دیده و یا لب پر شوند. پله برای تردد باید مکان ایمنی باشد. پس صیقلی و لیز بودن سطح پله بسیار خطرناک است.

رزین سنگ مصنوعی

رزین سنگ مصنوعی یونیکس UNIX

افزایش حالت خمیری زمان و کارایی ملات سنگ مصنوعی

فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن دراگون DRAGON

افزایش روانی و مقاومت بتن در هوای گرم

فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن پایتون PYTHON

افزایش روانی بتن در محل بتن ریزی، ویژه لوله پمپاژ طولانی

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن کوانتوم QUANTUM

کاهنده آب بسیار پر قدرت، ویژه آب به سیمان بسیار پایین

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن زنون XENON

ویژه تولید بتن در بچینگ در فصل زمستان، با حفظ اسلامپ مناسب

ضد یخ بتن

ضد یخ ملات مایع آلپاین ALPINE

زود گیر کننده‌ ملات، دارای کلر

حباب هوا ساز بتن

حباب هوا ساز بتن هیرو HERO

افزایش کارایی و دوام در برابر سیکل ذوب و یخبندان

رزین سنگ مصنوعی

رزین سنگ مصنوعی رزیکس RESIX

افزایش آب بندی و مقاومت فشاری و خمشی موزاییک پلیمری

ضد یخ بتن

ضد یخ بتن مایع اسکیمو ESKIMO

زودگیر بتن بدون کلر

دیرگیر بتن

دیرگیر بتن لیکو LICO

افزایش زمان گیرش بتن در هوای گرم

افزودنی بتن

دیرگیر پمپ بتن پامپر PUMPER

ویژه جابجایی پمپ در هوای گرم

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن رادون RADON

حفظ اسلامپ طولانی، ویژه بچینگ و بتن‌ریزی در هوای گرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonخرید و مشاوره افزودنی های بتن
پیام در واتساپ
به کمک نیاز دارید؟
سلام
چطور میتونم کمکتون کنم؟