بتن اکسپوز یا بتن نما: روش تولید بتن اکسپوز +طرح اختلاط، مزایا و کاربرد

بتن اکسپوز

هدف ما آشنایی با بتن اکسپوز است. بتنی که برای نما و ظاهر زیبای یک سازه به کار می‌رود. کاربرد این نوع از بتن بیشتر در طراحی معماری و نه سازه‌ای است. یعنی نمای یک ساختمان را با این بتن شکیل می‌کنند. از این سیستم در کف و دیواره‌ها نیز استفاده می‌شود. قابلیت اجرا با ملات و پیچ را دارند. مصالح بتن اکسپوز همانند یک بتن معمولی بوده که در طرح اختلاط کم کردن آب بتن و جایگزینی روان کننده‌ها را داریم. در مورد روش ساخت این قطعات زیبا و مزایای آن نیز مواردی توضیح داده خواهد شد. در این مقاله عمده سوالات و ابهامات ذهن شما در مورد بتن اکسپوز برطرف خواهد شد.

بتن اکسپوز، بتن نما یا بتن معماری

بتن نما معمولا به صورت پیش ساخته تولید شده و به مصرف می‌رسد. معماران به دلیل امکان اجرای رنگ‌ها و طرح‌های مختلف روی این جسم بسیار به بتن اکسپوز علاقه مند هستند. این سیستم به خصوص در پروژه‌های بزرگ و مکانی که نیاز به یک نمای یکپارچه باشد، بسیار مناسب است.

یک نمونه بتن اکسپوز اجرا شده در حرم شهدای گمنام شهر قم
یک نمونه بتن اکسپوز اجرا شده در حرم شهدای گمنام شهر قم

برای مثال با توجه دقیق به برخی سازه‌های عظیم مثل یک پل متوجه می‌شوید که نمای اکثر این سازه‌های عظیم بتن بوده که با قالب بندی یا رنگ خاصی تزیین شده اند. پس این روش هزینه نمای ساختمان را به طرز چشم گیری پایین خواهد آورد. این روش برای نمای داخلی ساختمان نیز به کار می‌رود.

شرط استفاده از بتن در نمای خارجی مقاومت بالا و نفوذ ناپذیری است. این موضوع بتن را در برابر شرایط بد آب و هوایی و باران یا یخ زدن ایمن خواهد کرد. ساختار خود بتن با مصالح معمولی در برابر این عوامل مخرب ضعیف است. پس برای رسیدن به مقاومت بالا نیاز به مواد افزودنی بتن هم است.

بتن اکسپوز هم مثل سایر مخلوط‌های سیمانی مشکلاتی مثل انقباض و جمع شدگی و خزش دارد. مثلا اگر در سازه نشست و تغییر شکلی پدید آید این موضوع به شدت در بتن اکسپوز نمایان خواهد شد. به همین دلیل ساخت بتن طبق استاندارد ASTM C157 در این روش بسیار مهم است. استفاده از افزودنی بتن برای رفع نواقص ذکر شده مناسب خواهد بود.

روان کننده‌های بتن یکی از مواد بسیار مهم در ایجاد تراکم و تولید یک بتن غیر قابل نفوذ هستند. موادی مثل چسب بتن و الیاف پلی پروپیلن برای تامین چسبندگی بین اجزا استفاده می‌شود.

فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن دراگون DRAGON

افزایش روانی و مقاومت بتن در هوای گرم

فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن پایتون PYTHON

افزایش روانی بتن در محل بتن ریزی، ویژه لوله پمپاژ طولانی

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن کوانتوم QUANTUM

کاهنده آب بسیار پر قدرت، ویژه آب به سیمان بسیار پایین

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن زنون XENON

ویژه تولید بتن در بچینگ در فصل زمستان، با حفظ اسلامپ مناسب

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن رادون RADON

حفظ اسلامپ طولانی، ویژه بچینگ و بتن‌ریزی در هوای گرم

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن پالادیوم PALLADIUM

پر قدرت برای روان کردن بتن هنگام تخلیه در محل پروژه

روان کننده بتن

روان کننده بتن رلیکس RELIX

افزایش روانی بتن در محل بتن ریزی، ویژه لوله پمپاژ طولانی

روان کننده بتن

روان کننده بتن فانتوم PHANTOM

افزایش روانی و مقاومت بتن در هوای گرم

در قطعات بتنی به دلیل ظرافت، گوشه‌ها در معرض تخریب و ترک خوردن هستند. چسب بتن با تقویت قدرت یکپارچگی دوام بتن را در بلند مدت حفظ می‌کند. پوزولان‌ها برای مسدود کردن منافذ بتن مناسب هستند. معمولا برای استفاده از این مواد ژل میکروسیلیس توصیه می‌شود.

کاربرد بتن اکسپوز

بتن اکسپوز را به صورتی اجرا خواهند کرد، که در نما مصالح دیگری روی آن را نمی‌پوشاند. در استفاده از بتن اکسپوز محدودیت رنگ وجود ندارد. برای این موضوع از رنگ‌های پوششی و عایق کننده روی سطح بتن استفاده خواهد شد. البته از پودر رنگ‌های قابل استفاده در بتن تازه هم استفاده می‌شود.

در فضاهای اجتماعی استفاده از این بتن رواج دارد. مسیرهای تردد پیاده را با استفاده از این نوع بتن تزیین می‌کنند. برای ساخت کفسازی بتن که تردد روی آن زیاد است باید از یک جسم بادوام استفاده شود. استفاده از قطعات بتنی پیش ساخته علاوه بر کاهش هزینه سرعت کار را هم بالا می‌برد.

در محوطه سازی پارک‌ها و مکان‌های تفریحی استفاده از بتن با ظاهر زیبا مکمل فضای طبیعی اطراف خود خواهد بود. مثلا ساخت المان‌های شهری مثل صندلی یا نشیمنگاه با استفاده از این نوع بتن بسیار زیبا بوده و دوام طولانی هم دارد. ترکیب بتن با سایر اجزای طبیعی مثل خاک و درخت بسیار زیباست.

در راه‌های ارتباطی استفاده از این بتن برای پوشش قطعات بتنی موجود یک روش برای جذاب کردن محوطه است. در صورت استفاده از بتن در راه مواصلاتی باید موضوعات مهمی مثل جنس زمین زیر راه و زهکشی و عوامل جوی به دقت بررسی شود. بتن در برابر عوامل محیطی نسبتا ضعیف بوده و برای جبران نواقص بتن از افزودنی‌های مکمل بتن استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید  بتن خود تراکم چیست؟ SCC چگونه خود به خود متراکم و مسطح می شود؟

با طراحی مناسب از این بتن به عنوان یک عضو سازه‌ای هم استفاده می‌شود. البته طراحی این نوع نیاز به رعایت موارد بسیاری از جمله مسلح کردن با الیاف پلی پروپیلن و استفاده از ژل میکروسیلیس دارد.

الیاف بتن

الیاف پلی پروپیلن POLYPROPYLENE

ویژه استفاده در انواع بتن الیافی

ژل میکروسیلیس

سوپر ژل میکروسیلیس پرو PRO

الیافی و بدون الیاف | آب بندی و دوام بتن

ژل میکروسیلیس

پاور ژل میکروسیلیس اولترا ULTRA

الیافی و بدون الیاف | آب بندی و دوام بتن

ژل میکروسیلیس

مکمل بتن پلاس PLUS

بهبود رئولوژی و خواص آب بندی و دوامی بتن

ژل میکروسیلیس

دوغاب میکروسیلیس میکرو MICRO

ساخت بتن آب بند و با دوام
ساخت کفسازی محوطه با استفاده از بتن اکسپوز
ساخت کفسازی محوطه با استفاده از بتن اکسپوز

بتن اکسپوز کف

بتن اکسپوز به دلیل مقاومت و دوام بسیار زیاد و سطح غیر لغزنده بسیار در کف استفاده می‌شود. به همین دلیل خیلی از مکان‌هایی که هر روزه می‌بینید، از بتن اکسپوز در کفسازی استفاده شده است. بتنی که در کف استفاده می‌شود باید در برابر رطوبت و نفوذ مایعات ایمن باشد. به دلیل تراکم بالای این بتن قابلیت استفاده در کف هم برای بتن اکسپوز وجود دارد.

بتن اکسپوز کف معمولا قطعه‌ای تولید می‌شود. پس بحث دیگری در مورد اتصال قطعات مطرح خواهد شد. اگر قطعات به صورت پیچی باشد. در مورد سوراخ زدن بتن به استاندارد بودن دستگاه سوراخ زن و رعایت حدود مطرح شده در استاندارد ACI باید دقت کرد.

قدرت کافی و آب بند بودن خود مواد درز گیر هم باید در نظر گرفته شود. اندازه این قطعات قابل تغییر بوده و بنا بر نیاز مشتری طراحی می‌شود. این مواد جایگزین مناسبی برای آجر و سنگ و موزاییک هستند. قابلیت رنگ دادن به این قطعات وجود دارد. به دلیل ترکیب رنگ با مخلوط بتنی با گذر زمان این ظاهر رنگی فرسوده نشده و از بین نخواهد رفت.

یکی از ویژگی‌های پنل اکسپوز کف قابلیت استفاده مجدد است. این قطعات قابلیت نصب موقت در مکان را دارند. پس از اتمام بهره بری در یک زمان مشخص قابلیت تعویض و حتی جابه جایی در سایر مکان‌ها را دارند.

معمولا پنل بتن اکپسوز کف ضخامتی بین ۲ تا ۵ سانتی‌متر دارد. ضخامت لایه کفسازی و بتن مورد استفاده در لایه زیرین به دلیل تحمل بار بسیار زیاد نیاز به تامین شرایط موجود را دارد. پس لایه زیرین باید توسط مصالح مرغوب و تیم متخصص اجرا شود.

یک نمونه بتن اکسپوز اجرا شده در حیاط ساختمان مسکونی
یک نمونه بتن اکسپوز اجرا شده در حیاط ساختمان مسکونی

یکی از روش‌های مراقبت و نگهداری از کف بتنی استفاده از پوشش‌های مختلف روی آن است. از موادی مثل رزین و رنگ برای غیر قابل نفوذ کردن بتن استفاده می‌شود.

بتن اکسپوز نما خارجی و داخلی

اجرای نمای خارجی ساختمان با استفاده از بتن اکسپوز
اجرای نمای خارجی ساختمان با استفاده از بتن اکسپوز

بتن اکسپوز یکی از مخلوط های سیمانی نوین در صنعت ساختمان است. پیشرفت علم مواد و شیمی سبب توسعه بیشتر بتن و مصرف این ماده در اکثر ساخت و سازهای موجود شده است. این بتن چون در نمای ساختمان استفاده شده باید ظاهر زیبا و چشم نوازی داشته باشد. پس کیفیت سطح بتن اهمیت ویژه‌ای دارد.

این نوع بتن هم قابلیت رنگ زدن دارد و هم قابلیت رنگی کردن خود مخلوط سیمان وجود دارد. البته برای مدرن شدن نمای ساختمان پیشنهاد طراحان استفاده از رنگ اصلی بتن و اندکی تیره یا روشن کردن آن است. برای زیبایی بیشتر کار این قطعات به صورت ترکیبی با سایر مصالح مثل آجر نسوز رنگی اجرا می‌شود.

اولین بار از این نما در سال ۱۹۴۵ میلادی در امریکا و ۱۹۵۰ میلادی در بلژیک استفاده شده بود. در سال ۱۹۷۰ اولین نشریه مرتبط با بتن اکسپوز چاپ شد. این صنعت به سرعت رشد کرد و تا سال ۱۹۷۵ کارخانه تولید کننده قطعات پیش ساخته بتن اکسپوز به ۳۱ عدد رسید.

یکی از مکان‌های بسیار مهم در زمینه طراحی و نمای داخلی ساختمان واحدهای تجاری هستند. فروشگاه و واحدهای تجاری کوچک مثل مغازه‌ها هم با استفاده از این نما در جذب مشتری و دیده شدن گام بلندی را برداشته‌اند. استفاده از بتن اکسپوز در محیط داخلی به دلیل بسته بودن فضا کمتر در معرض تخریب هستند. پس امکان ساخت بتن ضعیف‌تر با هزینه بسیار کمتر نیز وجود دارد. قابلیت نصب قطعات روی نمای قبلی از ویژگی‌های این بتن است. پس محدودیتی در اجرای این روش در کلیه مکان‌ها وجود نخواهد داشت.

تایل بتن اکسپوز در دیوار

اجرای نمای داخلی دیوار حیاط ساختمان با استفاده از تایل بتن اکسپوز
اجرای نمای داخلی دیوار حیاط ساختمان با استفاده از تایل بتن اکسپوز

استفاده از تایل بتن اکسپوز باید طبق اصول انجام شود. اگر در ساخت این قطعات دقت پایین باشد ظاهر این پنل‌ها به مرور زمان فرسوده خواهد شد. یکی از مشکلات شوره زدن این قطعات است. برای جلوگیری از این مشکل عایق بودن و آب بند کردن خود قطعات و درز بین آن‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد.

یکی از دلایل گرایش به این سیستم در ساخت دیوار عایق بودن آن است. این سیستم ضریب هدایت گرمایی بسیار کمی دارد. کاهش هزینه گرمایش و سرمایش یکی از مزایای استفاده از این نوع دیوار است. در تحقیقات صورت گرفته در کشور امارات معلوم شده که کلیه هزینه صرف شده در ساخت تایل بتن اکسپوز حدودا در ۶ سال جبران خواهد شد.

بیشتر بخوانید  بتن سبک سازه ای: طرح اختلاط، مشخصات، کاربرد و خواص

ابعاد تایل بتنی متغیر و قابل طراحی از حدود ۳۰ سانتی‌متر تا مقادیر بیشتر و در حدود ۱۵۰ سانتی‌متر هم تولید می‌شود. تنها دلیل محدودیت ابعاد بزرگ، مقاومت و تحمل خود تایل است. هر چه قطعات بزرگ شود خطر شکستن و ترک خوردن بتن زیادتر می‌شود.

یکی از موضوعات مهم در تایل بتن اکسپوز نحوه اتصال قطعات است. حداقل عمق چفت و بست در این قطعات ۳۸ میلی‌متر باید باشد. پس عمق شیار و برآمدگی در هر قطعه حداقل باید ۲۰ میلی‌متر باشد. برای این روش در یک قطعه باید حداکثر ۲۰ درصد مساحت یک عضو برای اتصال به قطعه مجاور در نظر گرفته شود.

انواع بتن اکسپوز

یک دسته بندی از نظر بافت و ساختار در مورد بتن اکسپوز مسلح و غیر مسلح بودن آن است. پنل مسلح را با استفاده از الیاف بتنی به خصوص الیاف پلی پروپیلن را خشک تولید می‌کنند.

مقاومت و دوام کافی در برابر بارهای سنگین و ضربه و شرایط آب و هوایی نامساعد ویژگی اصلی این روش ساخت است. ولی اگر روش اجرای پنل بتن اکسپوز به صورت تر یا با ملات باشد، نیازی به تقویت قطعات بتنی با الیاف نیست. هزینه تولید و ساخت نمای ساختمان با بتن غیر مسلح کمتر است.

بعضی نیز بتن اکسپوز را به دو دسته قابل اجرا در محل و پیش ساخته تقیسم بندی می‌کنند. در پروژه‌های عظیم مثل ساخت سد و پل با توجه به نیاز زیاد بتن از بتن اکسپوز اجرا شده در محل استفاده می‌شود. قالب بندی در مکان پروژه صورت گرفته و بتن ریزی در همان جا انجام خواهد شد. یکی از مواد افزودنی که در بتن اکسپوز در جا برای گیرش سریع و حفظ بتن استفاده می‌شود، افزودنی زودگیر بتن (ضد یخ بتن) است. بهترین دمای بتن ریزی بین ۱۸ تا ۲۹ درجه سانتی گراد است. اگر دما بیش از ۳۰ درجه سانتی گراد شود. سرعت واکنش هیدراسیون افزایش می‌یابد.

بررسی مکان بتن ریزی و بررسی قالب از نظر کیفیت و استحکام و روغن کاری در این روش بسیار اهمیت دارد. استفاده از ویبراتور برای خروج هوا الزامی است. در غیر این صورت امکان تخلخل در سطح بتن وجود داشته و خاصیت نمای بتن از دست می‌رود.

پس از بازکردن قالب هم بتن را تمیز کرده که متداول‌ترین روش شستن سطح بتن با آب است. کمترین سهل  انکاری و خطا در این روش نمای سازه را خراب می‌کند. قطعات پیش ساخته بتنی اکسپوز را هم به صورت خشک مثل پیچ و پرچ مکانیکی روی نوار و ریل نصب می‌کنند. در روش تر هم می‌توان از ملات و چسب برای نصب قطعات بهره برد.

یکی از انواع بتن اکسپوز واش بتن است. همانند دیگر بتن‌های اکسپوز در نمای یک ساختمان و ساخت کف استفاده می‌شود. زبری سطح این بتن زیاد است. در مواردی سطح این بتن کاملا زبر و شبیه کلوخه است. برای ساخت این بتن از شستن لایه رویی سیمان استفاده می‌کنند.

با از بین رفتن سطح سیمانی بتن سنگدانه‌های آن نمایان می‌شوند. یک روش هم استفاده از قالب مخصوص و یا خراشیدن سطح بتن نیمه سفت است.

یکی از روش‌های ساخت بتن اکسپوز تراکم است. در این روش که برای ساخت قطعات پیش ساخته مناسب است. هم قبل از خشک شدن و هم پس از خشک شدن سنگدانه‌های زینتی و رنگی را روی سطح بتن ریخته و با استفاده از سیستم فشاری و تراکم این نوع از بتن تشکیل می‌شود.

 

یک نمونه بتن اکسپوز اجرا شده در محل
یک نمونه بتن اکسپوز اجرا شده در محل

مصالح بتن اکسپوز

مصالح بتن اکسپوز تقریبا همانند بتن معمولی است. تنها تفاوت عمده این بتن وجود الیافی مثل پلی پروپیلن در ساختار این بتن است. چون زیبایی و ظاهر این بتن مدنظر است، امکان استفاده از رزین و رنگ در مخلوط سیمانی وجود دارد. اگر بتن سازه‌ای نباشد از سیمان سفید برای ایجاد بتن زیبا استفاده می‌شود.

به طور کلی مواد افزودنی موجود در بتن اکسپوز برای تقویت و ظاهر زیبا و پایدار این بتن است. مثلا روان کننده بتن برای قالب گیری مناسب و خروج هوا توسط ویبره کم است. اختلاط بیش از حد بتن حاوی روان کننده سبب جدا شدن دانه بتن خواهد شد. این موضوع بتن اکسپوز را غیر قابل استفاده خواهد کرد.

موادی هم در دسته بندی مصالح بتن اکسپوز هستند که در خمیر سیمانی استفاده نمی‌شوند. سیلر و رزین برای ایجاد یک سطح غیر قابل نفوذ روی بتن پاشیده می‌شود. در کفسازی بتنی استفاده از این مواد در مکان تردد خودرو مرسوم است.

انواع طرح قابل استفاده در بتن اکسپوز با استفاده از مصالح مختلف
انواع طرح قابل استفاده در بتن اکسپوز با استفاده از مصالح مختلف

در مورد بتن اکسپوز استانداردهایی تعیین شده است. در استاندارد ACI در شماره ۳۰۳R-12 به طور مفصل در مورد بتن معماری توضیحاتی بیان شده است. مثلا حد مجاز اندازه سنگدانه بین ۳ تا ۳۸ میلی‌متر تعیین شده است. که مقدار دقیق با توجه به ضخامت عضو معلوم خواهد شد.

طرح اختلاط و فرمول تولید بتن اکسپوز

طرح اختلاط مناسب رمز ساخت یک بتن با کیفیت است. برای هر بتن طرح اختلاط مختلفی وجود دارد. تعیین حدود مصالح مصرفی توسط طرح الزام آور نبوده و فقط یک پیشنهاد است. با توجه به شرایط هر پروژه و منطقه امکان تغییر در طرح اختلاط وجود دارد.

فرمول تولید بتن یعنی نوع و مقدار هر کدام از مصالح تعیین شود. بتن از شن و ماسه به عنوان ستون فقرات اصلی و تحمل کننده بارهای وارده و سیمان به عنوان چسباننده و آب برای روانی و واکنش شیمیایی سیمان است.

بیشتر بخوانید  بتن با کارایی زیاد: طرح اختلاط، روش ساخت و کاربردهای بتن با کارایی بالا

در برخی موارد آب به تنهایی قادر به تامین روانی نبوده و باید از مواد روان کننده بتن استفاده کرد. در بتن اکسپوز هم موادی مثل ابر روان کننده بتن برای افزایش روانی و کاهش تخلخل و در نهایت ساخت یک بتن قوی و بدون تخلخل است. در این بتن از چسب بتن هم برای تقویت ساختار استفاده خواهد شد.

دانستن طرح اختلاط یک بتن اکسپوز زمانی اهمیت خود را نشان می‌دهد که بتن نیاز به ترمیم پیدا کند. وقتی میزان دقیق مصالح را بدانیم بتن جدید و قدیم ظاهر و رنگ یکسانی خواهد داشت. در غیر این صورت یک لکه روی سطح بتن ایجاد شده و زیبایی و معماری سازه از دست خواهد رفت.

بتن اکسپوز قابلیت تجویز یک طرح اختلاط خاص برای همه پروژه‌ها را ندارد. بهتر است در صدرت نیاز به این تکنولوژی با متخصصان و مشاوران زمینه بتن و صنایع شیمی ساختمانی رامکا ارتباط برقرار فرمایید. هر پروژه با توجه به شرایط منحصر به فرد خود نیاز به یک طرح اختلاط منعطف و قابل اجرا دارد.

یک نمونه بتن اکسپوز اجرا شده با قطعات از پیش ساخته
یک نمونه بتن اکسپوز اجرا شده با قطعات از پیش ساخته

انواع قالب‌ بتن اکسپوز

در ساخت بتن اکسپوز قالب آن بسیار در کیفیت نهایی و شکل زیبای آن موثر است. استفاده از روغن قالب برای ایجاد سطح مناسب الزامی است. خود قالب باید سالم و نو باشد. هر گونه صدمه وارد شده به قالب سطح کار بتن را خراب خواهد کرد. مهار قالب و محکم کردن قالب برای جلوگیری از به هم خوردن سطح بتن باید رعایت شود.

برای بتن اکسپوز استفاده از قالب فلزی با سطح آبکاری شده و براق بسیار مناسب است. ولی برخی قالب‌های پلاستیکی و فایبر گلس هم به عنوان قالب بندی و ایجاد طرح خاص هم وجود دارد. برای استفاده از قالب‌ها قدرت و تحمل فشار قالب الزامی است. اخیرا برای ایجاد شکل‌های خیلی پیچیده و خاص از قالب دولایه استفاده می‌شود. یک صفحه فلزی محکم در زیر کار برای تحمل نیرو وجود دارد. سطح روی این قالب از مواد پر کننده برای ایجاد طرح ویژه روی سطح بتن تشکیل شده است.

در هنگام قالب ریزی باید به تراز بودن قالب توجه کرد. اندکی کج بودن زیر قالب سبب ایجاد یک قطعه ناموزون خواهد شد. قطعاتی با حتی یک میلی‌متر کجی در نما سطح کار را خراب می‌کنند. اگر پنل به صورت خشک کار شود قطعه خراب کل زیبایی نما را از بین خواهد برد. چون قابلیت تغییر در حالت نصب وجود ندارد.

از مشکلات ساخت بتن اکسپوز خروج شیره بتن در هنگام قالب گیری است. در صورت مشکل جزیی در قالب بتن کرمو خواهد شد. قابلیت ویبره در قالب گیری و حتی استفاده از میز ویبره و سایر روش‌های هواگیری در بتن اکسپوز الزامی است. در صورت استفاده از ویبراتور میله‌ای باید قطر حداقل ۵۰ میلی‌متر استفاده شود.

روش ساخت و اجرای بتن اکسپوز

تقریبا مراحل ساخت بتن اکسپوز شبیه ساختن یک بتن معمولی است. ولی دقت و ظرافت کار در این روش شرط اصلی است. برای ساخت هر متر مربع بتن اکسپوز در جا نیاز به ۴۰ کیلوگرم بتن است. بهتر است پس از افزودن روان کننده در بتن مدت مخلوط کردن کمتر از ۵ دقیقه باشد تا بتن یکنواختی خود را از دست ندهد. برای اجرای بتن اکسپوز موارد زیر را در نظر بگیرید:

 1. تراز کردن و شاقول کردن بلوک به بتهرین شکل ممکن انجام شود.
 2. از به کار بردن قطعات معیوب و پنل شکسته یا ترک خورده جلوگیری کنید.
 3. برای اتصال قطعات به هم سطوح را تمیز کرده و شرایط مناسب را ایجاد کنید.
 4. توجه به اندازه قطعات در سازه و ترتیب چینش بسیار مهم است.

البته روش ساخت قطعات پیش ساخته در بتن اکسپوز بیشتر رواج دارد. در این روش قطعات در ابعاد اضلاع بین ۳۰ تا ۱۵۰ سانتی‌متر تولید می‌شوند. ضخامت این قطعات هم از ۱ تا ۱۵ سانتی‌متر متفاوت است.

برای ساخت بتن اکسپوز نیاز به سنگدانه مناسب داریم. دانه بندی خوب و ریز بودن سنگدانه در این بتن کیفیت آن را افزایش خواهد داد. روش عمل آوری بتن اکسپوز بسیار اهمیت دارد. عمل آوری مرطوب و استفاده از مواد افزودنی عمل آوری در این روش بسیار توصیه شده است. حفظ دمای بالای ۱۱ درجه سانتی‌گراد در این روش کیفیت نهایی بتن را بسیار بالا خواهد برد. به همان مقدار که دمای کم برای این بتن مضر است دمای زیاد هم بتن را خراب می‌کند.

برای ساخت و اجرای بتن اکسپوز توسط یک تیم مجرب موارد کلی زیر باید رعایت شود:

 1. بازدید از پروژه و تهیه نقشه نما
 2. تعیین نوع مصالح مصرفی و ابعاد لازم برای ساختن نما
 3. تهیه نقشه اجرایی
 4. برنامه زمان بندی
 5. اجرا به روش خشک یا تر و تحویل پروژه

البته نگهداری و ترمیم پروژه انجام شده هم بسیار اهمیت دارد. چون این موارد را باید متخصصان زمینه بتن اکسپوز انجام دهند. یکی از مشکلات ترمیم بتن اکسپوز دو رنگ شدن محوطه لکه گیری شده است.

مزایا و ویژگی‌های بتن اکسپوز

سطح براق بتن اکسپوز سبب استفاده از این بتن در برخی مکان‌های داخلی ساختمان شده است.

استفاده از بتن اکسپوز در نمای داخلی ساختمان
استفاده از بتن اکسپوز در نمای داخلی ساختمان

سطح بتن اکسپوز کاملا صاف و صیقلی نیست. این موضوع سبب کاربرد این بتن در کف ساختمان نیز خواهد شد. بدون استفاده از پودر رنگ قابلیت ساخت کم‌رنگ و متوسط و پررنگ را دارد. در صورت نیاز به رنگ‌های متفاوت، مخلوط تازه این ماده قابلیت رنگ پذیری دارد. سرعت اجرای این روش در مقایسه با سایر روش‌های نماکاری بسیار زیاد است.

به دلیل دوام فوق العاده بتن اکسپوز طول عمر این ماده بسیار زیاد است. قدرت این ماده در برابر نور خورشید و سایر عوامل محیطی خیلی زیاد است. یکی از مشکلات بتن جذب آب و یخ زدن در زمستان است. بتن اکسپوز با ساختاری غیر قابل نفوذ چنین مشکلی را ندارد. اگر در ساختمانی به دنبال سبک‌سازی باشیم، بتن اکسپوز به دلیل حذف مصالح اضافی نما بسیار به ما کمک خواهد کرد. وزن مخصوص بتن اکسپوز در حدود ۱۶۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است.

در سالیان اخیر از بتن اکپسوز به دلیل نفوذ پذیری کم و آب بند بودن در ساخت استخرهای آب استفاده می‌شود. مقاومت بتن اکسپوز حدود دو برابر بتن معمولی است. این موضوع یعنی طول عمر بهره برداری بیش از ۷۰ سال در شرایط عادی است. قطعات پیش ساخته بتن اکسپوز قابلیت برش دارند. پس استفاده از این بتن در تمامی مکان‌ها امکان پذیر است.

سازگاری بتن با محیط اطراف یکی از مزایای مهم این ماده است. مثلا ترکیب بتن و شیشه یا چوب در نما بسیار جذاب خواهد بود. در صورت رعایت دقیق ساخت و اجرای این بتن خاصیت عایق بودن دارد. عایق حرارتی و صوتی این نوع بتن با درزبندی مناسب تقویت خواهد شد. اخیرا بتن نما به عنوان مصالح بهینه انرژی و زیست محیطی معرفی شده است. یعنی با استفاده از این بتن در نمای ساختمان تخریب محیط زیست کمتر خواهد شد.

رزین سنگ مصنوعی

رزین سنگ مصنوعی یونیکس UNIX

افزایش حالت خمیری زمان و کارایی ملات سنگ مصنوعی

فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن دراگون DRAGON

افزایش روانی و مقاومت بتن در هوای گرم

فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن پایتون PYTHON

افزایش روانی بتن در محل بتن ریزی، ویژه لوله پمپاژ طولانی

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن کوانتوم QUANTUM

کاهنده آب بسیار پر قدرت، ویژه آب به سیمان بسیار پایین

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن زنون XENON

ویژه تولید بتن در بچینگ در فصل زمستان، با حفظ اسلامپ مناسب

ضد یخ بتن

ضد یخ ملات مایع آلپاین ALPINE

زود گیر کننده‌ ملات، دارای کلر

حباب هوا ساز بتن

حباب هوا ساز بتن هیرو HERO

افزایش کارایی و دوام در برابر سیکل ذوب و یخبندان

رزین سنگ مصنوعی

رزین سنگ مصنوعی رزیکس RESIX

افزایش آب بندی و مقاومت فشاری و خمشی موزاییک پلیمری

ضد یخ بتن

ضد یخ بتن مایع اسکیمو ESKIMO

زودگیر بتن بدون کلر

دیرگیر بتن

دیرگیر بتن لیکو LICO

افزایش زمان گیرش بتن در هوای گرم

افزودنی بتن

دیرگیر پمپ بتن پامپر PUMPER

ویژه جابجایی پمپ در هوای گرم

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن رادون RADON

حفظ اسلامپ طولانی، ویژه بچینگ و بتن‌ریزی در هوای گرم

2 دیدگاه برای “بتن اکسپوز یا بتن نما: روش تولید بتن اکسپوز +طرح اختلاط، مزایا و کاربرد

 1. مسعود خزاعی گفته:

  سلام و خدا قوت. به نظرتون تولید بتن اکسپوز الان خوبه یه شرکت سرمایه گذار ورود کنه؟ خط تولیدش چند در میاد؟ بازار داره؟ اشباع نیست؟ ممنون از لطفتون

  • محمد جواد برزگر گفته:

   بتن اکسپوز در حال حاضر بازار خوبی دارد و شرکت های بسیاری هم اکنون در حال فعالیت در این حوزه می‌باشد و برخی شرکت‌ها نیز در حال شکل گیری برای فعالیت در این حوزه هستند، قیمت خط تولید بستگی به میزان تولید و تنوع محصولات تولیدی شما دارد که حداقل از ۲۰۰ میلیون شروع می‌شود.
   اشباع بودن بازار ملاک کافی برای تصمیم گیری جهت راه اندازی خط تولید نمی باشد، برای راه اندازی یک خط تولید توصیه می کنم به دنبال خلاقیت و ایجاد ارزش افزوده در محصولات خود باشید تا بتوانید در زمینه فروش موفق عمل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonخرید و مشاوره افزودنی های بتن
پیام در واتساپ
به کمک نیاز دارید؟
سلام
چطور میتونم کمکتون کنم؟