بهترین چسب بتن: برای پروژه شما کدام مناسب است؟

بهترین چسب بتن

چسب بتن از جمله افزودنی‌های بتن است که در صنعت ساخت و ساز کاربرد زیادی دارد و معمولاً برای ترمیم و آسیب‌دیدگی‌های عمقی و سطحی استفاده می‌شود. این محصول که در چسباندن دو قطعه بتنی قدیمی و جدید و همچنین چسباندن فلز، پلاستیک، آجر، کاشی و چوب به بتن بسیار کارا و مفید است، جهت افزایش مقاومت و دوام بتن نیز به کار می‌رود. در این مقاله از بلاگ رامکا درصدد هستیم ضمن بررسی اجمالی انواع چسب بتن، بهترین چسب بتن در نما، افزایش مقاومت و حتی چسباندن قطعات مختلف به بتن را بررسی کنیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

انواع چسب بتن

چسب بتن با توجه به نوع استفاده، کاربرد، بنیان‌ شیمیایی و… انواع متفاوتی دارد، اما دو تیپ گسترده آن که در صنعت ساخت و ساز بیش از همه مورد استفاده قرار می‌گیرد، چسب بتن لاتکس و اپوکسی است؛ چسب اپوکسی افزودنی قدرتمند دوجزئی است که با نام آب‌بند کننده قدرتمند نیز شهرت دارد. این ماده که برای جلوگیری از ظهور ترک‌های بتن در محل ترک‌ها تزریق می‌شود، مقاومت بتن را به میزان زیادی افزایش می‌دهد. در برابر این نوع چسب ساختمانی، چسب‌های لاتکس هستند که باعث ایجاد انعطاف شده و مانع از طبله شدن ملات می‌شوند. این افزودنی نیز مقاومت بتن را تا حد زیادی افزایش داده و کارایی زیادی در صاف کردن سطح بتن‌های اکسپوز دارد.

استفاده از چسب لاتکس در تهیه ملات
استفاده از چسب لاتکس در تهیه ملات

همان‌طور که گفته شد هر یک از انواع چسب بتن در بعضی موارد کاربری‌های مشابه هم دارند. سؤال این‌جاست که از میان انواع چسب‌های بتن، چه چسبی می‌تواند بهترین چسب برای هر کاربری باشد؟ در ادامه این مقاله، بهترین چسب بتن را برای کاربری‌های متفاوت بیان خواهیم کرد تا به کمک آن بتوانید مناسب‌ترین چسب را برای هر سازه انتخاب کنید.

مناسب‌ترین چسب برای آب‌بندی بتن

منظور از بهترین چسب بتن برای آب‌بندی، چسبی است که در مخلوط بتن به کار رفته و با کاهش میزان خلل و فرج بتن، نفوذپذیری بتن به کار رفته در سازه را تا حد چشمگیری کاهش ‌دهد. این سری چسب‌ها معمولاً بنیان اکریلیک استایرن دارند. استفاده از این سری چسب‌ها، علاوه ‌بر اینکه می‌تواند بتن را به عایقی قوی در مقابل آب تبدیل کند، به طرز چشمگیری باعث افزایش دوام و مقاومت خمشی بتن می‌شود.

بهترین چسب برای آب‌بندی سطح (نما) بتن

چسب‌هایی که برای آب‌بندی نمای بتن، سنگ و گاهاً آجر به کار گرفته می‌شوند، معمولاً از جنس امولسیون الیاف استایرن اصلاح شده فلوراید هستند و در سطح خارجی بدنه سازه به‌ کار گرفته می‌شوند. از سری ویژگی‌های این چسب‌ها می‌توان به مواردی مانند: عایق رطوبت، مقاومت بالا در برابر خوردگی، هوازدگی و تغییرات شیمیایی، دوام بالا و… اشاره کرد. چسب‌های آب‌بندی نما، با قلم‌مو، اسپری و… روی سطح بتن، آجر یا سنگ اجرا می‌شوند و با تشکیل لایه‌ای نازک یا فیلمی شکل روی سطح، باعث نفوذناپذیری بتن یا هر متریالی که آن را پوشانده‌ است می‌شوند.

چسب‌های آب‌بند نما، مانع از رنگ‌پریدگی و تغییر ظاهر سطح نما، در اثر تابش‌های خورشید می‌شود.
چسب‌های آب‌بند نما، مانع از رنگ‌پریدگی و تغییر ظاهر سطح نما در اثر تابش‌های خورشید می‌شود.

توجه کنید این سری چسب‌ها نباید نسبت به نور حساس بوده و تغییر رنگ داشته باشند، زیرا به نمای بیرونی سازه جلوه‌ی بدی می‌دهند؛ برای مثال چسب‌های بتن پایه بوتادین استایرن با وجود خاصیت قوی آب‌بندی، با قرار گرفتن در معرض آفتاب زرد می‌شوند. به همین دلیل از این چسب‌ها در سطح خارجی بدنه یا نمای سازه استفاده نمی‌شود.

مناسب‌ترین چسب برای چسباندن بتن جدید و ترمیم بتن قدیمی

چسب بتن اپوکسی، یکی از بهترین انواع چسبی است که برای چسباندن بتن جدید روی بتن قدیمی یا ترمیم سطح بتنی قدیمی به کار گرفته می‌شود. این چسب‌ها تقریباً به تمام مصالح ساختمانی می‌چسبند و پس از عمل ‌آوری بتن ۱۰۰% جامد شده و ثبات ابعادی می‌گیرند. این چسب‌ها، در پروژه‌های ترمیم سطح بتن قدیمی با بتن جدید به عنوان چسب کاشت میلگرد عمل می‌کنند. یکی از ویژگی‌های مهم این سری چسب‌ها، وجود مواد پُرکننده در محتوای چسب است که باعث شده به راحتی در ترمیم ترک‌خوردگی‌ها یا حفرات ایجاد شده در سطح بتن از آن‌ها استفاده کرد.

عمل آوری بتن

کیورینگ بتن کاور COVER

مناسب کیورینگ بتن در هوای گرم

عمل آوری بتن

کیورینگ بتن فینیش FINISH

عمل‌آوری بتن در هوای گرم

بیشتر بخوانید: چسب بتن اپوکسی

بهترین چسب برای چسباندن چوب

یکی از محصولات پرکاربرد صنایع شیمی ساختمان، چسب بتن است که برای اتصال چوب به بتن، جهت ساخت انواع دیوراپوش‌ها، نما و… به‌ کار می‌رود. مناسب‌ترین چسب برای چسباندن چوب، بلوک چوبی تازه و سخت شده را به راحتی به بتن متصل می‌کند، بدون اینکه امکان افتادن یا عدم اتصال در آن به وجود آید. برای چسباندن بلوک چوبی به بتن، لازم است موارد ذیل را انجام دهید:

  • فاصله میان دو سطح را کم کنید: برای ایجاد چسبندگی قوی میان چوب و بتن، فاصله میان دو سطح را تا حد ممکن کم کنید تا پیوند بهتری ایجاد شود. برای کم کردن فاصله دو سطح و یکدست کردن سطح بتنی، می‌توانید از روش سنباده‌زدن استفاده کنید.
  • سطح بلوک چوبی و بتنی را تمیز کنید: پیش از استفاده از چسب بتن، سطح بلوک چوبی و بتن را تمیز کنید، به طوری که عاری از هر گونه گرد و غبار، گریس، رنگ یا… باشد. برای پاک کردن گرد و غبار می‌توانید از برس‌های ریزی مانند برس‌های نقاشی استفاده کنید.
  • چسب را روی سطح بریزید: جهت اتصال چوب به بتن، چسب را بین بلوک چوبی و بتن اضافه نمایید و دو قطعه را با فشار به هم نزدیک کنید.
  • تکیه‌گاه‌های موقت ایجاد کنید و از دو سطح مراقبت کنید: برای نگه داشتن چوب روی بتن، نیازی به ایجاد تکیه‌گاه‌های موقت نیست، اما در صورتی که بلوک چوبی از سطح بتنی سُر بخورد، لازم است تا زمان سخت شدن چسب، به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت تکیه‌گاه‌های موقت ایجاد کنید.
دیوارپوش چوبی
دیوارپوش چوبی

از آن‌جا که چوب تمایل به جذب رطوبت در هوا دارد، استفاده از چسب انعطاف‌پذیر هنگام چسباندن بلوک چوبی به بتن بسیار حائز اهمیت است. بهتر است پیش از چسباندن چوب به بتن، چوب را با محیط سازگار کنید. برای انجام این کار، می‌توانید بلوک‌های چوبی را از بسته‌بندی خارج نموده و چند روز بعد از آن‌ها استفاده کنید.

برترین چسب برای چسباندن فلز

بهترین چسب بتن برای چسباندن فلز، چسبی است که نیاز بتن را به بست‌های مکانیکی به حداقل برساند. چنین چسبی حداکثر قدرت چسبندگی را دارد. برای استفاده از چسب روی فلز، کافی است ابتدا سطح فلز را از هر نوع ماده آلاینده‌ای، مثل: روغن، گریس، قطران و کلیه موادی که جهت عدم زنگ زدن فلز به آن زده می‌شود، تمیز کنید. سپس با استفاده از کاغذ سنباده مناسب، سطح فلز را خط بیندازید تا در صورت استفاده از چسب، اتصال قوی‌تری ایجاد شود. در نهایت پس از تمیز کردن سطح سنباده خورده از براده‌های فلز، آن را به چسب بتن مناسب آغشته کرده و روی بتن بچسبانید.

در صورتی که چسب درجه کیفیت بالایی داشته باشد، فلز چسبیده شده در سطوح عمودی به سمت پایین دچار لغزندگی نمی‌شود. البته توجه داشته باشید حتی بهترین چسب بتن برای چسباندن ورقه‌های ضخیم و سنگین فلزی، نیاز به بست‌های مکانیکی مناسب دارند.

بست‌های مکانیکی جهت اتصال بهتر چسب به بتن استفاده می‌شود.
بست‌های مکانیکی جهت اتصال بهتر چسب به بتن استفاده می‌شود.

مناسب‌ترین چسب برای چسباندن پلاستیک

آنچه چسب بتن را متمایز می‌کند، میزان و قدرت چسبندگی آن در بازه زمانی طولانی و در برابر ضربه و بارهای ناگهانی است که به سطح ماده‌ی چسبیده شده به بتن خود را نشان می‌دهد. برای چسباندن پلاستیک به سطح بتن مانند چسباندن چمن مصنوعی به بتن سخت شده، استفاده از چسبی مناسب الزامی است؛ زیرا این نواحی به دلیل رفت‌وآمد، مدام تحت تنش قرار می‌گیرد. پس چسب بتن باید به‌گونه‌ای عمل کند که هیچ جابجایی در پوشش پلاستیکی ایجاد نشود.

برای استفاده از چسب بتن در این نواحی، حتماً باید سطح بتن را پیش از هر اقدامی از گرد و خاک، روغن یا هر نوع کثیفی تمیز کنید. البته بهتر است سطح پلاستیک برای افزایش سطح مقطع و استحکام پیوندهای میان پلاستیک و بتن، مانند وضعیت چسباندن فلز به بتن خراشیده شود. پس از آغشته کردن سطح بتن به چسب و چسباندن ورقه‌های پلاستیک، حتماً باید برای مدتی مشخص (طبق دستورالعمل استفاده از چسب)، سطح پلاستیک محکم روی بتن فشار داده شود.

چسب بتن

چسب بتن فلکس FLEX

افزایش‌دهنده مقاومت خمشی، کششی و فشاری بتن

چسب بتن

چسب بتن استاک STUCK

افزایش آب‌بندی و مقاومت خمشی بتن

بهترین چسب برای چسباندن کاشی و سنگ

از آن‌جا که کاشی و سنگ تخلخل بالایی دارد، در صورت استفاده از چسب بتن، این چسب‌ها به داخل منافذ کاشی و سنگ نفوذ کرده و جذب سنگ و کاشی می‌شود. برای از بین رفتن این مشکل، کافی است از دوغاب سیمان مخلوط با چسب بتن در پشت کاشی استفاده کنید. وجود دوغاب سیمان و چسب بتن باعث به حداقل رسیدن میزان جذب چسب توسط کاشی و سنگ می‌شود. البته توجه داشته باشید جهت چسباندن کاشی و سنگ، تمیز کردن سطح بتن امری الزامی است. برای ایجاد بهترین اتصال و بهترین عملکرد چسب بتن، باید با استفاده از قلم‌موی مناسب سطح بتن را از هر نوع گرد و خاکی پاک کنید.

استفاده از دوغاب سیمان مخلوط با چسب بتن در پشت کاشی
استفاده از دوغاب سیمان مخلوط با چسب بتن در پشت کاشی

باکیفیت‌ترین چسب برای چسباندن آجر

بهترین چسب بتن برای چسباندن آجر به سطح بتن، به‌ ویژه در نمای خارجی ساختمان‌ها، استفاده از چسبی است که چسبندگی اولیه‌ی بالاتری دارد. استفاده از این چسب‌ها باعث می‌شود سنگ یا سرامیک بدون نیاز به اتصالات مکانیکی در برابر نیروی گرانش مقاومت کرده و در محل خود بدون حرکت نگه‌ داشته شوند. اما در صورت نداشتن چنین چسب‌هایی، استفاده از اتصالات مکانیکی برای نگه‌داشتن سنگ، سرامیک و آجر الزامی است. ایجاد فشار کافی پس از چسباندن آجر روی بتن، به بهبود عملکرد چسب بتن کمک فراوانی می‌کند.

توجه داشته باشید در صورت استفاده از سنگ‌های سنگین یا سایر اقلام بنایی در قسمت‌های عمودی و سقف، هر قدر هم کیفیت چسب در چسبندگی اولیه در بالاترین حد قرار داشته باشد، استفاده از بست‌های مکانیکی لازم و ضروری است.

بیشتر بخوانید: انواع چسب بتن

بهترین چسب بتن برای افزایش دوام

تنها چسب‌هایی باعث افزایش دوام بتن می‌شوند که بتوانند با مسدود کردن بیشترین مقدار خلل و فرج، نفوذپذیری را به حداقل برسانند. این چسب‌ها معمولاً جزوِ افزودنی‌هایی هستند که در طرح اختلاط بتن قرار می‌گیرند. بنیان بیشتر این سری چسب‌ها اکریلیک یا بوتادین استایرن (SB) است. استفاده از این سری چسب‌ها در مخلوط بتن علاوه‌ بر افزایش دوام بتن، باعث افزایش مقاومت خمشی بتن تا ۱٫۵ برابر نیز می‌شود.

استفاده از اکریلیک یا بوتادین استایرن در بتن، باعث افزایش مقاومت خمشی بتن تا 1.5 برابر می‌شود.
استفاده از اکریلیک یا بوتادین استایرن در بتن، باعث افزایش مقاومت خمشی بتن تا ۱٫۵ برابر می‌شود.

برترین چسب برای افزایش مقاومت سایشی بتن

این سری چسب‌ها، معمولاً بر پایه‌ی بوتادین استایرن رابر (SBR) هستند. چسب‌های SBR، جزو اصلی چسب‌های الاستومری بوده و خواص پیرشوندگی و رطوبتی مناسبی دارند. بوتادین استایرن رابرها معمولاً با هدف افزایش مقاومت سایشی در بتن‌های کفسازی استفاده می‌شوند. در آیین‌نامه آوا جدولی طراحی شده که در آن به‌طور جامع درصد و روش مصرف این چسب در بتن بیان شده است.

بهترین چسب برای آب‌بندی استخر

بهترین چسب برای آب‌بندی استخر، چسب‌هایی با بنیان اکریلیک است. این چسب‌ها به دو صورت برای آب‌بندی استخر استفاده می‌شوند.

  • جداگانه روی سیمان‌کاری نهایی
  • مخلوط در ملات سیمان: در این روش برای داشتن استخری با درجه آب‌بندی بسیار بالا و قابل اطمینان، لازم است ابتدا ملات پلاسر (ملاتی که برای سیمان‌کاری نهایی استخر به کار می‌رود) را طبق دستورالعمل‌های گفته شده در بخش آب‌بندی استخر با چسب بتن مخلوط کرده، سپس سیمانکار یک لایه از این ملات را روی سطح استخر اجرا کند. پس از اجرای این لایه، نوبت به اجرای لایه‌ی مش فایبرگلاس می‌رسد. در نهایت برای داشتن بهترین عملکرد، باید لایه‌ی دیگری از ملات آب‌بند را روی مش اجرا کرد.
اجرای لایه‌ی مش فایبرگلاس میان دو لایه ملات آب‌بند
اجرای لایه‌ی مش فایبرگلاس میان دو لایه ملات آب‌بند

همان‌طور که گفته شد، هر چسب با بنیان شیمیایی خاص برای مصارف گوناگون استفاده می‌شود. ما در این مقاله به معرفی انواع بنیان شیمیایی چسب بتن جهت دستیابی به خصوصیات مورد نظر در سازه‌ی بتنی پرداختیم. برای مثال بیان شد در ساخت نمای سازه‌های بتنی، استفاده از چسب‌هایی با بنیان بوتادین استایرن رابر مناسب نیست، زیرا این چسب‌ها پس از مدتی زیر نور خورشید تغییر رنگ داده و زرد می‌شوند. بر این اساس دیدگاه متخصصین رامکا این است بهترین چسب بتن برای ارتقای دوام، افزایش مقاومت سایشی، افزایش خصوصیات آب‌بندی، نما یا برای چسباندن سطوح مختلف بتن قدیمی به بتن جدید، سنگ، کاشی، سرامیک، پلاستیک، چوب و…، چسبی است که با در نظر گرفتن پایه‌ی شیمی آن در جای خود استفاده شود. خوشحال می‌شویم با قرار دادن نظرات خود در پایین همین صفحه، ما را در ارائه مقالات باکیفیت همراهی کنید.

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن فیوژن پلاس +FUSION

افزاینده مقاومت بتن و کاهنده آب قوی در مدت کم

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن نئون پلاس +NEON

افزایش اسلامپ بتن با نسبت آب به سیمان پایین در کوتاه‌مدت

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن فیوژن FUSION

کاهنده سریع و قوی آب

دیرگیر بتن

دیرگیر بتن دلکو DELCO

بالا بردن زمان گیرش بتن در تابستان

ضد یخ بتن

ضد یخ ملات مایع اپکس APEX

تسریع‌کننده گیرش ملات، حاوی کلر

ضد یخ بتن

ضد یخ بتن مایع نیترو NITRO

تسریع‌کننده گیرش بتن، فاقد کلر

روان کننده بتن

روان کننده بتن ایندکس INDEX

افزایش اسلامپ بتن در پای کار، ویژه پمپاژ طولانی

روان کننده بتن

روان کننده بتن کربن CARBON

افزایش اسلامپ و مقاومت بتن در تابستان

فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن اوپال OPAL

افزایش میزان روانی بتن در لوله‌های طولانی پمپ

فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن توتال TOTAL

افزایش اسلامپ و مقاومت بتن در تابستان

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن کریپتون KRYPTON

ویژه تولید بتن با حفظ اسلامپ در زمستان

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن وانادیوم VANADIUM

تسهیل روان کردن بتن در محل پروژه

7 دیدگاه برای “بهترین چسب بتن: برای پروژه شما کدام مناسب است؟

  1. اشتراک‌ها: چسب بتن اپوکسی: چیستی، مزایا و کاربردها، مقدار و روش مصرف

  2. Vampor گفته:

    بسیار عالی . اگه بشه توضیح بیشتری راجع به استایرن بوتادین رابر بدین و اینکه از کجا میشه تهیه کرد و میزان مصرف آن چقدر هست ممنون میشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.