مقدار و روش مصرف ضد یخ بتن: راهنمای سریع استفاده

مقدار و روش مصرف ضد یخ و زودگیر بتن و ملات

بتن‌ریزی در هوای سرد، همواره با مشکل توقف واکنش هیدراتاسیون سیمان همراه است. برای جلوگیری از یخ زدن بتن، باید به سرعت در سیمان گیرش ایجاد کرد. استفاده از سیمان زودگیر، روشی معمول است، ولی در شرایط آب و هوایی سرد، حتی این سیمان نیز با آب واکنش نشان نداده و موجب عدم گیرش مخلوط سیمانی می‌شود. در این میان استفاده از ضد یخ بتن، راه چاره کارامدی است، زیرا این ماده به سرعت موجب گیرش سیمان می‌شود؛ اما سؤال این‌جاست که این ماده چگونه و چه مقدار باید با مخلوط بتن ترکیب شود؟ برای پاسخ به این سؤال، در این مقاله از بلاگ رامکا همراه ما باشید تا ضمن تبیین کلی مقدار و روش مصرف ضد یخ بتن، بهترین و باکیفیت‌ترین ضدیخ‌های بتن موجود در بازار صنایع را به شما معرفی نماییم.

روش مصرف ضد یخ بتن

ضد یخ بتن مایع یا پودر حلال در آب است که برای افزایش کارایی و بهره‌وری مناسب، در ابتدا به مصالح بتن اضافه شده یا با آب مخلوط سیمانی آمیخته شده و سپس به بتن اضافه ‌می‌شود. آنچه هنگام استفاده از این افزودنی بتن حائز اهمیت است، مخلوط شدن کامل و پخش یکنواخت آن در بتن است؛ زیرا در غیر این صورت امکان سفت شدن سریع قسمت‌های بتن در اثر عدم پخش مناسب افزودنی وجود خواهد داشت. در عصر امروز، زودگیرهای تولیدی حاوی ترکیبات روان‌ساز بتن بوده و برای رفع مشکل قوام بتن در شرایط آب و هوایی سرد به کار می‌روند و همین روان کننده‌های بتن، دلیل کاهش آب مصرفی بتن و افزایش اسلامپ بتن هستند.میزان و درصد مصرف ضد یخ و زودگیر بتن و ملات

از آن‌جا که استفاده بیش از حد این ماده، باعث گیرش آنی سیمان می‌شود، میزان مصرف ضد یخ توسط شرکت تولیدکننده به اطلاع مصرف‌کننده می‌رسد. در جدول زیر مقدار و درصد استفاده از زودگیر بر حسب عیار سیمان و دمای محیط ذکر شده است. در نظر داشته باشید اعداد ارائه شده در جدول زیر به صورت تجربی به دست آمده و امکان تفاوت آن در شرایط آب و هوایی مختلف وجود دارد.

دمای محیطعیار سیماندرصد وزنی ضد یخ
(بر حسب سیمان)
۰ تا ۵ درجه سانتی‌گراد۳۰۰۲
۰ تا ۵ درجه سانتی‌گراد۳۵۰۱٫۵
۰ تا ۵ درجه سانتی‌گراد۴۰۰۱
۵- تا ۰ درجه سانتی‌گراد۳۰۰۲٫۵
۵- تا ۰ درجه سانتی‌گراد۳۵۰۲
۵- تا ۰ درجه سانتی‌گراد۴۰۰۱٫۵
۱۰- تا ۵- درجه سانتی‌گراد۳۰۰۳٫۵
۱۰- تا ۵- درجه سانتی‌گراد۳۵۰۳
۱۰- تا ۵- درجه سانتی‌گراد۴۰۰۲
۱۵- تا ۱۰- درجه سانتی‌گراد۳۰۰۵
۱۵- تا ۱۰- درجه سانتی‌گراد۳۵۰۴
۱۵- تا ۱۰- درجه سانتی‌گراد۴۰۰۳
جدول مقدار مصرف ضد یخ بتن بر اساس دمای محیط و عیار سیمان

برای مثال در دمای ۰ درجه سانتی‌گراد و عیار سیمان ۴۰۰، به ۱% وزن سیمان و در دمای ۱۵- درجه سانتی‌گراد و عیار سیمان ۳۰۰ کیلوگرم، به حداقل ۵% وزن سیمان افزودنی ضدیخ نیاز است. در دماهای کمتر از ۱۵- درجه، هیچ‌کس مجاز به افزایش خودسرانه ضدیخ نیست و بتن‌ریزی باید تحت تدابیر شدید محیطی انجام شود.

عوامل مؤثر بر مقدار مصرف ضدیخ بتن و ملات

برای مصرف ضدیخ بتن و ملات استاندارد، محدودیت مصرف در نظر گرفته شده و شرایط محیطی و نوع بتن مصرفی، حد بالا و پایین آن را معرفی کرده است. هدف اصلی استفاده از ضدیخ، مقابله با اولین دوره یخبندان بتن با کسب مقاومت اولیه سنین پایین حداقل ۵ مگاپاسکال است.

دمای هوا، عاملی مؤثر در مصرف ضدیخ بتن
دمای هوا، عاملی مؤثر در مصرف ضدیخ بتن
  • طرح اختلاط بتن و نسبت آب به سیمان که در نهایت عیار بتن از آن حاصل می‌شود، یکی از عوامل مهم و مؤثر بر میزان مصرف ضدیخ است. میزان مصرف ضدیخ و زودگیر بتن با سیمان موجود در بتن رابطه عکس دارد.
  • کارایی مورد نیاز بتن نیز از دیگر عوامل تأثیرگذار در محدود کردن مصرف ضدیخ است، چرا که ضدیخ بتن، گیرش سیمان را تسریع کرده و سبب قوام بتن می‌شود. پس استفاده از زودگیر در چنین شرایطی اولویت دارد. 
  • مقاومت مورد نیاز بتن، اصلی‌ترین خاصیت بتن است. بنابر میزان مصرف ضدیخ، مقاومت نمونه تست شده و حداقل مقاومت لازم برای میزان مصرف زودگیر یا ضدیخ بتن به ‌دست می‌آید.

چگونه می‌توان زودگیر بتن و ملات استفاده کرد؟

برای مصرف تمام افزودنی‌های بتن، سه مرحله اضافه کردن افزودنی به مخلوط بتن وجود دارد که در ذیل به آن اشاره خواهیم کرد.کارگاه تولید بتن: در صورتی که ضدیخ در این مرحله اضافه شود، شاهد بهترین پخش این افزودنی در بتن خواهید بود. در چنین شرایطی، اثرگذاری ضدیخ از همان شروع کار بر سیمان آغاز شده و تا گیرش ابتدایی بتن ادامه خواهد داشت.
مشکلی که در این مرحله بروز می‌کند، سفت شدن و قوام زیاد بتن در کارخانه و کامیون حمل و در نهایت، محل بتن‌ریزی است. در کارخانه و کامیون حمل بتن، استهلاک به شدت بالا رفته و در محل پرداخت، بتن با دشواری مواجه خواهد شد. برای جلوگیری از چنین مشکلاتی، نیاز به روان کننده بتن احساس می‌شود.

افزودن ضدیخ بتن در کارگاه تولید (بچینگ)
افزودن ضدیخ بتن در کارگاه تولید (بچینگ)
  • در محل پروژه: در صورتی که از این روش استفاده شود، مشکل سفت شدن بتن وجود نخواهد داشت؛ ولی باید پس از اضافه کردن افزودنی، کامیون با دور تند و به اندازه کافی بچرخد تا افزودنی به صورت یکنواخت در بتن پخش شود. روش بسیار مناسب استفاده از زودگیر بتن در محل پروژه، مخلوط کردن آن با آب و سپس ریختن در کامیون حمل بتن است.
  • در محل تولید و ریدوز در محل پروژه: استفاده از این روش برای استفاده از ضدیخ بتن مرسوم نیست. روش کار به این صورت است که بخشی از ضدیخ به مصالح در محل تولید بتن اضافه شده و مابقی آن پیش از ریختن بتن به آن اضافه می‌شود.

مقدار و روش مصرف ضد یخ بتن و ملات رامکا

برای استفاده از ضدیخ بتن و ملات رامکا، بهتر است ابتدا آن را با آب رقیق کرده و سپس مصرف نمایید. افزودن این ماده حین ساخت ملات، به پخش بهتر آن کمک می‌کند. این شرکت همانند سایر تولیدکنندگان صنایع شیمی ساختمان، تأثیر ضدیخ بر بتن را بررسی کرده و نتایج آن را گزارش نموده است.

 استفاده از ضدیخ ملات رامکا در بتن سازه‌ای دارای میلگرد ممنوع است. در صورت استفاده از ضدیخ بتن و ملات، باید در پرداخت و تسطیح بتن دقت کافی به کار گرفته شود. در نظر داشته باشید در صورت ایجاد هر گونه آب‌انداختگی در بتن در شرایط آب و هوایی سرد، آب یخ زده، روی بتن پوسته شده و مقاومت خود را از دست می‌دهد. علاوه بر ضد یخ بتن، آنچه در بتن ریزی در هوای سرد اهمیت زیادی دارد، استفاده از سیمان تیپ ۳ است که گیرش آن در بازه زمانی کوتاهی اتفاق می‌افتد.

بیشتر بخوانید: انواع ضد یخ بتن

میزان و روش مصرف ضد یخ بتن اسکیمو

برای بتن‌ریزی در دمای ۱۵- درجه سانتی‌گراد، مصرف ۲ کیلوگرم در متر مکعب از این ماده، مانع از ایجاد هزینه‌های سرسام‌آور محافظت بتن در پروژه‌های بزرگ می‌شود. این ضدیخ فاقد یون کلر و مناسب سازه بتن آرمه است که با افزایش دمای بتن، مانع از یخ زدن آن می‌شود.

ضدیخ بتن اسکیمو، گیرش سیمان را تسریع کرده و با افزایش مقاومت ۳ و ۷ روزه، می‌توان قالب را زودتر از حالت عادی باز کرد. میزان مصرف ضدیخ بتن در شرایط بحرانی با عیار سیمان ۳۰۰ و دمای ۱۵- درجه سانتی‌گراد برابر ۴ کیلوگرم به ازای هر متر مکعب بتن است، ولی در شرایط نسبتاً دشوار با عیار سیمان ۴۰۰ کیلوگرم و دمای ۵- درجه سانتی‌گراد نیز به ۱ کیلوگرم در متر مکعب ضدیخ اسکیمو نیاز است.

این نکته را در نظر داشته باشید که واکنش سیمان و آب گرمازا است. بدین‌ترتیب هر چه سیمان بتن بیشتر شود، حرارت‌زایی آن افزایش یافته، خطر یخ زدن کم شده و نیاز به ضدیخ کمتری خواهد بود.

ضد یخ بتن

ضد یخ ملات مایع اپکس APEX

تسریع‌کننده گیرش ملات، حاوی کلر

ضد یخ بتن

ضد یخ بتن مایع نیترو NITRO

تسریع‌کننده گیرش بتن، فاقد کلر

ضد یخ بتن

ضد یخ ملات مایع آلپاین ALPINE

زودگیر کننده‌ ملات، دارای کلر

ضد یخ بتن

ضد یخ بتن مایع اسکیمو ESKIMO

زودگیر بتن بدون کلر

میزان و روش مصرف ضدیخ ملات آلپاین

ضد یخ ملات مایع آلپاین مخصوص ملات و مخلوط سیمانی، بدون ارتباط با فلزات است؛ به طوری که مصرف ۳ کیلوگرم به ازای ۱۰۰ کیلو سیمان مصرفی، مانع از یخ زدن ملات می‌شود. استفاده از این افزودنی بتن برای دوغاب کاشی‌کاری و سنگ کاری در هوای سرد عالی است؛ البته بهتر است سنگ نما اسکوپ نداشته باشد.

این افزودنی در سازه‌های ترمیمی نیز کاربرد مفیدی دارد؛ چنان ‌که به راحتی می‌توانید با این افزودنی به نتیجه مطلوب برسید. در کل لازم است بین ۲% تا ۵% وزن سیمان از این ماده استفاده شود. در نظر داشته باشید میزان دقیق آن، بر اساس عیار سیمان و دمای محیط و زمان گیرش تعیین می‌شود.

همان‌طور که گفته شد افزودنی ضد یخ بتن یکی از انواع افزودنی‌ها است که استفاده از آن در ساخت سازه‌های بتنی در فصل زمستان بسیار کاربردی است. برای خرید ضد یخ بتن کافی است با واحد فروش رامکا تماس بگیرید و از قیمت ضد یخ بتن اطلاع یابید. کارشناسان فروش رامکا به صورت ۲۴ ساعته پاسخگوی سؤالات شما در زمینه بتن و صنایع مربوط به آن هستند.

در این مقاله از بلاگ رامکا تلاش شد کلیه نکاتی که لازم است درباره مقدار و روش مصرف ضد یخ بتن بدانید، در اختیار شما قرار گیرد. امیدواریم این مطلب توانسته باشد، پاسخگوی سؤالات بیشمار شما در زمینه مقدار و روش مصرف ضد یخ بتن باشد. خواهشمندیم با بیان نظرات کاربردی خود، کیفیت مقالات ما را ارتقا بخشید.


ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن فیوژن پلاس +FUSION

افزاینده مقاومت بتن و کاهنده آب قوی در مدت کم

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن نئون پلاس +NEON

افزایش اسلامپ بتن با نسبت آب به سیمان پایین در کوتاه‌مدت

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن فیوژن FUSION

کاهنده سریع و قوی آب

دیرگیر بتن

دیرگیر بتن دلکو DELCO

بالا بردن زمان گیرش بتن در تابستان

ضد یخ بتن

ضد یخ ملات مایع اپکس APEX

تسریع‌کننده گیرش ملات، حاوی کلر

ضد یخ بتن

ضد یخ بتن مایع نیترو NITRO

تسریع‌کننده گیرش بتن، فاقد کلر

روان کننده بتن

روان کننده بتن ایندکس INDEX

افزایش اسلامپ بتن در پای کار، ویژه پمپاژ طولانی

روان کننده بتن

روان کننده بتن کربن CARBON

افزایش اسلامپ و مقاومت بتن در تابستان

فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن اوپال OPAL

افزایش میزان روانی بتن در لوله‌های طولانی پمپ

فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن توتال TOTAL

افزایش اسلامپ و مقاومت بتن در تابستان

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن کریپتون KRYPTON

ویژه تولید بتن با حفظ اسلامپ در زمستان

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن وانادیوم VANADIUM

تسهیل روان کردن بتن در محل پروژه

9 دیدگاه برای “مقدار و روش مصرف ضد یخ بتن: راهنمای سریع استفاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.