راهنمای استفاده ضد یخ بتن: مقدار و روش مصرف زودگیر بتن و ملات

مقدار و روش مصرف ضد یخ و زودگیر بتن و ملات

بتن ریزی در هوای سرد زمستان همواره با مشکل توقف واکنش هیدراسیون سیمان همراه است. برای جلوگیری از یخ زدن بتن باید سریع در سیمان گیرش ایجاد کرد. استفاده از سیمان زودگیر یک روش معمول است. ولی در هوای خیلی سرد حتی این سیمان نیز با آب واکنش نداده و موجب عدم گیرش مخلوط سیمانی می‌شود. معمولا لایه رویی و گوشه بتن به دلیل عدم گیرش و مقاومت کافی یخ زده و حتی آن قسمت بتن ترک خورده و متلاشی می‌شود. در ادامه با راهنمای استفاده ضد یخ بتن با بلاگ رامکا همراه باشید.

راهنمای استفاده ضد یخ بتن

ضد یخ بتن مایع و یا پودر حلال در آب است. برای افزایش کارایی و بهره وری این ماده در ابتدا به مصالح بتن افزوده شده و یا با آب مخلوط سیمانی قاطی شده و سپس به بتن اضافه می‌شود. به هنگام استفاده از این افزودنی از مخلوط شدن کامل و پخش یکنواخت آن باید اطمینان حاصل کرد. و گرنه امکان سفت شدن سریع قسمت‌های بتن در اثر عدم پخش وجود دارد.

جدیدا زودگیرهای تولیدی دارای ترکیبات روان‌ساز بتن برای رفع مشکل قوام بتن در اثر استفاده از زودگیرها هستند. همین روان کننده بتن دلیل کاهش آب مصرفی بتن و افزایش اسلامپ بتن است. بتن کم آب دارای دوام بالا و مقاومت بیش‌تر است. بتنی که با این مواد ساخته می‌شود، نیاز به عمل‌آوری و مراقبت ویژه دارد. اول اینکه بتن آب کم دارد و واکنش هیدراسیون سیمان با مشکل مواجه می‌شود. دوم چون در هوای سرد معمولا از این افزودنی استفاده خواهد شد؛ امکان رساندن رطوبت زیاد به دلیل یخ زدن وجود ندارد.

مقدار و درصد مصرف ضد یخ و زودگیر بتن و ملات

در ادامه راهنمای استفاده ضد یخ بتن باید گفت میزان مصرف ضدیخ بتن توسط شرکت تولیدکننده به اطلاع مصرف کننده می‌رسد. در یک شرایط معلوم نتایج مورد نیاز ضدیخ در جدول زیر ارائه شده است. اعداد زیر به صورت تجربی به دست آمده و امکان تفاوت آن در هر پروژه خاص و شرایط آب و هوایی وجود دارد.

بیشتر بخوانید  روش مصرف و میزان مصرف فوق روان کننده بتن در بتن
دمای محیط(درجه سانتی گراد) عیار سیمان درصد وزنی ضدیخ
 

۰ تا ۵

۳۰۰ ۲%
۳۵۰ ۱٫۵%
۴۰۰ ۱%
 

۵- تا ۰

۳۰۰ ۲٫۵%
۳۵۰ ۲%
۴۰۰ ۱٫۵%
 

۱۰- تا ۵-

۳۰۰ ۳٫۵%
۳۵۰ ۳%
۴۰۰ ۲%
 

۱۵- تا ۱۰-

۳۰۰ ۵%
۳۵۰ ۴%
۴۰۰ ۳%

مثلا در دمای صفر درجه سانتی گراد و عیار سیمان ۴۰۰ نهایتا به ۱% وزن سیمان و در دمای منفی ۱۵ درجه سانتی‌گراد و عیار سیمان ۳۰۰ کیلوگرم به حداقل ۵% وزن سیمان افزودنی ضدیخ نیاز است. برای دماهای کم‌تر از منفی ۱۵ درجه مجاز به افزایش خودسرانه ضدیخ نمی‌باشیم و بتن ریزی باید تحت تدابیر شدید محیطی انجام شود. استفاده زیاد از ضئیخ گیرش آنی در سیمان به‌وجود می‌آورد.

استفاده از ضدیخ بتن اندکی طرح اختلاط را تغییر می‌دهد. اگر آب بتن از حالت عادی کم‌تر شود. به دلیل گرم کردن بتن برای جلوگیری از یخ زدگی باید میزان رطوبت بتن حفظ شود. استفاده از مه پاش در فضای بسته یک روش عمل آوری مناسب است.

عوامل موثر بر مقدار مصرف ضد یخ و زودگیر بتن و ملات

برای مصرف ضدیخ بتن و ملات استاندارد محدودیت مصرف در نظر گرفته و بنابر شرایط محیطی و نوع بتن مصرفی حدبالا و پایین آن را معرفی کرده است. هدف اصلی استفاده از ضدیخ مقابله با اولین دوره یخبندان بتن با کسب مقاومت اولیه سنین پایین حداقل ۵ مگاپاسکال است.

استفاده از ضدیخ کلر دار در بتنی که مجاور خاک و  آب قرار دارد؛ منع شده است. یون کلر در حضور آب فلزات را شدیدا دچار خوردگی می‌کند.

دمای هوا یک عامل موثر در مصرف ضدیخ بتن است.
دمای هوا یک عامل موثر در مصرف ضدیخ بتن است.

طرح اختلاط بتن و نسبت آب به سیمان که در نهایت عیار سیمان بتن از آن به‌دست می‌آید. یکی از عوامل مهم و موثر بر میزان مصرف ضدیخ است. میزان مصرف ضدیخ و زودگیر بتن با سیمان موجود در بتن رابطه عکس دارد.

کارایی مورد نیاز بتن یکی از عوامل موثر در محدود کردن مصرف ضدیخ است. چون ضدیخ بتن گیرش سیمان را تسریع کرده و سبب قوام بتن می‌شود. پس استفاده از روان کننده زودگیر  در این مورد اولویت دارد.

مقاومت مورد نیاز بتن اصلی ترین خاصیت بتن است. بنابر میزان مصرف ضدیخ مقاومت نمونه تست شده و حداقل مقاومت لازم برای میزان مصرف زودگیر یا ضدیخ بتن به‌دست می‌آید.

مصرف سیمان تیپ ۳ در یخبندان توصیه و سیمان پوزولانی و روباره‌ای منع شده است.

بیشتر بخوانید  راهنمای استفاده رزین سنگ مصنوعی: روش و میزان مصرف رزین سنگ مصنوعی

در ادامه راهنمای استفاده ضد یخ بتن باید گفت اگر به هر دلیلی نیاز به ترکیب دیگر افزودنی‌های بتن با ضدیخ بتن به‌وجود آمد. قبل از این کار با کارشناسان شرکت مشورت کنید. ضدیخ کلریدی بسیار فعال و در واکنش با مواد دیگر مواد مضر برای پایداری و دوام بتن تولید می‌کند.

روش مصرف ضد یخ و زودگیر بتن و ملات

برای مصرف تمامی افزودنی‌های بتن سه مرحله اضافه کردن وجود دارد:

  1. کارگاه تولید بتن: اگر ضدیخ در این مرحله اضافه شود بهترین پخش ضدیخ در بتن را شاهد خواهید بود. اثرگذاری ضدیخ از همان ابتدا بر سیمان آغاز شده و تا گیرش ابتدایی بتن ادامه دارد. ولی یک مشکل این روش سفت شدن و قوام زیاد بتن در کارخانه و کامیون حمل و در نهایت محل بتن ریزی است. در کارخانه و کامیون حمل بتن استهلاک به شدت بالا رفته و در محل پرداخت بتن با دشواری مواجه خواهد شد. برای جلوگیری از این مشکلات نیاز به روان کننده بتن احساس می‌شود. به طور کلی در مخلوط سیمانی که میزان آب آن کم انتخاب می‌شود یکی از مشکلات روانی بتن است.
افزودن ضدیخ بتن در کارگاه تولید (بچینگ)
افزودن ضدیخ بتن در کارگاه تولید (بچینگ)
  1. در محل: اگر از این روش استفاده شود. مشکل سفت شدن بتن وجود نخواهد داشت. ولی باید پس از اضافه کردن افزودنی کامیون با دورتند به اندازه کافی بچرخد تا افزودنی به طور یکنواخت در بتن پخش شود. یک راه بسیار مناسب مخلوط کردن ضدیخ با آب و سپس ریختن در کامیون حمل بتن است.
  2. در محل تولید و ریدوز در محل مصرف: این روش برای ضدیخ بتن مرسوم نیست. ولی روش کار به این صورت است که بخشی از ضدیخ به مصالح در محل تولید بتن و بقیه آن به بتن تازه قبل از ریختن اضافه خواهد شد.

میزان و روش مصرف ضد یخ  بتن و ملات رامکا

در راهنمای استفاده ضد یخ بتن نباید از قلم بیفتد که ضدیخ ملات رامکا را بهتر است، ابتدا با آب رقیق کرده و سپس مصرف نمود. اضافه کردن این ماده در حین ساخت ملات به پخش بهتر آن کمک می‌کند. این شرکت همانند دیگر تولیدکنندگان توسط متخصصان اثر ضدیخ را روی بتن بررسی و نتایج آن را گزارش کرده است. میزان و روش مصرف هم روی هر بسته بندی افزودنی بتن به طور مجزا درج شده است.

استفاده از ضدیخ ملات رامکا در بتن سازه دارای میلگرد ممنوع است. در صورت استفاده از ضدیخ بتن و ملات باید بسیار در پرداخت و تسطیح دقت شود. اگر آب انداختگی در بتن رخ دهد در هوای سرد این آب یخ زده و روی بتن پوسته شده و مقاومت خود را از دست می‌دهد. در کنار استفاده از ضدیخ بتن استفاده از سیمان تیپ ۳ که زودگیر است. برای بتن ریزی در هوای سرد کاربردی است.

بیشتر بخوانید  راهنمای مصرف روان کننده بتن و روش مصرف انواع روان کننده بتن

قبل از ریختن بتن قالب را از یخ و برف باید زدود. پاک کردن یخ و برف هم باعث ثابت ماندن دمای بتن و هم اتصال مناسب بتن و قالب خواهد شد. در صورت اشباع شدن بتن در زمان عمل‌آوری بهتر است، افزودنی حباب‌ساز به بتن اضافه شود.

میزان مصرف ضدیخ بتن اسکیمو

در ادامه راهنمای استفاده ضد یخ بتن باید گفت برای بتن ریزی در دمای منفی ۱۵ درجه سانتی‌گراد با مصرف ۲ کیلوگرم در مترمکعب بتن از هزینه‌های سرسام آور محافظت بتن در پروژه‌های بزرگ جلوگیری می‌کند.

این ضدیخ فاقد یون کلر و مناسب سازه بتن آرمه و با افزایش دمای بتن از یخ زدن آن جلوگیری می‌کند. این افزودنی گیرش سیمان را تسریع کرده و با افزایش مقاومت ۳ و ۷ روزه قالب را از حالت عادی زودتر می‌توان باز کرد.

میزان مصرف ضدیخ بتن در شرایط بحرانی با عیار سیمان ۳۰۰ و دمای منفی ۱۵ درجه سانتی‌گراد برابر ۴ کیلوگرم به ازای هر متر مکعب بتن است. ولی در شرایط نسبتا دشوار با عیار سیمان ۴۰۰ کیلوگرم و دمای منفی ۵ درجه سانتی‌گراد نیز به ۱ کیلوگرم در مترمکعب ضدیخ اسکیمو است.

نمونه بتن یخ زده که ترک خورده و مقاومت کافی ندارد.
نمونه بتن یخ زده که ترک خورده و مقاومت کافی ندارد.

واکنش سیمان و آب گرمازا است. هر چه سیمان یک بتن زیاد شود حرارت‌زایی آن زیاد شده و خطر یخ زدن کم شده و نیاز به ضدیخ کم‌تری است.

مقدار مصرف ضدیخ ملات آلپاین

این افزودنی مخصوص ملات و مخلوط سیمانی بدون ارتباط با فلزات است. با مصرف ۳ کیلوگرم به ازای ۱۰۰ کیلو سیمان مصرفی از یخ زدن ملات جلوگیری می‌کند. برای دوغاب کاشی‌کاری و سنگ کاری در هوای سرد این افزودنی عالی است. البته بهتر است سنگ نما اسکوپ نداشته باشد.

در کارهای ترمیمی که سیمان نیاز به مقاومت سریع دارد؛ با این افزودنی به نتیجه مطلوبی می‌رسید. در کل بین ۲ تا ۵ درصد وزن سیمان ضدیخ آلپاین مصرف دارد. که میزان دقیق آن بر اساس عیار سیمان و دمای محیط و زمان گیرش مدنظر تعیین می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام در واتساپ
به کمک نیاز دارید؟
سلام
چطور میتونم کمکتون کنم؟