انواع ضد یخ بتن: پودری، مایع، کلریدی و بدون کلراید

انواع ضد یخ بتن

این مواد با نام تندگیر کننده یا زودگیر کننده بتن برای بتن‌ریزی در شرایط آب و هوای سرد افزوده می‌شوند. این مواد خیلی جزیی و اندک در نقطه انجماد آب تاثیرگذار هستند. ولی به دلیل موقعیت زمانی (که عمدتا زمستان است) استفاده از آن‌ها ضدیخ بتن نام گرفته‌اند. برخی از روش‌های استفاده از سیمان تیپ ۳ یا افزایش مقدار سیمان مصرفی و حتی گرم کردن مصالح بتنی و مکان بتن ریزی جزو ایده‌های اصلی در برابر یخبندان هستند. در ادامه این مقاله به مروری بر انواع ضد یخ بتن خواهیم پرداخت، با بلاگ رامکا همراه باشید.

استفاده از سیمان تیپ ۱ و اندکی افزودنی انواع ضدیخ به بتن اقتصادی‌ترین روش موجود در حال حاضر است. استفاده از این مواد در شاتکریت و کلا هر جایی که نیاز به گیرش سریع بتن است رایج است. انواع ضدیخ بتن با تشدید هیدراتاسیون سبب تسریع گیرش سیمان می‌شوند. در سیمان کم سولفات افزودنی ضدیخ تاثیر گذاری زیادی روی بتن دارد.

استفاده از ضدیخ بتن سرعت کار در یخبندان را افزایش داده و قالب را زودتر از حالت عادی می‌توان بازکرد. برای مصرف ضدیخ دو روش وجود دارد. اضافه کردن در بچینگ بتن و اضافه کردن در کامیون حمل بتن که بنابر شرایط هوا و پروژه نوع مصرف تعیین می‌شود.

انواع ضد یخ بتن بر اساس ظاهر

ضدیخ بتن یک افزودنی بتن است، که با مصالح مخلوط شده و بتن را سریع سفت می‌کند. این ماده هم به صورت جامد یا پودری و هم به صورت مایع وجود دارد. با توجه به پروژه و شدت سرما نوع مناسب ضدیخ انتخاب و با بتن ترکیب می‌شود. حالت فیزیکی و ظاهری ضدیخ بتن جامد و مایع است. در ادامه با انواع ضدیخ جامد پودری و مایع آشنا می‍شوید.

افزودن ضدیخ بتن در محل بتن ریزی
افزودن ضدیخ بتن در محل بتن ریزی

ضد یخ بتن پودری

معمولا ضدیخ پودری دارای یون کلرید و برای ملاتی به کار می‌رود، که در تماس با فلزات نباشد. معمولا ساختار شیمیایی این مواد نمک کلسیم و فلزات خاکی با هالوژن‌ها مثل کلر است. هر دو گروه بسیار فعال و با پوشاندن ذرات سیمان سبب جلوگیری از نفود آب به این ذرات می‌شوند. چگالی این مواد حدود ۲۰۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب است. این نمک‌ها خنثی و سفیدرنگ بوده و برای انسان و محیط خطرزا نیستند.

این نمک‌های آلی محلول، صنعت ساخت بتن را گسترده‌تر و امکان بتن‌ریزی و اجرای سنگ و کاشی را در هوای خیلی سرد فراهم ساخته‌اند.

ضد یخ بتن  مایع

معمولا نمک فرمات و نیترات و بروم را که در آب حل کرده و در رنگ‌های زرد و قهوه‌ای با نام ضدیخ بتن روانه بازار می‌کنند. با گذشت زمان کربنات کلسیم و پتاسیم نیز به این مجموعه اضافه شد. ضدیخ بتن مایع از تغییر فاز آب به یخ جلوگیری کرده و ادامه روند هیداراتاسیون تا گیرش نهایی وظیفه اصلی این ماده است.

در مکانی که نیاز به سخت شدن سریع بتن مثل بتن پاششی و بتن زیرآب وجود دارد؛ این ضدیخ استفاده می‌شود.

انواع ضد یخ بتن بر اساس ترکیبات شیمیایی

هر ماده از ذرات ریزی تشکیل شده که علم شناخت مولکول‌های آن یک شاخه شیمی است. پس اساس شیمیایی مواد را باید در ذرات آن یافت. ترکیبات شیمیایی ضدیخ بتن از نوع پتاسیم کربنات و اتیلن گلیکول امکان تاخیر در گیرش برخی انواع سیمان را دارد. نوع دیگر ضدیخ نمک کلرید است که کلر محلول در آب به شدت فلز را فرسایش می‌دهد. این دو ترکیب بسیار کم مصرف هستند.

به همین علت سدیم نیترات و سدیم فرمات بهترین ترکیبات ضدیخ موجود در بازار هستند. چون تاخیری در گیرش ایجاد نکرده و اثری روی فلزات نمی‌گذارند.

بتن ریزی در هوای سرد نیازمند افزودنی ضدیخ برای جلوگیری از تعطیل شدن پروژه است.
بتن ریزی در هوای سرد نیازمند افزودنی ضدیخ برای جلوگیری از تعطیل شدن پروژه است.

ضد یخ بتن کلریدی

ضدیخ بتن کلریدی معمولا به صورت جامد و متشکل از نمک کلر دار است. دو ساختار کلسیم کلرید و سدیم کلرید (نمک طعام) معروف‌ترین گروه ضدیخ بتن کلریدی هستند، که بیش‌تر در ملات و دوغاب مورد استفاده قرار می‌گیرند.

توجه فرمایید که اگر از این افزودنی در دوغاب استفاده شود در اجرای سنگ نمای ساختمان نباید از اسکوپ یا میله و سیم نگه‌دارنده سنگ نما استفاده شود. این مواد با واکنش و تجزیه فلزات کاربرد و خاصیت اسکوپ نما را از بتن می‌برد.

ضد یخ بتن بدون کلراید (ضد یخ بتن مسلح)

یون کلر بسیار فعال است. در محلول آبی زمینه واکنش آن با فلزات فراهم شده و با گذشت زمان فلز پوسیده می‌شود. هرچند ضدیخ کلریدی به عنوان ضدیخ بسیار قوی و کم هزینه است؛ ولی محدودیت کاربرد آن با فلزات سبب عدم توسعه ساخت و مصرف این نمک‌های تندگیر بتن شده است. عموما بتن دارای معایبی است که توسط ترکیب با فولاد رفع می‌شود. سازه بتن آرمه هم در حضور یون کلر فرسوده و تخریب خواهد شد. به همین علت استفاده از ترکیب کلر دار منع شده است.

انواع ضد یخ بتن بر اساس کاربرد

در شرکت رامکا دو نوع اصلی ضدیخ تهیه و تولید می‌شود. برای ساخت ملات سیمانی که معمولا میلگرد و فلزات تهدید نمی‌شوند، ضدیخ آلپاین که دارای کلر است و سبب گیرش سریع سیمان می‌شود وجود دارد. برای ملات ترمیمی این نمونه پیشنهاد می‌شود. برای ساخت بتن سازه‌ای که تمامی سازه‌های بتن آرمه در این دسته هستند، و حضور کلر در محصول دردساز خواهد بود. از ضدیخ اسکیمو استفاده می‌شود.

ضد یخ بتن اسکیمو (بدون کلراید)

از این ضدیخ برای بتن‌ریزی در هوای خیلی سرد حتی دمای حدود ۱۵- درجه سانتی‌گراد استفاده می‌شود. وقتی پروژه بسیار گسترده باشد و هزینه عمل‌آوری بتن سرسام آور شود. در هر متر مکعب بتن ۲ کیلوگرم از این افزودنی به طور چشم‌گیری از این هزینه می‌کاهد. این افزودنی مقاومت سنین اولیه بتن در ۳ روز و ۷ روز ابتدایی را ۲۰ درصد افزایش داده و فشار وارد به قالب بندی بسیار کم خواهد شد. این ضدیخ اندکی دمای بتن را افزایش داده و به دلیل عدم وجود کلرید در آن در سازه‌های بتن‌آرمه استفاده می‌شود.

ضدیخ اسکیمو رامکا مخصوص سازه بتن آرمه
ضدیخ اسکیمو رامکا مخصوص سازه بتن آرمه

میزان مصرف این افزودنی به دما و عیار سیمان بتن بستگی دارد. مثلا در دمای ۵- درجه سانتی‌گراد و عیار ۴۰۰ نیاز به ۱ کیلوگرم بر مترمکعب بتن ضدیخ اسکیمو وجود دارد. در صورتی که اگر دمای هوا به ۱۵- درجه رسیده و عیار بتن ۳۰۰ باشد نیاز به ۴ کیلوگرم ضدیخ بر متر مکعب بتن وجود دارد.

این افزودنی نسبت به بقیه مواد موجود در بازار میزان مصرف پایینی دارد. عملیات تسطیح و پرداخت را دچار مشکل نمی‌کند. در سازه‌های بتنی مثل روسازی و پل‌سازی که زمان بسیار مهم است؛ امکان بهره برداری سریع وجود دارد. این ضدیخ سریع در کامیون در محل پخش شده و توسط آزمایشگاه‌های معتبر کیفیت سنجی مورد تایید قرار گرفته است.

ضد یخ ملات آلپاین (کلریدی)

در ادامه مرور انواع ضد یخ بتن همان‌طور که از اسم محصول پیداست؛ در شرایط هوای سرد و در جایی که ملات با فلز در ارتباط نباشد، از این ضدیخ استفاده می‌شود. برای کاشی‌کاری و سنگ‌کاری از این ماده در دوغاب ۳ کیلوگرم برای هر مترمکعب بتن استفاده می‌شود. این ماده حرارت‌زایی هیدراتاسیون را بالا بده و از یخ زدن ملات در سرما جلوگیری می‌کند. در کارهای ترمیمی که نیاز به گیرش سریع ملات وجود دارد؛ اندکی ضدیخ ملات سبب تسریع و افزایش کیفیت کار می‌شود.

میزان مصرف این ماده بین ۲ تا ۵ درصد وزن سیمان مخلوط است. به عواملی مثل دمای بتن و محیط و عیار سیمان و زمان تندگیری سیمان بستگی دارد. این مواد بهتر است ابتدا در آب حل شده و سپس با ملات اضافه شود تا در ملات پخش و تاثیر بهتری روی ملات بگذارند.

استفاده از این مواد در بتن هوازایی زیر ۲% ایجاد کرده و مشکلی در مقاومت نهایی بتن ایجاد نمی‌کند. این ضدیخ یون کلر دارد و رنگ آن سفید است. این ماده خطرزایی ندارد. آتش‌زا نبوده و از لحاظ قلیائیت منع نشده است.

ضدیخ آلپاین رامکا مناسب برای دوغاب و ملات سیمانی
ضدیخ آلپاین رامکا مناسب برای دوغاب و ملات سیمانی

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن آرگون ARGON

مناسب برای تولید بتن در کارخانه‌ها و پروژه‌ها

رزین سنگ مصنوعی

رزین سنگ مصنوعی جیپیکس GIPIX

مناسب برای تولید محصولات گچی و بتنی با حفظ کارایی طولانی مدت

رزین سنگ مصنوعی

رزین سنگ مصنوعی یونیکس UNIX

افزایش زمان حالت خمیری و کارایی ملات سنگ مصنوعی

فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن دراگون DRAGON

افزایش روانی و مقاومت بتن در هوای گرم

فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن پایتون PYTHON

افزایش روانی بتن در محل بتن‌ریزی، ویژه لوله پمپاژ طولانی

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن کوانتوم QUANTUM

کاهنده آب بسیار پر قدرت، ویژه آب به سیمان بسیار پایین

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن زنون XENON

ویژه تولید بتن در بچینگ در فصل زمستان، با حفظ اسلامپ مناسب

ضد یخ بتن

ضد یخ ملات مایع آلپاین ALPINE

زودگیر کننده‌ ملات، دارای کلر

حباب هوا ساز بتن

حباب هوا ساز بتن هیرو HERO

افزایش کارایی و دوام در برابر سیکل ذوب و یخبندان

رزین سنگ مصنوعی

رزین سنگ مصنوعی رزیکس RESIX

افزایش آب‌بندی و مقاومت فشاری و خمشی موزاییک پلیمری

ضد یخ بتن

ضد یخ بتن مایع اسکیمو ESKIMO

زودگیر بتن بدون کلر

دیرگیر بتن

دیرگیر بتن لیکو LICO

افزایش زمان گیرش بتن در هوای گرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چت واتساپ | مشاوره و خرید افزودنی بتن
چت در واتساپ
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم