آب بندی استخر: راهنمای اجرایی و گام به گام صفر تا صد انواع روش ها

روش های آب بندی استخر

هدف از ساخت استخر نگه‌داری مایعات است. پس حفظ این مایعات و جلوگیری از نشت بسیار مهم است. آگاهی از نحوه توزیع فشار مایعات در عمق و کف برای شناخت قدرت نفوذ و فشار مایعات در اعماق مختلف مهم است. استفاده از افزودنی بتن در آب بندی بسیار نقش مهمی ایفا می‌کند. شاید برخی از این مواد افزودنی مستقیما برای نفوذپذیری به کار نرود. ولی از تاثیرات جانبی این مواد متراکم کردن و کاهش نفوذپذیری است. پس به معرفی محصولات آب بندی استخر خواهیم پرداخت.

آب بندی استخر‌

استخر یک فضای سه بعدی است، که از یک جهت آزاد است. سازه استخر به دو شکل خاکی و بتنی وجود دارد. آب بندی استخر بتنی را در این قسمت بررسی می‌کنیم. جهت آزاد برای استفاده و بهره بردای از سیالات داخل آن است. پس موضوع مورد بررسی در این مقاله دیوارهای اطراف و کف استخر هستند. مهم‌ترین موضوع اجرای صحیح سازه دیوار و کف استخر است.

طرح اختلاط مناسب برای آب بندی و اجرای استخرها یک موضوع بسیار مهم و حیاتی است. اگر کلیه مواد و روش‌های نوین آب بندی و محافظت استخر نیز به کار رود، در صورت ضعف در سازه و ترک خوردن قسمتی از استخر تمام اقدامات انجام شده باطل خواهد شد. پس دقت در اجرا و انجام مطالعات کافی از ساختار ژئوتکنیکی منطقه و به کاربردن مصالح مناسب و اکیپ اجرایی قوی ضامن کیفیت نهایی استخر خواهد بود.

استخر یک مکان برای نگه‌داری آب است.
استخر یک مکان برای نگه‌داری آب است.

شاید ابهامی در مورد تفاوت نم بندی و آب بندی به‌وجود آید. در نم بندی آب یا به صورت بخار و رطوبت است و یا فشار هیدرواستاتیک ندارد. مثلا در نمای ساختمان طراحی بر مبنای وجود هد آب نیست. چون هیچ موقع آب تا سقف یک ساختمان بالا نمی‌آید. فقط در معرض رطوبت و یا باران قرار دارد. معمولا ابعاد استخرها بزرگ و حجم زیادی از آب را در خود ذخیره می‌کنند. سایز کوچک‌تر استخر، حوض و حوضچه و آب‌نماها هستند. تمامی موارد ذکر شده برای استخر در دیگر مخازن کوچک آبی نیز قابل استفاده است.

اهمیت آب بندی استخر

استخر یک مخزن نگه‌داری سیالاتی مثل آب است. اکثر سازه استخرهای موجود از بتن تشکیل شده است. بتن چون یک جسم متخلخل است، آب و دیگر مایعات از داخل آن نفوذ پیدا کرده و به سطح بیرونی می‌رسند. وقتی هدف حفظ آب باشد، نشت و افت آب باید کنترل شود. آب بندی استخر برای عدم نفوذ مواد دیگر به داخل استخر نیز به کار می‌رود. بیش‌تر دیواره استخرهای آب را در زیر سطح زمین می‌سازند. که سطح تمام شده استخر برابر سطح زمین شود. برخی نیز در سطح زمین ساخته شده و با خاک دیوارهای آن را مهار می‌کنند.

در بهترین حالت دیوارهای استخر توسط سازه بتنی و فولادی مهار شده و کف استخر در تماس با زمین است. این سطح در تماس با زمین در معرض آلاینده خاک قرار دارد. با مرطوب شدن مرز بین خاک و بتن آب با خاصیت مویینگی در خاک نفوذکرده و آلاینده خاک به آب نفوذ می‌کند. این وضعیت برای آب‌های بهداشتی مثل آشامیدنی و پرورش ماهی و مصارف صنتعی ویژه بسیار خطرساز است.

مثلا حدودا در سال ۱۹۳۰ میلادی استانی در کانادا در اثر استفاده بلند مدت از ماهی مسموم به طور کلی یک شهر به بیماری پوستی شدید مبتلا شدند. این عوارض ناشی از بیماری در نسل‌های بعدی نیز مشاهده شده است. شاید عدم هزینه چند هزار دلاری به نابودی یک نسل و یک شهر انجامیده باشد.

یعنی به کار نبردن عایق مناسب برای حفظ سلامت آبزیان یک بحران آفریده است. نگهداری از استخر پس از ساخت یک امر مهم در مراقبت از استخرها است. این ذخایر عظیم آبی که توسط سیمان ساخته می‌شوند؛ در صورت رعایت نکردن مسایل عایق کردن سبب از دست رفتن آب استخر می‌شود. حتی عدم پوشش یک نقطه از استخر خسارات جبران ناپذیری به بار خواهد آورد.

برخی هزینه اندکی که برای آب بندی استخر باید انجام دهند را در نظر نمی‌گیرند. در مواردی گزارش‌ها حاکی از تخریب کل استخر و ساخت مجدد با روش‌های مهندسی شده و آب بندی با پیشرفته ترین مصالح و امکانات است. یعنی برخی تا با چشم خود اثرات مخرب نشت آب را مشاهده نکنند. به این باور نمی‌رسند، که موضوع آب بندی استخر بسیار اهمیت بالاتری از ساخت خود استخر دارد.

در واقع این زمان بحران است، که هزینه‌های صرف شده سبب حفظ یک سازه می‌شود. مثلا هنگام وقوع زلزله اگر آب به اطراف استخر نشت کرده باشد، در این زمان خاک زیر و اطراف استخر در حد روانگرایی شده و به جوشش می‌افتد. در نهایت نیز استخر تخریب خواهد شد. رانش زمین یکی از اشکال روانگرایی و کاهش چسبندگی خاک است، که برای همه قابل درک است.

بیشتر بخوانید: چسب بتن برای آب بندی استخر: بهترین و مناسب‌ترین

فشار هیدرواستاتیکی

فشار مایعات در همه جای مخازن ثابتنیست. یعنی در هر نقطه با توجه به عمق این فشار تخمین زده می‌شود. این تغییر فشار دو دلیل دارد. اول چون سیال یک جسم یکپارچه و جامد نیست؛ که به سطح مورد نظر فشار ثابت وارد کند. دوم این‌که با جاذبه زمین هر نقطه که از سطح آب عمق بیش‌تری داشته باشد، وزن مایع روی آن بیش‌تر شده و فشار بیش‌تر می‌شود.

فشار به طور کلی نیروی وارد بر یک سطح مشخص است. واحد فشار معمولا پاسکال یا کیلوگرم بر متر مربع است. در مورد فشار هیدرواستاتیکی فرمول P=Y*H در مخازن به کار می‌رود. H عمق (به متر) هر نقطه از مخزن است، که فشار را در آن می‌خواهیم به دست آوریم. Y (نیوتون بر متر مکعب) هم چگالی وزنی سیال است. تقریبی از این مقدار به صورت Y=ρ*g وجود دارد. پارامترهای این معادله شتاب جاذبه g (متر بر مجذور ثانیه) و چگالی مایع ρ (کیلو گرم بر متر مکعب) هستند.

نمودار توزیع فشار در یک استخر پر از آب
نمودار توزیع فشار در یک استخر پر از آب

توضیحی در مورد شکل بالا: در بالای دیواره‌ها فشار در سطح استخر با فشار اتمسفر برابر است. میزان فشار با فلش بنفش مشخص شده است. پس در بالای استخر هیچ فشاری به بدنه وارد نمی‌شود. چون توزیع تنش یک رابطه خطی است، در عمق فشار آب به صورت خطی زیاد شده و در کف استخر به بالاترین مقدار می‌رسد. در کف استخر فشار یکنواخت و بیشینه است. پس بحرانی‌ترین محل در برابر نشت از نظر دیدگاه هیدرواستاتیکی استخر کفو پایین دیوار آن است.

بیشتر بخوانید: آب بند بتن

نشت و نشست استخر

تعیین محدودیت نشت استخر با توجه به نوع پروژه و اهمیت آن تعیین می‌شود. در برخی موارد خاص میزان نشت باید صفر باشد. حتی اندکی نفوذ آب به داخل و خارج استخر فاجعه می‌آفریند. نشست استخر به دو صورت است. اول فشار آبی که دیواره استخر را دچار تغییر شکل می‌کند. دوم نشست در اثر بار آب و خود سازه بر خاک که با گذشت زمان سبب ترک و شکست سازه می‌شود.

مورد دوم اکثرا در پی استخر مشاهده می‌شود. هزینه قابل اختصاص به یک پروژه عامل اصلی تعیین روش جلوگیری از نشت آب است. استفاده از مواد افزودنی بتن و پوشاننده‌ها بهترین روش برای عایق کردن بتن است. موضوع اصلی بحث نشت ما حول سازه و بتن مورد استفاده است. وگرنه عوامل هدر رفت آب استخر بسیار زیاد است. تبخیر آب و پوسیدگی لوله خروجی آب یکی از عوامل اصلی نشت آب استخر هستند.

تخریب بتن و محافظ دور لوله‌ها هم از عوامل مخرب هستند. جانمایی مناسب و زیرسازی مهندسی یک عامل مهم برای جلوگیری از نشست و نشت مخرب استخر است. حتی وجود ریشه یک گیاه می‌تواند، تمام زحمات زمینه ساخت و آب بندی استخر را بر باد دهد.

در برخی موارد که آب استخر مقطعی نشت کند و توسط رسوب و دیگر موارد خود را ترمیم کند. می‌توان با اضافه کردن آب، آب از دست رفته را جبران کرد. البته استفاده از این موارد مشکل را موضعی برطرف می‌کند. برای چک کردن نشت بتن حدودا بین ۲۴ الی ۴۸ ساعت تمامی ورودی‌ها و خروجی‌های استخر بسته شده و میزان آب در ابتدا و انتهای زمان بررسی می‌شود. اگر افت میزان سطح آب بیش از تبخیر سطحی بود نشت آب باید بررسی شود.

آب بندی سازه‌ی استخر بتنی

آب بندی استخر بتنی به دلیل نفوذپذیری بتن برای جلوگیری از نشت آب الزامی است. بتن یک محیط دارای خلل و فرج است. آب با خاصیت مویینگی از داخل بتن به راحتی عبور می‌کند. اگر این عبور آب همیشگی باشد. نشت آب ذخیره را با مشکل مواجه می‌کند. اگر قسمت داخلی استخر توسط روش مناسبی آب بندی شود؛ دیگر نیاز به آب بندی لایه خارجی بتن وجود نخواهد داشت.  استفاده از افزودنی‌های بتن یکی از ایمن ترین روش‌های مقابله با نشتی آب استخر است.

آب بندی داخلی استخر بتنی
آب بندی داخلی استخر بتنی

آب بندی بتن استخر با استفاده از ژل میکروسیلیس

خاصیت اصلی ژل میکروسیلیس آب بندی است. این مواد بر پایه پلی کربوکسیلات اتر تولید می‌شوند. در این افزودنی از مواد پوزولانی و میکرو سیلیس برای پرکنندگی استفاده می‌شود. این مواد به دلیل روان کردن بتن بسیار متراکم می‌شوند.

بتن متراکم در نهایت نفوذپذیری بسیار کمی دارد. این افزودنی بتن با آهک واکنش داده و سیلیکات کلسیم سخت خروجی این واکنش است. این مواد کمبود فیلر بتن که باید توسط سنگدانه تامین شود را جبران می‌کنند. هر طرح اختلاط تا یک حد اشباعی نفوذپذیری را کم می‌کند. برای غیرقابل نفوذ کردن بتن حتما نیاز به مصالحی غیر از سنگدانه و سیمان نیاز است.

این مواد هم‌چنین از ایجاد انقباض و ترک در بتن جلوگیری می‌کنند. ریزترین ترک‌ها در بتن استخر موجب نشت آب می‌شوند. هزینه بالای این مواد برای برخی در مصرف و استفاده از ژل میکروسیلیس تردید ایجاد می‌کند. ولی صرف هزینه برای آب بندی از بسیاری مشکلات و هزینه‌های جانبی در آینده جلوگیری می‌کند. اجرای راحت این مواد و قابلیت افزودن به بتن آماده یک مزیت اصلی ژل میکروسیلیس است.

آب بندی بتن استخر با استفاده از چسب بتن

چسب بتن یک افزودنی مکمل بتن و مایع سفید رنگ است. این ماده مقاومت بتن را بسیار بالا می‌برد. از خواص فرعی این افزودنی بتن متراکم کردن و کاهش نفوذپذیری بتن است. این امولسیون را در انتها به مخلوط سیمانی اضافه کرده و با چند دقیقه اختلاط بتن یکنواخت با قابلیت تراکم بالا و نفوذپذیری کم خواهید داشت. این روش به دلیل تغییر در کارایی بتن نیازمند اکیپ اجرایی متخصص است.

آب بندی با قلم مو توسط ملات چسب بتن دوغابی
آب بندی با قلم مو توسط ملات چسب بتن دوغابی

چسب بتن بر پایه رزین و پلیمرهای ضد آب است. همین خاصیت سبب استفاده از این ماده به عنوان نفوذناپذیر کننده بتن خواهد بود. استفاده از این مواد مقاومت کششی بتن را افزایش داده و موضوع ترکخوردگی و جمع شدگی بتن را بهبود می‌بخشد. چون چسب بتن از مواد لاتکسی تشکیل شده و خاصیت داتی لاتکس آب بندی است؛ بسیار برای آب‌بندی این مواد کاربردی هستند.

این چسب علاوه بر خاصیت پیش‌گیری که توضیح داده شد؛ خاصیت درمانی و ترمیمی نیز دارد. یعنی اگر نشت آب استخر با مشکل مواجه شود. می‌توان با ساخت دوغاب چسب بتن که از رقیق کردن چسب به دست می‌آید. سطح دیوار و کف استخر را پوشش داد. اگر چسب به عنوان آب بند یک لایه روی استخر ایجاد کند، باید این لایه کاملا پیوسته و بدوندرز اجرا شود. ساخت دوغاب با نسبت ۱ واحد آب و ۱ واحد چسب و ۴ واحد سیمان است. این دوغاب باید حالت چسبندگی داشته باشد.

یعنی اگر انگشت را روی آن فشار دهید؛ دوغاب به انگشت بچسبد. این دوغاب را با ضخامت ۱ الی ۲ میلی‌متر روی سطح اجرا می‌کنند. برای پوشش هر متر مربع نزدیک ۱٫۵ کیلوگرم چسب بتن نیاز است. روش دیگر برای مصرف چسب بتن که معمولا در استخر به کار می‌رود؛ استفاده از روش اسپری کردن است. هر ۱ کیلوگرم از این مواد حدود ۳ الی ۴ مترمربع را پوشش می‌دهد. این روش به دلیل راحتی اجرا بهترین روش استفاده از چسب برای آب بندی است.

چسب بتن

چسب بتن استاک STUCK

افزایش آب‌بندی و مقاومت خمشی بتن

بیشتر بخوانید: چسب بتن برای آب بندی استخر

آب بندی استخر به روش ژئوممبرین

ژئوممبرین یک ورق برای عایق کردن سطوح خاکی شیبدار است. با استفاده از جوش پلاستیک و حرارتی ورق‌ها به هم متصل می‌شوند. دقتاجرای این مصالح باید بسیار بالا باشد.  حتی یک سوراخ سبب عدم آب بندی می‌شود. این مواد چون به زیرسازی خاصی نیاز ندارد، برای استخر خاکی خیلی استفاده می‌شوند. پس عمده استخرهای کشاورزی را با این سیستم می‌توان عایق کرد.

این ورق‌ها از پلیمرهای پلی اتیلن و پلی وینیل کلراید ساخته می‌شوند. این لایه‌های نفوذناپذیر معمولا خلوص بالایی از پلی اتیلن و حتی ۹۵% را دارند. بقیه آن هم مستربچ و آنتی اکسیدان است. در برخی از این مواد مقداری کربن و مسربچ بیش‌تر اضافه شده و همین امر سبب کاهش مقاومت و پوسیدگی خواهد شد.

این مصالح در دسته سبک و سنگین و PVC و وینیل گروه بندی می‌شوند. این مواد در مقایسه با روکش سیمانی هزینه کم‌تری دارند. برخی برای استخر پرورش آبزیان نیز از این روش استفاده می‌کنند. بام سبز یا روف گاردن نیز با این مصالح بسیار مناسب عایق بندی می‌شود. که ساخت آب‌نما و حوض و استخرهای کوچک با این روش ایمن می‌شود.

یک نمونه ژئوممبرین کار شده در استخر
یک نمونه ژئوممبرین کار شده در استخر

نقش واتر استاپ در آب بندی استخر

اجرای صحیح بتن مهم‌ترین عامل در آب بندی بتن است. یعنی بهترین بتن از لحاظ ساختاری و طرح اختلاط با اجرای غلط و ایجاد درز سرد هیچ تاثیری در آب بندی بتن نخواهد داشت. یکی از کارهای اجرایی استفاده از واتر استاپ بین کف و دیواره است. قسمت بین دیوار و کف که رامکا نام دارد باید آب بندی شود. بهترین واتراستاپ نیز منبسط شونده است. نام دیگر این واتر استاپ‌های منبسط شونده هیدروفیلی و بنتونیتی است. اگر قسمت بسیار کمی از دیوار شن نما شود کل آب بندی از بین رفته است.

محل اجرای واتر استاپ
محل اجرای واتر استاپ

این مواد به صورت پی وی سی و بنتونیتی و هیدروفیلی تولید می‌شوند. نوار آب بند پی وی سی در ضخامت و عرض مختلف برای استخرهای متفاوت تولید می‌شود. این مواد برای آب بندی درزها بسیار کاربرد دارند. در صورت عدم استفاده از این مواد در آینده عایق با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد. واتر استاپ بنتونیتی از سدیم بنتونیت فعال در ماتریس بوتیل رابر با خاصیت ارتجاعی و انبساطی فوق العاده زیاد تشکیل شده است.

این مواد در حضور فشار آب بسیار زیاد تغییر شکل زیادی نمی‌دهند و خاصیت آب بندی خود را پیوسته حفظ می‌کنند. بعد از اجرای این مصالح روی آن را تا ۵ سانتی‌متر بتن باید پوشاند. از این مواد برای عایق قطعات پیش ساخته بتنی نباید استفاده کرد. از این مصالح تا عمق ۱۲ متری آب می‌توان استفاده کرد.

اگر آب شور باشد این نوار به خوبی منبسط نمی‌شود. نوار آب بند هیدروفیلی یک واتر استاپ مدرن بر پایه لاستیک ولکانیزه نشده TPE است. برای آب بندی درز اجرایی این مصالح مناسب هستند. هم به صورت عمودی و هم افقی اجرا می‌شوند. سطح زیر کار این مواد نیازی به مسطح بودن ندارد. خطای اجرای این مواد نسبت به دو گروه دیگر کم‌تر است.

بتن ریزی باید در فاصله کمی پس از نصب این مواد شروع شود. کاربرد مواد سیمانی و کریستال شونده در زیر این مواد به صورت دوغابی ضریب اطمینان عایق را تقریب ۱۰۰% نفوذناپذیر می‌کند. این نوارها با چسب و میخ قابل تثبیت هستند. این مواد به میزان باور نکردنی تا ۴ الی ۵ برابر حجم اولیه خود در بتن و آب منبسط می‌شوند.

استفاده از ابر روان کننده در ساخت بتن

ابرروان کننده بتن سبب روانی بتن و حفظ آن می‌شود. وقتی یک بتن روان شود تراکم آن نیز زیادتر از حالت معمولی است. با تراکم نفوذپذیری بتن به حداقل میزان ممکن می‌رسد. این روش اقتصادی ترین روش آب بندی بتن با استفاده از افزودنی‌های بتن است.

خاصیت پرکنندگی قالب مخصوصا در گوشه دیوار و کف استخر با این روش با اطمینان بالا اجرا خواهد شد. مصرف استاندارد و در محدوده توصیه شده ابرروان کننده هوازایی بتن تازه را کم می‌کند. این افزودنی با ایجاد دافعه الکترواستاتیکی بین ذرات سیمان فاصله ذرات را از هم حفظ می‌کند.

وقتی فضای حرکت آب از میان سیمان فراهم شود. با مصرف کم‌تر آب ذرات سیمان زیادتری هیدارته می‌شوند. همین عملکرد سبب کاهش مصرف آب و کم شدن اثرات زیان بار آب در بتن می‌شود. کم شدن آب بتن تازه به معنی افزایش مقاومت و دوام بتن خشک شده است.

توجه داشته باشید که روان کننده‌های بتن به تنهایی خاصیت آب بندی ندارند. یعنی این مواد را نمی‌توان به صورت پوشش و اندود به کار برد.

ابر روان کننده‌های شرکت رامکا

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن آرگون ARGON

مناسب برای تولید بتن در کارخانه‌ها و پروژه‌ها

فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن دراگون DRAGON

افزایش روانی و مقاومت بتن در هوای گرم

فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن پایتون PYTHON

افزایش روانی بتن در محل بتن‌ریزی، ویژه لوله پمپاژ طولانی

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن کوانتوم QUANTUM

کاهنده آب بسیار پر قدرت، ویژه آب به سیمان بسیار پایین

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن زنون XENON

ویژه تولید بتن در بچینگ در فصل زمستان، با حفظ اسلامپ مناسب

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن رادون RADON

حفظ اسلامپ طولانی، ویژه بچینگ و بتن‌ریزی در هوای گرم

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن پالادیوم PALLADIUM

پر قدرت برای روان کردن بتن هنگام تخلیه در محل پروژه

استفاده از الیاف در بتن برای جلوگیری از ریز ترک ها

الیاف بتن به صورت طبیعی و مصنوعی وجود دارد. این رشته‌ها خطی و بیش‌تر موازی هم هستند. چگالی این مواد بسیار پایین است. این مواد خاصیت انعطاف پذیری بالا و زیاد بودن نسبت طول به قطر را دارند. استفاده از این الیاف در بتن معمولا در ابعاد رشته‌های ۱۰ میلی‌متری است.

پس کوچک بودن این مواد از ترک‌های سازه‌ای جلوگیری نخواهد کرد. هدف استفاده از الیاف در بتن برای جلوگیری از ریز ترک‌ها است. ترکیب این مواد با بتن یک جسم پیوسته را تشکیل می‌دهد. برای استفاده از الیاف در بتن هزینه یک فاکتور اساسی و تعیین کننده است. روش اجرای این مصالح نیاز به یک فرد با تجربه و متخصص دارد.

الیاف بتن

الیاف پلی پروپیلن POLYPROPYLENE

ویژه استفاده در انواع بتن الیافی

آب بندی رویه‌ی استخر

موادی برای آب بندی رویه‌ی استخر بتنی طراحی شده است. یک کیلوگرم از این مواد بین ۵ تا ۷ مترمربع از سطح را پوشش می‌دهد. البته برخی برای افزایش ایمنی دو یا سه بار از این پوشش استفاده می‌کنند. آب بندی رویه استخر هم خاصیت آب بندی دارد و هم نم بند کننده است. فقط در اجرا پیوستگی بسیار مهم است. اگر قرار است چند لایه اجرا شود قبل از خشک شدن لایه قبلی باید لایه جدید اجرا شود.

آب بندی رویه استخر با اسپری کردن مواد عایق
آب بندی رویه استخر با اسپری کردن مواد عایق

روش اندود کاری و اجرای پلاستر سیمانی آب بند

پلاستر سیمانی یک اندود پایه سیمانی است. خواص چسبندگی این مصالح با اضافه کردن مواد پلیمری بهبود یافته است. این اندود در ضخامت بین ۵ تا ۱۰ میلی‌متر اجرا می‌شود. اندودکاری هم به صورت دستی و پمپ پلاستر قابل اجرا است. این اندود هم برای فضای داخلی و هم فضای خارجی و بیرونی قابل استفاده است.

پلاسترها به صورت آستر و زبره و نرمه تهیه و تولید می‌شوند. این مصالح در برابر جذب و نفوذ آب مقاومت بالایی دارند. چسبندگی زیاد این مواد با لایه زیرین یک مزیت مهم این مواد است. وزن این مصالح بسیار کم است. در صورت نیاز قابلیت رنگ پذیری و تزیین هم دارند.

استفاده از انواع پرایمر های آب بند تک جزئی، دو جزئی و سه جزئی

پرایمر آب بند امولسیون یک فرآورده تک جزیی بر پایه قیرلاستیکی تولید می‌شود. این مواد قابلیت حل شدن در آب را دارند. تمیز کردن سطح زیر این اندود بسیار به دقت آ‌ب بندی کمک می‌کند. سطح کار نباید خیلی نامنظم باشد. پرایمر دو جزئی نیز ابتدا مایعات آب‌بند با روش‌های مختلف سطح را در بر می‌گیرند.

سپس مواد پودری برای نفوذ کامل و ایجاد سطح عایق روی آن پاشیده می‌شوند. نوع دیگری از این مواد قبل از پاشش به هم مخلوط می‌شوند. این مواد با اسپری و قلم مو قابل اجرا هستند. معمولا از هاردنر و پایه رزینی تشکیل شده‌اند. قدرت این مواد در حدی است که در مکانی که تحت فرسایش شدید قرار دارد نیز استفاده می‌کنند.

پوشش‌های سه جزئی معمولا با روی غنی شده و از خوردگی و پوسیدن لایه زیر خود مراقبت می‌کنند. از این مواد در استخرهای پالایشگاه و پتروشیمی و تصفیه خانه‌ها بسیار استفاده می‌شود. ضخامت لایه اجرا شده این مواد نازک‌تر از ۱ میلی‌متر است.

ایزوگام و قیرگونی کردن استخر

این روش مقبول ترین راه آب بندی استخر است. دسترسی راحت و اجرای آسان در کنار فراوانی کادر این روش سبب گسترش استفاده از ایزوگام و قیر گونی است. برای استفاده از قیرگونی سطح زیرین باید حتما سیمانی و صاف باشد. مقاومت سایشی و دوام سیمان زیر قیرگونی باید بالا باشد تا به مرور زمان و در اثر استفاده مکرر تخریب نشود.در شرایط جوی نامناسب این روش استفاده نمی‌شود.

بارش باران و رطوبت زیاد سطح زیرین عایق را دچار مشکل می‌کند. پس از پهن کردن کامل گونی محل عبور تاسیسات را برش شده و با دقت اندود کنید. هم پوشانی گونی حداقل باید ۱۰ سانتی‌متر باشد. اگر تصمیم بر اجرای لایه بعدی قیوگونی گرفته شود. جهت اجرای لایه جدید عمود بر لایه قبلی خواهد بود. یعنی اجرای حالت تار و پود قیرگونی اطمینان کار را بیش‌تر می‌کند.

یکی از معایب روش قیرگونی برای عایق عملکرد ضعیف در برابر فشار و به خصوص اجسام تیز است. یک جسم تیز به راحتی قیرگونی را سوراخ کرده و حالت عایق آن را از بین می‌برد. برای استفاده از ایزوگام سطح زیر کار را باید تمیز کرد. اگر سطح زیر کار مناسب نباشد با قیر و پرایمر زیر کار را آماده سازی می‌کنند.

در هوای بارانی و مرطوب ایزوگام نباید اجرا شود. هم پوشانی مناسب ایزوگام روی لایه قبلی باید رعایت شود. هر رول ایزوگام معمولا ۱۰ متر است. بهتر است هر رول نصف شده و پس از پهن کردن از وسط حرارت داده شده و اجرا شود. تنظیم خط تراز به این روش کار آسانی است. اجرای یک رول به صورت کامل امکان غیر هم راستا شدن را دارد.

یک استخر عایق شده با ایزوگام
یک استخر عایق شده با ایزوگام

هم پوشانی و جوشکاری ایزوگام معمولا با کمچه اجرا می‌شود. اگر قسمتی از کار چروک داشت با حرارت دادن آن قسمت از چسبیدن مناسب به سطح اطمینان پیدا کنید. در صورت رعایت موارد فوق و استفاده از گروه متخصص عایق استخر توسط ایزوگام یا قیرگونی به خوبی انجام شده و در برابر آب عایق خوبی خواهد بود.

استفاده از انواع چسب آب بندی استخر

چسب آب بندی استخر در برابر آب مقاوم بوده و با گذشت زمان فرسایش نخواهد یافت. به دلیل اثبات کارایی این مصالح بسیار در زمینه آب بندی استفاده می‌شوند. این عایق بسیار راحت اجرا می‌شود. بدون تهیه تجهیزات و کادر متخصص امکان استفاده و به خصوص ترمیم و تعمیر سازه عایق را دارد. مثل شروع کار عایق با تمامی مصالح دیگر سطح زیرین ابتدا باید تمیز شود. از این مواد در استخرهای کاشی دار برای ترمیم کاشی و درز بندی نیز استفاده می‌شود.

برای استفاده در لایه بعدی باید لایه زیرین چسب آب بندی خشک شده باشد. این روش بسیار ایمنی در برابر نشت و نفوذ را بالا می‌برد. یکی دیگر از دلایل توسعه مصرف این مواد سازگاری با محیط زیست و عدم خطرزایی برای انسان است. حتی از این چسب در مخازن آب شرب حاوی کلر نیز می‌توان استفاده کرد. ماندگاری بالا و جلوگیری از رشد جلبک هم از مزایای این چسب است.

در انتخاب چسب دقت باید شود. این چسب معمولا در کنار اجزای سازه‌ای استفاده می‌شود. پس دوام وماندگاری آن بسیار مهم است. استفاده از مواد نفتی در چسب به دلیل آلوده کردن آب ممنوع است. در مجاورت گازها نباید عملکرد این چسب دچار دگرگونی شود. در سرما یخ نزند. برای استفاده از چسب برداشتن قسمت سست بتن و ملات باید زدوده شود.

استفاده از مواد نانو آب بند

ذراتی که ابعاد آن بین ۱ الی ۱۰۰ نانو متر باشد در این دسته بندی قرار می‌گیرند. معمولا از این مواد نانو در آب‌بندهای مایع استفاده می‌شود. پایه ساختاری مواد نانو آب‌بندها سیلان‌ها و الکیل هستند. در سطح مصرف شده این مصالح آب گریزی ایجاد می‌کنند. این مواد اکثرا کاربرد ترمیمی دارند.

در صورت استفاده از این مواد نانو نیاز به تخریب و برداشتن مصالح معیوب وجود ندارد. دوام بسیار بالای این مواد در کنار قیمت مناسب سبب توسعه مصرف در صنعت عایق و آب بندی شده است. به دلیل ابعاد ریز نفوذ کامل در سطح پیدا کرده و آب بندی به طور کامل انجام خواهد شد. این مواد در برابر شوینده و آلاینده‌های زیست محیطی بسیار بادوام هستند. این مواد برای بندکشی سطوح بسیار مناسب است.

آب بندی و عایق بندی انواع استخر

استخر یک سازه مصنوعی است. این سازه کاربرد مخزن و نگه‌داری مایعات را دارد. استخرها بیش‌تر کاربری تفریحی و اقتصادی یا کشاورزی و پرورشی دارند. استخر شنا که تقریبا از سال ۱۹۰۰ با ورود ورزش شنا به المپیک راه پیدا کرد؛ گسترش یافت. تقریبا استخرهای شنا بیش‌ترین تعداد در بین انواع دیگر را دارند. استخرهای در سطح زمین نیز به دلیل راحتی اجرا بیش‌ترین از نظر سطح اجرا که روی زمینی و زیرزمینی جزو آن هستند؛ را دارند.

از لحاظ سازه هم استخرها فلزی و بتنی و فایبر گلاس و چوبی و وینیل هستند. استخرهای بتنی به دلیل انعطاف پذیری و امکان طرح پذیری بالا بیش‌ترین استفاده و تعداد را دارند. ساخت با قالب یکپارچه و چند تکه و شاتکریت و بتن کوبشی خشک و قطعات پیش ساخته بتنی انواع استخرهای بتنی رواج دارد. استفاده از روش پاششی هزینه قالب بندی و مشکلات اجرای یکپارچگی اجرا را ندارد.

سرعت ساخت این روش بسیار بالاست. ساخت هر شکلی از استخر با این روش امکان‌پذیر است. ولی مشکلاتی از قبیل نشت خارجی و تخصص فرد مجری و ضعف سازه بتنی کاربرد این روش را برای ساخت استخر محدود کرده است. استخر وینیل معمولا یک سازه فلزی با روکش پلیمری دارد و در ابعاد کوچک و برای مصارف خانگی تولید می‌شود. این گروه از استخرها مشابه فایبر گلاس هستند. استفاده از استخرهای چوبی به دلیل هزینه بالای اجرا و نگه‌داری در پروژه‌های کوچک و شخصی مرسوم است.  

آب بندی استخر کشاورزی

استخر کشاورزی چون با ژئوممبران آب بندی می‌شود. معمولا با همین نام نیز شناخته شده است. این استخر در هر منطقه آب و هوایی با هر نوع زمینی قابل اجرا است. به دلیل ابعاد زیاد این استخر نیاز به نقشه برداری و جمع آوری اطلاعات زیر ساختی وجود دارد.

که در نتیجه این مطالعات ابعاد کلی استخر به دست می‌آید. این استخرها برای پرورش آبزیان نیز بسیار به کار می‌روند. شاید هزینه ساخت ونگه‌داری استخر بتنی دلیل گرایش عموم به این نوع استخرها شده باشد. این استخرها در حالت عادی ۳۰ تا ۴۰ سال طول عمر دارند. ولی بسیار در برابر جسم نوک تیز ضعیف عمل می‌کنند. پس بازرسی مستمر و بررسی نشت در این استخرها بسیار اهمیت بالایی دارد. چون با اندکی نشت جنس عمده این استخرها که خاک است در معرض تخریب است.

آب بندی استخر بلوکی

ساخت استخر با بلوک هزینه کمی دارد. ولی هزینه مقاوم سازی دیواره و کف اهمیت خاصی در این روش دارد. مثلا خاک زیر این نوع استخر باید عاری از هر گونه گیاه و درخت باشد. عملیات خاکبرداری در این روش یک موضوع اساسی است.

برخی برای افزایش اطمینان از آب بندی صحیح خارج این استخر را نیز عایق می‌کنند. استفاده از چسب‌های متداول آب بندی و مواد نانو و سیلیکون برای عایق کردن استخر بلوکی جزو روش‌های توصیه شده است. استفاده از چسب‌های دو جزیی نیز در این روش می‌تواند مفید باشد.

آب بندی استخر کاشی کاری شده

استفاده از کاشی کاری یک روش خوب برای آب بندی استخر است. اگر این عایق دچار مشکل شود می‌توان با پلیمرکوپلینگ آن را آب‌بند کرد. پلیمر دوجزیی قابلیت چسبیدن روی تمام سطوح به غیر از پلاستیک را داراست. در این روش کاشی باید از رسوب زدوده شود. این عایق حدودا ۳ میلی‌متر اجرا می‌شود. همین لایه نازک فشار هیدرولیکی و مکانیکی را تحمل می‌کند. این مواد روی سطح مرطوب نیز قابل اجرا هستند.

ترتیب عملیات آب بندی استخر کاشی کاری شده
ترتیب عملیات آب بندی استخر کاشی کاری شده

انواع مواد و مصالح عایق بندی و آب بندی استخر

استخرها بنابر نوع سازه و زمین محل احداث و کاربری نهایی به روش‌های متفاوتی آب بندی می‌شوند. هزینه یکی از عوامل تعیین کننده مصالح عایق است. دوام و حساسیت پروژه نیز در کنار زمان از جمله عوامل کاربرد آب‌بند در هر نوع استخر است.

عایق بندی استخر با ایزوگام

ایزوگام یک روش قابل درک و فهم برای اکثر مردم است. به دلیل کاربرد و توسعه این مصالح در صنعت ساختمان مردم به راحتی می‌توانند از ایزوگام برای عایق کردن استخر استفاده کنند. در کشور ایران به دلیل منابع طبیعی فراوان این روش جزو ارزان ترین عایق‌ها و عمومی‌ترین آن است.

آب بندی استخر با ژل میکروسیلیس

این ژل مخصوص استخرهای بتنی است. در واقع برای آب بند کردن خود بتن مفید است؛ نه اندود یا پوشش برای سطح بتن. این ژل متشکل از دوده سیلیس و انواع روان کننده و پوزولان است. هر کدام از این مواد به نوعی در نفوذناپذیر شدن بتن موثر هستند. این مواد هزینه زیادی روی دست صاحبان کار می‌گذارند. به همین علت عموما در پروژه‌های مهم و حیاتی استفاده خواهند شد.

ولی در زمینه عایق بهترین نتیجه ممکن را بر بتن خواهند گذاشت. شرکت رامکا در ساخت ژل میکروسیلیس ۴ محصول به بازار عرضه می‌کند. پاور ژل میکروسیلیس اولترا و دوغاب میکروسیلیس میکرو و سوپر ژل میکروسیلیس پرو و مکمل بتن پلاس در حال حاضر جزو افزودنی‌های بتن قوی برای استحکام و نفوذ ناپذیری هستند.

این محصولات حاوی میکروسیلیس هستند. هر کدام از این مواد بنابر ساختار و کاربرد نوعی از روان کننده‌ها را در خود دارند. ژل میکروسیلیس اولترا که حاوی ابرروان کننده است؛ بهترین گزینه برای آب بندی بتن می‌باشد.

انواع ژل میکروسیلیس رامکا برای آب بندی بتن

ژل میکروسیلیس

سوپر ژل میکروسیلیس پرو PRO

الیافی و بدون الیاف | آب‌بندی و دوام بتن

ژل میکروسیلیس

پاور ژل میکروسیلیس اولترا ULTRA

الیافی و بدون الیاف | آب‌بندی و دوام بتن

ژل میکروسیلیس

مکمل بتن پلاس PLUS

بهبود رئولوژی و خواص آب‌بندی و دوامی بتن

ژل میکروسیلیس

دوغاب میکروسیلیس میکرو MICRO

ساخت بتن آب‌بند و بادوام

آب بندی استخر با چسب بتن

ترکیب چسب بتن با مخلوط سیمانی علاوه بر بهبود مشخصات بتن و مقاومت به دلیل خاصیت پرکنندگی نفوذ بتن را به حداقل مقدار ممکن خواهد رساند. چسب بتن به دلیل راحتی در اجرا و امکان ترکیب با آب بسیار مورد استقبال متخصصان آب بندی بتن قرار گرفته است.

در ضمن هزینه این مواد نسبت به ژل‌ها کم‌تر بوده و این موضوع نیز دست مجریان را برای استفاده از این افزودنی بازتر گذاشته است. چسب بتن استاک شرکت رامکا مایع غلیظ و به رنگ سفید است. این امولسیون قابلیت حل شدن در آب و ایجاد مخلوط یکنواخت سیمانی با قابلیت آب بندی را دارد. در واقع رزین و پلیمر موجود در این چسب منافذ بتن را پر کرده و جلوی نفوذ بتن را خواهد گرفت.

چسب بتن

چسب بتن استاک STUCK

افزایش آب‌بندی و مقاومت خمشی بتن

تاثیر چسب کاشی در آب بندی استخر

استفاده از چسب کاشی برای آب بندی بتن بسیار مفید است. سطح زیر کار این مصالح باید تمیز باشد. برخی از انواع این مواد دو جزیی بوده و برای رسیدن به حداکثر کارایی باید قبل از پخش کردن در سطح این مواد دو جزیی با هم ترکیب شوند. این مواد را به صورت لایه نازکی توسط اسپری و قلم مو روی کاشی استخر اجرا می‌کنند. پس این مواد بیش‌تر خاصیت ترمیمی دارند.

استفاده از رزین اپوکسی برای آب بندی استخر

رزین اپوکسی یک رزین دوجزیی است. ترکیب میزان این دو قسمت توسط شرکت اعلام می‌شود. جز مایع و پودری این رزین از سخت کننده‌های پلی آمین و پلی آمید استفاده می‌کنند. رزین اپوکسی پلی آمید مخصوص آب بندی استخر است. غلظت بالای این مواد تمامی درزها و قسمت‌های نفوذ پذیر را پوشش می‌دهد.

این مواد را باید بسیار نازک اجرا کرد. در صورت ضخیم شدن لایه اجرا شده امکان ترک خوردن وجود دارد. در صورت استفاده از این روش برای آب بندی حتما اجازه خشک شدن را به رزین بدهید. برخی از انواع این رزین در محیط بسته بیش از ۷ روز طول می‌کشد تا به مقاومت نهایی خود برسد.

این مواد مقاومت در برابر مواد شیمیایی دارند. پس در استخرهای نگهداری مایعات خطرزا نیز به کار می‌روند. اجرای این مواد یک کار تخصصی است. رزین اپوکسی در صنایع تزیینی بسیار شناخته شده هستند. چون ظرافت کار با این مواد بسیار بالا است. بعضی رزین‌های اپوکسی صنعتی را با اشعه UV خشک می‌کنند. این پوشش در برابر ترکیبات خاص شیمیایی مقاوم خواهد بود.

آب بندی استخر با آب بند کننده‌های دو جزئی

آب بند کننده‌های دو جزئی از سیمان و مواد معدنی به عنوان قسمت خشک تشکیل شده‌اند. رزین پلیمری اصلاح شده نیز یکی دیگر از اجزای این آب بند کننده‌ها است. خاصیت آنتی باکتریال و انعطاف پذیری زیاد این مواد نیز محبوبیت بسیاری دارد. معمولا ۲ الی ۳ کیلوگرم از این مواد ۱ متر مربع را پوشش می‌دهند. برای مصرف مواد خشک را به همراه مواد مایع در یک طرف مناسب ریخته و با همزن برقی تا ایجاد یک جسم یکنواخت هم می‌زنیم.

نسبت اختلاط این مواد توسط شرکت ارائه می‌شود. ولی سعی بر آن است که یک بسته از مواد جامد در یک بسته از مواد مایع حل شده و به مصرف برسد. تا پس از اختلاط مقداری از مواد پودری یا مایع اضافه نماند. پس از اختلاط این مواد سریعا باید به مصرف برسند. پس از اجرا نیز حدودا ۱۰ الی ۱۵ روز برای بهره برداری آماده می‌شوند.

انواع رنگ‌های عایق و مناسب برای آب بندی استخر

رنگ‌های عایق استخر به صورت یک جزیی و دو جزیی وجود دارد. پلیمر اکریلیک موجود در این رنگ مقاومت بالایی به آن می‌دهد. این مصالح با دیگر مواد آب بندی نظیر تثبیت کننده‌ها مخلوط شده و توسط کاردک و قلم مو روی سطح اندود می‌شوند.

آب بندی استخر با رنگ عایق توسط قلم مو
آب بندی استخر با رنگ عایق توسط قلم مو

رنگ عایق در برابر فشار هیدرولیکی مقاومت خیلی زیادی دارد. بین آب‌بندهای استخر این مصالح بهترین چسبندگی‌ها را به لایه زیرین دارند. این مواد در تست‌های پول آو که مرجع چسبندگی متریال هستند، بهترین نتایج را از خود ارائه داده‌اند. غلظت این مواد بسیار زیاد است. همین غلظت بالا سبب کاهش مصرف و هزینه کلی خواهد شد. حدودا ۲ میلی‌متر پوشش رنگ برای آب بندی کافی است. این مواد حتی ترک‎‌ها را پوشش می‌دهد. روی این رنگ قابلیت کاشی کاری وجود دارد.

مواد آب بند کننده‌ی نانو مناسب برای انواع سطوح

مواد نانو ریزترین ساختار قابل استفاده در صنعت ساخت و ساز هستند. از این مواد برای آب بندی در بعد کوچک و بستن منافذ ریز استفاده می‌شود. در واقع مواد نانو مکمل دیگر پرکننده‌های موجود هستند. این مواد بر پایه رزین کوپلیمر هستند.

در ساختار این محصولات مواد لاتکسی نیز برای خاصیت آب گریزی استفاده می‌شود. این مواد معمولا با محیط زیست سازگار هستند. ولی به دلیل بعد کوچک و نفوذ به بدن از طریق پوست و مجاری برای انسان خطرناک هستند. پیشنهاد این است که مواد نانو به صورت محلول استفاده شوند. این مواد در برابر فشار مثبت و منفی آب مقاوم هستند. یعنی با پوشش داخل فشار آب خارج استخر را نیز تحمل می‌کنند.

به دلیل ریزساختار بودن بعد لایه مورد نیاز برای آب بندی بسیار نازک خواهد بود. از این مواد برای سبک سازی به خصوص اگر استخر در ارتفاع قرار داشته باشد استفاده می‌شود. استفاده از این مصالح نیازمند تخصص و مهارت خاصی نمی‌باشد. از این مواد برای مخازن آب آشامیدنی هم استفاده می‌شود. قابلیت اجرا روی تمام سطوح بدون تغییر در ظاهر کار را دارند. به دلیل تکنولوژی پیشرفته مورد نیاز برای ساخت این مواد قیمت ارزانی نخواهند داشت.

آب بندی استخر توسط پودرهای کریستال شونده و نفوذگر

یک ماده برای آب بندی استخر که اخیرا توسعه پیدا کرده است. افزایش مقاومت بتن هم یکی از مزایای این پودرها است. این مصالح لوله‌های مویین موجود در بتن را مسدود می‌کنند. این پودرها از سیمان و سیلیس و دیگر اجزای شیمیایی تشکیل شده‌اند.

اقتصادی بودن و تاثیر قوی بر عایق کردن سبب کاربرد این مواد در آب بندی استخر شده است. این مواد به صورت پودر سفید و سوزنی شکل با گذشت زمان وارد خلل و فرج بتن شده و راه نفوذ آب را می‌بندند. از این مواد برای ترمیم ترک و درز بتن هم استفاده می‌شود. خود این مواد در برابر آسیب وارده به بتن واکنش خاصی نمی‌دهند.  

هزینه‌ی آب بندی استخر

هزینه آب بندی با توجه به نوع مصالح مصرف شده تعیین می‌شود. برای جلوگیری از نشت و جریان آب در دیواره و کف استخر ایزوگام و قیرگونی ارزان‌ترین و در دسترس‌ترین روش است. اکیپ اجرای ایزوگام و قیرگونی در دور افتاده ترین نقاط نیز وجود دارد.

ولی عیب اساسی این روش آسیب پذیر بودن لایه آب‌بند است. اگر اندگی هزینه قابل افزایش باشد. آسترها و پوشش‌های آب‌بند کننده هم یک روش خوب و مناسب هستند. البته در برخی استخرها مثل کشاورزی ناچار به استفاده از پوششی مثل ژئوممبرین هستیم. چون مابقی روش‌ها اطمینان خاطر آب بندی خاک را به ما نمی‌دهند.

در سازه‌های بتنی بهترین و گران‌ترین روش استفاده از افزودنی‌های آب‌بند کننده است. این مواد بتن را با بیش‌ترین ضریب اطمینان آب بندی می‌کنند.

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن آرگون ARGON

مناسب برای تولید بتن در کارخانه‌ها و پروژه‌ها

رزین سنگ مصنوعی

رزین سنگ مصنوعی جیپیکس GIPIX

مناسب برای تولید محصولات گچی و بتنی با حفظ کارایی طولانی مدت

رزین سنگ مصنوعی

رزین سنگ مصنوعی یونیکس UNIX

افزایش زمان حالت خمیری و کارایی ملات سنگ مصنوعی

فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن دراگون DRAGON

افزایش روانی و مقاومت بتن در هوای گرم

فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن پایتون PYTHON

افزایش روانی بتن در محل بتن‌ریزی، ویژه لوله پمپاژ طولانی

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن کوانتوم QUANTUM

کاهنده آب بسیار پر قدرت، ویژه آب به سیمان بسیار پایین

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن زنون XENON

ویژه تولید بتن در بچینگ در فصل زمستان، با حفظ اسلامپ مناسب

ضد یخ بتن

ضد یخ ملات مایع آلپاین ALPINE

زودگیر کننده‌ ملات، دارای کلر

حباب هوا ساز بتن

حباب هوا ساز بتن هیرو HERO

افزایش کارایی و دوام در برابر سیکل ذوب و یخبندان

رزین سنگ مصنوعی

رزین سنگ مصنوعی رزیکس RESIX

افزایش آب‌بندی و مقاومت فشاری و خمشی موزاییک پلیمری

ضد یخ بتن

ضد یخ بتن مایع اسکیمو ESKIMO

زودگیر بتن بدون کلر

دیرگیر بتن

دیرگیر بتن لیکو LICO

افزایش زمان گیرش بتن در هوای گرم

5 دیدگاه برای “آب بندی استخر: راهنمای اجرایی و گام به گام صفر تا صد انواع روش ها

  1. اشتراک‌ها: آب بندی بتن چیست و انواع روش ها و افزودنی ها و مواد آب بند کردن بتن کدامند؟

  2. رضایی گفته:

    قیمت عایق بندی نمای ساختمان رو بسیار بهتر از جهان فرود گفتید و کارتون هم از شرکت های دیگر بهتر هستش…منون

  3. اشتراک‌ها: چسب بتن برای آب بندی استخر: بهترین و مناسب‌ترین - صنایع شیمی ساختمان رامکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چت واتساپ | مشاوره و خرید افزودنی بتن
چت در واتساپ
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم