بتن سبک غیر سازه ای

 

بتن های سبک با مقاومت کمتر از ۹٫۵ مگاپاسکال در رده بتن های سبک غیرسازه ای طبقه بندی می شوند این نوع بتنها با جرم مخصوصی معادل ۸۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب و کمتر، به عنوان تیغه های جداساز و عایق های صوتی در کف بسیار مؤثر هستند. این نوع بتن می تواند در ترکیب با مواد دیگر در دیوار، کف و سیستم های مختلف سقف مورد استفاده قرار گیرد. مزیت عمده آن در کاهش هزینه لازم برای تهویه گرمایی یا سرمایی فضاها و کاهش انتقال صوت بین طبقات و فضاهای ساختمان است. بتن های سبک غیر سازهای براساس ترکیب ساختمان خود می توانند به دو گروه جداگانه تقسیم بندی شوند.
بتن های اسفنجی که در حین ساخت آنها با استفاده از ایجاد کف، حباب های هوا در خمیر سیمان یا در ملات سیمان – سنگدانه ایجاد می گردد. کف موردنظر یا از طریق مواد کف زا در حین اختلاط تولیدشده و یا به صورت کف آماده به مخلوط اضافه می شود. بتن اسفنجی می تواند جرم مخصوصی تا حدود ۲۴۰ کیلوگرم بر متر مکعب نیز داشته باشد.

بتن با سنگدانه های سبک یا به اختصار بتن های دانه سبک با استفاده از پرلیت یا ورمیکولیت منبسط شده و یا الیاف منبسط شده پلی استر ساخته میشوند. جرم مخصوص خشک این مخلوط بین ۲۴۰ تا ۹۶۰ کیلوگرم بر متر مکعب می باشد. .
امروزه، اضافه کردن ریز دانه های با وزن معمولی به مخلوط بتن سبک جهت بهبود خواص خزشی آن، مدنظر است. استفاده از ماسه با وزن معمولی، موجب افزایش وزن بتن و مقاومت آن خواهد شد، لیکن به منظور حصول خواص عایق بندی حرارتی (ضریب انتقال حرارت پایین)، حداکثر جرم مخصوص به ۸۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب محدود می گردد.
هنگام ساخت و استفاده از بتن سبک غیرسازه ای، معمولا علاقمند هستیم که با کاهش وزن، خصوصیات حرارتی را افزایش دهیم، ولی باید توجه داشت که با کاهش هرچه بیشتر وزن مخصوص بتن، مقاومت آن نیز کاهش می یابد. بهینه سازی پارامترهای فوق الذکر هنگامی که مقتضیات ویژه ای وجود دارد در ساخت بتن سبک غیرسازهای مهم و ضروری است.

این تنها عمدتا از نوع بتن سبک اسفنجی یا بتن سبک با ساختار باز هستند، اگرچه در بعضی از موارد بتن های سبکدانه نیز در این محدوده مقاومت و چگالی قرار می گیرند. اضافه کردن ریز دانه هایی با وزن معمولی به طرح مخلوط بتن سبکدانه، موجب افزایش وزن بتن و مقاومت آن می شود، اما به منظور حصول خواص عایق بندی حرارتی (ضریب انتقال حرارت کم)، حداکثر چگالی به ۸۰۰ کیلوگرم در متر مکعب محدود می گردد. هنگام ساخت و استفاده از بتن سبک غیر سازهای، سعی بر این است که با کاهش وزن بتوان خصوصیات عایق حرارتی را افزایش داد، نمونه ای از رابطه میان چگالی بتن سبک و ضریب انتقال حرارتی آن در شکل ۱-۱ نشان داده شده است. همانطور که در شکل مشخص است، با افزایش چگالی بتن ضریب انتقال حرارت آن نیز افزایش می یابد. از سوی دیگر ذکر این مطلب ضروری است که با کاهش چگالی بتن، مقاومت آن | نیز کاهش می یابد. مقاومت فشاری و چگالی بتن، ارتباط نزدیکی با هم دارند و با افزایش چگالی، | مقاومت زیادتری مورد انتظار است. با توجه به مقاومت به دست آمده از این نوع بتن، محل کاربرد آن تعیین می گردد. به عنوان مثال بتنهایی با مقاومت فشاری کمتر از یک مگاپاسکال برای عایق سازی لوله های زیرزمینی مناسب هستند و از بتن های با مقاومت زیادتر تا حدود ۳٫۵  مگاپاسکال عمدتا در کف سازی استفاده میشود. باید توجه داشت که جمع شدگی بتن های سبک در هنگام خشک شدن در اکثر موارد و به خصوص در موارد حذف سنگدانه های درشت از مخلوط، همواره مشکل ساز است.

بتن های فوق العاده سبک

این گروه از بتن های آنهایی هستند که واحد وزنی کمتر از ۱۱۰۰kg/ m2 و مقاومتی زیر MPa ۷ دارند. با بتن های فوق العاده سبک الزامات مقاومتی حداقل بوده و بتن برای سایر خواصش نظیر عایق حرارتی و سبکی بکار می رود. این تنها به عنوان مواد عایق پرکننده روی دال سقف ها یا کف های فلزی، پوشش کانال های زیرزمینی، دیوارهای آتش و پرکننده غیر باربر در بتن های سازهای بکار می روند. هدایت حرارتی و مقاومت فشاری آنها به دانسیته بتن ها بستگی دارد.

 

مواد و انواع بتن های سبک تأیید شده در کشور

با توجه به آغاز دیرهنگام کاربرد بتن سبک در صنعت ساختمان کشور، تعداد مواد و فراورده های بتن سبک مورد تأیید که به کاربرد رسیده است، قابل ملاحظه نیست. در چند سال اخیر، ساخت انواع بتن سبک به صورت بلوکها و قطعات پیش ساخته شتاب گرفته است ولیکن هنوز در تولید قطعات پیش ساخته و به ویژه از نوع سازه ای و باربر آن در ابتدای راه می باشیم. از مواردی که تاکنون در مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن مورد تأیید قرار گرفته است، می توان به مواد و مصالحی نظیر شیل منبسط شده برای تولید بتن سبک سنگدانه ای، سنگدانه های سبک دیگر، سنگدانه های سبک پرلیتی، پانل های دیواری پیش ساخته دیواری از جنس بتن پرلیتی، بتن سبک با دانه های پلی استایرنی و دیوار غیرباربر QPanel، پانل های دیواری ساخته شده از بتن سبک با دانه های لیکا، دیوارهای غیرباربر ساخته شده از بتن CLC (بتن های اسفنجی غیراتو کلاوی)، دیوارهای ساخته شده از بلوک های دیواری با بتن* نازی (AAC و پانل های دیواری مسلح ساخته شده با بتن سبک گازی (AAC) اشاره نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *