خوردگی فلزات (فولاد، روی، آلومینیوم، سرب و مس) در بتن

خوردگی فولاد در بتن

معمولاً پوشش بتنی کافی روی میلگردها، آنها را در مقابل خوردگی محافظت می‌نماید. هنگامی‌که بتن در محدوده جزر و مد یا در معرض آب‌های حاوی کلریدها یا قلیایی‌های نمک واقع شود، امکان دارد نیازمند حفاظت ویژه باشد. برخی گزارشات پیرامون بکارگیری مواد افزودنی ممانعت کننده از خوردگی ارائه شده ولی هنوز در مورد تأثیر این مواد تحت شرایط محیطی متنوع توافقی حاصل نشده است. افزودن کلرید کلسیم به منظور افزایش سرعت کسب مقاومت به دلیل تاثیرات معکوس آن بر روی خوردگی آرماتورها، زیان آور به شمار می‌آید. استفاده از کلرید کلسیم در بتن پیش تنیده، در بتن دارای آرماتورهای فولادی گالوانیزه یا در بتنی که ممکن است تحت عمل الکترولیز و رطوبت قرار گیرد، نباید مجاز شناخته شود.

نیاز به مشاوره دارید؟
با ما تماس بگیرید

0933-430-3003

تجزیه شدگی برخی از سازه‌های بتن آرمه ظاهراً ناشی از عمل الکترولیز جریان‌های سرگردان مدارهای قدرت مجاور سازه بوده است. این نوع از خرابی در صورت خیس بودن بتن و حضور کلرید کلسیم تشدید می‌گردد. این پدیده منجر به افت چسبندگی بین فولاد و بتن، هم در اثر اکسیداسیون فولاد و هم توسعه تنش شعاعی زیاد، یا نرم شدگی بتن پیرامون فولاد می‌گردد.

خوردگی آلومینیوم، مس، سرب و روی در بتن

از آنجا که غالباً برخی فلزات غیرآهنی در تماس با بتن سیمان پُرتلند مورد استفاده واقع می‌شوند، احتمال خوردگی آنها باید مورد توجه قرار گیرد. آلومینیوم ممکن است برای سیم پیچ‌ها، خطوط لوله، و روکش صومعه‌های بتنی به کار رود. مس امکان دارد برای آب چکان‌ها، پوشش دادن و دیافراگم‌های درون درزها مورد استفاده باشد. سرب ممکن است برای غلاف دادن کابل‌ها و روکش مخازن به کار برده شود و روی برای آب چکان‌ها، پوشش دادن و مادی‌ها امکان استفاده دارد.

آلومینیوم توسط قلیایی‌های سوزآور خورده می‌شود. از سوی بتن تازه خشک نشده مورد مورد حمله قرار گرفته با هیدروکسید کلسیم فعل و انفعال نموده و آلومینات کلسیم ایجاد می‌نماید. پدیده خاصیت پیش روندگی دارد، زیرا محصولات خوردگی غیرچسبنده بوده فلز زیرین را محافظ نمی‌نمایند. در صورتی که آلومینیوم در بتن تازه مدفون می‌شود یا در تماس با بتن تازه قرار می‌گیرد، باید با پوششی از آسفالت، روغن جلا یا قیر محافظت گردد. همچنین روشن شده است که خوردگی شدید مجراهای آلومینیومی‌زمانی اتفاق می‌افتد که در بتن حاوی کلرید کلسیم و فولاد که به طور الکتریکی به آلومینیوم اتصال دارد، تعبیه شده باشند، فشار ایجاد شده در اثر محصولات خوردگی به قدری زیاد است که باعث ترک خوردگی بتن و تخریب مجرا می‌گردد.

بیشتر بخوانید  بتن سبک سازه ای: طرح اختلاط، مشخصات، کاربرد و خواص انواع بتن سبک سازه ای

مس تقریباً در مقابل عمل قلیایی‌های سوزآور ایمن می‌باشد. مس می‌تواند به نحو مطمئنی در بتن تازه تعبیه شود و معمولاً با بتن تازه یا بتن سخت شده چه در حالات خیس و چه در حالت خشک واکنش نشان نمی‌دهد. اما در صورتی که مس در تماس با بتن خیس باشد، از مصرف افزودنی‌های حاوی کلریدها به دلیل عمل خوردگی باید اجتناب گردد.

سرب طی تماس با بتن تازه با هیدروکسید کلسیم وارد فعل و اشتغال شده و خورده می‌شود. لذا در صورتی که در تماس با بتن تازه یا بتن جوان[۱] قرار گیرد، باید توسط پوششی از آسفالت، روغن جلا یا قیر محافظت گردد. هنگامی‌که بخشی از سرب در معرض هوا و بخش دیگر در بتن مدفون باشد، عمل الکترولیت نیز ممکن است باعث تجزیه شدگی تدریجی بخش مدفون در شرایط مرطوب گردد.

روی توسط قلیایی‌های سوزآور از جمله هیدروکسید کلسیم مورد حمله واقع می‌شود. روی در بتن تازه طی ترکیب با هیدروکسید کلسیم، زینکات کلسیم ایجاد می‌کند. به نظر می‌رسد که این محصول خوردگی تشکیل یک فیلم متراکم و چسبنده می‌دهد که مصالح زیرین را از حمله بعدی حفاظت می‌کند. اگر قرار باشد که از واکنش بین روی و هیدروکسید کلسیم کاملاً جلوگیری شود، باید روی را توسط پوششی از آسفالت، روغن جلا یا قیر محافظت نمود. روی تماس با بتن خشک دچار خوردگی نمی‌شود.

[۱] – Green concrete

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام در واتساپ
به کمک نیاز دارید؟
سلام
چطور میتونم کمکتون کنم؟