آب انداختن و جمع شدگی ناشی از گیرش

بتن تازه در حالت پلاستیک تغییرات حجم مهمی‌را متحمل می‌شود، که ناشی از جذب آب، ته نشینی (آب انداختن)، هیدراتاسیون سیمان و تغییرات دما هستند و تحت تأثیر دما و رطوبت موجود در محیط پیرامونی نیز قرار دارند. جذب آب توسط سنگدانه‌ها و صعود آب آزاد به سطح فوقانی بن (آب انداختن) هنگامی‌که از قالب‌ها یا توسط تبخیر خارج می‌شود، باعث جمع شدگی می‌گردند. آب انداختن، مدت کوتاهی پس از ریختن بتن آغاز و تا زمانی که تراکم حداکثر مواد جامد، ممانعت سنگدانه‌ها یا گیرش باعث توقف آن شود، ادامه می‌یابد. معمولاً بخش عمده ای از جمع شدگی ناشی از جذب و آب انداختن در حین یک ساعت اول پس از ریختن اتفاق می‌افتد. آب انداختن زیاد به همراه تبخیر سریع یا قالب‌های نشت باعث ایجاد جمع شدگی زیاد به میزان حدود یک درصد می‌گردد. از آنجا که در ضمن آب انداختن، بتن در حالت پلاستیک یا نیمه پلاستیک است، لذا هیچ تنش محسوسی در اثر جمع شدگی زیاد حادث نمی‌گردد. جمع شدگی حاصل از گیرش را می‌توان با استفاده از سنگدانه‌های اشباع، مقدار سیمان کم، طرح اختلاط صحیح مخلوط‌های بتنی، شرایط سرد و مرطوب برای ریختن قالب‌های محکم و غیرجاذب و بتن ریزی در در لایه‌های کم عمق در حد پایین نگاه داشت.

جمع شدگی خمیری (پلاستیکی)

جمع شدگی خمیری و ترک‌های خمیری پس از مدت کوتاهی از ریختن بتن و در حالی که هنوز حالت خمیری دارد، در سطح بتن تازه ایجاد می‌شود. سبب اصلی این نوع جمع شدگی، خشک شدن سریع سطح بتن است شرایط تغییر هوا که سرعت تبخیر سطحی را افزایش می‌دهد، نیز در این امر دخالت دارد. در مواقعی که رطوبت نسبی هوا پایین است، دمای بتن و هوا زیاد است، دمای بتن از دمای هوا بیشتر است و باد شدید بر روی سطح بتن می‌وزد، بیشترین نرخ تبخیر وجود خواهد داشت. ترکیب چنین وضعیت‌هایی که باعث می‌شود، از دست دادن رطوبت در سطح بتن سریعتر از جایگزینی آن توسط آب انداختن معمولی صورت می‌گیرد، غالباً در تابستان ایجاد می‌شود. اما به هر حال خشک شدن سریع حتی در هوای سرد نیز امکان دارد، در صورتی که دمای بتن در مقایسه با دمای هوا بیشتر باشد.

ترک‌های جمع شدگی خمیری معمولاً کم عمق بوده (حدود ۳۷٫۵ تا ۵۰ میلی متر)، ۳۰ تا ۴۵ سانتی متر طول دارند و غالباً عمود بر مسیر وزش باد هستند. آنها همچنین ممکن است به حالت زاویه ای V شکل باشد. اقدامات اصلاحی به منظور ممانعت از بروز ترک‌های جمع شدگی خمیری تماماً به سمت کاهش سرعت تبخیر یا کاهش کل مدت زمانی طی آن تبخیر اتفاق می‌افتد، جهت داده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *