معرفی کوتاه انواع بتن های ویژه

بتن معمولی، که از سیمان پرتلند و سنگدانه های طبیعی ساخته می شود، دارای نقاط ضعفی است که تلاش برای کاهش آنها، منجر به نوآوری در ساخت بتنهای مخصوص شده است. معمولا در تکنولوژی بتن، به این دسته از بتن ها، که در این مطلب شرح داده خواهند شد بتن های پیشرفته یا بتن های ویژه گفته می شود. همچنین در این مطلب، موارد تئوریک مربوط به این دسته از بتن ها مانند نسبت های اختلاط، ویژگیها و کاربرد آنها شرح داده خواهد شد. در اینجا لازم است شرح مختصری در مورد مسایل عمده کاربرد بتن، از قبیل مصالح مصرفی و راه حلهای جبران ضعف های آن داده شود.
پایین بودن نسبت مقاومت به وزن بتن، در مقایسه با فولاد، برای ساخت برجها، دهانه های بزرگ پلها و سازه های شناور به عنوان یک مشکل اقتصادی محسوب می شود. برای افزایش نسبت مقاومت به وزن بتن، دو راه حل وجود دارد:
۱) استفاده از مصالح با چگالی کم
۲) افزایش مقاومت
استفاده از روش اول در ۷۰ سال گذشته با موفقیت همراه بوده است، به طوری که استفاده از سنگدانه های سبک موجب ساخت بتن سبک با وزن مخصوص m3 / kg ۱۶۰۰ و مقاومت فشاری ۲۵ تا ۴۰ مگا پاسکال شده است.
در ۷۰ سال اخیر، بتن با چگالی معمولی ( m3 / kg 24۰۰) و مقاومت فشاری ۶۰ تا ۸۰ مگاپاسکال تولید شده است. به این دسته از بتن ها، بتن های پرمقاومت یا با مقاومت زیاد
گفته می شود و در ساخت آنها از مواد کاهنده آب روان کننده ها یا فوق روان کننده ها پوزولان ها استفاده می شود. امروزه فعالیت برای افزایش نسبت مقاومت به وزن بتن، به ما فوق محدود نمی شود و هنوز تلاش برای ساخت سنگدانه های سبک با مقاومت زیاد به منظور به دست آوردن بتن های با وزن کم و مقاومت زیاد به طور همزمان ادامه دارد.
از فوق روان کننده ها، فقط به منظور افزایش مقاومت بتن استفاده نمی شود بلکه از آن برای تولید بتن روان در ساخت بتن های حجیم و پرفولاد نیز استفاده می شود. استفاده از فوق روان کننده ها علاوه بر کاهش نسبت آب به سیمان، موجب آن می شود که جداشدگی سنگدانه ها نیز اتفاق نیفتد. این بتن ها که دارای کارآیی زیادی هستند، و بتن روان نیز نامیده می شوند، حتی در هوای گرم نیز به وسایل مکانیکی برای تراکم نیاز ندارند.استفاده از فوق روان کننده ها سبب شده است که بتن، کاربردهای جدیدی پیدا کند.
جمع شدگی ناشی از خشک شدن بتن، موجب ترک خوردگی آن، به خصوص در کفها و اعضای نازک سازه ای می شود. امروزه، برای جبران این ضعف، از بتن بدون جمع شدگی استفاده میشود. در ۲۰ سال اخیر، از سیمان منبسط شونده و یا مواد افزونی منبسط شونده، برای ساخت بتن جبران کننده جمع شدگی استفاده می شود.
در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی، طاقت بتن بسیار کم است، و بنابراین مقاومت ضربه ای کمی از خود نشان می دهد. برای افزایش مقاومت ضربه ای بتن می توان از الیاف هایی نظیر الیاف فولادی، شیشه ای و پلی پروپیلنی استفاده کرد.
میزان نفوذ پذیری مصالح در برابر رطوبت و مواد شیمیایی، تأثیر به سزایی در دوام آنها دارد. استفاده از پلیمرها برای کاهش میزان نفوذ پذیری و افزایش مقاومت بتن در برابر مواد شیمیایی موفقیت آمیز بوده است.
استفاده از یک لایه بتن پلیمری در کفهای صنعتی و پلها، برای حفاظت از فولاد در برابر خوردگی موثر است. همچنین می توان از بتن پلیمری برای باز سازی سنگفرش های بتنی تخریب شده استفاده کرد.
بتن با وزن زیاد، که از مصالح با چگالی زیاد ساخته می شود و معمولا ۵۰ درصد سنگین تر از بتن معمولی است، در پایگاههای اتمی به منظور حفاظت در برابر اشعه کاربرد دارد. در چنین مواردی می توان حفاظ را با ضخامت کم طراحی کرد.
سالهاست که از بتن حجیم برای ساخت سدها و سازه های بزرگ استفاده می شود، اما در ۳ سال اخیر پیشرفتهایی در انتخاب تکنیکهای جدید کنترل حرارت، حاصل شده است. پیش سرد کردن مصالح مصرفی در بتن، نیاز به عملیات پرهزینه پس سرد کردن را کاهش داده و سرعت ساخت را افزایش می دهد.
سدهایی را که ارتفاع آنها کمتر از ۱۰۰ متر است، می توان با استفاده از بتنهایی که با غلتک متراکم می شوند (بتن غلتکی، RCC)، ساخت. برای ساخت این نوع سدها، از تجهیزات متداول عملیات خاکی استفاده می شود و هزینه و سرعت ساخت آنها، کمتر از آن سدهای معمولی خواهد بود.

در ذیل انواع بتن ها را به صورت تیتر وار  می آوریم:
(برای مطالعه بیشتر و اطلاع از طرح اختلاط و فرمول انواع بتن روی نام هر بتن کلیک کنید)

جهت مشاوره طرح اختلاط و فرمولاسیون انواع بتن با شماره زیر تماس بگیرید

۰۹۳۳-۲۰۲-۳۰۰۳

انواع بتن

 1. بتن معمولی یا ساده

 2. بتن سبک سازه ای

 3. بتن سبک غیر سازه ای

 4. بتن پر مقاومت

 5. بتن با کارایی زیاد

 6. بتن خود تراکم یا خودمتراکم SCC

 7. بتن بدون جمع شدگی

 8. بتن الیافی

 9. بتن پلیمری

 10. بتن حجیم

 11. بتن غلتکی یا غلطکی RCC

 12. بتن ضد حریق یا ضد آتش

 13. بتن ضد انفجار

 14. بتن با دوام

 15. بتن سبز

 16. بتن آب بند یا ضد آب

 17. بتن ضد تشعشع

 18. بتن سنگین

 19. بتن مکیده یا خلاء

 20. بتن پیش آکنده یا غوطه ای

 21. بتن پیش تنیده

 22. بتن پیش ساخته

 23. بتن اکسپوز یا نما یا نمایان

 24. بتن آماده

 25. بتن مسلح

 26. بتن غیر مسلح

 27. بتن پاششی یا شاتکریت

 28. بتن متخلخل یا زهکش

 29. بتن هوادار یا گازی یا اسفنجی

 30. بتن رنگی

 31. بتن شفاف یا شیشه ای یا عبور دهنده نور

 32. بتن منعطف

 33. بتن مگر یا نظافت

 34. بتن پمپ شونده

 35. بتن عایق

 36. بتن تزئینی یا هنری یا دکوراتیو

 37. بتن ضد اسید

 38. بتن ضد سایش

 39. بتن ضد سولفات

 40. بتن سازه ای

 41. بتن غیر سازه ای

 42. بتن خود ترمیم شونده

 43. بتن توانمند

 44. بتن استامپی

جهت مشاوره طرح اختلاط و فرمولاسیون انواع بتن با شماره زیر تماس بگیرید

۰۹۳۳-۲۰۲-۳۰۰۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *